• Fantasy

nothing, except everything. (2023)

Co tenhle film dokáže za 12 minut nabídnout je za mě super. Nahlédnutí do myšlenkových pochodů Generace Z, která, ač se může zdát žije v nejlepší možné době, právě tímto možná trpí.

Kobry a užovky (2015)

Chtěl jsem dát 5 hvězdiček, ale asi je pravda, že na tak dobré hodnocení by to bylo pouze, pokud bychom mluvili v kontextu českých filmů. Je to určitě jeden z nejlepších kousků, co v Česku vznikl za posledních deset let. Krásné přirozené dialogy, podány pro mě špičkou naší momentální herecké scény, které jsou proloženy vtipem, ale také silným a pro mnoho lidí osobním nebo také cizím tématem, o kterém je dobré mluvit. Jediné, co bych filmu možná vytkl je rozuzlení a vlastně závěr, který možná není až tak uspokojivý, jak bych si přál. Zasloužené 4*

Spalovač mrtvol (1968)

Spalovač mrtvol je pro mě takovou Mona Lisou mezi českými filmy. Pro veřejnost neskutečné veledílo, na které se prostě nesahá. Něco, co dosahuje na ty nejvyšší příčky a mě obojí prostě nebaví. Mona Lisa je pro mě jen ženská na plátně, ze které je pro mě z neznámého důvodu legenda, přitom vedle ní existují desítky až stovky krásnějších a úctyhodnějších děl. Spalovač je one-man show sice s úchvatným hereckým výkonem, temnou a hustou atmosférou a hlavně nápaditou kamerou, ale všeho moc škodí bohužel. Tohle pro mě prostě byla strašná nuda. Ze začátku mě aspoň bavila ta kamera, ale nakonec je to asi to jediné, kvůli čemu jsem u filmu zůstal alespoň trochu v pozoru. Část symbolů ve filmu ani nechápu, možná protože jsem nečetl předlohu. Za mě 3 hvězdičky, a to možná hlavně i kvůli již zmíněné nedotknutelnosti díla.

Let's Dance (2006)

Ano hodněkrát si u filmu řeknete, že se cítíte trapně a na spočítání klišé vám nebudou stačit prsty na rukou, ale něco to má do sebe, možná i z nostalgie mě to prostě baví a na filmu jsem trochu “odrostl”. Teď jsem ho asi po 10 letech viděl znovu a stále jsem na to koukal rád. Choreografie a atmoška amerických děcek “from the streets” vás prostě chytí. Mé srdce říká 4* a hlava 3*.

Světová válka Z (2013)

V pohodě akčňák, který nenadchne a neurazí. Co se týče akce existují lepší kousky, co se týče atmosféry baví mě i více takový  Resident Evil (2002),který je tady na webu vlastně hůře hodnocený a já netuším proč. Jo je trochu utažený za vlasy, ale to i tohle a vlastně by mohla Světová válka Z i pár scén vynechat a byla by zábavnější. Na 5 hvězdiček to pro mě není zdaleka, 4 bych možná zvažoval, ale na ty pro mě spíše dosahuje atmosférou a akcí lepší Válka světů (2005)

Život je krásný (1997)

Taky, jako někteří, mám názor, že začátek se může zdát trochu přehnaný, až jsem si říkal, že jestli to takhle bude trvat ještě chvíli, tak už to bude otravné, naštěstí je to scenáristicky hezky vymyšleno a v tu správnou chvíli začne film dávat smysl. Krásný dojemný příběh, silný, hořkosladký, dechberoucí a reálný. 85%

BANGER. (2022)

Já bych moc chtěl dát 4 hvězdičky, ale nemůžu, ten film je fajn, ale vlastně když už se snaží o humor, tak to moc nefunguje, a scénář není nic výjimečného. Sleduje se to docela dobře a ve výsledku mě na tom nic moc neštvalo. Je pravda, že točení na iPhone občas filmu ubírá, a ta neskutečně blízká kamera, která je tam nonstsop, je trochu otravná. Mišík hraje dobře, jako herec se mi zdá dokonce velice dobrý, viděl jsem s ním sice jen tohle a potom Strach (2013), kde byl ještě mládě, ale myslím, že herectví mu jde lépe než zpěv. Pokud se na tohle kouknete, asi chybu neuděláte, ale rozhodně bych raději na podobné téma doporučil Requiem za sen (2000)

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

Ano, tahle série není na silných 5*, ale i tak je ode mě má, ale 65%? To je za mě velký omyl. Zdá se mi, že se seriál nevykrádá, i přes to, že by se dalo říct, že už se není kam posouvat. Nejsou tady otravné zápletky s tím, že někdo řekne absolutně nepřirozenou věc pro jeho charakter a tím vše posere (dobře stane se to párkrát s Otisem, ale tvůrci nejspíše chtějí, abychom věřili, že takový prostě je). Naopak jsou zde řešeny věcné problémy, se kterými se setkává buďto každý z nás, nebo nám seriál alespoň nabídne pomocnou ruku v pochopení problémů pro nás "běžné lidi" nepochopitelných, a to problémů LGBT komunity. Samotnému mi někdy přijde cpaní těchto problémů všude už otravné, ale tento seriál to podává strašně hezky, přirozeně a každý, kdo nemá ledové srdce, se podle mě s postavami sžije a zažije neskutečnou horskou dráhu emocí, protkanou scénářem s moc hezkými myšlenkami a krásným vývojem postav. 80% si tato série zaslouží minimálně.

Halušky: Dobrodružství s psychedeliky (2020)

Ti, co tady srovnávají houby a LSD s pervitinem a bůhví jakými dalšími drogami, které vám rozežerou ruce a nutí vás brát více a více dokud vám nezruinují život, film nejspíše ani neviděli, a když už, tak asi jejich mozek nebyl schopný pobrat, jaký je mezi těmito substancemi rozdíl. Opravdu doufám, že přesně tito jedinci nešli po zhlédnutí filmu "na jedno". Nemůžu si pomoct, ale naše česká a slovenská nátura hodnotit něco, o čem víme prd a nenechat ani tak geniálně zpracovaný film, jako jsou Halušky, aby mi alespoň trochu otevřel mysl, i přes to, že sdělení a fakta ve filmu by pochopilo i malé dítě. je prostě absurdní. Jde tu o pokrytectví nejvyšší úrovně, protože pokud prostě užíváte alkohol, který je jednou z nejnávykovějších a nejškodlivějších drog tolerovanou ve společnosti vůbec, tak nemůžete říct ani slovo o lidech užívajících lsd, houbičky nebo marihuanu. Jste s němi minimálně na stejné úrovni. Snad bych se odvážil říct, že i horší, protože řada uživatelů psychadelik je využívá právě k otevření mysli a většímu pochopení světa i lidí kolem nás. Film je skvěle a originálně zpracován, uznávám, že určitá jednostrannost v něm je a sdělení mohlo být obsáhlejší, ale jako úvod do problematiky poslouží skvěle.

Bílý lotos (2021) (seriál)

Tenhle seriál si vás buď získá, nebo na to budete jen nechápavě čumět. Jestli jste oběťmi moderní doby a potřebujete každou minutu novou akci, abyste uspokojili svou nepříliš silnou pozornost, tak to tady nečekejte. Pokud jste někdo, kdo si užívá dokonale napsaný scénář v podání skvělých herců jejichž postavy si projdou za celou řadu zajímavým a předvídatelným způsobem (míněno v dobrém), tak je to přesně pro vás. Na první řadě mě bavily postavy, nejvíc asi klučina nerdík. V druhé řadě silnější příběh a dynamičtější scénář.