Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Začalo to tak, že se mě kámoš zeptal, jestli nechci jít do kina na Pána prstenů - Dvě věže. Samozřejmě, že jsem šel, ale předtím jsem si sehnal narychlo alespoň nekvalitní DVD jedničky. No a byl jsem naprosto uchvácen. Celá středozemě mě nadhla a já věděl, že jsem viděl výjimečné dílo. První díl má z celé trilogie nejlepší atmosféru, a je celkově nejlépe natočený. Knihu jsem nečetl, ale příběh se mi děsně líbil. Celá středozemě se všemi svými tvory a tvorečky je prostě skvěle vymyšlená. A Peter Jackson nám nečtenářům umožnil toto krásné dílo také poznat. Jak je mým zvykem, musím zhodnotit také soundtrack. Howard Shore vymyslel skvělé motivy, které proložil hodinami výborné hudby. Tento soundtrack byl vůbec první, ketrý jsem vlastnil a proto ho znám dokonale. Je prostě nádherný a je to jeden z mála soundtracků, které se dají poslouchat celé a nikdy nenudí. Stejně jako celý film, který změnil dějiny (alespoň pro mě).

Tanec s vlky (1990)

Kromě samotného filmu, který je krásný a určitě má své místo mezi nejlešími westerny všech dob, mě nejvíce uchvátil trailer. Pro mě je to jednoznačně nejhezčí a nejlepší trailer a kdyby existovala nějaká anketa (možná že je, ale já o ní nevím) tak bych určitě hlasoval pro Tanec s vlky. Nejenže je tam překrásná hudba, ale témeř každý záběr se pyšní krásnou scenérií, hrou s barvami (západy slunce atp.) a je prostě na co se koukat. Jestli někdo někdy udělá hezčí trailer, než je tenhle, tak to bude opravdu muset být pořádná pecka.

Amadeus (1984)

Právě jsem shlédl Director´s cut tohoto velkolepého díla a byl to pro mě hodně silný zážitek. Když si pročítám komentáře, častokrát narazím na stížnosti, že je ten film moc dlouhý. Ale na to mám vysvětlení přímo z filmu. Pro někoho ten film opravdu mohl být dlouhý (měl prostě moc not), ale pro ty z nás, kteří se alespoň tváří, že filmu rozumí, to byl nádherný koncert od mistra Formana. Možná to taky bylo způsobeno tím, že mám rád klasiku, a několikrát mi hudba způsobila husí kůži. Co ale musím pochválit ze všeho nejvíc je, jak byla natočena hra na všechny nástroje. Všechno bez chybičky, všichni hráli to, co znělo a to dělá film tak vyjímečným, když si uvědomíme, že se tam hrálo od začátku do konce. U jiných filmů to tak nebývá a je to opravdu zvláštní a pro mě dost rušivé (asi že dělám do hudby). No jinak kostýmy, paruky, exteriéry, ale hlavně veškeré interiéry, to byla radost pohledět. Nejhezčí na tom je, že většinu z toho co se odehrávalo na plátně měli (až na vynikající herce) na svědomí šikovné české ručičky. Kdo nemá zrovna vřelý vztah ke klasice, nechť si pustí Amadea a uvidí, co s ním ta božská hudba udělá.

Zelená míle (1999)

Další film, který vznikl podle předlohy Stephena Kinga, který je z vězeňského prostředí, režíroval ho Frank Darabont, krásnou hudbu složil Thomas Newman a je to prostě nezapomenutelný, nádherný, znovu velmi lidský příběh, který na konci rozbrečí i největšího drsňáka. Nejvíce se mi líbil M.C. Duncan, který mě dojal i pouze svým výrazem v obličeji. Neméně dobří byli Tom Hanks a David Morse. No prostě a jednoduše, další Darabont v mé top 10.

Zachraňte Willyho! (1993)

V nostalgické náladě by se nemělo hodnotit, ale předem upozorňuji, že u některých filmů se prostě nehodnotí kvalita, ale oblíbenost filmu. Ano, je to i můj oblíbený film z dětství a proto ho mám hodně rád. Hodnocení berte s rezervou, ale já to tak prostě cejtim. Jako sem si díky Juráči oblíbil dinosaury, tak díky tomuhle filmu sem si oblíbil moře a kosatky. A soundtrack dokáže po letech vyvolat neuvěřitelnou spoustu emocí.

Poslední samuraj (2003)

Tento krásný poetický, akční velkofilm se mi moc moc líbil. Od chvíle kdy Nathan Algren padl do zajetí, jsem zbytek filmu sledoval se zatajeným dechem. Poetická na filmu byla atmosféra samurajské vesnice, okolní příroda, úžasný soundtrack Hanse Zimmera( který je mimochodem mým úplně nejoblíbenějším) a dobře napsaná postava Katsumota. Akční bojové sekvence se mi hodně líbily( nejvíce asi ta s přepadením vesnice) a Tom Cruise podal velmi dobrý výkon. Na konci jsem si zase pořádně zabulel, což po takovémto velkofilmu není vůbec na škodu. Poslednímu samurajovi jsem od té doby propadl a s každou další projekcí si ho vychutnávám víc a víc.

Nekonečný příběh (1984)

Za prvé další film z mého dětství a za druhé výborná fantasy pohádka, na kterou dnešní některé trapné pokusy jako eragon atd. prostě nemají. Až Stardust se může s tímto dílem měřit. Roztomilé postavičky a nejrůznější stvoření, na tu dobu poměrně zdařilé triky, krásná pohádková a tajemná atmosféra, prostě všechno, co tam má být. Musím se samozřejmě také zmínit o povedeném soundtracku.

Kokosy na sněhu (1993)

Další z filmů mého dětství. Výborná komedie, která je možná ke konci trošku přitažená za vlasy, ale to mi nevadí. Mám pocit, že právě díky tomuto konci to byl první film, u kterého jsem se kdy rozbrečel. Nejvtipnější osoba je bezpochyby Sanka a jeho hlášky jsou nezapomenutelné. Na tento film se můžu podívat naprosto kdykoliv a je to moje srdcovka.

Jurský park (1993)

Další z filmů, které zaujali místo v mé top 10. A to především proto, že film se vryl jako malému do hlavy a pod kůži a už nikdy ho nedostanu ven (doufám). Steven Spielberg nám na plátně předvedl, že všechno je možné. Triky zde vychvalují všichni a proto nemůžu zůstat opodál. Ty dinosauři vypadali prostě jako živý a dodnes jsou to nejreálnější dinosauři vůbec. Tyranosaurus rex už bude mít vždy podobu, jakou má tady a všichni další rexové už budou prostě horší. Scénář ani nemusí být tak moc dokonalý, stačí když nemáte při filmu možnost ani na chvíli o něčem takovém přemýšlet. Strašně mě mrzí, že jsem toto dílo neměl možnost vidět v kině (pozn. byli mi tři), ale i na televizi je to skvělá pařba a jízda po celou dobu filmu. Hudbu skládal kdo jiný, než John Williams a zase se mu to náramně povedlo. Neznám nikoho kdo by nepoznal hlavní motiv z Jurského Parku. Juráč je prostě neskutečný megafilm, který se nepodaří natočit každý rok, ale Spielberg to prostě umí a diváky táhne do kin a láme rekordy ve financích už 30 let. ( myšleno v 93. roce). Mám pocit, že Jurský park, přesto, že není dokonalý, je jednoduše kultovní a vždycky bude.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Další seriál, který dlouho unikal mé pozornosti, než ho zařadila do vysílání nova ( stejně jako Lost). Napětí by se v první řadě dalo krájet, skvěle promyšlený scénář, sympatický a uvěřitelný hlavní hrdina a nakonec i povedené vedlejší postavy. Očekávaný konec první řady mě potěšil a završil tak umístění seriálu do mé top 10. Avšak druhá řada začala neslavně a já jsem se ze strachu, že si zkazím mínění o seriálu, přestal raději koukat. Uvidíme jestli mě to zase nechytne a nezkusím to dál.