Loki - Varianta (2021) (epizoda)

Hodně zajímavá detektivka s parádní předapokalyptickou atmosférou! Owen Wilson stále rules, Hiddleston se mi líbil víc než v prvním díle, jako kdyby pro Lokiho získával zase větší cit, lepší timing různých grimas, gest, apod. Celkově super epizoda!:)   Více recenzí čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

Black Widow (2021)

Víc než důstojná rozlučka pro Scarlett Johansson. Ona si tenhle film zasloužila. Za to, že i když byla Black Widow ze všech Avengerů vždycky tou nejzranitelnější, fyzicky i emočně, zvládala držet krok s kýmkoliv z nadlidí, ať už šlo o boha hromu, nebo o jistého zeleného gama cholerika. A my jsme jí to všechno bez problému věřili, právě díky někdy drsnému, jindy jemnému, ale vždy stoprocentně přesvědčivému podání božské Scarlett. Na tom se nic nemění ani v její sólovce. Právě výborné herecké výkony jak titulní hrdinky, tak její ruské „rodiny“, mi přišly jako nejvýraznější prvek celého snímku. Florence Pugh je coby Natašina mladší sestra Jelena extrémně cool a pokud jde o novou Black Widow, nemá se Marvel ani fanoušci MCU čeho obávat. Skvělý je také David Harbour, v podstatě „Kapitán Rusko“, který se snadno mohl stát totální karikaturou, ale dokázal se toho vyvarovat – krom bizarního hrdiny v něm vidíte i chlapa, který by skutečně chtěl být tátou té disfunkční zabijácké famílie:)) To samé se bohužel nedá říct o Rayi Winstonovi, jasné variaci na mocné šmejdy typu Harvey Weinstein, který zůstal jen pupkáčem v drahém obleku, chrochtajícím blahem nad tím, jak ovládá ženy. Z jeho postavy se určitě dalo dostat víc. Co se týče akce, nad většinou vcelku tuctových scén ční útěk z polární věznice a závěrečné zúčtování v sídle hlavního záporáka. Celkově mi ale tenhle film přijde spíš dramatický než akční. Chemie mezi hlavní čtveřicí herců funguje fakt přirozeně, v případě „ScarJo“ a Florence Pugh možná až trochu moc přirozeně, protože některé ty jejich dlouhé pohledy z očí do očí mi přišly víc než jen sesterské… Nebo to byla pouze moje představivost?:)) Já jen říkám, že bych je obsadil i do nějakého "skutečného" dramatu, o dvojici kamarádek hledajících sebe sama, přičemž nakonec najdou jedna tu druhou, nebo tak něco...;)) No nic, zpět k Black Widow:)) Ve výsledku tedy dostáváme solidní marvelovský standard, čili něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami, který podle mě většinu diváků neurazí (snad až na ty největší tvrďáky, plačící nad tím, že jsou tu za celou stopáž de facto jen 3 muži) a některé, především divačky, protože tohle je v mnoha směrech hodně ženský film, možná i nadchne. Hodnocení: 7/10 PS: Kdo viděl seriál Falcon a Winter Soldier, ten bude v jedné scéně vědět výrazně víc než ostatní!:)) Ale samozřejmě film si úplně stejně užijete i bez znalosti zmíněného seriálu, nejde o nic zásadního.       Další nejen filmové recenze a zajímavosti najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

Pátý element (1997)

Při sledování Pátého elementu mě nejčastěji napadalo jedno slovo: ikonický. Tenhle film zkrátka vystupuje z řady v mnoha směrech. Patří mezi ně i to, že Besson nechtěl vytvořit další superponurou scifárnu, proto se vše odehrává za dne a je plné jasných barev. A co říkáte na kostýmy? Křehká a půvabná Milla Jovovich v bílých popruzích, Willis v oranžovém tílku, modrošedá mimozemská diva Plavalaguna, nebo celkový outfit hlavního záporáka (supervtipný Gary Oldman). Není divu, že všechno působí tak cool a nadčasově, protože veškeré oblečení tu měl na starosti slavný módní návrhář Jean Paul Gaultier! Další ikonou je tady samotný Bruce Willis. Tomu během 90. let ve filmech často propůjčovali vzhled váguse, který se právě probudil na lavičce u nádraží, přesto ho diváci žrali. Protože v očích míval takovou jiskru a sarkastické poznámky sázel s takovým přehledem, že to pro něj byly zbraně možná ještě silnějšího kalibru než všechny bouchačky a granáty dohromady. Jo, myslím, že kdyby někdo chtěl vytesat Mount Rushmore devadesátek, tak by tam ta jeho šišatá palice nemohla chybět!:)) Závěrem: Pátý element je krásný příběh o lásce z časů, kdy nám ještě zápletka s koncem světa připadala děsivá a ne otravná, s parádní akcí, humorem, špičkovými efekty, neskutečným Chrisem Tuckerem a spoustou dalších skvělých herců, který bude i v roce 2263 stejně zábavný, jako dnes! Hodnocení: 9/10      Další nejen filmové recenze a zajímavosti najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

Válka zítřka (2021)

Válku zítřka provází rozporuplná pověst, ale pokud máte rádi bijáky typu Den nezávislosti nebo Hvězdná pěchota, nebudete litovat, že jste jí dali šanci. Chris Pratt tu hraje vědce, který je roku 2022, stejně jako spousta dalších pozemšťanů, vyslán do 30 let vzdálené budoucnosti. Zde mají de facto plnit úlohu masa do mlýnku, protože naši potomci dostávají na p*del od mimozemských bestií a zkrátka jim dochází vojáci. Pratt má (samozřejmě) vojenskou minulost, proto se ihned dostává do čela své jednotky. Následující hodinu šéfuje velmi sympatickým jatkám. Akce vypadá fakt pěkně, ať už jde o kosení nepřátelských zrůd, či různé výbuchy a destrukci okolí. Velká škoda, že takový film nikdy nebude v kinech, protože pro ně je jako stvořený. Pokud jde o emzáky samotné, jejich design je dost povedený, působí jako velmi věrohodná vesmírná monstra. Akorát tím, že nejde o humanoidy, ale spíš takové hodně, hodně zmutované „pejsky“, mi prostě nepřišli až tak moc děsiví. Ovšem střety s nimi jsou i tak působivé a celá pasáž v budoucnosti je parádní akční jízdou, která vám nedá vydechnout. Koukám, že si lidi dost stěžují na rozvleklý úvod, ale nepřišlo mi. Představovačka postav nepřesahuje nutnou délku a pak už se neustále dovídáme nové věci o tom, jak svět Války zítřka funguje, což mě nijak nenudilo. Mnohem větší problém jsem měl s asi čtyřicetiminutovým dojezdem, kdy se zdlouhavě a nezajímavě řeší něco, o čem stejně víte, jak to dopadne. Celá tahle část působí jak z jiného filmu. Bez ní by byla Válka zítřka skvělým akčním sci-fi nářezem, s áčkovým obsazením i vizuálem, kterých zas tak moc nevzniká. Jenže ne, my ještě musíme pořádně propitvat vztahy, připomenout si rodinné hodnoty (protože o nich přece celý film byl, a ne o cool masakrování smrtonosných zrůd požírajících lidstvo!:)) ), a až pak se můžeme zhroutit. Únavou, nikoliv adrenalinovým nadšením, které jsme cítili těch pár desítek minut předtím. Škoda, ale jinak dobrý!:) Hodnocení: 6,5/10                                                Další recenze a zajímavosti nejen o filmech čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

Loki - Velké poslání (2021) (epizoda)

Třetí seriál přímo související s MCU, a opět dostáváme úplně jiný přistup a styl. Owen Wilson PARÁDNÍ a fakt se zdá, že si svou roli hodně užívá. Nikdy jsem nepatřil ke skupině fanoušků, která je z Lokiho úplně hotová, ale těším se, co Hiddleston v  seriálu předvede, protože tenhle úvod byl hodně slibný. A má i dost silné momenty, které divákům, stejně jako samotnému Lokimu, poněkud poupraví měřítko závažnosti a důležitosti všech událostí, jež se dosud odehrály. Po vizuální stránce by se seriálový Loki neztratil ani v kinech, bylo to skvělé ve všech směrech, překvapivé, nápadité. Spíš jen z opatrnosti dávám 8/10, abych to hodnocení hned moc nenapálil:))     Více recenzí a zajímavostí nejen o MCU čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Konečně si můžu odškrtnout jeden velký filmový rest:)) Co ale dodat ke skoro 40 let starému hitu, který viděl snad každý, a který byl až do roku 1993 nejvýdělečnějším filmem všech dob? Jedna věc je jistá. Kdyby E.T. vznikl dnes, byl by titulní mimozemšťan vytvořen kompletně na počítači, čímž by ztratil obrovskou porci svého kouzla - najednou byste vnímali, že to je bytost, které se nemůžete dotknout, že zkrátka není skutečný. Takže proto podle mě na nové diváky funguje úplně stejně, jako kdysi. Samotný E.T. vypadá úžasně. Je neuvěřitelné, jak může být něco tak hnusného zároveň tak roztomilé:)) V tom vidím další genialitu a odvahu tehdejších tvůrců. Nešli po žádné prvoplánově líbivé potvůrce alá cokoliv od Pixaru. Kdepak, prostě vytvořili mimozemskou obludu, ze všeho nejvíc připomínající seschlou mumii, a strčili jí jako hlavního „miláčka“ do filmu pro děti!:)) Na druhou stranu, musím říct, že bych hodně váhal, v kolika letech svému hypotetickému potomkovi „Ítýho“ pustit, protože z některých scén budu mít nejspíš trauma i já!:)) (E.T. umírající u řeky??? Z takových výjevů se vyrábí noční můry!) Jenže je známou věcí, že ty nejuznávanější filmy pro malé diváky vždy obsahují momenty, které jim zlomí srdce, i kdyby jen na chvíli. Osobně ale tomuhle jejich „týrání“ moc nefandím. Celkově vzato – ano, E.T. naplnil pověst nadčasové klasiky. I díky dechberoucí hudbě Johna Williamse, úžasným výkonům dětských herců a sebejisté režii Spielberga, který ovládá řemeslo filmového vypravěčství snad jako nikdo jiný na světě. Hodnocení: 7/10        Více nejen filmových recenzí a zajímavostí čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

San Andreas (2015)

San Andreas je velkolepá katastrofická síla od začátku až do konce, člověk se nenudí ani na vteřinu, pořád se něco děje. Zemětřesení, tsunami, tornáda, to jsou za mě ty naprosto nejděsivější náměty pro apokalyptické příběhy. Protože vy můžete useknout hlavu zombie, můžete najít slabinu u mimozemšťanů. Ale tváří v tvář živlům můžete leda tak utíkat pryč a doufat, že to přestane. Nic a nikdo vám nepomůže... Tedy, možná prkenný Rock, když budete mít štěstí! Každopádně San Andreas je dílo z ranku old school hollywoodských katastrofických velkofilmů a v 90. letech by to byl na TV Nova sobotní megafilm s vlastní upoutávkou!:) Opakovaně mě zaujalo, že se tu postavy nechovají stupidně, nikdo vás neštve a naopak jednotlivým hrdinům upřímně fandíte a bojíte se o ně. Dobrá práce! Hodnocení: 7,5/10 PS: Půl bodu z hodnocení jsem ubral za příšerně patetický závěrečný patriotický záběr. Měl jsem husí kůži, jak mi z toho bylo trapně:)) PPS: Z nějakého důvodu se zde na 58 vteřin objeví Kylie Minogue! Takže se nenechte rozhodit, fakt je to ona, a zase rychle zmizí…:))     Více nejen filmových recenzí a jiných zajímavostí čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

Pobřežní hlídka (2017)

Pobřežní hlídka je strašně zvláštní film. Vzpomínám si, že se před uvedením do kin prezentovala hlavně jako bláznivá komedie. Ale realita v mnoha směrech připomíná spíš plážovou verzi Rychle a zběsile. Dwayne Johnson tu přesně zastává roli Vina Diesela, kdy je jakýmsi totálně uctívaným moudrým supersilným patriarchou, starajícím se o všechno a o všechny.Nevím, ale když se řekne Pobřežní hlídka, tak si představím topící se lidi, dýchání z úst do úst, zpomalený běh po pláži, žraloky, a jasně, i různý menší a větší grázly. Ale rozhodně si nepředstavím záporáka bondovských parametrů s mega padoušským plánem, který musí překazit banda plavčíků.Takže se před námi odvíjí až překvapivě vyhrocená kriminálka o zásahu proti drogovým dealerům, do toho si sem tam někdo skřípne penis do lehátka, Johnson má každou chvíli osudový proslov ke své „rodině“, někoho zabijou, a tak pořad dokola. Na druhou stranu musím říct, že to docela odsýpá a po té nekonečné zimě se mi na záběry hřejivého slunce, pláží a tyrkysové moře koukalo fakt dobře.Upřímně, moc mě nebavil samotný Johnson, který tu hraje 90’s ikonu Mitche Buchannona. Byl celou dobu strašně vážný, kožený. Jakkoliv je v reálu sympaťák, ve filmech na mě to jeho charisma nefunguje. A protože tahle "Baywatch" žádným velkým kinohitem nebyla, je jasné, že jediným pravým Mitchem dál zůstává legendární „The Hoff“, neboli David Hasselhoff!:) Jsem za to rád. Ve filmu se Hoff mihne, stejně tak Pamela Anderson, ale jejich camea jsou mizerná, odfláknutá, zasloužili si něco lepšího. Což platí i pro fanoušky původního seriálu. Hodnocení: 5,5/10      Více recenzí a zajímavostí nejen o filmech čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Za mě příjemný překvapení!:) Usmíval jsem se už u úvodních titulků, jejichž design jasně odkazuje na to, že se v sérii pokračuje, nikoliv začíná od nuly. Zajímavá mi přišla nová rekrutka s tváří Tessy Thompson (má oblíbenkyně už od prvního Creeda). Její příběh a způsob, jakým se do skvěle padnoucího černého obleku dostane, mě bavil. Skrze ni pak (někteří znovu, někteří poprvé) poznáváme pravidla téhle pestré reality. A mě to okouzlilo skoro stejně, jako když před lety v centrále MIB žasnul mladičký Will Smith. Tolik různorodých a bláznivých mimozemských ras by mohl závidět i George Lucas. A nejlepší je, že i ty sebebizarnější postavičky sem pasují, vše působí jako uvěřitelný živý svět. Paradoxně největší problém jsem měl tam, kde bych to vůbec nečekal – u Chrise Hemswortha, aka Thora. Sám o sobě je cool jako vždy, ale jeho postavu někdo debilně napsal, nebo pak film nevhodně sestříhali. V jedné scéně působí jako největší borec, ale v další je z něj totální idiot, a vy se budete často v duchu ptát, kterou z těch poloh tedy jen předstírá, nebo o co tady jde. Jinak ale chemie mezi ním a Tessou Thompson funguje na výbornou. Nakonec mě vlastně i mrzí, že se s touhle sestavou žádného pokračování nedočkáme, protože našlápnuto tu bylo sympaticky! Hodnocení: 7/10     Více recenzí a zajímavostí nejen o filmech najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:)

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Zvláštní film, který zdánlivě dělá všechno správně, ale přitom je to celé špatně. Už hlavní zápletka působí skvěle – mladý polda umírá v akci a poté zjišťuje, že existuje ještě úplně jiný, skrytý svět, kde se stává členem speciální jednotky lovící nemrtvé zločince! Super! Mohlo se jednat o obdobu Mužů v černém, jenže místo cool nováčka Willa Smithe tu máme posmutnělého Ryana Reynoldse a nemluvného drsňáka Tommy Lee Jonese nahrazuje kvokající Jeff Bridges. Jo, nečekal bych, že zrovna u R.I.P.D. budu mít největší problém s herci. Reynolds tu je ještě ve svém před-deadpoolovském období, kdy za sebou měl sérii nevýrazných filmů. Možná i proto působí tak nějak utlumeně, unyle, bez jiskry. Bridges coby mentor předvádí poněkolikáté svou buransko-kovbojskou variaci, jenže tentokrát to fakt nefunguje, je jen otravný. Hlavní průšvih spočívá ve vztahu téhle dvojice. Oni se upřímně nesnáší, chovají se k sobě hnusně, chybí tam taková ta hravá nevraživost, jakou známe z jiných buddy movies. Takže divák sleduje dvě nesympatické, neustále se hádající postavy, a čeká se, že jim bude fandit... Bridges se později nechal slyšet, že film zmršili ve střižně, že se vyházela spousta skvělých scén apod. Jo, něco tady strašně moc schází, nějaká radost, nadšení. Tenhle biják dělá čest svému názvu a uvnitř je úplně mrtvý. Párkrát se vás i tak pokusí vydírat nějakými srdceryvnými scénami, což na novodobých velkofilmech fakt nenávidím. Rvou z nás emoce a maskují tím to, že neumí odvyprávět příběh tak, abychom je cítili sami od sebe. Alespoň navenek R.I.P.D. vypadá solidně (nepočítám ty digi „obludy“), akce mě většinou bavila a několikrát jsem si říkal, že by to byla skvělá hra na Playstation... No nic, škoda promarněného potenciálu! Hodnocení: 4,5/10      Pro více filmových a jiných recenzí čtěte na Instagramu profil instageek_cz , díky!:)