Als twee druppels water (1963)

Našťastie to nebol typický vojnový film. Od začiatku do konca nebol čas sa nudiť. Výhodou tohto skôr mysteriózneho, či psychologického príbehu je, že každý ho môže chápať inak. A aj koniec môže vyznieť pre niekoho depresívne, pre niekoho pozitívne. V každom prípade, s vojnovou atmosférou a udalosťami, sa zrejme každý jedinec vyrovnával po svojom. Fons Rademakers nám ponúkol zaujímavý pohľad na život jedného človeka v čase vojny a po nej.

Koyaanisqatsi (1982)

Aj 42 rokov od svojho vzniku má tento dokument veľkú výpovednú hodnotu a text v záverečných titulkoch je aktuálnejší, ako v roku 1982.

Bir Sevdadır (2024) (seriál)

Seriál začína znásilnením 17-ročnej Yeşil, strýkovym synom. Z chystanej svadby ju unesie Ersin, ktorý slúži v meste. Ich útek však končí smrťou Ersina a postrelenim Unala, za čo ide Yeşil do väzenia . Tam porodí a vychováva aj svoje dvojičky. Keď ju po siedmich rokoch prepustia, osloví Ersinovu rodinu s tvrdením, že on je otcom jej detí. Plán jej vychádza, aj vďaka priateľstvám, ktoré nadviazala vo väzení. Dochádza však k nepredvídanému vývoju, keď sa Yeşil a Ersinov brat Yasin, do seba zaľúbia. Čo bude nasledovať keď vyjde pravda najavo, ako sa zachová Yasin a starí rodičia, je predmetom tohto rýdzo tureckého seriálu. Ako vždy, musím pochváliť hlavne detských hercov. 50%

Adamova jablka (2005)

Nemám veľmi rada čierne komédie, zvlášť ak je v nich zbytočne požité násilie, bez ktorého by ten film mal aj tak bohatú výpovednú silu. Stretnutie nacistu Adama s kňazom Ivanom je pre neho doslova osudové. Ivan je totiž nekonečný dobrák , ktorý popiera všetko zlé čo sa mu v živote stalo a nahovára si, že ho skúša diabol. Manželkinu samovraždu vydáva za nehodu a o synovi s mozgovou obrnou tvrdí, že mal chrípku a preto sa teraz cíti horšie. V ľuďoch nechce vidieť zlo a aj ten najhorší zločinec je pre neho dobrý človek. Táto jeho neúnavná viera, sa mi na filme páčila najviac. Ťažko posúdiť, či mu viac pomohla práve viera, alebo brutalita okolia. Vo filme sa našlo aj zopár čiernych hlášok. Doktor: „Pôjdem niekam, kde ľudia zomierajú, keď sú chorí a nejedia na záhrade hamburger.“ Gunnar pri odchode z fary spolu so Sarah a jej dieťaťom: „Ideme do Indonézie kvôli malému, tam nebude poznať že je mongoloidný, bude sa podobať ostatným.“ Adam - Ulrich Thomsen a Ivan - Mads Mikkelsen, to bol herecký koncert.

Hanebný pancharti (2009)

Nejako mi tento film nesadol. To zľahčovanie dramatických scén sa mi vôbec nepáčilo. To čo malo byť smiešne, mne smiešne nebolo. Výborný casting, v ktorom vynikli Til Schweiger, Christoph Waltz a Mèlanie Laurent, tak za ten je tá tretia hviezda.

Na nože (2019)

Detektívka, ale výborná. Dokonca aj mňa zaujala. Komediálne spracovanie a herecké obsadenie ju robí zaujímavou pre všetkých divákov. Neviem koho skôr vychváliť, ale vzhľadom na vek, asi Christophera Plummera. Hrať v deväťdesiatke ako sedemdesiatnik, nemám slov.

Síla naděje (2014)

Poznám ľudí s mozgovou porážkou od 35 do 80 rokov. Či už s ľahšou, alebo ťažšou formou. Niekto to vzdá hneď a niekto bojuje. Cory bojoval, však bol mladý a svoj zápas vybojoval. Takéto filmy pozerám jedným dychom a je pravda, že kvalitu spracovania veľmi neposudzujem. Hviezdičku naviac dám už len preto, že je to podľa skutočnej udalosti.

Spalovač mrtvol (1968)

Nakoniec som sa odhodlala a pozrela som si aj tento horor. A viem, že si ho viackrát nepozriem. Mám to aj v profile, že horory nie sú moja šálka kávy. Herecké výkony, Liškova hudba, Milotova kamera a to všetko pod taktovkou Juraja Herza však stálo za to.

Až na krev (2007)

Dobrý pocit z filmu rozhodne nečakajte. Veľmi depresívne, veľmi surové, veľa násilia, veľa krvi. Výborná hudba a výborný Daniel Day-Lewis. Nechcela by som byť jeho synom. 70%