• Krátkometrážní

Kamia sympatheia gia ton Diavolo (1997)

Taká škoda premárnenej šance. Svet, ktorý tu režisér buduje má potenciál, ale je zmarený množstvom nedostatkov. Herci nie sú príliš dobrí, aj keď hlavná herečka je veľmi sexi, nestačí to. Celý film šuští papierom a má silný béčkový nádych, ktorý je v priamom rozpore s veľmi zaujímavou vizuálnou stránkou pozostávajúcou z pekne nasnímaných vysokokontrastných scén ľudoprázdneho "sci-fi" mesta, ktorým sú reálne Atény. Vo filme sa nič podstatné neudeje, hudba je nanajvýš priemerná, chýba tu spád a nejaká uspokojivá dramatická linka. Nerozoberajú sa tu žiadne závažné témy. Jediné čo sa filmu darí, je budovať atmosféru a svet, a aj to len čiastočne. Ale ten svet má potenciál byť veľmi pútavý, no ostatné aspekty filmu tento potenciál narúšajú. Sú tu vidieť odtiene napr. F.J. Ossanga v tom, že sa film snaží byť aj poetický, ale žiaľ... taká škoda. Keďže film mal svojho času kultové postavenie medzi Gréckymi nadšencami filmu, čakal som viac. Vizuálne rozhodne režisér na natočenie dobrého filmu má. 2.5*.

Malaventura (2011)

Temný debut, pri ktorého sledovaní sa mi v hlave vynorili myšlienky na Grandrieuxovo Sombre, ale aj Reygadasov Japón. Sledujeme posledný deň v živote postaršieho anonymného pána, takmer bez slov, vo veľkej väčšine v dlhých záberoch. To všetko nasnímané v pekných kompozíciach, na chladný digitál kamery, ktorý len podtrhuje beznádej. Žiaľ, filmu sa dostatočne nepodarí vybudovať pocit, že na tom čo sa na plátne deje záleží, v dôsledku čoho pôsobí veľmi nezainteresovane, miestami až ako štylistické cvičenie. Napriek tomu sú tu badateľné potencionálne znaky skvelého režiséra, a rozhodne budem Lipkesovu tvorbu sledovať aj naďalej. Ak mám nejak nalákať aby ste si pozreli toto dielo aj vy, tak poviem že prvý záber je fantastický :)

Modrovous (2016)

Nádejný film s dobrou vizuálnou stránkou, krásnou farebnou paletou a dobrou kompozíciou záberov. Žiaľ, pôsobí nedotiahnutým dojmom, akokeby ani sám režisér presne nevedel čo chce povedať/natočiť, v dôsledku čoho film vyznieva skôr ako experiment so štýlom - ktorý je zajujímavý, ale nie až tak aby dokázal niesť na svojich pleciach celý film. I tak sa je na čo pozerať, spôsob akým režisér pracuje s telom v priestore je skvelý, ako aj vyššie spomenuté klady. Mohlo to byť však ešte podstatne lepšie. Napriek tomu si ďalší film tohto tvorcu rád pozriem, je možné, že sa raz prepracuje k niečomu skvelému.

Kuso (2017)

Unikátny počin ktorý prekračuje všetky hranice nevkusu a hnusnosti. Žiaľ, celkovo pôsobí ako samoúčelné cvičenie v tom ako znechutiť diváka, a ani mnohé komediálne prvky nezachraňujú tento film od toho aby pôsobil mierne prvoplánovo a nedopečene. Každopádne už len za tú odvahu, vytvorený svet a drzosť prísť s niečím takýmto si to rozhodne zaslúži pochvalu. Som rád, že takýto film vznikol. Rád by som do budúcnosti od Flying Lotusa videl aj niečo iné. 3.5*.

Aquarius (2016)

Skvelý film po každej stránke. Nie je výnimočný, ani nejde o masterpiece, ale je to poctivý kus filmariny ktorý má čo povedať a hovorí to hodnotným spôsobom. Super. Kľudne by som si to pozrel znova.

The Smell of Burning Ants (1994)

Kvalitný krátky found footage film o dospievaní dieťaťa, so silnou atmosférou a výbornou zvukovou stránkou. Doporučujem.

Lidská vlna (2016)

Jeden z najlepších filmov poslednej doby ktorý sa hýbe na hranici dokumentu a fikcie. Debut, ktorý dáva veľký prísľub do budúcnosti. Ak sa režisér uvedie takýmto snímkom, vždy zbystrím pozornosť a zapamätám si jeho meno.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Na hollywoodske pomery ide o skvelú jazdu plnú neistoty, s trefnou hlavnou hrdinkou - je skvelé, že ide o ženu, a je naviac výborne zahraná. Film má svoje muchy (scéna v bare/po bare na hoteli, scéna pri autobusoch - vyklopte nám o čo tu ide), ale napriek tomu ide o uvedomelé dielo, ktoré v mojich očiach kvalitou hravo predčí väčšinu hollywoodskej produkcie. Herci, hudba, a Deakinsova kamera - všetko skvelé. Scenár je tiež dômyselnejší ako sa na prvý pohľad môže zdať. 4.5*.

Total Fiction (2017)

Obrazy sú to síce krásne, ale dostáva sa mi pri nich dojem dejavu - Clipson tu používa viacero motívov z jeho predošlých filmov, a film tak pôsobí oproti niektorým jeho koherentnejším úsiliam inak - nie horšie, ale menej koncentrovane. Nevravím že je to na škodu, ale mne to úplne nesadlo. Ale aj tak vysoký nadštandart.