Generation Kill (2008) (seriál)

The Wire Reloaded, tentokrát v první invazní vlně do Iráku. Paradoxně největším problémem seriálu je jeho téměř dokumentární autentičnost v každé sekundě, což nemusí sednout zrovna každému. Místo neustálého střílení se zde vedou dlouhé dialogy, ať už hodné k zamyšlení či pouze podkreslení atmosféry okolo bojujících vojáků, které jejich země poslala do konfliktu, jemuž nerozumí a s rozkazy, které nechápou. Tvůrčí tým v devíti dokonalých hodinách představuje válečný žánr tak, jak se jej ještě nikdo neodvážil zobrazit. Hranice mezi životem a smrtí téměř neexistuje, za ty největší průsery muže samo velení ozbrojených sil a invaze samotná tak nakonec napáchá na obyvatelstvu země více škod, jak užitku. Generation Kill je naprosto jedinečné dílo, které minimálně ve svém žánru nemá obdoby. Nabízí do detailu propracovanou psychologii postav, desítky momentů, nad kterými zůstane rozum stát a hlavně holou skutečnost, že válka je zkušená děvka, s kterou nevymrdá ani ten nejtvrdší mariňák.

Eurotrip (2004)

eRkové guilty pleasure s dokonalými vtipy a ještě dokonalejší Michelle Trachtenberg.

Archer (2009) (seriál)

Archer, Sterling Archer aneb, jak by vypadaly „bondovky" zahnané do extrémů. Supertajný agent peníze na ochranu země raději utrácí za luxusní děvky, chlast, ultrastylové roláky... a ještě luxusnější děvky. A proč ne, když za šéfa má vlastní matku, bejvalku mu klátí pozér z účetního a svět jeho pomoc potřebuje téměř každou chvíli. Zní to absurdně, ale funguje to dokonale. Studená válka nikdy nebyla tak zábavná.

Robin Hood (2010)

Zhovadilost kolosálních rozměrů, bez špetky atmosféry či pořádného příběhu. Korunu pak nasazuje Russell Crowe, který se na Sherwoodského zbojníka hodí asi tolik, jako Marek Vašut do akčního thrilleru z Bollywoodské produkce. Scott se po famózním Království nebeském historicky vyčerpal a novodobá verze Robina Hooda se tak stává pouze ohyzdným slepencem těch největších klišé a nelogičností, postrádající jakýkoliv řád. Zkrátka Helgeland for president. Nikdy bych nevěřil, že to napíšu, ale... zlatej Costner.

Goemon (2009)

Typická japonská hříčka plná patosu a přemoudřelých proslovů o cti bojovníka. Vypadá to sice hezky, ale místo ultimátní řezničiny se dostavila vykleštěná verze Cassherna s několika atmosférickými souboji. To už raději příběh žádný, než tuhle hokus pokus blbinu. Z průměru film tak nakonec vyzdvihuje ústřední dvojice shinobi válečníků.

Kick-Ass (2010)

„I realised I was going to die. I was never going to learn how to drive or know what Katie and my kids would look like or figure out how LOST ends.” Stošest minut té nejdokonalejší zábavy v krvavé story o lásce, satiře na současnou společnost a nejsprostší superhrdince v historii filmu. Buffy komiksových adaptací!

Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Book One - 80%: Vše co znal je pryč, již sto let se po celém světě vede nelítostná válka mezi zbývajícími národy všech čtyř elementů a jediný, kdo dokáže opět nastolit rovnováhu, je právě on - Dvanáctiletý chlapec, kterého osud předurčil ke klíčové roli v bitvě proti mocnostem Ohně. K roli Avatara, ochránce míru. Ač si seriál bere hodně z asijské mytologie a náboženství, tak přesto nejednou poskytne mnoho inovativních myšlenek. Díky ucelenějšímu vedení děje, než tomu je v japonském anime, tak mnohem lépe vyniká různorodá všehochuť desítek žánrů spojených do jednoho celku. Od temného fantasy po humorné drama o přátelství a odvaze. Co ale dokáže vyrazit dech jsou unikátní akční sekvence. Téměř epicky působící střety znepřátelených armád či nápadité a skvěle gradující souboje. Kresleným seriálům jsem nikdy moc nefandil, ale tahle cesta za pomstou a poznáním sebe sama mě ještě teď nenechá spát. Book Two - 100%: Hrdinové stojí na rozcestí, nuceni podniknout cestu do svého nitra a zvolit si, která ze znesvářených stran neutichajícího konfliktu získá jejich loajalitu. Hranice mezi dobrem a zlem je ale mnohem tenčí, než kdokoliv z nich předpokládal a tak se klidně může stát, že nepřítele přivítáte jako svého bratra, neboť pod rouškou těch, které považujete za své spojence, se skrývá to největší zlo. Druhý díl trilogie o mladém spasiteli nasazuje laťku televizní kvality proklatě vysoko a dokazuje, že Avatar: The Last Airbender není ani v nejmenším seriálem pro dětské publikum, ale naopak velmi promyšleným dílem, které nejednou může připomenout svým vedením děje Matrix Reloaded. Mnohem více úchvatné akce, myšlenkově obsáhlých dialogů a hlavně přesunutí příběhu do globálních sfér, což mě s každou další epizodou pouze usvědčuje v tom, že se jedná o nejlepší animovaný seriál všech dob. Book Three - 100%: Každý velký příběh má svůj konec a ten Avatarův je koncem s velkým K. Závěr epické trilogie se tentokrát nese v duchu pocty filmovým klasikám, Star Wars: Návrat Jediho počínaje a Pánem Prstenů konče. Naši hrdinové jsou již plně přesvědčení, pro kterou stranu barikády obětují klidně i svůj život a to i přesto, že rozhodnutí nejzásadnější přichází na poslední chvíli spolu s myšlenkovým poselstvím (nejen) pro diváka. Jakmile se tedy všechny duše padlých Avatarů spojí v jednu, tak mě je jasné, že přesně do tohoto momentu vše směřovalo a v ještě silnější konec jsem snad ani nemohl doufat. Do momentu, kdy se čistá energie střetne s esencí čirého zla, padlý princ učiní poslední vzdor odvěkému nepříteli a zamilovaná dvojice pohlédne do červánků nad Ba Sing Se.

Mocný McGinty (1940)

Pouliční tulák, výběrčí výpalného, člen mafie, zkorumpovaný starosta, čestný guvernér a barman v té nejzapadlejší putyce světa. McGintiho cesta na vrchol dokáže nejednou slušně pobavit, nabízí skvělé herecké výkony a hlavně tu největší pravdu, že pokud se řídíte zákony či snažíte se být dobrým člověkem, tak skončíte tak maximálně jako vypravěč příběhů za barovým pultem.

Tracey: Fragmenty (2007)

Aneb, jak z chatrného příběhu udělat vizuálně oslnivou jízdu na tripu.