Pád do ticha (2003)

Tenhle film je tak trochu podle mýho gusta. Hory i lezení docela žeru. Plný počet hvězdiček si schovávám vždy jen pro super extra bijáky. Tenhle mezi ně patří. Film má skvělé tempo, nuda zcela absentuje a výtvarná stránka je skvělá. Nenašel jsem jedinou mouchu, kterou bych mohl vypíchnout.

Malá cesta (2000)

Tenhle film vůbec není špatný. Jenomže není ani dobrý. Dýchla ne mně nostalgie. Zaneprázdněným lidem doporučuji neztrácet s tmto filmem čas. Oproti českým žánrovým kolegům je to slabý odvar a to je co říct, když vezmeme sestupdnou tendenci kvality našich filmů v posledních letech.

Fahrenheit 9/11 (2004)

O Bushovi jsem byl přesvědčenej, že je primitiv. Tento film mu v mnohém v mých očích přidává. Teď už vypadá na IQ vyšší než 90. Legrační je, že amíci nemohli u Clintona překousnout, že lhal ohledně takových prkotin, jako je sex s tupou sekretářkou, ale Bushovi jeho výmysly o zbraních hromadného ničení, které zapříčinili válku ve volbách prošli. Neberu argument že je film subjektivní, druhou stranu mince totiž nabízí jakýkoliv proslov Bushe. Onou druhou stranou je brutální manipulace veřejností obsažená téměř v každé větě jeho proslovů. Bush je asi víc herec než politik. I kdyby byl film tolik agitativní, jak se píše, alespoň má za cíl humánní věc a to není tak špatné. Bushovi kampaně vymývají mozky mnohem víc a nejhorší na tom je, že lživě a úspěšně.

Duch maršála Tita (1999)

Kvalitní komedie. Takový velmi vydařený mixík filmů alá Kusturica. Regge písnička o Titovi atd...Dobrých komedií je poskrovnu.

36. komnata Shaolinu (1978)

Dobý béčko. Dávám tomu průměrné hodnocení a to kvůli zábavné stránce filmu, kterou nejspíš tvůrci původně neplánovali. Scéna s bušením do zvonu...Není třeba parodie. Třešničkou na dortu je, že jsem viděl německou verzi předabovanou postaru jednohlasně do češtiny. Fakt prča.

28 dní poté (2002)

Po vydařeném úvodu následuje velká koncentrace mrtvých míst.Zápletku s vojáky považuju za největší stagnaci filmu. Naštěstí film zachraňuje pár napínavých a dobře natočených míst a hlavně krásná hudba. Je ti už druhá Boylova adaptace Garlanda, snad vydařenější než ta první (Pláž).

Vodní svět (1995)

Sakra, tak tomuhle říkám něco podělat. Co chybělo k tomu, aby mohl být Vodní svět dobrým filmem? Téma samotné je hlubokou studnicí inspirace, ze které se také myslím daří tvůrcům čerpat. Lodě, města, kostýmy, ale i různé maličksoti, jako například interirér podpaulbí, jsou geniální. Vize budoucnosti je osobitá a v tomto ohledu to snad ani lepší být nemohlo. Ale co ty akční scény? Film by měl na nich stát, ale oni ho naopak srážejí. A co ten scénář a nevěrohodná hlavní postava? To jak nereálně je zde napsán jeho přerod od nenávisti až k citu k malé holčičce je pěkně zfušované. Nebo to to jak Enola o IschioCostnerovi Čmoudům vypráví, jak si pro všechny přijde a vyvraždí je? Kde to jsme? Scénář na úrovni akčního béčka s Chuckem Norrisem. A finále na vybuchujícím tankeru? Tohle má být vysokorozopočtový akční film? A proč se tam museli na konci srazit ty tři skůtry? Proč to trapné bungee? Proč? Tahle scéna téměř zabolela. To režisér ztratil soudnost? Vodní svět mohl být mnohem mnohem lepší, jak můžeme například vidět ve scéně ponoru do zatopeného města. Žel není. Vize by byla, ale realizace je pěkně zpackaná.

Přátelé (1994) (seriál)

Vždycky jsem si myslel, že americká romantická komedie = totální odpad. Tento sitcom, je však světlou vyjímkou žánru. A přitom je to tak jednoduché, napsat pár obyčejných postav, najmout armádu scénáristů a výsledkem je kvaltiní mainstreamový pordukt. A je zajímavé, jak může takovýto tovární charakter výroby klapat. Přátelé jsou výborný záležitost, která anis narůstajícími sezónami neztráci nic z počátečního náboje, právě naopak.

Rambo: První krev (1982)

Stallone umí zahrát dvě role opravdu dobře. tou první je samzozřejmě prosťoučký boxer Rocky a tou druhou je psychopatický Rambo. Obzvlášť v jedničce je John J. celkem slušnej blázen, tento rozměr jeho postavy potom bohužel v následujících dílech upadá. Bohužel Sylvester jinak dobrý herecký výkon trošku pokazil v závěru, kdy se Rambo zhroutí a pláče. Myslím, že věrohodný pláč je pro Slyho, nedosažitelná herecká meta a tak měl spíš postřílet pár zloduchů. Jinak má Rambo na akční film až pozoruhodně dobrý příběh, a co je zajímavém je politicky zcela opakní vůči atmosféře panující ve státech v době vietnamnské války. Pacifistické písně hippies nahradil až reaganovsky přímočarý a nekomprosmisní válečný patriotismus. Navíc při filmu člověk pocítí silný pocit zadostiučinění, když Rambo začne kosit cajty, co ho šikanují.

Vinnetou (1963)

Se skutečným divokým západem to asi nemá mnoho společného ale i přeze všechnu tu naivitu a čeronbíle načrtnuté postavy mě Vinnetou dokázal i po několikáté oslovit. I přes árijskou indiánku Nšoči a přes místy vrávorající logiku mě film pohladil a připomněl mi dětství. Napadá mě jak dlouho se budou ještě lidé chtít na tento film dívat, když jeho největší síla dnes spočívá hlavně v jeho nostalgii? Na evropskou westernovou produkci je zde opravdu skvělá výprava, stavby,kostýmy, úžasná kamera, kavlitní hudba. Český dabing asi předčí německý originál.