Florén (1993)

Výborný film - ale co to zde figuruje za prapodivný (či spíš debilní) český překlad názvu? Snímek se jmenuje Floreal podle označení, jež měl ve francouzském revolučním kalendáři Měsíc květů (stejně jako například Měsíc rašení se jmenuje Germinal). Ostatně pod názvem Floreal jej vysílala i ČT. V ději samostném to má své opodstatnění, narozdíl od pofidérního Florénu.

Mlčení (1963)

"Mlčení" jako by rušilo onu smířlivou útěšnost závěru "Sedmé pečeti" a "Lesních jahod" a na diváka znovu z plných plic zařve bergmanovskou otázku: Jaký to má všechno smysl, když nakonec tu zůstaneme jenom my sami a náš neodvratný zánik?

Zvrácený (2002)

Snímek, jemuž by v českém překladu možná slušel spíše název "Převrácený" nebo "Naruby". Zvolený - časově obrácený - způsob vyprávění je totiž pro celé vyznění filmu (nebo jeho "poselství") naprosto rozhodující (což - jak z některých zdejších komentářů vyplívá - ne každý pochopil). Teprve ve chvíli, kdy už má divák všechny předvedené hrůzy za sebou a sleduje Alex, jak se sluní na trávníku plném hrajících si dětí, uvědomí si s plnou silou trpkou pravdivost Řezníkovy věty z úvodu snímku: "Čas všechno zničí". Ta scéna na mne dopadla drtivěji než hasicí přístroj na lebku domnělého násilníka v klubu Rectum. Mimochodem - dost mrazivě působí i sekvence, kdy se Alex a Marcus probouzejí, ona mu vypráví o svém snu kdy se octla v jakémsi rudém tunelu a on se zmiňuje, že vůbec necítí pravou ruku. Že by nějaká předtucha?

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Seriál obracející naruby žánrová klišé mýdlových oper, převratný jak svým temným laděním, tak - na seriál nezvykle vysokou - úrovní zpracování, počínaje režií přes bezchybné herecké výkony a vynikající Badalamentiho hudbu po nápaditý střih, který si právem vysloužil nejedno ocenění. Navíc McLachlanův Dale Cooper je pro mne bez diskuze nejsympatičtějším agentem FBI z celé americké filmové i televizní tvorby.