• Krátkometrážní

Trio z Belleville (2003)

Tak šarmantný, krásne nakreslený film, s decentným humorom, famóznym soundtrackom a odrozprávaný úplne bez slov sa len tak nenájde. Klobúk dole. Jeden z mojich najobľúbenejších animovaných filmov.

Vzdálenost (2014)

Ide o krásne nasnímaný a zaujímavý film, ktorý však miestami vykráda režisérov debutový film. Dúfam, že v ďalšom snímku príde Caballero s niečím novým, rozhodne na to má talent.

Divná kočička (2013)

Krásny film zobrazujúci mágiu okamihov keď sa stretne celá veľká rodina. Miesto dramatického oblúku sa uchyľuje k hravosti, zobrazeniu kúzelných detailov každodenného života pomocou skvelého použitia zvuku a priestoru mimo záber. Koniec je absolútne trefný a fantastický. Bravo. Jeden z najlepších filmov roku 2013.

Okasareta hakui (1967)

Absolútne chladnokrvne a nezaujato, takmer až "zdokumentované" ťaženie šialeného vraha, v audiovizuálne zaujímavej forme. Pre mňa výsostne nepríjemný film, ktorý mi nepríde prvoplánový v snahe šokovať. Povedal by som, že Wakamatsu tu predbehol niektorých filmárov o dobrých zopár rokov. Nie je jednoduché natočiť takúto látku bez toho aby mi film v určitom ohľade prišiel stupídny. Tu sa to však podarilo, a po filme mi ostala len nepríjemná pachuť v ústach.

Yuke yuke nidome no shojo (1969)

Audiovizuálne ide bez pochýb o výnimočné dielo, ktoré si vystači s minimálnymi prostriedkami k dosiahnutiu mimoriadne pôsobivých scén. V rovine obsahovej ide o dielo komplexné a zaiste mierne šokujúce, obzvlášť v dobe vzniku. Podobne ako vo Violated Angels tu Wakamatsu zobrazuje pre mňa obzvlášť nepríjemné témy a ostáva pomerne nezaujatý, neodsudzuje. To z filmu robí neľahko stráviteľné dielo, a myslím si, že to je na ňom práve to silné a dôležité - svojím spôsobom tento film núti myslieť a zaujať stanovisko u diváka. V kontexte dobových udalostí muselo ísť ešte o podstatne silnejší zážitok, ale keďže s kontextom nie som až tak zoznámený, moja nevedomosť ma čiastočne oberá o zážitok. Napriek tomu ide o výnimočný a silný film, i keď rozhodne nie veselý alebo radostný - práve naopak. Určite nám však treba aj takéto filmy, o tom niet pochýb. 4,5*.

Přežijí jen milenci (2013)

Skvelá mizanscéna a parádna hudba, spolu s kvalitným nasnímaním a až meditačným zobrazením látky dodáva tomuto filmu špeciálnu atmosféru, ktorá mi bude ešte dlho hrať v hlave. Veľmi pekné.4,5*.