Zvědavý George (2006) (seriál)

Ako detský milovník štvornohých primátov som túto rozprávku zbožňoval a úprimne sa k nej rád vrátim aj teraz. Má prívetivú animáciu, zábavné postavy a príjemné prostredia veľkomesta a vidieka. Aj ten slovenský dabing mi tu odjakživa vyhovoval. Až oveľa neskôr som si všimol, ako sa do každého dielu snažili tvorcovia pridať aj niečo náučné, ale robia to celkom prirodzene a ako malému mi to vôbec neprekážalo. Neskoršie sezóny už zhodnotiť neviem, ale dúfam, že si zachovali svoju originalitu.

Deník malého poseroutky: Výlet za všechny peníze (2017)

Od začiatku filmu som sa nevedel zbaviť pocitu, že je strašne low-budget, hlavne čo sa týka nepodarených hereckých výkonov, kostrbatých dialógov, nedokonalého CGI a celkovo takej nelogickosti veľkého množstva scén (a nemyslím tým len tie šialenosti s Chlpáčovcami). Aj keď som rýchlo zistil, že low-budget nie je, prišlo mi to celé také lacné a ťažko uveriteľné. Film za všetky peniaze? Asi nie. Napriek tomu som sa chvíľami dobre zasmial a nevedno prečo ma kratučké cameo ubezpečilo, že otec celej knižnej série tento film odobril. UPOZORNENIE: Film obsahuje moč, zvratky, výkaly a plyny (ľudské aj zvieracie). Je to síce o poseroutkovi, ale treba poznať mieru.

LEGO Star Wars: Letní prázdniny (2022)

Na prvý pohľad to je “jenom taková blbůstka”, ale zároveň vidno, kam asi s tým Lucasfilm mieri – nechce sa úplne vzdať sequelových filmov a ich postáv. Na niečo veľmi vážne sa už neodváži, ale aspoň takto nadľahčene z tohto obdobia, to nikoho nezabije. Len to divákom pripomenie, že tieto postavy tu stále sú, aj po Epizóde IX. Máme tu všetky hlavné sequel postavy pokope, ak nie naživo, aspoň v holograme či v spomienkach. Samozrejme sa to celé opiera o predošlé filmy, známe vtípky alebo hlášky, ale pomedzi to všetko sa spomenú aj plány, ktoré majú jednotlivé postavy do budúcna. A týmto sa vytvára čerstvá pôda pre pokračovanie príbehu. Osobne - nie som proti. Len nech je to niečo, čo sa oplatí pozerať. Okrem toho dávam priemerné 3*, keďže som sa až tak nebavil a celkovo z toho nejakú extra summer náladu nemal.

Parník Willie (1928)

Sranda, kto by bol povedal, že 100 rokov stará animácia je z hľadiska kreativity, storytellingu, humoru či animačných techník omnoho lepšia, než kopa súčasných. Nie nadarmo je to legenda.

Light & Magic - Na vzpínajícím se broncovi (2022) (epizoda)

Je neuveriteľné, ako si to na jednej strane všetci užívali, na druhej museli prežívať neskutočný stres, neistotu a srdcové záchvaty. Poučné a inšpiratívne, skvele sa na to pozerá. No a konečne si človek môže užiť nefalšované vizuálne efekty Star Wars filmu, nie tie neskôr digitálne poškvrnené.

Light & Magic - Gang outsiderů (2022) (epizoda)

Prvá epizóda mapuje, ako sa dala dokopy skupina ľudí so spoločnou záľubou, ktorá v tom čase (zdanlivo) nemala žiadne uplatnenie. Zaujali ma zabudnuté zábery z natáčaní, úryvky amatérskch filmov, útly a zádumčivý Lucas a típek, ktorého otec pracoval pre Walta Disneyho. Dobre sa pri tom sedí a budem rád, keď sa ďalej pôjde aj viac do hĺbky a priblíži čo-to z vtedajších technológií.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Tento seriál je zodpovedný za to, že mi pomohol prehodnotiť moje očakávania a požiadavky od novodobého Star Wars content-u. Jednoducho už nečakám nejaký logicky vyšperkovaný scenár (pri takto prekopanej Skywalker ságe je to inak dosť ťažké), extra originálny dej, prepracovaný vývin a motivácie postáv alebo akékoľvek hlbšie presahy. Radšej si užijem to, v čom Star Wars vyniká - podarenú akciu a humor, cool postavy či podmanivú atmosféru s poctivým soundtrackom. Ďalšie silné stránky Kenobiho sú herci Ewan McGregor a Vivien Lyra Blair, naopak tam ešte špatili niektoré strašne klišé scény a ten rozprávkovo nereálny dej. Do budúcna dúfam, že mi nejaký nový SW seriál či film očakávania znovu navýši ;).

Dva dny, jedna noc (2014)

Film som mal už nejaký ten čas v pláne a keď som sa rozhodol pozrieť si ho s rodinou, celkom som tŕpol nad jeho odozvou. Od úplne prvej scény cítiť, že ide o iný typ filmu, na aký je bežný divák zvyknutý. Dlhé zábery prinútia človeka sa do príbehu zahĺbiť a spolu s postavami ho viac precítiť. Zaujala ma aj starostlivosť tvorcov o malé detaily a ľahko stotožniteľné prvky, typu prechádzajúca teta pri rozhovore vo dverách, vysvetľovanie tej istej veci dookola XY ľuďom alebo vyobrazenie typických sobotných činností. Nemám ani tak nejakú konkrétnu myšlienku, ktorú som si z filmu zobral, skôr si myslím, že v človeku zanechá niečo, na čo si potom niekedy v pravej chvíli spomenie. A tak som po dopozeraní (našťastie) nebol len ja jediný s filmom spokojný :D.

Encanto (2021)

Pri pohľade na plagáty novodobých animákov mi pripadajú všetky až príliš podobné. Preto som celkom rád, keď príde niečo nové, neobohrané, zmysluplné a zábavné. A tak to, čo sa na prvý pohľad zdalo ako animák celkom tuctový (aspoň podľa plagátu a popisu) sa nakoniec ukázalo ako celkom zaujímavý a okúzľujúci film. Za jeho jedinečnosť vďačíme dynamickému, rozumnému príbehu, milým postavám s prepracovaným vystupovaním aj emóciami a v neposlednom rade vyhýbaniu sa klasickým stereotypom, teda akýmsi občerstvením zaužívaných scénok, za čo som tvorcom špeciálne vďačný. Tých sto minút mi pri Encante ubehlo podozrivo rýchlo. A po nich sme už so sestrou začali priraďovať magické schopnosti našej rodine, no a pesničky už vieme naspamäť (skoro).

O myších a lidech (1992)

Filmu sa darí reálne zobrazovať ťažké postavenie obyvateľov Ameriky počas obdobia veľkej hospodárskej krízy, keď pre mnohých boli namáhavé sezónne práce na farmách a poliach jediný spôsob, ako prežiť. Taktiež veľmi dobre poukazuje na fenomén amerického sna, u každej postavy ho môžeme jasne definovať. Občasný “drsnejší” jazyk môže pôsobiť vulgárne, avšak pre toto obdobie a sociálnu vrstvu je veľmi typické. John Malkovich stvárnil komplikovanejšiu postavu Lennyho Smalla výborne. Nakoniec si vážim aj verné spracovanie podľa rovnomennej knihy.