• Publicistický

Pošta pani Kolníkovej (2022) (TV film)

Milá a úsmevná hodinka spracovaná v podarenom formáte, na ktorý som od RND nebol zvyknutý. Film/hra dokazuje, že v jednoduchosti scén Radošincov zostáva krása a prehlbujú hĺbku myšlienok. Na nebo, či skôr zberné stredisko, ktoré 'Dušanova mama' ( Anikó Vargová s autentickým záhoráckym dabingom Zuzany Kronerovej)) kvetnato aláskavo opisuje sa človek prosto musí tešiť. Spôsob akým Štepkovci touto hrou inteligentne a prefíkane oslávili pani Kolníkovú v panteóne slovenských velikánov od Filipa a Satinského až po dejateľov a národovcov je v skutku obdivuhodný. Toľko úcty z diela cítiť skutočne málokedy.

Vyšehrad: Fylm (2022)

Ono humor tam bol, človek sa aj zasmial ale ten drajv z pôvodného scenáru to jednoducho už nemalo. Futbal už bol len v závetrí, ako bočný príbeh a otcovstvo mi tam tiež veľmi nesedelo. Asi som za tých pár rokov jednoducho zostarol a lacný humor, ktorým film prekypuje a osloví najmä mladších divákov, už na mňa jednoducho nezaberá. 2/5

Jan Žižka (2022)

Mimo scén s bitkami to je príjemné pozeranie. Keďže film však chcel preraziť aj mimo Česko-Slovenska bolo nutné zovšeobecniť to na film o stredovekých pomeroch. To však z príbehu o Žižkovi vytrhlo akýkoľvek potenciál na historickú alebo osobnostnú hĺbku. Výsledkom teda je historický vojenský film pre krvilačného západného diváka, ktorý však lokálneho diváka nemá čím osloviť - azda len tým, že je obdivuhodné, že sa do českej produkcie podarí dostať aj legendu formátu Michaela Cainea3/5

Turnaj snov (2022)

Iné jazyky, iné krajiny rovnaké príbehy, rovnaké problémy. Nebol to dokument so scenárom, nebola to skrytá kamera. Sympatické. Hviezdy z dediny na medzinárodných trávnikoch, futbalisti baliaci mladé diváčky, ako aj trápne príhovory pána starostu - malo to všetko, čo mať malo. Chýbala trochu eskalácia, hra či skôr paródia na grandióznosť.  3/5 :)

Druhá šanca - Episode 11 (2022) (epizoda)

Stále dobré spracovanie, tiež oceňujem vývoj postáv (najmä Daniel ale aj Adela [i keď v jej prípade to bolo trochu zmätočné]). Niekedy by však diváka najviac prekvapilo, keby ho nič neprekvapilo ;)

Druhá šanca - Episode 10 (2022) (epizoda)

Jedna vec je product placement ale dva kusy v jednom diely - skutočne mimo, cez a vedľa. A navyše pri slabnúcom scenári - niektoré postavy, zdá sa, si už nemajú čo povedať niekoľko dielov. Spracovanie a príbeh ale zostáva na úrovni.

Tvoja tvár znie povedome (2016) (pořad)

Návod na použitie: Keď zistíte, že televízne stanice nič zaujímavé tento večer nedávajú a neprekáža vám neúprimnosť, umelosť a faloš, zapnite si Tvoju tvár... Nie je to súťaž, nie je to skriptované. Nie je to o speve, nie je to o maskách. Nie je to o talente. Hodnotenia, reakcie poroty sú priam neľudské. Treba ale zhodnotiť, že to je len o málo lepšie, ako Zlatá maska. Kvalita zároveň úmerne klesá so zvyšujúcim sa počtom sérií. Hodnotenie: 1/5.

Černé na bílém koni (2022)

Obával som sa, čo očakávať od romantickej gangsterskej komédie. Napokon to ale bolo temer bezchybné. Skvelá atmosféra južanského pokoja a pomalosti s nádychom divokých porevolučných 90. rokov (odetých niekde medzi 60. rokmi a 21. storočím) v abstraktnom až satiristickom prostredí obohatenom výstrelkami so skoro-psychotropnou hudbou a 'hlasmi v hlave', ktoré si výborne odkrútila Sarah Arató. Pán režisér svoje domáce prostredie slovenského 'divokého juhu' očividne dobre pozná a podnikateľské kruhy v mestách, kde líšky dávajú dobrú noc pôsobia skoro ako z inej planéty, rovnako ako nablískaný Mercedez hneď po scéne s lúpajúcimi sa storočnými tapetami a splátkami v podobe sliepok. Injekcie maďarčiny v inak česko-slovenskom scenári o to viac dokresľujú fakt, že táto snímka bude pre mnohých tak veľmi cudzia, no pre iných tak blízka. Do určitej miery je to totálna hlúposť, o ktorej každý vie, že sa nikdy nestala, no výsledkom je veľmi príjemný a pozerateľný náhľad do prikreslenej reality nejedného okresného mesta (žiaľ aj) v dobách, ktoré možno ešte stále pretrvávajú. Herecké výkony v súlade s tou spomalenou atmosférou obohacujú príbeh, ktorý sa nestal, od gangstrov až po nahodených miestnych truhlíkov. Chválabohu dej nerušili obpozerané televízne tváre. Je to vydarená sonda, len krátky 90-minútový náhľad, do duše celých miest ale aj jednotlivcov, ktorá karikaturuje nehostinnosť a drsnosť Gemera, no zároveň robí z tohto zabudnutého kúta "od Poltára až po Veľký Krtíš" až idylické miesto. Vytknúť sa azda dá občasná prílišná snaha vytvoriť umelecký dojem, ktorý sa ale nežiada. 4.5/5

Vražda v Londýně (2022)

Po Smrti na Níle ďalší tohtoročný podarení snímok s voňou Agathy Christie. Atmosféra 50tych a West Endu sa snúbila do zábavných scénok, zaujímavých konverzácií, ktoré ešte vylepšuje aj nezameniteľný prízvuk. Mínusy: komickosť je miestami na úkor príbehu - často je smerovanie predvídateľné, no vzhľadom na to, že ide svojim spôsobom o paródiu na staré detektívky, tak to príliš nevadí. Pri invidividuálnom predstavovaní postáv sa miestami rozplývajú 50 roky a prostredie začne pôsobiť dosť neautenticky. Rozuzlenie rozhodne nie je eskaláciou príbehu. Celkovo ale príjemný film, ktorý neurazí a zabaví cez chladné jesenné večere. 4/5

The NXIVM Cult: A Mother's Nightmare (2019) (TV film)

Keď som zistil, že takýto film bude na obrazovke tak som sa potešil. Lacnosť príbehu šokuje o to viac, že hlavné propagonistky boli priamo v kulte zapletené a človek by čakal, že prinesú omnoho väčšiu autenticitu, na úkor učebnicového filmového balastu. O to väčšie sklamanie.