Dokonalý trik (2006)

Každý film se skládá ze tří částí, neboli aktů. První část se nazývá "Příslib". Režisér vám ukáže obyčejný film. Drama o kouzelnících s populárními herci, které nevypadá nijak výjmečně a začíná pro vás velmi nesouvisle. Druhý akt se nazývá "Proměna". Režisér dokáže během průběhu udělat s tímto filmem něco neobyčejného, něco co jste neočekávali. Teď hledáte vodítka k pointě, ale nenajdete je, protože se ve skutečnosti nesnažíte je najít. Chcete se nechat ošálit a překvapit. Ale tleskat ještě nebudete, protože udělat velmi zajímavý průběh děje prostě nestačí. Musí tam být pointa a brilliantní zakončení. Proto každý film má ještě třetí část. Nejtěžší část. Říká se jí "Vrchol". - Moment, kdy si uvědomíte, jak vás bratři Nolané vodili celou dobu za nos a vy jim to baštili, protože se jedná o dílo mistrů, jenž znají tajemství filmové magie lépe, jak nikdo jiný.

Fontána (2006)

„Death is a disease, like any other. And there's a cure. A cure - and I will find it!” Těžko se dá napsat komentář o Fontáně, jenž by vystihl její kvality a důvod, proč právě TO je můj favorit z těch stovek filmů, jenž jsem za svůj krátký život shlédl. Snad bych mohl začít s parafrází spolužáka, který podle mne vystihl zásadní vlastnost tohoto skvostu: "Na Fontánu můžeš koukat do konce života a přesto jí můžeš každý den pochopit jinak." A měl pravdu. Rok a půl po návštěvě kina jsem si "jí" opět pustil, muselo to být asi již po páté, a z naprosto neznámého důvodu jsem se při scéně Izziny smrti naprosto zhroutil a zbytek filmu se mi hlavou honila pouze myšlenka "Aronofsky je génius"... Hodně lidí Fontánu považuje pouze za kýč, jenž je příběhově naprosto chudý a ve výsledku se jedná pouze o vizuálně precizní jízdu. S tím ale musím nesouhlasit. Vždy, když jsem "ji" sledoval po nějaké době, tak vždy na mne působila jinak a vždy mne jiným způsobem srazila na kolena. A právě to je ona "magie" tohoto filmu. Záleží pouze na tom jak k Fontáně přistoupíte, jestli jste měli špatný den, ztratili jste blízkého člověka či jste znovu objevili lásku. Všechny tyto aspekty má Fontána v sobě, stačí pouze přistoupit na režisérovu hru a spolu s hlavními hrdiny může člověk, byť na krátký moment, dosáhnout věčnosti. Best of Movie!

Dnes neumírej (2002)

Jako akční film funguje skvěle, jako "filmová" Bondovka také, jako prznění předlohy to je dokonalé, a ani Brosmanovo charisma to nezachrání.

Casino Royale (2006)

Vrchol série o agentovi s povolením zabíjet a zároveň začátek série nové, o agentovi s city, jenž mlátí hajzly bez použití hodinek s vodotryskem. Martin Campbell už podruhé v kariéře zachraňuje a restartuje Bondovskou ságu. A že mu to jde setsakramentsky dobře. Bez výčitek mohu označit Craiga za nejlepšího 007 všech dob. Charisma velikosti galaxie, akční, že i Jason Bourne může závidět a hlavně majíc základní lidské emoce jako je láska či zármutek. Jeho ženský protějšek, překrásná Eva Green, září stejně jako agent samotný. Nejdokonalejší a nejkrásnější "bond girl" historie. Casino Royale je můj nejosobitější kulťák, můj vzor dokonalé Bondovky, můj splněný sen.

Bournův mýtus (2004)

Matrix Reloaded přenesen do současných reálií s hudební onanií od Johna Powella v pozadí. Co víc si může člověk přát?

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

V porovnání s tímto působí ostatní velkofilmy jako vyhublá chamraď. Díl, který zraje jako víno a s každým dalším rokem od své premiéry je stále poutavější podívanou, jenž možná i překonává závěr samotné trilogie.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Co se vlastně ve dvojce stalo? Těžko říct.1. 30% scén se točí okolo Anakinovy snahy sbalit Amidalu, která mu neustále opakuje, že to prostě nepůjde (je přece Senátorka! - sarkasmus), že je na ní moc nezkušenej (chová se před ní jako debil), moc mladej (bouří se v něm hormony, tak proč na sobě nosí oblečení ve stylu prostitutek z Moulin Rouge?!), má to zakázaný (kdo a kde to vymyslel? A odkuď se vzalo to proroctví?) a basta. Pak najednou ve třech čtvrtinách mu řekne (no dobře, v týhle ptákovině smysluplný dialog neexistuje, takže spíše ZAMUMLÁ), jak ho strašně miluje a že s nim chce strávit zbytek života. WTF?! 2. Obi-Wan lítá po celým vesmíru (nakonec mu pomůže nalézt správný směr pětiletý usmrkanec), jen aby nakonec našel v tý největší díře galaxie několika milionovou armádu klonů (!), která je dokončena přesně v době, kdy Separatisti začnou válčit proti mírumilovné Republice (že za vytvořením tak obrovské militaristické síly sojí Sithové očividně nikoho nenapadlo), která by byla totálně v háji (sice má každá ze soustav armádičku, ale to nikoho nezajímá), kdyby Kenobi neměl za kamaráda přerostlé prase-kuchaře, který se náhodou vyzná ve zbrojním arzenálu nájemných vrahů. WTF?! 3. Takže nakonec Padmé chce strašně moc Anakina (i když po předchozím dění to nedává smysl), Obi-Wan jako vždy ostrouhá (chudák McGregor... hrát postavu bez jakékoliv známky propracovaného charakteru) a tenhle krásný trojúhelník jim kazí hrabě Dooku, nehorázně mocný Sith, který na X let jen tak zmizel do neznáma, aby pak během krátkého momentu zmobilizoval všechny záporáky Star Wars Univerza na rozkaz svého pána (mimochodem, vždy mají být pouze dva Sithové a jelikož Darth Maul zemřel před cca. 10 lety [nikdo jeho smrt neřeší ve dvojce], ale Dooku se přiklonil k Temné straně Síly ještě předtím, tak Lucas asi stačil během těch pár měsíců zapomenout dialogy jedničky), který po několik desítek let v pohodě zůstává pro všemocné Jedi znám pouze jako "ten hodný kancléř". 4. Všechno jde do kytek v momentu, kdy Anakin si musí nechat mermomocí useknout ruku (2 Jedi na jednoho Sitha a dostanou nakládačku!), jen aby se tam mohl záhadně objevit Yoda a pan režisér se pochlubil kvalitní trikařskou stránkou svého díla. Samozřejmě že Dooku uteče, bez problémů se dostane přes OBROVSKÉ bitevní křižníky na orbitu (hlavně, že v prvním díle dostala loď z Naboo solidní nakládačku od pár donuttových tentonoců Federace), blbost na entou a to ani nemluvě o tom, že Hvězdu smrti vymysleli létající žáby. WTF?! 5. Ten film trvá 137 minut a jediné co se v něm stane je, že Anakin si najde roštěnku a začne válka. První věc by se dala vyřešit během deseti minut (a člověk by nemusel trpět u dialogů na PĚST), druhá během sekundy. Výsledek? 126 minut a 59 sekund zbytečných záběrů a kouzlo staré trilogie je v hajzlu (takhle zmršit svůj odkaz dalším generacím dokáže opravdu málokdo). Tenhle díl ani nepotřeboval vzniknout, vše se dalo vysvětlit v úvodních titulcích Pomsty Sithů ---> Válka! Separatisté zaútočili na síly Republiky, která díky moudrosti Jedi Obi-Wana Kenobiho získala armádu klonových vojáků, jenž se snaží ubránit svobodné státy galaxie před vojskem Sithského lorda Darth Tyranuse. Osud všech leží na bedrech Anakina Skywalkera, který se tajně oženil s Padmé Amidalou a pouze on může jako Vyvolený nastolit rovnováhu v Síle. Zkrátka Lucas senilní. Po ultra-debilní Skryté hrozbě přichází "jen" debilní Kloni útočí (co je sakra za název?!) a ač se snaží Pomsta Sithů napravit reputaci nové trilogie, tak musím být každému jasné (hlavně po scénáři k Indimu), že tvůrce téhle ságy za těch několik let absolutně zapomněl JAK PSÁT. Výsledkem je nehorázný slepenec, kde nefungují ani osvědčená klišé (Jak sakra dokázal zkazit i blbou romantickou linku?!) a při sledování je člověku těch herců vlastně líto (tentokrát už to nebyl na zaplacení hypotéku, ale přesto...). Koukněte se na to podruhé, srovnejte si to s příběhem Luka. Vidíte ten ROZDÍL?

Transformers (2007)

Po deseti letech pokusů se podařilo Bayovi natočit za nekřesťanskou sumu megafilm akčního žánru. Modlím se aby už nikdy nespadnul do kaluže Mizerů a jiných zachránců světa co jsou velký drsňáci. I tak je smůla, že po shlédnutí Ostrova, kdy jsem začal věřit v Bayovo "režisérské" umění, se opět u mne propadl do bedny popcornového režiséra. Být o pár let mladší tak je to pro mne nejlepší film, teď je to však pouze další "bayárna" aka dobrý nápad, dobrý příběh, dobrá akce, ale kompletně ůplně nepodstatný film. Shlédnuto po 1,5 roční pauze: Tak nakonec ty 4 hvězdy Michael dostane. Musím uznat, že ti roboti jsou zkrátka dokonalí a jediná věc, jenž mne navždy odrazuje od maximálního hodnocení je pro Baye typický popcornový teenage humor. Tímto dementuji svůj předchozí názor, že se jedná o nepodstatný film. Transformers patří k nejdůležitějším filmům tohoto století a nevidět je znamená hřích.