Městečko Twin Peaks - Série 1 (1990) (série)

Je už skoro 30 let, co uplynulo od prvního sledování tohoto kultovního seriálu. Když jsem tenkrát končil gymnázium a přecházel na VOŠ v Praze, byl to jedinečný hit – jako blázni jsme hltali každou epipzodu, ale nejsem si jistý, že jsem všechny viděl. Proto dnes koukám od začátku a jsem opět přibit k obrazovce. Kultovní dabing tenkrát v televizi, ale nyní sleduju originál a je to super. Nejvíce nás tenkrát fascinovali to tajemno, ta symbolika a samozřejmě jsme se děsili všichni Boba a smáli se Gordonovi nebo Cooperovi. Sleduji seriál znovu kompletně, protože si některé epizody vůbec nevybavuji, a jsem uchvácen. Ale jiným způsobem. Neskutečně vymyšlené provázání vztahů v městečku, které oplývá nádhernými exteriéry – hlavně to dřevo, ta příroda kolem uchvacuje i z obrazovky - , ikonický soundtrack Angela Badalamentiho, originálně pojaté postavy a mohl dále vyjmenovávat pozitiva a superlativy seriálu, který zaujme i po letech. Legrační, absurdní, když je třeba, tak i horrové a krvavé, ale i děsně romantické, prostě je tam všechno a po lynchovsku. Motivů přehršel. Je to kult a těším se, až dojdu k těm novým sériím.

Městečko Twin Peaks - Série 2 (1990) (série)

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Povídky z Princezny zakleté v čase (2020) (pořad)

Dobrý den, kdy se to chystá? Právě jsme shlédli v kině film, který je velmi vydařený, tak se těšíme i na ty povídky.

Princezna zakletá v čase (2020)

Nádherná pohádka! Vysoké hodnocení zde hovoří za vše. I když má své mouchy - stopáž, některé zbytečně natahované scény a méně humoru, než by člověk od novodobé české pohádky mohl čekat - , má velmi silné téma, jak změnit svůj osud. Když se každé ráno probouzíte do stejného dne. Ano, téma z kultovního Na Hromnice o Den více nebo Na hraně zítřka, ale bystrý synek Kristi mně vysvětlil, že přímý motiv si tvůrci asi přebrali z animované Eleny z Avaloru - na to se musím podívat!, příběh není předvídatelný a závěr je hodně silný. Opravdu úžasná hudba a krásné exteriéry, nejen zámků, ale i přírody, dělají film dramatickou podívanou. Kdyby herci trochu přidali na emocích, bylo to ještě lepší, přesto pochvalu zaslouží jak Natalia Germani v roli Eleny, tak půvabná Eliška Křenková v roli mladé alchymistky, ještě si dobře pamatuji její Vendulu z Rafťáků! V našem kině v Mimoni nás sice bylo jen 7, ale rozhodně je to nejlepší letošní česká pohádka společně se Zakletým pírkem. V dnešní době - akce do 10 lidí s rouškami, které se dají v kině zvládnout 🙂 - asi nejpohodovější kultura!

Mulan (2020)

It is an amazing movie! We all liked the animated MULAN from 1998 but this time is a more attractive, with real figures, human values from old Chinese times. The effects can be considered exagerated but who does not like those Chinese fights with fantastic scenes like we have seen in the past? The tender but charismatic Yifel Liu as MULAN, the well-known Donnie Yen (from IP man tetralogy) as the brave commander and Jason Scott Lee as the brutal Bori Khan. Magic birds, unexpected avalanche, spectacular fighting scenes and especially the gorgeous soundtrack with Christina Aguilera!!! Wish that we all keep the motto LOYAL BRAVE TRUE nowadays!

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

Prostě TV pohádka se vším všudy, takže úžasná plejáda našich herců, překombinovaná zápletka s mnoha ženichy, ale démonicky zajímavý Pavel LIška v netradiční negativní roli, lepá Eliška Jansová opravdu zaujala, příjemný motiv věnečku dodal jemnou spiritualitu příběhu, ale stejně nakonec dominovala ulítla italština Ivana Trojana, který je tady pro mne nepřekonatelný.

Ip Man: Cheung Tin Chi (2018)

Ač to není o IP-manovi a jeho životě, i tento snímek Ve stínu Ip-mana má svoje kouzlo. Je tu mistr, který s IP-manem bojoval a i když prohrál, nebyla jeho postava zcela záporná. Se svým synem se protlouká poválečným městem, kde mu po vyhoření obchodu a zranění syna padouchy nezbývá nic jiného, než se konfrontovat se skrytým světem zločinu. Nechybí tu hnusná korupce, drogové udušení prostitutky heroinem, useknutá ruka na podlaze. Herecké překvapení v podobě šarmantní gangsterky Michelle Yeoh, která chce se zločinem skončit, je největším kladem filmu, stejně ale překvapí brutální robustní záporák, který se vyklube z původně gurmánského kuchaře. Jeho tajná moc sahá až na nejvyšší policejní místa. Souboj s Čcheungem je špička! Nejtajemnější postavou je ale nakonec neznámý kung-fu mistr v klobouku, který s mistrem Z změří síly hned v první třetině filmu, aby pak nečekaně odešel a objevil se až závěrem a sejmul záporáka. Film má mnoho zajímavých prvků, ukazuje opět jako ipmanovská série, jak si cizinci v Hongkongu nevážili Číňanů a nedovedli se smířit s jejich kulturou. Chybí mu lepší vnitřní soudržnost, ale stojí za to ho vidět.

Jie wen 4: Wan ťie pchien (2019)

Bombastický závěr celé IP-manovské tetralogie! Je tu starší Donnie Yen, který musí jít hodně do sebe, aby zase začal bojovat tak, jak musí. Prioritně ale řeší synovo vzdělání, jeho rebelii v pubertě, přičemž hledání vhodné školy v USA ho zavede nejen do školy Bruce Leeho (!), svého žáka, ale hlavně ho konfrontuje se dvěma zásadními problémy: předpojatostí a arogancí čínské asociace mistrů, od které potřebuje doporučující dopis. Druhá konfrontace je silně sociální: rasismus, který se tady překvapivě hodně objevuje, zřejmě ukazuje opětovnou aktuálnost problému. Nenávist bělochů k Asiatům v USA je tady intenzivně vypjatá a možná až přehnaná v podání zběsile velícího seržanta, který odmítá jakoukoli formu jiného bojového umění, než karate na své základně, které má pod kontrolou díky stejně sadistickému podřízenému. Ten se s IP-manem střetně při pouličních slavnostech v Čínské čtvrti a narazí. Zápletka se zajímavě vyvíjí díky antihrdinské roli předsedy asociace, který nejdříve IP-mana uráží, ale když prozře a uzná Ip-manovy hodnoty, je podplacenou policí zatčen a při obraně čínských hodnot krutě poražen nenávistným seržantem na vojenské základně. Příběh samozřejmě vrcholí úchvatnou bojovou scénou mezi seržantem a IP-manem, který musí přehodnotit svou obrannou taktiku a přejít do svého stylu s údery, které protivníka nakonec ochromí. Film má vynikající atmosféru, poměrně realistické krvavé bojové scény a vkusně zaaranžovanou minizápletku s Bruce Leem. Jedna z nejlepších kung-fu sérií, a to díky reálným základům, promyšleným zápletkám i nádherným hereckým výkonům, o bojových scénách nemluvě!!!

Lassie se vrací (2020)

Opravdu nádherný rodinný film, který jsme s Diana Frei a Sua Lord viděli dnes podvečer v mimoňském kině. Klasický příběh LASSIE SE VRACÍ je v německém zpracováním tak dojemný a milý, že jsem stěží na konci zatlačil slzy. Německé filmy mají svou nezáviděníhodnou poetiku - buď jsou často romanticky (ne)uvěřitelné, nebo si hrají na drsnou školu amerického stylu, naštěstí však většinou oplývají tou civilní a nenáročnou atmosférou, kterou jsou nám blízké. Netřeba čekat velkých zvratů, zápletka je trochu banální, ale to pouto věrného pejska a chlapce prostě fascinuje i po letech. Jsou zde charismatičtí dětští hrdinové, lopotící se tátové a dědové, kteří bojují o aktuální ekonomické přežití a možná filmu až moc zbytečně sociálně přitěžují. Naštěstí vše napraví odvážná kolie Lassie, která opravdu krásně "hraje", když krade párky ze stánku, schovává se legračně na střeše minicirkusového vozu, ale většinou statečně putuje od Severního moře přes celé Německo. Je tady rozverná, ale pohledná cirkusačka s veselým psíčkem, který se s Lasií ihned zkamarádí, a magicky barevné přírodní obrazy venkova, lánů i lesů, které skvostně doprovází lehký romantický klavír. Na velkém plátně jsem dlouho tak milý rodinný příběh neviděl,