Ztracené království pirátů (2021) (seriál)

Původně jsem měl z tohoto hraného dokumentu velký strach, protože jsem si vůbec nebyl jistý, jak tvůrci dané téma uchopí a zda zvolené období vykreslí přesně tak, jak to zhruba asi bylo. Hned po první epizodě se veškeré mé obavy rozplynuly a celých 6 epizod jsem shlédnul na jeden zátah, poněvadž takovou parádu jsem opravdu nečekal. Na dokumentu je patrné, že penězi se tady opravdu nešeřilo. Většina hraných scén vypadá fakt nádherně, souboje působí maximálně autenticky a herci předvádí naprosto fantastické výkony. Své jistě odvedlo i svižné tempo, dějové zvraty, slušná gradace děje, fungující emoce a perfektně nastíněný vývoj postav a jednotlivých vztahů mezi nimi. Zkrátka od začátku až do konce výborná pirátská podívaná. Na druhou stranu mně u komentářů různých historiků a osobností vadila obecnost a místy i spíše dohady a spekulace, proč se tak někdo choval, proč se to tak stalo atd. V tomto ohledu jsem očekával více profesionality. Rovněž jsem očekával větší množství soubojů a přestřelek, stejně jako poněkud grandióznější zakončení. Jinak ale spokojenost, pokud bude nějaké pokračování, rozhodně si ho nenechám ujít. 8/10.

Raubíř Ralf (2012)

Raubíř Ralf je překvapivě velice zajímavý animák, jehož originální námět v sobě krásně skloubil příjemnou nostalgii a moderní styl zpracování, zejména mám na mysli kvalitní animace, výborný soundtrack a velké množství humorných scén. Samotný Ralf je neskutečný sympaťák, spolu s Vanilopkou tvoří perfektní dvojici, chemie mezi nimi je naprosto úžasná a vývoj jejich vztahu mě moc bavil. Příběh má solidní tempo, pořádný tah na branku, fungují zde jak vtipné, tak i vážnější/emočnější scénky, takže o zábavu je fakt postaráno. Bavil jsem se královsky. 9/10.

Dvojí obvinění (1999)

Zcela tuctový thriller, jehož největším kladem je kvalitní herecké obsazení, kdy mě mimo Tommyho Lee Jonese, který podává svůj standardní výkon, zaujala skvělá Ashley Judd. Příběh nepřináší zhola nic nového, víceméně jen recykluje několikrát omílané klišé. Scénář, lehce předvídatelný, také není žádná hitparáda, chybělo mi mnohem svižnější tempo a celkově mohl být daný námět zpracován daleko poutavěji a kvalitněji. Za mě čistý průměr, napínavý thriller si teda představuji jinak. 5/10.

Utajený pasažér (2021)

Poněkud komorněji pojaté scifíčko, které má moc pěkný vizuál a ve finále i relativně obstojné herecké obsazení. Kamenem úrazu je samotný scénář, nenabízející prakticky žádnou zajímavou či snadno zapamatovatelnou pasáž, navíc je šíleně nudný a místy velice přihlouplý. Příběh mi tedy přišel víceméně o ničem, dlouhá stopáž jen umocňovala všudypřítomnou nudu, nejvíc na mě asi zapůsobil úplný závěr, který měl alespoň trochu atmosféry a oceňuji i slušný hudební doprovod. Jinak jsem ale celý film víceméně protrpěl, málem jsem u něj usnul a po celou dobu jsem se modlil, ať už to utrpení konečně skončí. Kdyby to pojmenovali Černý pasažér, mohlo to být alespoň trochu vtipný a provokativní. Takhle je to jen nicneříkající nuda. 2/10.

Kyslík (2021)

Vzhledem k nenáročnému námětu jsem byl velice zvědavý, jak se tvůrci popasují s tím, aby udrželi divákovu pozornost po celou dobu trvání filmu a zda nezačne po nějakém času nudit. V tomto případě byly mé obavy zcela zbytečné, snímek má i přes svou banální zápletku plno zvratů a zajímavých momentům, velmi hutnou atmosféru, perfektně podpořenou zvučným hudebním doprovodem a vizuální stránka se rovněž moc povedla. Propojení se sci-fi žánrem mě zaskočilo, nicméně mi to vůbec nevadilo a celý film to svým způsobem pozvedlo. Největším překvapením však pro mě byla Mélanie Laurent, která je opravdu výborná a její výkon se mi moc líbil. Vadilo mi ale pomalejší tempo, film mohl být kratší, získal by tak na intenzitě a měl by mnohem větší tah na branku. Rovněž scénář mohl být napsaný "méně předvídavě", ale uznávám, že dané téma asi o moc líp zpracovat nešlo. 6/10.

Žena v okně (2021)

Od začátku roku uběhlo již téměř půl roku a Netflix zatím nebyl schopen přijít s nějakým pořádným krimi-thrillerem, který by mě přímo vystřelil z trenek, až na čestné výjimky zatím servíruje jen samé průměrné až podprůměrné snímky, srovnatelné s kdejakou televizní produkcí. Bohužel ani Ženě v okně se tato smůla prolomit nepodařila. Na jednu stranu zde máme docela fajn námět, ale hlavně perfektní výkon Amy Adams v hlavní roli, nicméně vše totálně zabíjí mizerný scénář plný nelogičností a s množstvím nezajímavých momentů. Díky tomu film působí takovým neuceleným dojmem, snad jen to finální vyústění si drží nějakou úroveň a z mého pohledu se jedná patrně o nejsilnější moment z celého filmu. Celkově mě film nikterak nenadchnul, vlastně mě ani moc nebavil a nebýt herců a dobré hudbě, tak by asi ani nebylo co hodnotit. 4/10.

Betonový kovboj (2020)

Je jasné, že tohle drama cílí především na černošské obyvatelstvo, potažmo na tamní filadelfskou komunitu, která ho zároveň ocení asi ze všech nejvíc. Z mého pohledu se jedná o docela zajímavý projekt, který širší veřejnosti přibližuje život jedné komunity, která si žije svým vlastním stylem, bylo zajímavé sledovat určité momenty, díky nimž se divák může přiblížit a svým způsobem vklouznout do života moderních kovbojů, sledovat jejich chování a jednání. Překvapil mě Idris Elba, který působil neuvěřitelně přirozeně, ostatně stejně jako většina zúčastněných herců či neherců. V tomto ohledu se filmu nedá moc co vyčíst. Horší je to však s příběhem, kterému zoufale chybí trochu svižnější tempo, jednoznačně trpí přespříliš dlouhou stopáží a v neposlední řadě také jistou dějovou prázdnotou. Trochu mě zamrzelo, že i ty nejvypjatější scény nedokáží v divákovi vzbudit nějaké emoce nebo je na diváka alespoň částečně přenést. V tomto ohledu film docela selhává, nicméně celkově se nejedná o žádnou hrůzu, snímek má několik fakt pěkných momentů a lepší průměr si zaslouží. 6/10.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Čtvrté a neméně povedené pokračování Smrtonosné pasti, které je na svou dobu vcelku moderně pojaté a překvapivě i velice dobře natočené. Snímek čerpá z toho nejlepšího, co akční žánr nabízí, akční scény nadchnou nejen množstvím, ale i svou kvalitou a realističností, se kterou jsou provedeny a natočeny. Samotný Willis je zde opravdu v perfektní formě, trousí jednu hlášku za druhou a charisma by mohl rozdávat po tunách. Celkově je herecké obsazení velice povedené, mimo Willise mě zaujal i hlavní záporák Timothy Olyphant a celá jeho IT parta. Dalo by se říct, že všichni podávají dobré výkony a všem jejich role perfektně sedly. Moc se mi líbil i scénář, který není nijak zvlášť složitý, což v tomto případě vůbec není na škodu. Naproti tomu děj je přímo napěchován zajímavými nápady a dechberoucími momenty, které doplňují solidní hlášky a dobrá hudba, to vše pak utváří naprosto úžasný akčňák, na který se kdykoliv rád znovu podívám a doporučuji ho každému milovníkovi akčních béček. 9/10.

Chlast (2020)

Další střípek ze série letošních oscarových snímků, u kterého jsem si vůbec nebyl jistý, co od něj mám očekávat. Přišlo mi zvláštní vystavět celý film na tak triviálním tématu, ale vzhledem ke zdejšímu hodnocení jsem předpokládal, že se o žádnou hrůzu rozhodně jednat nebude a byl jsem moc zvědavý na mého oblíbence Madse Mikkelsena. Zpočátku film vypadal velice zajímavě, postupně mi ale začalo připadat, že se příběh začíná stávat čím dál tím víc tuctový, vývoj jednotlivých postav mi nepřišel nikterak překvapivý, rovněž pro mě bylo velmi těžké se s nějakou postavou sžít. Nesedlo mi ani tempo vyprávění, pro mě až příliš pomalé s množstvím nezáživných a nudných scén. Potěšilo mě naopak několik zvratů, nejlepší pocit jsem měl ze samotného závěru, který já osobně považuji za nejlepší část celého filmu. Z herců suverénně dominuje Mads Mikklesen, na jehož herectví je radost pohledět a jako jediný mě dokázal jistým způsobem oslovit a vzbudit ve mně nějaké emoce. Chlast beru jako pěkně zrežírované a natočené drama, jehož námět mi nepřijde nikterak originální, místy jsem se dost nudil a celkově mi ta hlavní myšlenka přijde tak trochu málo. 6/10.

Sezn@mka (2016) odpad!

Zpočátku jsem si říkal, že jsem si asi spletl žánr, neboť taková přehlídka amatérských hereckých výkonů a doslova tragických pokusů o humor se nehodí ani do té nejhorší tragikomedie, nehledě na takřka všudypřítomný do očí bijící product placement. Vlastně jediný důvod, proč jsem ten masochismus vydržel až do konce, byla má víra, že se alespoň v závěru paní režisérka trochu "pochlapí" a vytáhne film z absolutního bahna. Čekal jsem však marně. Příběh absolutně o ničem, zbytečně promarněných 90 minut, během kterých mi maximálně tak klesalo IQ. Fakt by mě zajímalo, proč je u nás takový problém natočit komedii, za kterou by se divák nemusel stydět a kterou by už po úvodu nechtěl vypnout. 0/10.