• Western

Za nepřátelskou linií (2001)

Režiséru Johnu Mooreovi se podařilo natočit válečný film, který po celou svoji délku postrádá jakoukoli válečnou atmosféru. Špíš mi to připomnělo americký akčňák (a nijak valný), který pro osvěžení děje vymění prostředí Newyorské betonové džungle do rozbombardované Bosny. 30%.

Vražedné pobřeží (1991) (seriál)

Snad žádný seriál nezestárnul tolik, jako "Vražedné pobřeží". Po létech jsem na to kouknul a zápletky se mi zdají primitivnější než cokoli jiného a prostředí slunečních pláží, kde jsou všichny happy se po pár dílech zprotiví. Ale Rob Stewart je pořád sympaťák. 35%.

Panna a netvor (1978)

Skutečný punc tomuto příběhu dal až František Hrubín, resp. Juraj Herz, který z naivní a rozplizlé pohádky udělal skvostný gotický horor s nádhernou romantickou zápletkou, hutnou atmosférou, překrásnými kostýmy, mrazivou hudbou Petra Hapky a perfektními hereckými výkony všech zůčastněných. Tečka. 100%.

Konkurs (1963)

Formanovské základy jsou zde již patrné, i když (stejně jako v případě "Kdyby ty muziky nebyly") se pan režisér a stejně tak i parta okolo něj teprve rozehřívali a brousili si nástroje na "Černého Petra". I tak je to příjemná podívaná, která v dnešní době Superstar a X Faktorů stále nabývá na aktuálnosti. 70%.

Kdyby ty muziky nebyly (1963)

Formanovské základy jsou zde již patrné, i když (stejně jako v případě "Konkursu") se pan režisér a stejně tak i parta okolo něj teprve rozehřívali a brousili si nástroje na "Černého Petra". Jan Vostrčil a příjemná atmosféra zaručují příjemnou podívanou i po letech. 70%.

Orlí pero (1979)

Na to, že se jedná o film pro mládež, jede dost nasyrovo, charaktery jsou nejednoznačné a závěr se rovněž nedá pokládat za happyend. Pozoruhodný western, bohužel dost utahaný. 60%.

Hrabě Monte Christo (1975) (TV film)

Postupem času jsem přišel na to, že výrazné zkrácení příběhu jenom prospělo. Zatčení sice přichází poměrně brzy, ovšem nepůsobí to jinak nepatřičně. Jinak film po celou dobu neztrácí spád, působí drsně, atmosféricky a romanticky zároveň a všichni představitelé jsou dokonalí (z Richarda Chamberlaina s hlasem Miroslava Moravce jsem měl v dětství málem osypky). Zajímavé je, že jakmile se u nějaké filmové adaptace Dumase objeví Chamberlain, půjde o nejlepší zpracování. 95%.

Les mrtvých (2009) (TV film)

Jak už jsem někde napsal, Jiří Svoboda je nejspíš jediný renomovaný tuzemský tvůrce thrillerů. Na jeho Les mrtvých jsem se opravdu těšil. A jak to dopadlo? To ani sám nedokážu úplně říct. Při úvodním přepadení v lese jsem se zaradoval - sice nic nového pod sluncem, ale dezertéři jsou docela odpudiví týpci a napětí by se dalo krájet. Ovšem chyba lávky nejspíš ve mne, že jsem si film představoval jako survival thriller alá Strašáci. Ve druhé polovině přichází zmatek na zmatek, za příčiny všech možných předtuch a flashbacků jsem ani nevěděl co je realita a co sen a na závěr nedokážu ani říct, jak to dopadlo. Scénář je poněkud nedotažený a je hodně znát, že Jiřímu Svobodovi nesedí snová témata (narozdíl od tvrdého realismu). Jinak atmosféra je parádní (Svoboda se nezapře), pro nějakou krev a soulož se taky nejde daleko, Jan Dolanský si odehrál svůj standart a Lívia Bielovič byla aspoň hodně sexy. Takže trošku zklamání, ale jinak dobrý thriller. 60%.

Okamžik záblesku (1984)

Dnes trochu pozapomenutý film, což však nijak nevypovídá o jeho kvalitě. Zajímavý příběh v obleku moderního westernu se zápletkou, týkající se vraždy JFK. Skvělý Kris Kristofferson a závěr docela hořký. 85%.

Atentát (1964)

Opět se potvrdil fakt, že nejlepší thrillery píše sám život. Navíc černobílá kamera působí opravdu autenticky, hudba byla rovněž skvěle vybrána (při každém tónu Beethovenovy Osudové mrazí v zádech) a proti hereckým výkonům se rovněž nedá říct ani popel (především Josef Vinklář coby Karel Čurda). Závěrečná přestřelka má v sobě tolik napětí a dynamiky, že jí leckterý Hollywoodský akčňák může závidět. 90%.