• Publicistický

Přízraky v Benátkách (2023)

Poirot a horor!? (Minimálne teda horor (aj) pre deti.) Patrične to dlho vôbec nesedelo a nehralo. Kde sa podeli farby a krásy vrážd, kriminality, intríg z Orient Expresu či Nílu? Mnohoraké krásy Benátok uzatvoriť do v čase a soľou zakonzervovaného paláca je predsa hriech! Ako literárny ignorant však nemôžem vylúčiť, že slabšiu chvíľu mala už kedysi Agatha. Vidieť Poirota z formy, iracionálneho a patrične dezorientovaného narušilo uhľadenú auru fúzatého detektíva a koncentráciou na nadprirodzenosť nám, nezasväteným negéniom, tvorcovia odhaľovali detaily, chybičky a nápovedy azda až príliš okato. Neskromne priznávam, že narozdiel od predchádzajúcich dielov som vraha trafil už na druhý tip! Nuž, takto Poirot veru nesmie skončiť. Napriek dávke znepokojenia je to beztak film, ktorý sa vidieť oplatí. Film, ktorý vystraší, ale aj poteší a pobaví. Britská stopa v konverzáciách, postavách ale aj v divadelnom nádychu sú v ňom opät prítomné a robia z tohto filmu ďalšiu, i keď o málo menej podarenú snímku z tejto (pre mňa) srdcovej série... Snáď nie poslednú.

Barbie (2023)

Hrôza. Dobre, to že politická a ideologická angažovanosť sa do filmov dostáva nie je nič nové (to, že sa dostáva pre filmov témeticky určených pre deti, je horšie), ale keď ešte zámer paródie sám seba sparóduje, je sktuočne bizarné. Jediné, čo som si z filmu zobral, že 'Vivat patriarchia!' a It's Kenough. Skutočne tragický film, ktorého pravidlá síce človek pochopí po pár minutách snímky, ale zámer až dokonca nie. Nuž a výpovednú hodnotu uzatvára Barbeino opakované "neviem", na konci filmu. Gratulácie marketérom, ktorý dokázali napojiť túto frašku na Oppenheimera, k vytvoreniu živelného social media trendu, bez ktorého by hype okolo trendu padol skôr než by povstal - a bolo by lepšie.

Fontána pro Zuzanu (1985)

Seriózne hodnotiť film takmer 40 rokov po vydaní mi zrejme neprináleží, no film vnímam, ako extrémne dobový, a to až do takej miery, že pokiaľ niekto nevyrastal v 80. rokoch v betónových džungliach, tak nemá šancu pochopiť amatérske nástrely na umeleckosť a poetiku. Na môj vkus komplexný mix postáv, ktoré nedokážu akokoľvek rozpovedať svoje príbehy, aj kvôli celkovej estetike filmu. Jedinou svetlou stránkou, aj po rokoch, zostáva pár Patejdlovych skladieb, bez ktorých by zrejme film zostal na archívnych poličkách. R.I.P. Vašo.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Moje neobjektívne hodnotenie, ako diváka, ktorý videl len úryvky z predchadzajúcich filmov o mužovi s čiapkou je silno skreslené záverečnými scenami, ktoré plnia detské sny - Rimania, nacisti, cestovanie v čase. Prostredná tretina filmu, kde sa však miešali Indyho prenasledovatelia a kde bolo ťažké určiť, kto hrá v ktorom drese bola minimálne nezáživná a ľahko predvídateľná, ak nie miestami až nudná. Preto by sa kľudne hodili aj štyri hviezdičky, ale prekvapivé facky, bizarné vizuály a zdravá dávka naivného detského heroizmu ma presvedčili aj na piatu hviezdičku. Vypichnúť sa dá aj Indyho omladnutie zo zaciatku filmu, vďaka čomu sa podobal na pritagonistu z hier Uncharted, ktoré aj keď bolo očividné, vôbec nebolo rušivé. Ak, či skôr keďže, je to koniec série, určite ma to prilákalo k pozeraniu predchádzajúcich dielov. :)

Východní fronta (2023)

Kontrast mieru a beznádeje vo formáte video denníku. Napriek všetkému však život a aj spermbanky na Ukrajine pokračujú. Film je presne v tej šedej zóne medzi vojnovým filmom a spoločenským dokumentom. Očakávania boli vyššie, no beztak by to malo byť povinné pozeranie.

Villa Lucia (2023)

Sám doma 7... Pozerateľné, ale nevydarené. Áno, prúser to nebol, no človek začne šípiť, že čosi je zle už pri dlhých Shootyho úvodných titulkách. Tiež nemám celkom rád, keď mi plagát sľúbi viac, než dostanem - v tomto prípade mi sľúbil viac Hany Vagnerovej v pozícií nejakej lámačky mužských sŕdc - trikrát žmurkni a zmeškáš ju. Ak ju aj nezmeškáš, je ti jej postava ukradnutá. Čakal som, že po pol hodine sa aj rozvinie nejaká zápletka, no to nehrozilo, teda okrem toho, že sa 'tým zlým' zásadne nedarí, tak ako to vidíš každé Vianoce pri 34. repríze Sám Doma od 1 do 6. Zrada synovca voči strýkovi? To bolo ono? To, že si zamilovaný samovrah nájde priateľku tesne pred titulkami? To bolo ono? Áno, ani Invalid, ktorého som pred pár týždňami vychválil neprekypoval nečakanými zápletkami ale vykompenzoval to vizuálom, vhodným bizárom a trefným obsadením. V tomto prevedení Michal Kubovčík, inak schopný parádnych monológov, zvratov ale aj lacného humoru, pôsobí skôr ako NPC, ktorý (podľa príbehu) vyše 12 hodín varuje súputníkov, že mu kamarát vykrváca a to aj potom, čo ho zdvihne nad hlavu a pretláča cez okno --- dobre. Žiaľ, nie, nefunguje to. Nefunguje vyšetrovateľ pred ázijskou ambasádou, nefunguje druhá vymyslená krajina, ktorá sa následne ani nespomína, nefunguje bezvýznamná spŕška nadávok, nefunguje ani Renátka za monitormi s čivavou, nefungujú ani 3D a počítačové triky (niektoré na úrovni instagramových/TikTok videí), v záverečných scénach nefungujú ani dramatické akčné prestrihy na skryté kamery. Škoda. Po sklamaní z včerajšej premiéry len 2/5, pri troche dobrej vôle 3/5.

Invalida (2023)

Reklamu o "čiernej komédií" ma pripravila na inú drsnotu. Nakoniec zaujímavý komix, rozprávka s veľmi jednoduchým príbehom. Áno, s trochou krutosti, s trochou drsnosti, s trochou mastnoty. Nie, nie je to pre deti. Ale nie je to ani zbytočne vulgarizované. Finálna scénka - kde Róm nacista bojuje po boku ruského komanča je skvelá. Mafiáni okolo Sávu Popoviča sú dobre zrahraní. Skvelé, že slovenský film sa dá robiť bez opozeraných seriálových manekýnov. Celkovo príjemne pozerateľné. Hlavne ma teší, že marketingové ťaháky typu Rytmus, GoGo a Majk Spirit vôbec nevyrušovali - dokonca aj Rytmus, ktorého skutočne nemusím odohral svoju epizódku, hoc samotný príbeh veľmi neobohatil.  4.5 hviezdičky sa zaokrúhluje jedine nahor :)

Na nože (2023) (pořad)

Latka neprekonaná ale nebola to hanba. Moderátor ešte trošku televízne neohrabaný ale ako nenáročný program je to úplne v poriadku. Keď aj v druhom a treťom diely pôsobí, ako keby nemal žiadne emócie a mimiku. Každý diel je to ten istý scenár - po jedle to moderátor musí ísť 'predýchať'/'rozchodiť'. A dokáže niekto vysvetliť, prečo má moderátor, ktorý má dávať rozumy, odporúčania a hovoriť svoj názor (hoc aj s nejakým afektom) má v uchu slúchadlo? Nielen americkú, ale ani českú verziu to rozhodne neohrozilo, no zas ako nenáročné sledovanie večer sa to dá. 2/5.

Babylon (2022)

Trojhodinový formát bol unavujúci no umožnil pekné rozpovedanie skutočného príbehu, ktorý sa nikdy nestal. Divák neznalý by však aj uveril, že ide o biografickú snímku z kinematografickej predvojnovej antiky. Film sa snaží vtiahnúť do deja polhodinovou nezmyselnou drogami poháňanou párty, ktorá však nepridáva do príbehu nič, len lacnú erotiku a sexualizáciu, pocit zdesenia, zhnusenia no rozhodne aj sladkosť zakázaného ovocia. V snahe uviesť dobovosť to však nijak markantne nepomáha - skôr azda opak - dobovosť 30. rokov tam pripomínajú len veteránske vozidlá a pár kostýmov. Neskôr pôsobia veľmi sympaticky tri prepletené príbehy troch hlavných hrdinov, ktoré sa epizodicky pretínajú no všetky, na oko, rozprávajú iný príbeh. Herecké výkony na vysokej úrovni, bez negatív. Skutočne je najväčším problémom neuveriteľnosť vulgárneho správania niektorých postáv podľa dnešných štandardov, a to vo filme, ktorý sa odohráva pred storočím - v dobe inej (a to aj v šialených, celebritných a hollywoodskych kruhoch, ktoré nám približuje). Celkovo je však jasné, že to je jazda, ktorá by sa však nestratila ani ako legenda v rozprávkovej knižke. Skvelá kamera, celkový vizuál. No práve celé to pozlátko ruší dojem autenticity a počas troch hodín je ho až príliš veľa. 4/5