Patient Seven (2016)

Nádherné a hororově klasické exteriérové prostředí psychiatrické léčebny naruší až pohled do interiéru, který je velice moderní a evokuje spíš pocit nové nemocnice, než léčebny. Hudba je dobrá a snaží se sice navodit temnou atmosféru, ale já  už sakra viděl ty barevný kytky ve výstředním květináči na moderním stole vrchní sestry….Ukázka pacientů, kteří povětšinou spáchali trestné činy a trpí údajně těmi nejtěžšími a nejzávažnějšími poruchami a fóbiemi mne taky moc nenadchla…Za to Ironside by si mohl z fleku navléct andělíčka! Ten jeho úsměv by mohl konkurovat Nicholsonovi  resp. McMurphymu z Přeletu. Jeho specifické metody přístupu k pacientům jsou opravdu unikátní. Například fingovaný pokus podříznout kuchařským nožem pacientku, která se pokouší o sebevraždu a trvdí, že bude radši mrtvá, než-li v léčebně mne velice zaujal. Díky svým metodám, ale náš doktor dokáže pacienty pěkně rozmluvit a ti mu vypráví svůj příběh. Každý jediněčný příběh je znázorněný  flashbackem. Nicměné film má stále povahu thrilleru, nikoliv hororu. Když se například na obrazovce doslova zhmotnilo monstrum podobné Jeepers Creepers, nevěděl jsem, co si mám myslet…Hůl jsem nad tím ale lámat nechtěl, nicméně tohle fakt posrali. Ono monstrum vypadalo sice dobře - to zase všechna čest. Jenže by se hodilo spíš do nějakého fantasy o elfech a né do hororu. Ve filmu resp. v jednom z příběhů se mihne taky Alfie Allen – tento příběh je velmi povedený a vtipný a opět platí – není hororový.  Jedná se tedy o povídkový film, který obsahuje pár opravdu zábavných povídek. Navíc mě bavilo sledovat „konzultace“ s  Dr. Marcusem (Ironside).  Nejhorší na filmu je ale ten konec. Ta BOMBA, kterou chtěli autoři diváka překvapit. Už kdysi sem se s touto debilitou setkal a nemám to rád – když posledních pár minut totálně změní strukturu a podstatu celého filmu. Přijde mi to nefér vůči mně, jako divákovi. Nevnímám to, jako pozitivní zvrat. Tím koncem jsem velice zklamaný a celý tento film považuji za zbytečný. Jakoby autoři shodili sami sebe a svou snahu o vytvoření povídkového filmu.

Masakr v kopcích (2009)

Naprostá a absolutní klasika! Vše jede v rytmu „B“ tak vzorně, až mi málem ukápla slzička. Zpracování některých scén a výprava jsou sice pravda více amatérské a nízkonákladové, ale to naštěstí neplatí o stahování z kůže, řezání...však víte...takže tady není o čem moc psát. Prostě americkej zapadákov, stopaři, opuštěná farma a jedna povedená rodinka! Tohle já miluju!

Sobík (2024) (seriál)

Kdybych nevěděl, že je to podle skutečnosti, tak bych to vypnul hned při prvním dílu. Jenže takhle mě do sledování hnala moje mrzká lidská povaha zjistit, čeho všeho jsou šílenci/stalkeři schopní. Sofistikovanost stalkerů je opravdu fantasticky fanatická. Zhruba v polovině seriálu jsem začal vnímat stalkerství, jako šílenou nemoc, což ve mne dokonce chvílema vzbuzovalo i lítost! Chápete to? Nabízí se tu tolik aspektů, jak seriál vnímat. Ze začátku jsem se dobře bavil a hodně se nasmál. Tyto emoce však brzy vystřídal stud. A to všechno přešlo v lítost a hrůzu! Každý další díl ve mne prostě vzbuzoval tento koktejl emocí. Což je podle mne velmi vzácné. Je to spíš takový seriálový dokument - emoční horor. K tomu všemu musíme ale přičíst ještě zápletku resp. "Sobíka", který v podstatě toto stalkerství na sebe přivoval. Nejdřív jsem to vnímal, jako dobrý skutek, a lítost z jeho strany vůči opuštěné ženě...Pozdějí se ale Sobík začal také pěkně vybarvovat, což bylo celkem překvapivé a způsobilo to další vlnu emocí! Seriál rozhodně doporučuji. Sent from my iphone.....

Atlas (2024)

Další efektně efektivní srajda se skvělými triky, zvuky a obrazem. Lahůdková jednohubka pro ty, kteří mají domácí kino se vším všudy. Očekávejte však trapné, zdlouhavé rozhovory Jennifer  s bojovým mechem a jejich budování vzájemné důvěry + neustálou synchronizaci. Jennifer je pěkná ženská, ale už má svůj věk a tak mi záběry na její obličej střídající jednu grimasu za druhou přišli, jako nekonečné a nudné. Obecně většina mechxteriérových scén byla absurdní. Závěrečnou defibrilaci bych tedy ocenil spíš já. Jako gamer si radši dám nějakou hru, než abych koukal na film, který je v podstatě cut herní scénou. Nadruhou stranu se rád koukám, jak někdo hraje, obzvlášť, když dělá pořádnej bordel! A tady ho sem tam dělali, pokud zrovna nesynchronizovali. 2,5* P.S. Kdyby tomu mechovi přidělali výkoný dildo vyspala by se s ním? A pokud ano bylo by to sebeukájení, nebo soulož? P.P.S Mají bojový mechové záchod?

Truth or Dare (2012)

Když vezmete na divoký školní večírek introvertního nerda, kterého navíc při hře „pravda, nebo úkol“ ponížíte, nemůžete se divit tomu, že spáchá sebevraždu. Po nějaké době od této tragédie se naše parta nejvíce zúčastněných a zainteresovaných pařmenů chystá na další skvělou párty, kde poteče chlast proudem a kde budou nekonečné lá(i)ny kokainu. Večírek se má odehrávat v odlehlé chatě obklopené studenou, mlžnou anglickou krajinou. Na místě se klasicky dozví, že ne všechno je tak, jak bylo plánováno. Z filmu se vyklube pěkný psycho-survival s bonusovou tipovačkou nakonec. Příběh má zajímavý námět a je velmi pěkně zpracovaný. Proměna, kterou ve filmu herci projdou je dobře zahraná. Jejich transformace z bandy namyšlených bezstarostných adolescentů ze zbohatlických rodin do vystrašených ufňukánků, kteří se okamžitě potřebují vzchopit, aby přežili. Podaří se jim to? Film není rozhodně dokonalý a bezchybný, nicméně je zábavný, dobře natočený, má spád, graduje, obsahuje nečekané zvraty a ten konec? No tak ten stojí za to! P.S. Herečky jsou opravdu rajcovní rajdy!

Ztracený ostrov (2009)

Ty brďo, ty brďo, to je nápad! Ostrov doktora Moreaua, na kterém se chystá „ztroskotat“ pestrá banda mladých chuligánů a to vše zabalené do Bčkového provedení! Ale po chvíli jsem dostal strach - říkal jsem si – není jich málo? Bude to stačit na pořádnej islandsthunt? Najednou loď narazila do korálového útesu tak prudce, až z ní vypadali i ti, kteří byli v podpalubí. Následuje suché a nagelované probuzení na naprosto, absolutně prázdném ostrově, který není na žádné mapě. Ještěže z lodi „vypadla“ i vysílačka. A taky slunečník. A bedna s pivkama. A pistole…..Záhy ovšem naši „trosečníci“ zjistí, že na ostrově asi nejsou sami. Situace se vyhrotí v momentě, kdy za záhadných okolností z tábora zmizí pár zamilovaných čerstvých snoubenců, kteří v jeden moment usínají v objetí, aby se následně probudili každý sám kdesi na druhé straně ostrova se zlomenýma nohama. Tak tady se nic moc nepovedlo. Pár záběrů těch „monster“ bylo zajímavých, jinak si neumím představit, že autoři svůj film vůbec viděli. Podle mě ho natočili a nechali sestříhat, ale pak už jim nezbyl rozpočet k tomu, aby si ho pustili.

Hrůzná minulost 2 (2014)

Někdo to uklidit musí – mozek, kosti a kousky tkáně rozstříknuté na zdi, koberec nasáklý krví a sračkama. Kolik tenhle job asi nese? Na to se zeptejte hlavní hrdinky tohoto filmu June (Camilla Luddington). Tohle je opravdu špinavá práce! Takže za naší hrdinkou, majitelkou úklidové firmy trpící jakýmisi výjevy obětí sériového vraha přijede vyšetřovatel a sdělí ji, že by mohla být další obětí. Hlavní vyšetřovatel vypadá, jako Íránskej prezident s fanatickým pohledem. Je to tedy velmi nesympatický parchant od kterého byste si rozhodně nekoupili ani kebab. První "lekací" scény jsou povedené, nicméně po nějaké době je již lze vytušit. Autoři se snažili zakomponovat do příběhu jakési vyšetřování a překvapivý závěr. Jedná se o laciné Bčko s prapodivným filtrem kamery.

Temný úsvit (2006)

Úvod ukazuje krásné záběry bombardování „agentem orange“ ve Vietnamu. Následuje briefing pilotů na letadlové lodi a ukázka pohodové atmosféry mezi piloty, kteří se budou vždy cítiti jaksi „nad věcí“. Christian Bale alias Dieter se představuje jako ukecaný, velmi náročný a protivný parchant – všimněte si, že nechci říkat namyšlený – nicméně pozitivní první dojem by na vás asi moc neudělal. Ve skutečnosti na vás Dieter neudělá dojem ani svými leteckými schopnostmi, takže to co se mu stane není nijak překvapivé. A teď jak to brát v případě, že jste si o „opravdovém“ Dieterovi četli? Rozhodně negativně. Protože opravdový Dieter byl skromný kluk, který cestoval z Německa do USA za svým velkým snem – stát se pilotem. I jeho sestřelení bylo více dramatické ve skutečnosti, než ve filmu, což je překvapivé, protože filmy mají tendenci přehánět. To samé platí i pro postavu DeBruina (Jeremy Davies). Takže i přes perfektní výpravu jsem se nemohl ztotožnit s povahou a nepřesným, spíše negativním vykreslením některých postav a děje. Pravý příběh Dietra je překvapivě mnohem zajímavější, než toto filmové zpracování. A to včetně konce, kdy byl „unesen“ z bezpečí nemocnice jednotkou „tuleňů“. Obecně lze říci, že filmový příběh zabírá a klade důraz na nesprávných místech čímž nedostatečně a neobjektivně/negativně vypráví originální příběh. Takže film je pěkně zpracovaný, nicméně se od předlohy liší natolik, že se mi to trošku znechutilo. Věznění a Vietcongský zajatecký tábor jsem už v jiných filmech viděl mnohem lépe zpracované. Bale a Zahn v roli zajatců jsou strnulí, nevýrazní, bez větších emocí a projevu. Kolikrát mi přijde, že ani netrpěli. Jediná výrazná mimika vznikla tím, že zhubli. Chybí tam jednoduše ten výjev hnusu a odporu, špína a každodenní utrpení. V některých scénách jsem zapomínal, že jsou to zajatci. Herci nedokázali ztvárnit podvyživené lidi, jelikož do gest a mimiky dávali příliš mnoho energie, která zákonitě chybí. P.S. Dieter měl být spíš členem jednotek Navy SEALs, kde by asi udělal větší kariéru nežli vojenský pilot, vzhledem k tomu, že v únicích a maskování vynikal už na kadetce.

Homolka a tobolka (1972)

Nejtvrdší a nejméně uznávané vtipy jsou ty, které tnou přímo do černého. Mohou být urážlivé pro ty, kteří se s daným tématem osobně setkali, nebo pro ty, kteří s ním nesouhlasí. Ale českou povahu nezměníš, takže je třeba sklopit hlavu a přiznat si, že jsme i po tolika letech přesně takoví!

Půlnoční vlak (2008)

Když v metru uklouznete po kaluži krve a pak se v ní ještě vyválíte, nepomůžou vám k očistě ani vlhčené ubrousky. Dezert Metro, Metrosexuál, Metro-vrah. Bradley Cooper je sympaťák a Rocket voice. V noci se v metru pohybují divní týpci, úchylové, ožralové a násilníci a Vinnie Jones s kufrem plným hraček. Pokud někoho takového uvidíte, jděte radši pěšky, nebo si vezměte tágo. V opačném případě vás totiž Vinnie může praštit palicí do palice tak silně, až vám vylítnou oči z důlků. Film vsadil na hektolitry krve a brutální záběry, jenže mě to přišlo absurdně komické, natož aby to navodilo hororovou atmosféru. Zejména to, jak tam všichni klouzali v krvi a mazali se jí, jak opalovacím krémem - bylo to prostě příliš. Ale hlavní je, že na našem masákovi s palicí nikdá neulpěla ani kapička a to i přes to, co vše s nimi pak dělá (nebojte není to nekrofilní film) – jak to ten chlap sakra dělá? Řekl bych, že autory pohltila vlastní fantazie a namísto, aby vytvořili slušný thriller, který by měl opravdu hlavu a patu udělali absurdní, přemrštěnou podívanou s infantilní zápletkou (protože už malým dětem je jasné, že se lidi tepelně upravují a pak papají viz. ježibaba) založenou pouze na bezmyšlenkovitém vraždění.  Film mě tedy naštval, protože mohl být opravdu dobrý, měl k tomu vše potřebné. Mohl mít mnohem hlubší zápletku a reálnější děj. Prakticky každá scéna v metru byla zbytečně vyhnaná do extrému. A v podstatě stejně absurdní je i nepřekvapivě rozuzlení. Měl to být krimi thriller a basta! A jak to hodnotit? Já nevím…To že jsem od toho čekal něco jiného je jen můj problém. Nadruhou stranu se brutální scény povedli a seděli by do konceptu mých oblíbených hororů….Musím si to promyslet.