Piráti (1986)

Polanskiho jednoznacne nejhorsi film, tecka. Roman Polanski je asi nejlepsim pripadem klasickeho rceni, ze i mistr se obcas utne. Vedle jeho genilanich del se totiz opravdu sem tam objevi tak totalni hovadiny, ze se tomu nestacim divit. Pirates je uplne nejlepsi priklad. U sledovani tehle slataniny jsem vazne trpel a dodivat to do konce byl podle me obdivuhodny vykon. Bylo to absolutne o nicem a kdyz tak premyslim, jestli na tom bylo alespon neco pozitivniho, tak me nic nenapada. 1/10

Devátá brána (1999)

TOP 10 movie. Polanskiho masterpiece a ukazkovy priklad jak spravne tocit filmy. 2 hodiny bez slabych mist naplnene predevsim skvelou atmosferou a s neskutecnym prehledem vypravenym pribehem. Skvela vypravnost precizne vybranymi lokacemi evropskych exterieru a nadhernych interieru knihoven, sidel, zamku atd. Herecke osazenstvo bez slabsich clanku. Johnny Depp zobrazil Corsa zamerne ponekud plose, coz skvele sedne lehce pomalejsimu tempu filmu, nevycniva jako hvezda, ale zapada do celkove okolni mozaiky. Obe hlavni girls jsou super, Emanuelle Seigner balancujici na hranici parodie a demonicnosti a luxusni satanistka Lena Olin v cernych satenovych obleccich je lahudka. Jeden z klicovych elementu Devate Brany je take minimalisticky genialni a temna hudba Wojciecha Kilara. The Ninth Gate je oficialne dokonalost. "Don't fuck with me!!!".. "I thought I already did." 10/10

Oliver Twist (2005)

Tak tohle jsem vazne nepobral. Co to ma Polanski za prapodivne tendence infikovat svou neskutecne bohatou karieru plnou uzasnych filmovych klenotu takovyma kravinama jako je tohle? Natocene to neni vylozene spatne, ale je to proste neuveritelna blbost zalozena na stupidni predloze. Je to desna nuda absolutne o nicem. Herci jsou na odstrel a byl jsem hodne rad kdyz to skoncilo. Tohle Polanski nema zapotrebi, tak doufam ze uz si tech svych uletu uzil dost a tenhle byl definitivne posledni. Casu mu uz moc nezbyva, takze by se podle toho mel zacit chovat, kluk. 3/10

Mulholland Drive (2001)

David Lynch v prubehu cele svoji kariery vytvarel neskutecne unikatni, halucinogenni, zajimave, mysteriozni snimky, aby ziskal zkusenosti ve vsech techto oborech a perfektoval sve umeni k dokonalosti. Ve vysledku vsechny sve nabite schopnosti pouzil v tomhle ultimatnim klenotu. Mulholland Drive je Lynchuv masterpiece a kombinace vsech jeho predeslych del, ze kterych si bere to nejlepsi. Neexistuje film, ktery by dokazal zobrazit tak silnym zpusobem snovou atmosferu, vizualni brilianci, napeti az horor feeling a nezbytny Lynchuv haluz pocit. Kdyz se k tomu pridaji 2 neskutecne beautiful a sexy hlavni herecky, ktere spolu navic predvedou i explicitni lesbickou show a k tomu vsemu hraje uchvatny dark soundtrack Angela Badalamentiho, pak je jasne, ze se jedna o neco mimoradneho. Nejlepsi element M. Drive je ale samotny scenar a smysl celeho filmu, ktery se po prvnim shlednuti muze pravdepodobne jevit trosku nesmyslne, jak uz to u Lynche byva zvykem. Staci ale podivat se na to znovu, trosku se nad tim zamyslet a vsechno to zacne davat perfektni vyznam. Clovek si pak pripada, ze mu film poskytl raritni filmovou puzzle, kterou mel tu cest rozlustit a jeste u toho potesil sve oci, usi a mysl. "SILENCIO - It is all a tape. It is all an illusion... " 10/10

Darkened Room (2002)

Napoprve jsem z toho sice nebyl buhvijak nadsen, ale s odstupem casu jsem se na to podival znovu a... klasika - Lynch opet nezklamal. Hluboke, temne, mysticke dilo, ktere i za 8 minut dokaze automaticky vest k premysleni a moznym interpretacim, tedy k faktoru, v nemz je prave David Lynch mistr. Hodnoceni je samozrejme nutne brat s ohledem na kratkometraznost a home-made kvalitu snimku. Vsechno ostatni ale vali, zejmena vsechny 3 herecky jsou excelentni. Roztomila temna introduction asiatka, na gauci interne emo trpici blondyna a hlavne - Cerina Vincent. Jakmile ladne vstoupi na scenu v nocni kosilce, Lynch si ji dukladne zazoomuje, ona spusti svuj monolog neskutecne pritazlivym hlasem podbarvenym typicky hypnotickou dark hudbou a vy jen se zatajenim dechem zirate a snazite se krajet sex napeti, ktere svou presenci vyzaruje. 7/10

Inland Empire (2006)

Excelentni trip a skvely zazitek. Lynch v plne forme a bez jakekoliv cenzury a limitu. Chaos je zde ale bohuzel i na Lynche ne uplne pod kontrolou, typicky lynchovske beautiful vizualno je distortovano digitalem a neprilis napaditymi lokacemi. Vetsina scen z Polska pusobi pomerne otravne. Drtiva dominance Laury Dern celemu filmu je na me prilis. Jeji vykon je velmi dobry, ale je toho proste trosku moc. Vyjimecne zde take chybi pro Lynche typicky Angelo Badalamenti, coz je ve vysledku negativne znat, soundtrack neni nic moc. I kdyz scena s Lynchovym songem "Ghost Of Love" je fantasticky hypnotizujici. Nektere sceny jsou typicky genialni v cele s navstevou skvele Grace Zabirskie. Finalni dojem je velmi silny, coz se u mnoha soucasnych filmu opravdu nedeje. Vzhledem k podobnemu prostredi se IE nevyhne srovnani s Mulholland Drive, za kterym ovsem viditelne zaostava. Inland Empire je vyborny, nicmene jeho chyby se daji jen tezko ignorovat. 8/10

Východní přísliby (2007)

Po excelentnich "History Of Violence" se "Eastern Promises" nejen kvuli stejnemu reziser-herec duu proste nemuzou vyhnout srovnani, ve kterem bohuzel viditelne zaostavaji. Stale se ale jedna o povedeny kousek, ktery v Cronenbergove filmografii patri spise k tem lepsim. Vigo si to v hlavni roli Nikolaie absolutne nadiktoval a jedna se podle me o jeho nejlepsi herecky vykon, ktery kdy podal. Prvni cast filmu obsahuje nekolik scen s vytecnym cernym humorem. V druhe pulce Promises trosku ztraci sve tempo, ktere ale zase nakopne bitka v saune. Oproti Dejinam Nasili mi zde take chybi vyraznejsi vedlejsi role a trosku vice Cronenbergova stylu v cele s analyzami mentalne-fyzicke mutace. "Long Live The New Flesh"..nebo resp. v pripade Eastern Promises... "Krutaj Motor" 7/10

Michael Clayton (2007)

Shrnuto jednou vetou: "BORING like shit". Yes, nekolik scen je velmi povedenych, obzvlast konec je super a cele je to relativne inteligentni, nicmene je to proste neskutecna nuda. George Clooney podal znacne nevyrazny vykon dost o nicem, tak ho musel pomerne schopne zastupovat Tom Wilkinson, ktery je nakonec rekl bych hlavni star filmu. Sydney Pollack, to je legenda, ktera si sve mnohdy velice obdobne role vzdycky uzije. Tilda Swinton, ktera vyhrala Oscara za nejlepsi support female je mi znacne nesympaticka a nerekl bych ze si to zaslouzila. Dalo by se namitnout, ze ona hrala tu nesympaticnost zamerne a tudiz tedy podala dobry vykon, ale me je nesympaticka uz od pohledu a kvuli jejimu vystupovani. Celkove je Michael Clayton bez debat slabsim kouskem doplacejici na nepopiratelnou nezazivnost. 4/10

Pokání (2007)

Velmi prekvapiva kvalitka. Od pokani jsem vazne nic moc necekal, jelikoz se to tvarilo jako klasicky romantic movie urcen predevsim pro girls a cerstve zamilovane parecky :), coz nakonec v podstate je. Nicmene je to mnohem lepsi nez by se mohlo zdat, je to visualne velmi pusobive, ma to excelentni music (ktera za to vyhrala po pravu oscara), docela zajimavou story atd.. Keira Knightley byla beautiful. Nektere locations byly nadherne. All in all, je to prekvapive fakt povedeny flick a prestoze je to znacne holcici a vubec ne muj styl, tak se mi to libilo. 7/10

Juno (2007)

Na tohle jsem se docela tesil, posledne kdyz sem sel zcheknout komedii nominovanou na oscar's best picture byla v roce 2007 "Little Miss Sunshine" a ta byla naprosto dokonala a zabavna. Tohle se s tim neda vubec srovnat. Je to o tehotne skool girl, takze to treba vic oceni girls, nicmene me to prislo velmi ubohe. Obzvlast mnohymi oslavovana mlada hlavni herecka Ellen Page byla dle meho nazoru naprosto priserna a jeji herecky vykon byl absolutne zoufaly az na pokraji trapnosti, no a jelikoz to byl stred pozornosti celeho filmu, tak to byla jedna z veci, ktera naprosto pohrbila cely projekt. Jeji nominace na oskara za nejlepsi herecku je naprostej joke. Dale priserny dialogy a vubec celkove tema o tehotenstvi mi neprijde moc lakave. 3/10