• Hudební

Komisař Moulin - Komisař Moulin: Zombi (1992) (epizoda)

Jak jsem se na to dnes večer díval, tak to bylo docela akční, Yves Rénier tam měl dobrý převlek. Všiml jsem si, že v tom bytě "Orlů" ve scéně ke konci filmu visel na stěně plakát české skupiny Laura a její tygři, což mě docela pobavilo. Celkově myslím lehký nadprůměr.

Balada pro banditu (1978)

Film u kterého je dobré přistoupit na určitou hru. Kupříkladu látka, za socialismu preferovaný autor, zde inscenovaný jakousi tlupou na jakési zřícenině, mimochodem území na východ od Karlových Varů a na západ od Plzně má do dnešní svoji silnou atmosféru. Tak vlastně vznikl film jaksi vnitřně svobodný, film jako určitá hra, která říká, že si autoři nemusí na nic oficiálního hrát, ale že mohou napsat písničky a natočit film svými silami, jakoby pro pár kamarádů, což právě v době vzniku toho filmu bylo velice silné gesto. Což dneska samozřejmě už jenom málokdo chápe. Na film tohoto typu nelze hledět jako na nějaký spektákl typu Star Wars nebo něco podobného.

Občan (2014)

Poměrně slabý film, který dělá z Poláků něco, co nebyli. Lehce nelogický scénář, taková předvolební agitka polských liberálů. Myslím, že se film J. Stuhrovi opravdu nepovedl.

Rodinka Bélierových (2014)

Film jsem viděl v Programmkino Ost v Dresden a byl naprosto skvělý! Přirozeně plynoucí vyprávění, šansony v podání středoškoláků, kteří se připravují na talentové zkoušky v Paříži a život na francouzské vesnici. Rodinný příběh bez veškerých hloupostí, které se v současném filmu z EU objevují. Doufám, že se distribuce tohoto filmu u nás ujme nějaká zkušená distribuční firma a uvede ho také do českých kin. Na tuhle zábavnou podívanou by si určitě našli cestu diváci podobně jako ve Francii nebo Německu, kde patří mezi jednoznačné hity.

Cesta do pravěku (1955)

Je fakt, že děj filmu je velice jednoduchý a v podstatě připomíná klasickou klukovskou výpravu z jedné vesnice na okraj jiné, sousední. Jenže právě v této jednoduchosti je síla. Pamatuji se, že jako dětský divák jsem tenhle film celkem "bral". Dneska vidím jeho kouzlo právě v té nezdolné klukovské zvědavosti, propátrat, co se dá, každou chodbu v neznámé jeskyni, každou epochu v pravěku.... Režiséru Karlu Zemanovi patří klobouk dolů za elegantní způsob, s jakým ten klukovský objevitelský princip dokázal přenést na filmové plátno v Československu uprostřed vyšinutých padesátých let. Pro tehdejší diváky to muselo být zjevení, záblesk lepších časů. Dobovosti je tam minimum a s přivřením očí film pobaví dětského i dospělého diváka dodnes.

Zrození šampióna (2009)

Dojemný americký sportovní film s tématikou a příběhem, jaké mám rád. American dream se pro jednou může týkat i černého chlapce z předměstí. Vtipné je, že hlavní hrdina tohoto filmu je skutečně úspěšný sportovec a to je možné si snadno dohledat na wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Oher Snad u jeho příběh a americký sen vydrží i nadále.

Slunečnice (1970)

Film je skvěle obsazený a melancholický, ale bohužel jaksi ve scénách ze SSSR nedůvěryhodný. Nejde jenom o scénu, kde jdou vysmátí dělníci ze závodu jako "ze schůze", ještě víc se mi dějově nezdálo, že by nějaká sovětská dívka Máša odtáhla z bojiště fašistického okupanta a doma ho křísila k životu. To by asi spolu skončili někde v Gulagu za polárním kruhem a ne v Rostově na Donu... Nebo proč by ten Antonio stál jen o kontakt se svojí první ženou a zcela ignoroval svoji starou matku?Podobný příběh by se dal vymyslet i s jaksi uvěřitelnější zápletkou, takhle je to v podstatě jen trochu lepší agitka, filmaři asi dostali od Sovětů dobře zaplaceno za natočení filmu. Rozhodně se určitě ze zájmem podívali za "železnou oponu," nicméně divákům z této návštěvy přivezli celkem dost velký kýč.

Pevnost (2012)

Čtu zde bizarní komentáře s otázkami ohledně toho, proč byl tento film vůbec natočen. Odpověď přitom dává tento film sám. Je dobré vidět, v jaké atmosféře tato "zona" žije. Nejlepší na tomto dokumentu je bezděčné zachycení takřka ve všech veřejných prostorech přítomné propagandy - vymývání mozků - ve prospěch ideologické doktríny panující v této ruské kolonii. Autoři filmu za svoji pravdivou výpověď zaslouží velké uznání, přinejmenším moje získávají.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Tenhle film má určité komediální ambice, ale děj bohužel posunuje dost samoúčelná a nepravděpodobná agresivita. Je to vlastně taková draze natočená laciná televizní jednoaktovka. Historické odbočky jsou možná zajímavější, ale celkově nevím. Srovnání s příběhy bratrů Cohenů možná není od věci, ale stejně je to myslím jen průměr. Není vhodné pro děti.

Mittsommernachtstango (2013)

Tenhle film jsem viděl v Dresden, je to oslava hudebního stylu a současně hold Aki Kaurismäkimu, který se ve filmu v několika scénách objeví. Inspiruje tři argentinské hudebníky k návštěvě Finska, kde se setkávají s finskými hudebními legendami z řad alternativy a pod. Emocionální a vtipný film. Trochu nechápu, proč je tady zařazen pod názvem Poski poskea vasten, když film natáčela německá režisérka Viviane Blumenschein a film se jmenuje Mittsommernachtstango, což je určitě pro běžného návštěvníka této stránky daleko srozumitelnější. Prostě tango dlouhých bílých nocí na polárním kruhu. Nejde ani tak o hudební dokument, jako "image film" na téma jak to možná s tím tangem bylo.