Voskové muzeum 2: Ztraceni v čase (1992) odpad!

Opruz galaktických rozměrů. Zatímco na jedničce se znatelně podepsal zub času, tohle bylo slabší už i v těch devadesátkách. Pořád jsem si ale vzpomínal matně na několik scén a doufal, že to bude slabší alespoň v únosných mezích. No bohužel hrozná pičárna to je. Začněme obsazením. Hlavní hrdina zůstal stejný, ale tu krásnou, sladkou holčinu z jedničky vyměnili za totální tlamu. Děj, jak název mylně zmiňuje, není o cestování časem, ale cestováním do filmů, takže tu máme řadu odkazů a narážek na známé horory. Zdá se to v pohodě, ale jednak je to příšerně zrežírované (dokonce i ta scéna s Brucem Cambellem, na kterou jsem se těšil, vyznívala hrozně nevtipně), a jednak to vůbec nedává smysl. No ono to všeobecně vůbec nedává smysl. Ruka z "jedničky" zabije chlapa. Soud obviní dva hlavní hrdiny a ti, aby se očistili před soudem, jdou skrze nějaký strojek cestovat do minulosti a shánět tak důkaz pro svoji obhajobu. Tedy právě onu ruku. Avšak tím, že skutečně necestují minulostí a skáčou do filmů, je to celé, no, jak to říct, prostě výše zmiňovaná pičárna. Asi v polovině filmu děj skočí do středověku a zde nastal okamžik, kdy jsem poprvé u sledování filmu cítil, jak obrůstám mechem a lišejníkem. Každá minuta trvala tak tři hodiny. Neuvěřitelně roztáhnutý S_O_P_E_L. Říkám si fajn, překlikám do konce a vlepím tomu jednu hvězdičku. Pak jsem si vzpoměl, že je tam v závěru nějaká pár minutová scénka se zombies, tak že to třeba ještě zvedne hodnocení. No nebyla to pár minutová scéna, ale pár vteřinová a zase nesmyslná scéna z filmu, tentokrát z Romerova Úsvitu mrtvých. Do toho ještě Godzilla a už jsem, naprosto vyčerpán, dokoukal poslední minuty, že už tam fakt fláknu tu jednu hvězdu a bič a pryč. To jsem ještě nevěděl, že přijde "finish him" v podobě závěrečných titulek, což byl rapový videoklip, kde hlavní hrdinové odcházejí od soudu za doprovodu nějakého rapera a hrozně se u toho sračkoidně kroutí a policajti a soudci tancujou... Fuj, úplně vopruz vopruzáckej hnusnej fialovej.

Voskové muzeum (1988)

Jauvajs, tak tohle bolelo. Nenechte se zmást mým vysokým hodnocením. Je to jen z nostalgie a za ten námět. Nacpat do jednoho filmu nejprofláklejší hororová monstra: upíry, vlkodlaky, zombie, mumie - tohle všechno s dostatkem gore scén a vymazlených osmdesátkových masek. Naprostá dokonalost... ...až do té doby, než se to dá všechno do pohybu. Těžkopádné střihy a návaznost akčních scén, místy jsem měl fakt už dojem, že koukám na nějaké zapadlé céčko. Je to hrozná škoda. Modlit se za remake je úplná zbytečnost, dnešní greenscreen orgie a digibordely už tohle nesvedou stvořit. Celý měsíc jsem projížděl své osmdesátkové oblíbené horory, abych si po letech oddělil zrno od plevele a tohle je největší podpásovka, jedno z největších zklamání. Ten nápad s voskovým muzeem, kde překročíte zábradlí u vystavených exponátů a dostanete se do jejich světa, ve kterém, když zemřete, naskládáte duši zlu, které pak může ožít - to je prostě ultragiga 11/10 námět. Hrozně bych chtěl tomu dát plný počet, jako ničemu jinému, ale bohužel i ty čtyři jsou docela přes čáru. Pokud patříte mezi lidi, jako já, kteří to po letech chtějí hrozně moc vidět, nedělejte to. Nekažte si ty hezké vzpomínky, které na to máte.

Noc démonů 2 (1994) odpad!

Sypu si popel na hlavu, že jsem tomuto paskvilu kdysi dal 4 hvězdy. Děj se odehrává na katolické škola, na které vyučuje jeptiška a svatý otec. Na škole, kde největším hříchem a rebelstvím by měla být obyčejná pusa. No a tady my máme nadržené studenty, kteří jsou po sexu a pařbách ještě lačnější, než "běžní" puberťáci z teenager vyvražďovaček. Kdo to píše?! Kdysi jsem to viděl dabované a nepřišlo mi to tak hrozné, ale ten originál při druhém shlédnutí byl děs. Slyšet všechny ty sykavky, polykání, nádechy, prostě to co dělá herecký výkon v originálním znění vždycky lepším, se tady najednou ukázalo, jako těžký průser. Ty herecké (ne)výkony se v původním znění ukázaly v plné nahotě. Jeptiška - ninja už byla hodně cringe. To už byla kategorie cé. Nejvíc jsem vyprskl smíchy u toho studenta, co vyvolal Angelu. Ten mi totiž připoměl jednu naši vymyšlenou postavu komiksů - Jacka: "Ano, ano. Chtěl jsem vyvolat pekelné síly, abychom je mohli s boží pomocí zničit a dokázat tak existenci boha." Ani toho gore tam moc nebylo, jak jsem si původně myslel. Záverečný zbytečně vynucený a trapný hororový konec tomu dodal punc odpadu.

Noc démonů (1988)

Kdysi fajn osmdesátkový horor. Těšil jsem se na to po cca dvaceti letech. Není to úplná katastrofa. Má to nějaké to gore, semtam i  tu atmošku a dobré nápady. Jenže se to vleče jak sopel a má to spoustu hluchým míst. Do toho tradiční klišé, kdy se všichni rozdělujou a dělají kraviny a nesmyslná rozhodnutí... Ten remake s Furlongem mi přišel jako celek kompaktnější a lepší.

Dětská hra (1988)

Vraždící panenka zrovna nezní jako námět na dobrý horor. Ale Chucky by tím dobrým hororem být mohl. Dokud totiž vraždí v anonymitě, tedy v podstatě takovým stealth stylem, všechno funguje naprosto skvěle. Kdo by podezíral panenku, že? Atmosféru to taky má, zejména scéna s baterkama je povedená. Jenže právě po téhle scéně se Chucky odkope a všem se ukáže. Jakmile už o něm ví i detektiv, jde všecko do kopru, protože nastává fraška o tom, jak si nikdo nedokáže poradit s malou panenkou. Finále je nekonečné, Chucky pořád vstává z mrtvých a nikdo ho není schopný zabít. Jako chápu, že je v panence kouzlem převtělený vrah a má tedy nějakou nadpřirozenou sílu, ale samotná váha panenky, cca pár kil, tam pořád je a v kontextu toho tam nastává řada trapných scén. Navíc jsem si myslel, že finále jedničky se odehrává v továrně na hračky - to je bohužel až dvojka, takže celkově zklamání. Chucky je sice kult a neschovávané béčko, ale měl na víc.

Poltergeist (1982)

Vymazlená špičková duchařina. Kam se na to hrabe nějaký Wan, s těma svýma pózerskýma sračkama, ve kterých duchové straší jen pro efekt a jejichž schopnosti a síla se mění podle toho, jak  to zrovna potřebuje scénář. Jistě, nalejme si čistého vína, i zde je pár takových strašení na efekt a pro děj nemajíc nějaký důvod (třeba šáša), nicméně co je důležité - na ničem z toho film nestojí a nepadá. Narozdíl od třebas filmu  V zajetí démonů 2, kde duch dokáže zvednout 80 kilového člověka, ale v závěru není schopný lehce požduchnou lidi vysící z okna a hromada jiných dumbass Wanovin. Tady má "strašení", paranolmální jevy a vše kolem toho svůj pevný řád. Pečlivě budovaný a srozumitelně vysvětlený. Vše, co se tam děje, má svůj význam a důvod.  Bortí se tu klišé 90% všech duchařin - straší mi v domě, jde tu o život, ale furt tady budu jak DEBIL bydlet. Zde je chování hlavních (a potažmo všech) postav naprosto přirozené, uvěřitelné a logické.  Závěrečný útěk z domu už je jen takovou sladkou laskominou na této lahůdce. Nejlepší duchařina bez diskuze. Top 10 horor. Masterpiece!

Hrůzná noc 2 (1988)

Je to o pár tříd horší, než jednička, ale pořád solidní zábava. Co bych tomu vytknul jako zásadní chybu, je několik scén vykradených z jedničky. Opět tu máme Chalreyho, který vidí, že nová přistěhovaná, je upírka. Opět ona vidí, že on ji vidí. Opět se o tom Peter Vincent přesvědčí stejným způsobem. Obzvlášť tato scéna je zbytečně na sílu a šlo vymyslet tucet jiných způsobů. Na druhou stranu to zase vyvažuje ona grúpa, která přijede do města spolu s Jerryho sestrou. Jsou snadno zapamatovatelní, každý má svou specifickou image a jsou správně badass.  Klidně mohla vzniknout i trojka. Kdyby si to udrželo laťku alespoň tohoto druhého dílu, pořád by mě to bavilo.

Noc hrůzy (1985)

Druhá nejlepší upířina (první je Interview s upírem). Má to výborný casting, masky, gore, atmosféru. Je tam zkrátka všecko to, co mám tak na osmdesátkových hororech rád.  Je to přesně ten typ filmu, který má tak perfektně napsané scény, že i když je znáte nazpaměť, stále vás baví se na ně koukat - Charleyho šmírování dalekohledem, kdy zjistí, že je jeho soused upír, návštěva upíra Peterem Vincentem, který si chce rychle odbýt to "divadýlko" a dokázat Charleymu, že je všechno v cajku, kamarád ED, který se všemu vysmívá, než potká Jerryho v temné uličce, finále v domě, prostě je toho moc. Miluju celý ten film. Absolutní srdcovka, nekompromisní top 10 horor.

Noc husí kůže (1986)

Velmi zvláštní sci-fi horor. V dětství (a samozřejmě i do dnešních dnů) velmi zapamatovatelný. Je převeliká škoda, že to nejzajímavější se  nacpe až do posledních cca 15-20 minut. Tedy ne, že by se během filmu nic nedělo. Mimozemský parazit si tu hledá hnízdiště, atmosféra pomalu houstne, bavila i pubescentní klukovská snaha sbalit holku a do toho tu máme ještě boční děj, v podobě oživlého vraha z minulosti, který tu má dvě luxusní strašidelné scény. Mohlo by se to jevit jako slátanina, ale funguje to velmi dobře. Jenom tomu do plného hodnocení zkrátka něco chybí. Pořád se ale jedná o zábavný 80´s kousek, který mě ani po letech nějak extra nezklamal.

Mlha (1980)

S hodnocením tohoto hororu mám vždycky problém a většinou záleží na momentální náladě. Abychom si rozuměli, ne že bych se rozhodoval, jestli je dobrý, nebo špatný. Já se vždycky rozhoduju, jestli je výborný, nebo vynikající. Nevím jak to Carpetner dokázal, ale za ten minimalizmus na všech postech - gore, masky, rozpočet - bych jiné filmy poslal na pranýř. Tady mi to sedlo jak prdel na hrnec. Vše většinou jen v náznacích, zbytek na fantasii diváka. Ta atmosféra malého přímořského městečka mimo turistickou sezónu je depresivní v tom nejpozitivnějším smyslu slova. Těžko říct, jak by film vypadal s pořádným rozpočtem,  velkou porcí usekaných končetin, vyhřezlých střev a detailních záběrů na umrlčí piráty. Byl by ještě lepší? Nebo by ona úžasná atmosféra neviděného ztratila své kouzlo? Tak jako tak je to pro mě druhý nejlepší Carpenter (po Věci pochopitelně) a dá se říct, že by se i našlo místečko v nějakém užším hororovém top. Do patnáctky každopádně.