Andor - Season 1 (2022) (série)

Stejně jako u spousty ostatních fanoušků Star Wars, Andor to u mě neměl lehké. A ať už měl každý své důvody, u mě šlo o jakousi poslední šanci. Poslední šanci Star Wars. Světa, který mě poslední roky jen a jen zklamával a ukazoval mi, že jeho sláva pomalu uchází. Po otřesném Obi-Wanovi jsem přede všemi svými přáteli z filmového prostředí prohlásil, že vkládám veškerou svou poslední naději na kvalitní Star Wars kontent do tohoto seriálu. Jeho neúspěch by pro mne znamenal, že s touto značkou končím. A teď… po pěti měsících mohu prohlásit… že se to povedlo. Andor je přesně to, co jsem od celé značky požadoval. Ne vše se musí točit kolem Jedi a Sithů. Ne vše musí stále až odporně dojit známé postavy. Ne vše musí být velkolepou CGI atrakcí, která nemá ani hlavu ani patu. Andor nic z toho nemá. Jde o skvělý příběh člověka, který se tak nějak omylem dostane do dění něčeho sice velkého a důležitého, ale na druhou stranu taky přízemního. Začátek je možná pomalejší a je tam pár zbytečností, ale druhá příběhová archa naprosto vyhrává svou režií, hudbou a výstavbou na první pohled jednoduchých, ale taky nádherných a geniálních momentů. To vše vyústí v naprosto nádherný šestý díl, na který naváže archa třetí. A ta třetí archa… je něco neuvěřitelného. Všechno to napětí, opět hudba, postavy, které si vás získávají, intriky, zrady a zvraty. To vše naprosto skvěle funguje a postupně vás to připravuje na ten skvělý moment úlevy, když se postavy dostanou tam, kam jste jim celou dobu přáli se dostat. Je to naprosto skvělý seriál, který si zaslouží pozornost, které se mu bohužel zatím moc nedostává a já jen doufám, že Disney a Lucasfilm uslyší to volání nás, kteří toužíme po více takových projektech. Prosím dejte tomu šanci, prosím zachraňte Star Wars. 9/10 a nejlepší Star Wars seriál.

Menu (2022)

Naprosto delikátní záležitost se skvělou atmosférou, kterou podporuje nervy drásající sound-design a hudba. Šikovná režie, pocitově nepříjemná lokace a chytrý děj s dobře napsanými dialogy, jež jsou obohaceny o špetku přirozeně rozvrženého černého humoru. To vše doplněno vynikajícím Ralphem Fiennesem a opět dokonalou Anyou Taylor-Joy. Jeden z nejlepších filmů tohoto roku. 9/10

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Black Panther to neměl lehké už od svého oznámení. Nečekaná smrt představitele hlavní postavy, problémy s Covidem a vše okolo natáčení budilo v člověku pocit, že musí tomuto filmu přát úspěch… Ten se bohužel nedostavil. Režie Ryana Cooglera, hudba Ludwiga Göranssona a nádhera Africké přírody jsou zakopány nepřesvědčivým a mnohdy nelogickým scénářem. V prvé řadě, proč se film jmenuje Black Panther? Kocoura nevidíme do třetí třetiny (neuvěřitelně a zbytečně dlouhé) stopáže a nějakou polemiku o nutnosti jeho existence a nástupu Shuri dostaneme jednou nebo dvakrát zmíněnou, ale to vše je hned zabito něčím jiným. Zbytečné postavy. Nakia, Aneko, Ross, ta agentka, jejíž jméno si odmítám pamatovat, a dokonce i promovaná Riri Williams (btw její finální oblek mě rozsekal smíchy) jsou pro film naprosto irelevantní a pouze natahují celý děj filmu. Finální bitka? Shuri vs Namor (ne není to spoiler) … komedie. Odkaz Chadwicka Bosemana? Chválím montáž na začátku i na konci (takové ticho jsem nezažil od smrti Iron Mana), ale proč je jeho postava a jeho vliv na Shuri pošlapán jedním cameem, které má podle všeho dávat smysl, i když mě teda nedává. Smrt T’Chally je mimochodem taky neuvěřitelná volovina o odfláknutém pohřbu nemluvě. Chválím vyobrazení Talocanu, scény v něm se mi velmi líbily, ale celá ta blbost ohledně jejich modré kůže, jejich původu a nutnosti španělštiny v loru, aby se Namor mohl jmenovat Namor? Meh. Než to zakončím tak ještě pár věcí pochválím. Namor je super a Tenoch Huerta je výborný. Scéna s napadením lodi CIA je vynikající. Už zmíněný Talocan, napadení Wakandy, scéna v OSN, humor mě většinou bavil. Škoda, že je to všechno zabito demencí scénáře. 5/10 za ten vizuál a zbytek nechci dávat míň. Marvele vzpamatuj se už.

Barbar (2022)

Velmi povedený a šikovně natočený horor, kterému nechybí dobrá hudba, kamera a nápad. Dobře vystavěný (a chytře propletený) příběh, který vás nutí si něco myslet, aby vám později ukázal opak. Postavy, které nejsou naprosto dementní a umí uvažovat tak, aby v prvém případě přežily. To vše ve skvělé atmosféře a příjemných 102 minutách se skrývá na Disney+/Hulu. 8/10 PS: Zach Cregger přijde na OTW list. ;-)

To nic, drahá (2022)

Zmodernizovaná Truman Show. I tak by se dal popsat nový film Olivie Wilde. Její režie v tomto filmu je velmi podobná se seriálem Legion a skvěle podporuje nejistotu a strach hlavní postavy, kterou hraje fantastická Florence Pugh. Velmi jsem užíval i výkony herců ve vedlejších rolích. To vše je doplněno soundtrackem a sound-designem, jenž přidávají veselí i napětí po celou stopáž filmu. Co je smutné, ale musím to zmínit… Harry Styles mě opět přesvědčil, že se má držet zpívání. Ovšem kontroverze při natáčení ve výsledku spíše pomohly samotnému filmu. Co ale snižuje mé hodnocení je fakt, že film skončí příliš brzy. Některé věci nejsou vysvětleny a nevíme co se nakonec stalo s hlavní hrdinkou a vlastně s celým městem. Jinak, ale solidní thriller. 7,5/10

Poslední závod (2022)

Následující text obsahuje spoilery k filmu. Severní vítr je krutý… Příběh o české tvrdohlavosti a národní ctižádosti, které si vyžádaly smrt dvou mladých mužů v Krkonoších. Není to dokonalý film. Naopak, některé části jsou až nešikovně a lehce nesouvisle poskládané. To ovšem nemění nic na faktu, že jde o film dobrý. O film, který ve mně dokázal vyvolat větší národní hrdost než slavný Jan Žižka. Příběh Bohumila Hanče, aneb jak politika do sportu patří. 8/10

Životní trefa (2022)

Klasické sportovní drama. Kluk z těžkých poměrů se dostává na vrchol. Nechybí mladý debílek, který se ho snaží zničit, tréninková montáž, vzestup a pád na dno, abychom se mohli znovu zvednout. Problém vidím v rozfázování jednotlivých linek a faktu, že Stanova manželka je hodně naivní, a ačkoliv se problém s časem v rodině zmíní několikrát, na konci si na něj ani nevzpomenete. Vypíchnout se musí natáčení basketbalových a tréninkových záběrů, které působily velmi dobře a ukázaly vždy to, co bylo potřeba. Adam Sandler hraje nejlepší roli za poslední roky. A závěrečná montáž s titulky? Naprosto geniální a pěkný nápad. Je to kvalitní sportovní film… máte moji pozornost. 7,5/10

Zlouni (2022)

Příliš předvídatelná, a ne moc zábavná záležitost, která měla příběhově potenciál na mnohem více. Audiovizuálně je to ovšem velmi poutavé a určitě to pobaví cílovou skupinu diváků. Za mě ovšem lepší průměr 6/10.

Entergalactic (2022)

Pěkný příběh o romantickém vztahu dvou umělců, kteří si k sobě našli cestu přes zeď a skvělý burger. Ačkoliv mám osobní problém s animací, která se inspirovala u mé nejoblíbenější, je film vizuálně poutavý a pěkně doprovázeni hudbou. Je zajímavé si všímat i detailů (STUSH!), které se ukazují na pozadí skrz celou stopáž filmu a pěkně doplňují příběh. Je zde i vidět zkreslený pohled na svět, který je podpořen kouření mariuhany a celkově užíváním drog, což doplňuje prokreslení postav i příběhu. Super romanťárna, kterou můžu jedině doporučit. 8/10

Super-Blb (2022)

Tohle Francouzům vždycky šlo. Možná až příliš absurdní komedie, kterou doporučuji na volný večer pro odreagování. Sympatické obsazení a „výsměch“ superhrdinské klišovitosti, která je doplněna skvělými narážkami (hlavně hudba) na Marvel i DC. Jedna z nejlepších komedií letošního roku a důvod proč věnovat pozornost Philippu Lacheau. 7,5/10