• Krátkometrážní

Sogongnyeo (2017)

Prostý, ale krásne ľudský film, rozprávajúci o dôležitosti našich životných a kariérnych rozhodnutí a ich vplyve na naše šťastie a prístup k životu. Hlavná hrdinka Mi-so, sa po zvýšení cien cigariet a whisky rozhodne, že ich uprednostní pred vlastným bývaním aby dokázala vyžiť zo svojich príjmov. Odsťahuje sa tak z podnájmu, a rozhodne sa navštíviť piatich kamarátov z kapely, ktorú s nimi v minulosti mala. Poviedkovým štýlom sa nám tu odkrýva panoptikum postáv, každá s vlastným príbehom a spoločnou minulosťou s Mi-so. Film ukazuje, že hoci každá z týchto postáv má kde bývať, každá z nich musela pre tento "luxus" aj niečo urobiť, resp. obetovať. Paralelne sa odvíja príbeh s priateľom Mi-so, ktorý v dôsledku jeho neutešenej finančnej situácie zvažuje odchod za prácou do Saudskej Arábie. Film je jednoduchý, nedočkáme sa tu žiadneho výrazného experimentovania s formou alebo rozprávaním. Miestami sú tu prítomné melodramatické momenty často figurujúce v kórejských filmoch, ale to nič nemení na tom, že to o čom sa tu rozpráva je dôležité, silné a výsostne aktuálne - minimálne pre mňa. Fantastický film.

Křišťálová labuť (2018)

Hlavný motív "boja o slobodu", je mi blízky, a film pomerne úspešne vykreslil zopár stereotypov, ktoré boli bežné v postkomunistických krajinách (a niekde žiaľ ešte stále sú). Hrdinka vo filme pôsobí oproti iným postavám značne excentricky, čo len podporuje sympatie voči nej, nakoľko sa dá lepšie vcítiť do toho s akým druhom predsudkov sa v spoločnosti musí stretávať. V podstate ide o prostý film, ktorý sa nevyhne zopár chybám, a mohol byť o 15 minút kratší. Napriek tomu prezentuje príbeh, na ktorý by sa nemalo zabúdať, a je drobnou časovou kapsulou, ktorá úspešne zachytáva problémy niektorých mladých ľudí v postkomunistických krajinách po páde režimu. Hrdinka možno nemusí byť sympatická svojím konaním, i tak by však mala mať právo na to byť sama sebou bez nenávisti okolia. Posledné minúty vnímam ako vyjadrenie nádeje, že hoci sa generácií mladých tesne po páde komunizmu nepodarilo úplne vymaniť z predsudkov spoločnosti, zobrala si pod svoje krídla mladšiu generáciu, ktorej poskytla priestor, vedúci k tomu, že dnes môžu mladí ľudia v týchto krajinách žiť podstatne slobodnejšie. 3.5*.

Pozdě umřít mladý (2018)

Skvelý, s ľahkosťou odrozprávaný film o dôsledkoch konania rodičov, kedy i drobné gesto môže ovplyvniť dieťa zásadným spôsobom. Zasadenie do izolovanej komunity filmu pridáva na príťažlivosti nielen z hľadiska príbehu, ale aj vizuálne. Nápadité použitie hudby, ktorá je väčšinou diegetická, kamera, ktorá dôveryhodne zachytáva ovzdušie nasiaknuté a rozpálené slnkom, v kombinácií s časovým zasadením do obdobia okolo osláv konca roku - tieto faktory vytvárajú atmosféru, ktorá ma očarila. Koniec je nielen vizuálne krásny, ale aj emocionálne plný. Ide o jeden z tých lepších coming of age filmov ktoré som videl v poslednej dobe. Oproti režisérkinemu debutu je tu vidieť značný posun, a teším sa s čím príde v ďalšom filme.

BoJack Horseman (2014) (seriál)

BoJack je pre mňa unikátny seriál predovšetkým preto, že mi trvalo 5 sérií, aby som si uvedomil, že ho vlastne zbožňujem. Pritom som zvažoval, že prvú sériu ani nedopozerám. Pri druhej to bolo lepšie, ale stále som bol vlažný. Až pri tretej a štvrtej sérii som si uvedomil, že mám tento seriál rád, a pri piatej že je to absolútne moja šálka kávy. Pre niekoho na tomto možno nič unikátne nie je, ale pre mňa to je s drvivou väčšinou seriálov presne naopak. A pritom si ani nemyslím, že BoJack je to najlepšie čo môže súčasná televízia ponúknuť - ten seriál ku mne prehovára skôr na osobnej úrovni, nemyslím si, že na papieri ide o nejaké skvelé dielo kalibru Atlanty alebo Louieho. Pri pozeraní piatej série som si však uvedomil, že z 4 hviezdičiek, ktoré tu u mňa má(a ktoré boli skôr 3.5*), chcem ísť vyššie - stalo sa to v momente, keď som si uvedomil, že Diane is my spirit animal.4.5*.

Variations (1998)

Holy shit! Ten kto trochu sleduje experimentálny film asi vie, že Nathaniel Dorsky je jedno z jeho najvýraznejších mien, a zároveň je tento tvorca striktne proti digitalizácii jeho filmov. Nikdy by som si nebol pomyslel, že sa dočkám toho momentu, že si budem môcť pozrieť jeho film. Napriek tomu sa tak stalo, a aj keď nejde o príliš dobrý transfer, moja zvedavosť zvíťazila a film som si pozrel. Na moje prekvapenie som neostal sklamaný - obrazy sú poetické, intuitívne a krásne. Ostáva len dúfať, že tento dnes už legendárny tvorca zmení pohľad na digitalizáciu, a posnaží sa jedného dňa o nejaký oficiálny transfer v kvalite, ktorá by bola adekvátna pre tento typ diela. Čakal som dlho, a neodišiel som sklamaný. 4.5*.

Vysoká dívka (2019)

Mám z tohto filmu rozporuplné pocity. Na jednej strane je tu skvelá audiovizuálna stránka na čele s vynikajúcou mizanscénou a kamerou spolu s parádným použitím farieb. Jednotlivé scény sú často silné, a aj keď je príbeh relatívne neobyčajný, divák dokáže do veľkej miery predvídať ako sa vyvinie, čo výnimočne pokladám za pozitívum, nakoľko mi príde že je to dôsledok precíznej (aj keď pomerne neoriginálnej) réžie ktorá dokáže diváka dostať tam kam potrebuje. Na druhej strane, príliš sa tu tlačí na pílu, a jednotlivé scény sú často emocionálne vyhrotené ďaleko za hranicu toho čo mi príde nemanipulatívne a primerané. V dôsledku toho som sa neraz pri filme prichytil, ako ma napadlo, že ide o skvele natočený torture porn. Čo niekomu možno vyhovuje, ale mne až tak nie. Napriek tomu sa nedá ubrániť pocitu, že Balagov je nádejný filmár, obzvlášť v kontexte toho, že má iba 28 rokov (sick!). Nabudúce by som ale poprosil niečo trochu viac subtle, nepotrebujem dostávať päsťou do tváre v každom druhom zábere. 3.5*.

Naše planeta (2019) (seriál)

Ak sa niekedy stanem vegánom, pravdepodobne za to bude môcť Attenborough a tím ľudí okolo neho.

Antropocén: Epocha člověka (2018)

Silné obrazy, ale celý film mi príde zle zostrihaný a nedosahujúci svojho potenciálu vyplývajúceho z námetu a vizuálnej kvality. Premárnená šanca. Kvôli tým obrazom sa to ale oplatí vidieť.

Dead Leaves (2004)

Jeden z najlepších snímkov ilustrujúcich hlboké prepojenie média komiksu a filmu. Šialená jazda, ktorá sa nezastaví ani na chvíľu. Úplná bomba.

BlacKkKlansman (2018)

Keby film nezatne nakonci do živého, musel by som dať 3 hviezdičky. Bol to dobrý krok. Napriek rôznym nedostatkom som sa však bavil celý čas. 3.5*.