Hvězdná brána (1997) (seriál)

Vynikající, epické, poetické, vtipné a herecky nehorázně chytlavé. To všechno byla Stargate SG-1 dokud si scénáristé nevycucali z prstu rasu Orálů, okopírovali předchozí koncept s goa'uldy a Dean Andersona nahradili mladší verzi jménem Ben Browder, jenž svému předchůdci nesahá ani po paty. Na prvních pět řad ale nikdy nezapomenu.

Firefly (2002) (seriál)

„We're not gonna die. You know why? Because we are so... very... pretty.” Han Solo i mimo Star Wars? Ano! Akorát že se jmenuje Malcolm Reynolds a jeho láskou není princezna, nýbrž luxusní „společnice"! Skvělá a originální vize budoucnosti v podání kultovního tvůrce Josse Whedona. Vtipně situované momenty, kvalitně gradující akce a sympatičtí hrdinové v jednom z nejlepších seriálů všech dob, seriálu o posádce lodi třídy Firefly!

Serenity (2005)

Bez znalosti Firefly ani ránu. Jak zakončit jeden z nejlepších seriálů všech dob ? Filmem, jenž vysvětlí všechny nezodpovězené otázky a ukončí odysseu hlavních hrdinů. Za minimální rozpočet dokázal Whedon stvořit skvělé akční sci-fi, jenž je i po desátém shlédnutí stále fascinující. Humorné eskapády Mala Reynoldse, drsné hlášky Jaynea, přitažlivost Inary, tajemnost River, odvaha Zoe a vtipnost Washe jsou stále mnohými z důvodů, proč jsem si příběh okolo posádky Serenity zamiloval. Jediným problém se tak stává fakt, že bez znalosti první (a bohužel jediné) série ztrácí velká část děje smysl. Pro ty, jenž měli možnost Whedonovu ságu vidět, se zajisté jedná o nezapomenutelný zážitek.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

„This is Sparta!” > „Hasta la Vista, Baby!” Největší nářez posledních let. Co je komu do příběhu a jiných nepodstatných detailů. Tohle je pořádně prokrvený maso a jako takový se musí vychutnat.

Sunshine (2007)

„Only dream I ever have... is it the surface of the sun? Everytime I shut my eyes... it's always the same.” Boylův masterpiece zbožňuji duší a miluji srdcem nade všechny vesmírné filmy pozemské kinematografie. Dokonalá souhra obrazu, úderné hudby a hereckých výkonů. Co vše jste ochotni obětovat pro vlastní přežití a přetrvání lidského pokolení na planetě Zemi? A zaslouží si obyvatelé modré planety vůbec přežít? Do každého detailu vykreslené charaktery, režie úderná jako beranidlo a to vše zakončeno v intenzivně gradujícím finále. Sunshine vás pohltí jako světlo a nepustí do závěrečných titulků. Tohle je pravý nářez o záchraně lidstva!

Umučení Krista (2004)

Vizuálně dokonále, hudebně podmaňující, příběhově epické. Posledních dvanáct hodin jedné z nejdůležitějších postav lidských dějin bylo ztvárněno dokonale. Ano, dokonale. Nedokáži si představit, že by někdo mohl vytvořit lepší film o Ježíši Nazaretském, jenž by plně ukázal sílu jeho oběti. Styl, jakým Gibson dílo převedl na plátno nejznámější příběh všech dob je ukázka mistrovství, ať už se jedná o dialogy, vedlejší postavy Petra, Jidáše, Marie, Máří Magdalény či Ďábla nebo střih Křížové cesty (kamenující dav) s vstupem do Jeruzaléma (milující dav). Přiznám se, že jsem ateista, ale tohle monumentální dílo o lidskosti a její povaze, mne ohromilo a ohromuje dodnes.

Sin City - město hříchu (2005)

Zábavné, dechberoucí a stylové... až moc stylové. Rodriguez se tentokrát snažil a to až moc. Neříkám, že jeho převedení okénko po okénku do filmu není špatné, ale i přes onu originalitu atd. mám stále ze Sin City divný pocit. Zatímco Renesance byla příběhově vyšperkovaná, tady je to často jen o tom že: "Drsná hláška, akce, drsná hláška a dialogy, akce, drsná hláška a finální maso akce s ještě více krví než akce předtim.". Větší pestrobarevnost příběhu, prosím.

Dračí srdce (1996)

Normálně bych udělil čtyři hvězdy, ale jsem zděšen, že jeden z mých nejoblíbenějších pohádkových příběhů má modré (?!) hodnocení. Na svou dobu naprosto krásný drak a Dennis Quaid také hrozně sympatický. Příběh je sice ohraný, ale díky Dracovi je až odporně poutavý. A hudba, ach ten hlavní motiv, to je slast pro uši! Kdyby tak Cohen zůstal u totohle a nepouštěl se do pitomostí typu xXx nebo Mumie 3. Edit - 14.9.2010: Konečně je hranice 71% překročena!

Kráska v nesnázích (2006)

Říkejte si co chcete, ale s Pelíškama a Musíme si pomáhat je tohle to nejlepší co Hřebejt stvořil.

Klan létajících dýk (2004)

Na tenhle film jsem napjatě čekal od chvíle, kdy jsem ho nestihl v kině a musím říct, že čekání se vyplatilo.Charismatický hlavní hrdina-policista dostává echo na "dívčí" dům, v němž nalézá talentovanou, leč slepou dívku o níž předpokládá, že ona jest dcerou zemřelého vůdce obávaného Klanu létajících dýk. Inkognito jí pomáhá při útěku a cestuje s ní napříč pustinou. Skrze nebezpečí smrti a lásku, skrze krajinu staré Číny, aby na konci objevil pravdu a oba dva si našli cestu ke svému srdci. Audiovizuální slast ze sledování opět předčí vše z "Továrny na sny" a choreografie soubojů či dlouhé záběry na krajiné scenérie vyrážejí dech. I když příběhově slabší, jak režisérův předchozí opus Hrdina, mne film velmi potěšil, ne-li dostal.