• Krátkometrážní

Exhibition (2013)

Fantastický a témami i spracovaním súčasný film, ktorý vo mne rezonuje ešte pár dní po zhliadnutí. Režisérka dokáže na veľmi malej ploche jedného domu vykúzliť audiovizuálne bohatý svet, plný skrytých emócií, ktoré si však cestu k pozornému divákovi určite nájdu. Idea vysťahovania sa z domu, ktorý pár obýva po dlhé roky, dobre naväzuje na motív ťažkého obdobia vo vzťahu, s ktorým sa pár snaží vyrovnať. Koniec v sebe nesie zvláštnu melanchóliu, a zároveň aj oslobodenie. Rozhodne ide o dospelé dielo, ktoré ukazuje režisérku v skvelej forme. Joanna Hogg sa pre mňa už po prvom filme, ktorý som od nej videl zaradila po bok tvorcov, ktorých filmy plánujem pozorne sledovať. Po troch rokoch zvyšujem na 5*. Ten film vo mne stále rezonuje.

Hrbáč (2016)

Mam rad ked si film vie zo seba urobit srandu, a myslim ze v tomto pripade je to velmi podarene. Takisto aj vizualne skvele.

Červená želva (2016)

Prostý, ba až primitívny príbeh, z ktorého smrdí človek. Audiovizuálne skvelé. Hoci som voči filmu počas pozerania mal nemálo výtiek, v konečnom dôsledku som sa pri konci prichytil emocionálne dojatý, a všetka pachuť z predošlého miestami až gýčovo pôsobiaceho diania bola preč. Retrospektívne som si uvedomil, že moje výtky voči filmu sa skôr vzťahujú na moje očakávania, čo by mi mal tento film ponúknuť. Keď sa od nich oprostím, ide o jednoducho odrozprávanú, ale citlivo zachytenú alegóriu na život, so skvelou hudbou a nežnou nesilenou myšlienkou. Super. 4.5*.

Evolution (2015)

Podobne ako u režisérkinho predošlého filmu, i tu je ústredným motívom mystérium. A podobne ako u Innocence, ide o mystérium uzavretého sveta mimo spoločnosť. Pravidlá ani účel tohto sveta divákovi vôbec nie sú zrejmé, a je udržiavaný v napätí či sa mu dostane odpovede na mnohé otázky. Podobne ako predošlý režisérkin film, aj Evolution končí vypustením hlavného hrdinu do "spoločnosti", resp. reálneho sveta. Celkovo má však tento snímok oproti debutu omnoho hororovejší nádych, či už vo vizuálnej forme, alebo aj v téme mora, vody a tekutín všeobecne. Miestami má film až Lovecraftovský nádych, čo je rozhodné plus. Kvôli prílišným podobnostiam s predošlým filmom však neudeľujem plné hodnotenie, hoci ide v mojich očiach o veľmi podarený film, ktorý sa ako alegória dá čítať mnohými spôsobmi. Takisto po audiovizuálnej stránke ide o podarené dielo. Z podobného súdka by som spomenul napr. The Lobster od Lanthimosa - oba režisérkine filmy pracujú s podobnou tématikou, no sú omnoho podarenejšie. Lobster nemá až tak dobre vybudovaný svet a osobne mi z neho dosť šuští papier. Začínam mať pocit, že je Lucile talentovanejšia ako jej partner Gaspar. 4.5*.

Ve stínu žen (2015)

Neskutocne prosty a cisty film, co je jeho najvecsim plusom, a zaroven to moze niekoho aj odradit - ja som niekde na pol cesty.3.5*.

Mynarski Death Plummet (2014)

Neraz evokuje jeho rodáka Guya Maddina, iba vizuálne posunuté viac smerom k abstraktným ručne maľovaným avantgardým filmom. Love it. 4.5*.

Tectonics (2012)

Aj keď ide o slabší film ako režisérovo predošlé Psychohydrotherapy, stále je mi Rappmundova estetika veľmi blízká a som z nej nadchnutý. Hoci film neobsahuje nejaké hlboké idei a o koncepte hraníc nám toho zase až tak nepovie, stále je v detailoch dosť materiálu na zamyslenie. Možnosť sledovať rozdiel medzi umelými a prírodnými hranicami je fascinujúci a núti k zamysleniu sa nad umelým aspektom hraníc. Príjemné detaily ako zábery komponované a rozdelované elementami na stred, podporujú celkové vyznenie filmu o hraniciach. Genialita Rappmundových filmov spočíva predovšetkým v silnej audiovizuálnej stránke diel. Používa veľmi zaujímavý postproces, farby obzvlášť stoja za zmienku. Skvelé začlenenie loopu do režisérových filmov veľmi oceňujem, podobne ako skvelý zvuk, ktorý balancuje na hranici diegetického a adiegetického. Podobne ako pri predošlom filme, niektoré zábery by mohli byť vynechané a film by mohol byť trošku kratší. Napriek tomu ide o úctyhodné dielo, ktorá ma veľmi bavilo a iba mi potvrdilo, že režisér vie čo robí a mňa to veľmi zaujíma. Nejde o film bez chýb, práve naopak. Napriek tomu ho môžem s kľudným svedomím doporučiť.

Psychohydrography (2010)

Netradičný hybrid dokumentu a avantgardy sledujúci cestu vody z hôr až do mora, podfarbený veľmi sugestívnym sound designom a fantastickou vizuálnou stránkou. Celý film pozostáva iba z obrazov a zvukovej zložky, nie je prítomný žiadny voicover slúžiaci ako zdroj informácií. Z filmu som bol pomerne nadchnutý, no rozhodne mohol byť kratší bez toho aby stratil na sile, práve naopak. Každopádne unikátny počin, ktorý musí zhliadnuť každý fanúšik súčasných nových trendov v dokumentárnych filmoch.

Horace and Pete (2016) (seriál)

Smutný, ľudský, depresívny i humorný kus seriálu. Strohý na oko, no bohatý na obsah - geniálne zahraný, geniálne napísaný, geniálne zrežírovaný a geniálne vypustený do sveta. Doteraz nemôžem uveriť tomu, že Louis dokázal prekonať môjho obľúbeného Louieho niečím tak neuveriteľne precíznym a zaujímavým ako je tento seriál. Tento seriál je ako sám život a je to dosť možno to najlepšie čo som kedy v seriálovej podobe videl. Nikdy sa nemeň Louis C.K - si totiž viac než unikátny (mal by si ale ubrať na verejných masturbáciach).

Hirošima, má láska (1959)

Na niektore veci jednoducho zabudnut nejde, a na niektore veci by sa ani zabudat nemalo.