X (2022)

Slasher na jedno podívání. Nenadchne, neurazí. Štáb porno filmu je ideální sousto pro vyvraždění, takže spíš než byste měli o hrdiny strach se těšíte, že prostě všichni zhebnou. Mimochodem tady se u toho pozastavím: už dlouho mi v hlavě vrtá otázka, kteří z režisérů tohle dělají schválně a kteří omylem? Totiž nelze si nevšimnout, že většina slasherů je o dementech, kteří si tu kudlu v těle zasluhují. Je to folklór? Nepsaný zákon? Co si matně vybavuju, jedniný slasher z posledních X let, u kterého jsem měl o hrdiny obrovský strach byl remake Texaského masakru 2003. Co velmi oceňuju je fakt, že se všecky mordy odehrávají jednu jedinou noc, tedy tvůrci se vyhnuli stupidním klišé postupného vybíjení osazenstva, které se  většinou po dlouhých časových odstupech mezi mordy chovají jak po lobotomii. Naopak mě zklamala mě jedna část: Ti West v Cabin Fever 2 natočil scénu s perfektní kritickou hláškou na adresu debilních krav, co se zamilovávají do debilů, ač mají vedle sebe lepší partie. Tady se nadbíhalo na něco podobně trefného na adresu pornoherců a jejich mentality. Nejenže ta kritika vyšuměla, ono se to navíc otočilo jako téměř až obhajoba, takže si to ohláškuju sám: Na začátku filmu stojí policajt u masakru, příjede k němu druhý parťák a ptá se: "Co se tady stalo?" První polda odpoví:" Vypadá to, že tu někdo zmasakroval celý pornoherecký štáb." A druhý polda suše poví: "Tak to to ještě dobře dopadlo. Protože někdy přijdou k úrazu i lidi."

Egypťan Sinuhet (1954)

Stará hollywoodská sandálovka. Dá se na to koukat i s tou delší stopáží. Ten Sinuhetův militantní kamarád (dále už jen Zem - zelený egyptský mozek) sice krapet přehrával a celkově to pojal dosti teátrálně, ale zbytek herců v pohodě. Akorát jsem absolutně nepochopil ten závěr. Sinuhet se Zemem chtějí otrávit krále. Sinuhet tedy přichystá jed a když nese tác se třemi číšemi na přípitek, Zem se ho zeptá: "Který je jeho?", načež Sinuhet odpoví: "Ten, který si vybere.", čímž mu vlastně odpověděl, že otrávené jsou všechny tři. Proto se také při přípitku oba nanapijí a nechají to jen vypít krále. Ten pochopitelně umře a Zem se raduje, že bude nový faraon a chce si se Sinuhetem připít. Ten ho samozřejmě varuje, že je pohár otrávený a Zem se rozčílí, že jej chtěl otrávit: "Jak ses opovážil?!!!"... To byl hodně "blink man gif". Vygooglujte si.

Mayday (2023)

Zábavná jednohubka se stále charizmatickým Butlerem. Klidně bych dal ději na ostrově ještě nějakou tu půlhodinku navíc. Mám rád tenhle typ filmů s tímhle typem záporáků. Raději kouknu na stopadesátou verzi tohoto, než na patnáctou Marvelovku. Spokojenost.

Kingsglaive: Final Fantasy XV (2016) odpad!

Boha jeho to zas byla slátanina. Neznám žádnou herní předělávku, která by tak hrozně z vysoka srala na diváka neznalého předlohy, tak jako to dělá tohle hovno. Děj to žádný nemá, prostě jedno království napadne druhé a film končí. Mě je úplně u prdele, jestli je to nějaké dlouhé intro/prequel k  chystanému stopadesátému dílu pošahané série Final Fantasy. Klidně si u toho fanboyové a japončíci třeba  hoňte svoje mikro šulínky, ale v tom případě to neserte do běžné distribuce do kin a tv. Na běžného diváka se chrlí jeden nesmysl za druhým, všechno to nacpat rachle za sebou, ať divák nechápe vocogo, netřeba vysvětlovat, pouze pohoníme. Když se při jednom souboji probrali nějaké sochy, jákesi alter ega bojovníků a začali do sebe rubat taky, přemýšlel jsem, jestli se náhodou nejedná o nějaký sociální experiment, jak diváka pořádně nasrat. Ta herní série mě odjakživa vytáčela už od dob PS1 svou přeplácaností a zhuleností. Máme tu princeznu a krále, sedícího na trůnu, boreček shoří, když si nasadí prsten, páč není vyvolený bohy, ale jezdí se auty a v pajzlu videoherní automaty.  Na obloze obrovská steampunk plavidla s kanóny a hromada jiných, fyziku popírajích čupr technologií, ale zprávy se vysílají v klasické tv a čte je moderátor u pultu. Bojuje se meči, sesílají se kouzla a obranná silová pole, ale vojáci pokládají časované plastické trhaviny. Co hulí proboha?  Fanboyové budou držkovat, že přeci Star Wars také kombinují sci-fi a fantasy, ale kurva podívejte se na ságu Hvězdných válek. Veškerá architektura, ošacení ať už chudých či bohatých - všechno perfektně sladěné. Tady ta sračka stála od počátku na infantilitě, všecko na sebe bezmyšlenkovitě naplácat, abychom stvořili originální universum. A korunuje to nějaká kovbojská BUZNA v klobouku, které z držky padají samá filozofická hovna. Dramatizace směšná, všichni se tam zrazují, aby byl aspoň jakýsi takýsi zvrat. Nejsměšnější je zrada toho generála. "Proč jsi nás zradil (tj. spolčil se s čísařem)?" "Protože jsem kvůli králi přišel o domov.(tj. král sepsal s císařem mírovou smlouvu, která podmiňuje, že musí věnovat část území)". Stejně dementní logika jako: "Hej, proč jste spolu s Jardou bouchli Frantu do podbřišku, když se Franta nechtěl rvát?" "No protože před tím Jarda bouchnul Frantu do podbřišku (který se nechtěl rvát). " Akční část úplně na přesdržku. Kurva do piče, může mi nějaký kokot, co to natáčel vysvětlit, proč nažene lidi s mo-cap oblečkem do haly na žiněnky, kde přes senzory natočí animaci, se kterou si ve výsledku může vymazleně dělat co chce (Tintin, nebo Beowulf), aby pak akci roztříhal na tísíce střihů a roztřepaných kamer?!!! Za tohle bych všechny režiséry zavíral do vězení a třikrát denně, tedy k snídani, obědu a večeři bych přidal desert v podobě rozběhu a kopačky do ksichtu. Proč to vzniklo? K čemu je nedokončený děj? Kde na to sebrali dabing jako Sean Bean a spol? Jak dlouho ješě budeme čekat na videoherní předělávky hlasitě křičící "Jsme tu a máme potenciál, tak točte!" typu Devil May Cry, nebo Castlevania? Ne, raději natočme takový výkřik do tmy, který je ve své velkohubosti a prázdnotě celý osraný hovnami.

Příchozí (2016)

Naleštěné vybroušené NIC. V momentě, kdy emzákům v lodi bouchla bomba, film ztatil mou pozornost a už sloužil pouze jako kulisa. Nikdo(!!!), ne fakt nikdo není takový debil, aby zaútočil na mimozemskou loď, jejíž "majitelé" nevykazují sebemenší známky agrese a nepřátelství. Válečné militantní štvaní na úkor jedné nesrozumitelné věty, podané navíc v "neandrtálštině" a ještě k tomu zjevně vytržené v kontextu. Jako pochopil bych, kdyby mimozemšťané řekli sami od sebe: "Hele Luiso a Iene, vy nejste vobyčejní smrtelníci, že jo, my taky nejsme vobyčejní emzáci, že jo, tak vám radíme, jako vám lidstvu, použijte svoje zbraně a střílejte."  Pak by militantní šílenství dávalo smysl. Ale heslovité: "Použít zbraně". Tvl a debílci se chovají hůř, jak děcka na pískovišti. Pointa, jak to v poslední době bývá, vyloženě hodící se jako 50ti minutová epizoda seriálu Krajní meze, ne jako dvouhodinový celovečerák. Mimochodem, to byl solidní false flag ty flashbacky. Upřímně nenávidím tyto rádoby wow pointy. Když se nad tím zamyslíte, ty flasbacky vůbec nedávají smysl a jsou tam nastrčeny na sílu, jen aby  zmátly diváka, nikoliv hlavního hrdinu. SPOILER: Hlavní hrdinka přece už od začátku ví, že ty vize nejsou její flashbacky ale pohled do budoucnosti, tak proč je to divákovi takhle předhazováno? Proč se o těch vizích Luisa nikomu nezmínila. Jak může být člověk takový retard, že vidí do budoucnosti, ale neví o tom a zjistí to až na konci po pokecu s emzákama? A jak tu někdo trefně napsal, závěr byl vyloženě Deux ex machina. Já už jsem zmínil, od půlky jsem to přestal upřeně sledovat, ale vážně to celosvětové militantní šílenství ukončil jeden hovor mobilem čínskému prezidentovi?!!! Zemeckisův Kontakt mě sice taky zklamal a to tím, jak si nabíhal na pointu, která nakonec nepřišla, ale aspoň to nebyl blbý film. Spielbergův majstrštyk Blízká setkání stále nepřekonaný, pro svou jednoduchost a údernost. Tohle si fakt hraje na něco víc, než řadová epizoda nějakého seriálu a ve výsledku tlemíte na titulky - to bylo jako všechno? Úplně se stydím za to, jak jsem v době premiéry na úkor vyhypovaných recenzí poslal kamaráda do kina, že se mu to bude líbit a on se vrátil nasraný. Už chápu proč. Hrozná kravina.

Policie Modrava (2011) (seriál)

Nenáročná oddychovka se sympatickou dvojicí. Po dlouhé době kriminálka, kde po sobě nikdo neřve. Ne, že by to bylo extra realistické, ale já už mám prostě po krk, těch uřvaných nadřízených karikatur, kteří neustále držkují a peskují svoje podřízené, ač už mají za sebou desítky úspěšně vyřešených případů. Seriál bohužel sráží dvě věci. Ta první je linka s místníma drbnama Boušková, Medvecká a ta jejich kamarádka, co neustále hledá chlapa. Tohle ten seriál staví na úroveň primáckých telenovel. Druhý problém je šablonovitost scénářů, které jsou opravdu jak přes kopírák. Stane se vražda, kriminalisté obejdou příbuzné, spolupracovníky, popřípadě lidi, co by o tom mohli něco vědět, např. servírka v místní hospodě. Tito vyjmenovaní lidé kriminalisty VŽDYCKY odkážou na agresivního přítele, dlužníka, šéfa a pod., tedy první podezřelé. Tito podezřelí NIKDY nejsou pachateli. Navíc mlží a VŽDYCKY něco vyšetřovatelům zatají. Většinou se jedná o naprosté kraviny, které nemají důvod zatajovat. Slouží to pouze k prodloužení minutáže a větší dramatizaci. Takže kriminalisté neustále pendlují tam a zpátky, aby zjistili, že pachatelem je VĚTŠINOU úvodní odkazovatel na podezřelé, tedy ta výše zmíněná servírka, spolupracovník apod. Vsadím se, že když mrknete na pět dílů např. čtvté série, tak minimálně u třech dílů se budete smát, jak to dokonale sedí.

Cesta draka (1972)

Tak tohle se legendě fakt nepovedlo a bojím se podívat na jeho druhý režijní počin. Naivní, neustále takový divný nadhled, kdy přemýšlíte, jestli to má být komedie, či parodie a ve finále najednou hrozně vážné. Gangsteři neustále vyhrožují a mávají pistolkama, ale nikdy je nepoužijí, jakoby to ani nechtěli.  Úvodních cca 8 minut je hrozné WTF, že jsem měl sto chutí vypnout tv, ale zdobil jsem vánoční stromek a nic lepšího tam jako kulisa nebylo. Chtěl bych vidět výraz Chucka Norrise, který natočil pouze přílet na letiště, scénu v kanceláři a finální souboj v koloseu a pak na premiéře viděl, v jaké hrůze to vlastně hrál.

Pepa (2018) odpad!

Další (kolikáté už?) depresivní drama neustále a všude prezentované jako komedie. Přepnu na ten film. Scéna: Suchánek leží večer v posteli s manželkou, cosi mudruje a jde do sprchy nejspíš masturbovat, myslíc při tom na jinou ženskou. Tu jinou ženskou šmíruje oknem naproti v baráku. Ženská je ožralá, manžel jí vyčítá, že moc pije a že jestli chtějí vytoužené miminko, tak by měla přestat pít. Ožralá ženská mu vynadá, že děti mít přece nemůžou. Hystericky řve a manžel ji vlepí facku. Manželka utíká do ložnice, manžel za ní a hrozně se omlouvá, že to nechtěl. Střih, druhý den sedí Suchánek za krásným stolem někde v kanceláři a závidí, že takhle se dělá kariéra... vypnuto pochopitelně.

Goldfinger (1964)

První plnohodnotná Bondovka (rozuměj, James v ikonickém intru už střílí bez klobouku).Film jako takový za čtyři hvězdy. Jakožto Bondovka za pět. Kdysi mi přišla taková obyčejná, po letech (sjíždění neustále v tv, kdy dojede celá série a za pár měsíců to jede jiná stanice znova) zjišťuju, že je to vlastně moje hrozně oblíbená Bondovka, chytlavé prostředí, výborní záporáci, chytrý scénář. Jo, určitě ji vecpu do top 5.

Lucy (2014) odpad!

Ne člověk, ale Besson používá jen 10% mozkové kapacity, jinak by nenatočil takový blábol. Řekl někdo tomu hňupovi, že slabá kapacita mozku nespočívá v tom, že by nám chyběly nadpřirozené schopnosti, ale pouze v tom, že nedokážeme dělat spoustu věcí naráz a jednotlivé činnosti si rozdělujeme postupně? Besson zaměnuje kapacitu a inteligeci za kouzelný lektvar. Apropos kde vědci přišli na těch 10% ? Aby něčemu dali procentuální hodnocení, musí mít taky celek, ne? Tedy exemplář, který umí použít mozek naplno. Ale dosti debilních vědců, pojďme si rozebrat tuto sračku. Fanboyové Bessona to obhajují, že je to přece sci-fi a proto si tam může dát cokoliv dle vlastní fantasie. Když si  odmyslíme výše zmíněné, tedy že využívání kapacity není o nadčlověku se suprschopnostma, ale pouze se nám zlepší reakce, myšlení, reflexy, paměť (perfektně uvěřitelně a chytře to zpracoval film Všemocný, ale to už tu zmiňuje každý druhý), tak ona i ta Bessonova debilní fikce sama za sebe nedává smysl. Johansson si při 20% vyndává kulku z těla, aniž by cítila sebemenší bolest, ale při 40% kroutí hlavou, protože ji bolí za krkem? Když necítí bolest, proč cítí hlad a to ještě hltá a žere  cizí rozjezené jídlo postříkané krví, hygiena, nemoci, to jako nic?  Jak dokáže tak rychle pracovat na počítači a zběsile surfovat netem, když má komp své vlastní limity a rychlej to nedokáže? Pokud je ona sama tím kompem, proč se vůbec obtěžuje za ním sedět? Když chce jinému vědci dokázat, že je ultrainteligentní bytost, proč mu říká, že jeho dcera zemřela při autonehodě, což je běžná informace, kterou si mohla zjistit. Ano, já chápu, že tu dceru nejpíš přejel on sám a Lucy se mu to snaží předat telepaticky v myšlenkách, tak proč mu to ale říká nahlas a nekomunikuje telepaticky stále? Proč nezabije záporáka, který jí to všechno zavinil, ale místo toho zabíjí nevinné lidi a ostatní civilisty cynicky ohrožuje na životech při automobilové honičce, ve které ošklivě bourají civilní auta? Odkud vyčetla, že pacient, kterého (opět chladnokrevně) zastřelila by nemoc/operaci nepřežil? Jistě je chytrá a podívala se na rentgenové snímky, ale to nic nevysvětluje, napřed to přece musí někde vidět, někde si to přečíst.  Proč při "vysokém výkonu" (myslím nějak 80%) nechrání policisty při přestřelce, když při ani ne 50% výkonu je z ní mix X-menů? Magneto, Xavier, Mystique. Proč tu drogu vůbec pašují v lidech, proč si jednoduše nešlehnou a se superschopnostma přejdou v klidu přes celnici? A proč doprdele vůbec chce někdo takovou úžasnou drogu dát na masivní trh a prodávat to někde na diskotékách? Není lepší si tu drogu nechat a s těma superschopnostma vydělat 100x tolik?  To je opravdu jen zlomek toho, jak blbé to je. Všeobecně platí, že Lucy předvádí kousky pouze na efekt, aby hned v následujících situacích ony kousky zapoměla a dělala zas něco úplně jiného. Besson zkrátka hrozně přestřelil a naložil Lucy takovou nadpřirozenost a superschopnosti, že se do toho zamotal a každých následujících pět minut vyvrací ty předešlé. Viděl jsem to asi před rokem, tak už si to tak nepamatuju, čerstvě po zhlédnutí by to byl daleko větší kartáč. Film kategorie: Značně urážející.