K-9, můj přítel se studeným čumákem (1989)

Perfektní odlehčený snímek, který se suverénně zařadil do programového schématu každé televize a nejedna televize jej každým rokem opakuje pořád dokola. Tvůrcům se dokonale povedlo skloubit humor se sympatickým obsazením a podařila se vytvořit i velmi příjemná a místy i vtipná atmosféra. Herecké obsazení naprosto dokonalé, Jerry Lee je obrovský sympaťák a jeho parťák James Belushi jakbysmet. Snad jediná věc, kterou bych K-9 vytkl, je trochu jednodušší děj a ne moc povedený závěr. Jinak vše funguje perfektně. Chemie mezi jednotlivými postavami, atmosféra, výkony, vše přesně odpovídá jednoduché, příjemné a vtipné komedii, na kterou se vždy milerád znovu podívám, a která mě vždy potěší a pobaví. 9/10.

Transsibiřský expres (2008)

Dějově silně průměrné, hlavní devízou je mrazivá atmosféra a výborné herecké obsazení. Příběh mohl být zpracován daleko lépe, zejména první polovina je vcelku nuda. Závěr taktéž za moc nestál. 6/10.

USS Indianapolis: Boj o přežití (2016)

Přiznám se, že do shlédnutí tohoto snímku jsem vůbec netušil, jak velkou nebo dokonce zásadní roli měla loď USS Indianapolis v 2. světové válce a jaký vliv měla na její ukončení. Takže děkuji tvůrcům za menší dovzdělání. Když se ale podívám na snímek jako takový, tak se nemohu zbavit dojmu, že se zpracováním jedná o velice lacinou béčkovou TV produkci. Nicolas Cage po dlouhé době v roli vojáka, konkrétně kapitána válečné lodi. Jeho role mu vcelku sedla, přesto působil nudně a postrádal jsem větší charisma. Ostatní herci hodně nevýrazní nebo nesympatičtí, zpočátku jsem měl velký problém se zorientovat kdo je kdo. Celkově snímek působí dost lacině, jak filmařsky, tak i hereckými výkony či atmosférou. Emoce zde vůbec nefungují, ty nejemotivnější scény na diváka absolutně nijak nezapůsobí. Upřímně jsem čekal mnohem lepší zpracování tak silného tématu, jakým zkáza lodi a následná záchrana námořníků dozajista je. Už jen vzhledem k uctění památky padlých námořníků. Tak třeba příště. 3/10.

Kursk (2018)

Zajímavé téma, vcelku slušně zpracované. Nicméně jako drama mě osobně snímek Kursk nijak extra nezasáhl, přišel mi trochu nudný a ani mě víceméně moc nebavil. Filmařsky i herecky filmu nelze moc co vytknout, přesto však se nemohu zbavit dojmu, že se jedná pouze o průměrné drama, na které se člověk sice podívá, ale nejsem si moc jistý, zda diváka zaujme natolik, že si jej někdy pustí víckrát. 5/10.

Rudý baron (2008)

Vzhledem k relativně zajímavému mezinárodnímu obsazení, kupodivu i hojné účasti českých herců, jsem očekával válečný velkofilm o Rudém baronovi. Moc nechápu, kde udělali soudruzi z NDR chybu, protože tohle má do velkofilmu, potažmo do kvalitního válečného filmu sakra daleko. Příběh plný lásky a romantiky v pozadí leteckých bojů 1. světové války, život Manfreda von Richthofena a jeho charakter a postupný vývoj. To vše jde na vrub samotným leteckým soubojům a válečným scénám, kterých není moc, na druhou stranu jsou celkem dobře natočené, trikově taktéž povedené. Nicméně ty hlavní události a lákadla z baronova života jsou buď úplně vynechané nebo osekané až na kost, což u životopisného snímku není úplně šťastný krok. Celkově na mě Rudý baron působil průměrnou televizní produkcí, na velkofilm to fakt nemá. 5/10.

Admirál (2008)

Na to, že snímek Admirál pochází z matičky Rus, se kupodivu nejedná o žádný velký průser. O admirála Kolčaka jsem nikdy nějak extra nezajímal, aniž bych tušil, jak moc zasáhl do historie carského a posléze sovětského Ruska. Takže s námětem jsem spokojený, alespoň jsem se trochu dovzdělal. Ale zpět k projekci. Jeho největší vadou na kráse je to, že po shlédnutí divák vlastně neví, jestli se díval na válečný nebo sladký romantický film. Chápu, že se tvůrci snažili snímek trochu odlehčit, ovšem daleko víc, než romantické výlevy, bych ocenil například více akčních, respektive vojenských scén. Kolčak je zde zobrazován primárně v kladném obrazu, což mě malinko zamrzelo. Snaha o zbytečnou heroizaci, záměrné zamlčování negativních stránek hlavního hrdiny, tohle diváka fakt nepotěší. Děj jako takový má pozvolné tempo, atmosféra se vcelku povedla. Herecké obsazení taktéž není nejhorší. Efekty víceméně odpovídají rozpočtu. Za mě lepší 3*. K hodnocení přispěl i fakt, že tvůrci nezapomněli na naše statečné československé legionáře, kteří rovněž sehráli svou důležitou historickou úlohu a rozhodně to neměli jednoduché. 6/10.

Hurikán (2018)

Hurricane jako válečný film mě velmi zklamal. Příběhově je vcelku nudný a nezajímavý. Čekal jsem větší rozbor jednotlivých postav, a také nějaký postupný vývoj či změnu charakterů. Dostal jsem pouze rutinní filmařské béčkové řemeslo, bez nějakého většího nápadu či potenciálu. Leteckých soubojů je zde sice požehnaně, přesto díky nekvalitním CGI efektům vypadají dost uměle a nepřirozeně. Nízký rozpočet jde však ve filmu vidět každým záběrem, ať už se jedná o dialogy, herecké výkony či absenci atmosféry, která je pro válečný snímek klíčová. Nicméně i tak jsem rád, že tímto stylem vzdávají filmaři poctu statečným polským letcům, ale i ostatním, kteří bojovali proti nacistickému Německu během letecké bitvy o Británii. 4/10.

Vlastníci (2019)

Vynikající nízkorozpočtová komedie, která sází zejména na vskutku bravurní herecké výkony a na kvalitní dialogy, na kterých je celý film v podstatě postavený. Z herců musím vyzdvihnout zejména pana Lábuse a paní Melíškovou, tihle dva byli absolutně nepřekonatelní. Jsem přesvědčen, že tento film asi nebude úplně pro každého, někomu určitě nesedne a ne každý ho pochopí. Já osobně jsem musel po shlédnutí vézt dlouhou debatu o tom, co se vlastně všechno událo a co ve mně jako v divákovi snímek zanechal a evokuje . Nicméně děj jako takový je plný symbolů a jinotajů. Proto mi taky některé situace či dialogy na první pohled moc nedávaly smysl. Co se však povedlo dokonale, byly charaktery jednotlivých postav. Myslím si, že každý divák si během skvělých dialogů vzpomene minimálně na jednoho člověka ze svého okolí. Trochu jsem se snímku bál, že mi moc nesedne nebo bude nudit, opak je však pravdou. Všem vřele doporučuji, taková sonda do hlubin českého národa se jen tak nevidí. 10/10.

Lovec démonů (2016) odpad!

Další ze série zbytečně natočených snímků. Jediné, co dokáže divákovi nabídnout, je extrémní dávka amatérismu, mizerných hereckých výkonů, stupidních dialogů a velmi vtipných efektů. Atmosféra nulová, děj prázdný. V podstatě není co hodnotit. 0/10.

Příliš osobní známost (2020) odpad!

Už při prvních scénách divákovi neunikne, v jakém duchu se asi snímek ponese, a co ho na ploše 107 minut asi tak zhruba čeká. Pokud čekáte povedenou komedii, u které se pobavíte a odreagujete, popřípadě romantiku či drama, raději se filmu vyhněte velkým obloukem, ušetříte si svůj čas i žaludek. Bohužel jsem byl až takový masochista a dal jsem snímek celý, takže můžu úspěšně konstatovat, že dno české kinematografie se opět o nějaký ten kousek prohloubilo a míra trapnosti dovršila svého vrcholu. Postavit celý film na několika doslova tragických hercích, jejichž výkony jsou díky naprosto stupidnímu scénáři úplná tragédie, opravdu nebyl moc moudrý tah. Nepomohl tomu ani příběh, který postrádá jakékoliv zvraty, je absolutně bez spádu a atmosféry. Dialogy na úrovni Jedličkova ústavu, no prostě něco příšerného. Humor, který v této "komedii" by měl být stěžejní, je neuvěřitelně trapný a nevkusný. Už dlouho jsem neviděl takovou kravinu. Začínám silně pochybovat o české kinematografii. Jak asi chtějí čeští filmaři přimět nové diváky, aby jim dali šanci a chodili na české filmy do kin, když jsou schopni pořád dokola točit takové trapné komedie o ničem. 0/10.