Jak zabít člověka (2008) (TV film)

bylo zajímavé vidět jaké všechny způsoby poprav se používají. Super byla ta hypoxie, kdy autor neuměl ani odečíst 8 a 3, ale cítil se perfektně v pohodě a myslel si, že odpovídá správně :-D ..evidentně to je smrt, při které se sníží IQ jedince v podstatě na nulu :-) Co mě překvapilo bylo tak otevřené odmítnutí bezbolestného způsobu jako nespravedlivého k oběti. Ale co mě to udivuje, dementní Američani neznají rozdíl mezi sebeobranou, trestem, nápravou a mstou a už vůbec nechápou, že vraždou se snižují nejen na úroveň vraha, ale dalece pod jeho morální úroveň, protože vrah sám je obvykle nemocnej, duševně poškozenej člověk, bez empatie, neschopnej dodržovat normy společnosti...kdežto ten, kdo souhlasí s trestem smrti, nikoliv. Samozřejmě, že vrah nemá co chodit mezi lidi, ale měla by mu být nabídnuta možnost plnohodnotného života mimo společnost (v doživotním vězení), kde se též může seberealizovat, může zkusit odčinit své hříchy a případně počkat než věda (medicína nebo psychologie) postoupí natolik, aby ho "vyléčila" (pokud je to psychopat s poruchou osobnosti). Zpět k dokumentu - ten mohlo být nabitější informacemi a vysvětleními...třeba počty odsouzených, srovnání mezi státy atd. případně by neškodil i nějakej filosofickej rozbor. Takhle to byla skutečně jen krátká galerie způsobů, které se používají k usmrcování a jejich stručné vysvětlení a posouzení bolestnosti. 65%

Nepřátelé rozumu (2007) (TV film)

není to špatné, ale pro mě to nebylo moc přínosné - už jsem všechno znal. Názor na duchovní nauky, vědu vs. víru, resp. esoterii si člověk vytváří poměrně brzy...a pokud takový dokument má být něčím zajímavý i pro dospělého, měl být mnohem nabytější informacemi, zvláště experimenty, které dokazují naprostou neschopnost různých šarlatánů... V tomto dokumentu byl pořádně jen jeden - proutkaři, kteří měli určit, v kterém sudu je láhev s vodou...to bylo dobré, ale byl to jediný zajímavý a podrobně ukázaný experiment. Je holt vidět, že Dawkins není psycholog, ale biolog...podle toho ten dokument taky vypadal. Pro lidi kolem 15ti let nebo mladší si ale myslím, že je výborný...pro starší...spíš ani moc ne. Celkově 60%

Šinseiki Evangelion (1995) (seriál)

tohle mě tedy zklamalo. Závěrečné díly vykreslují postavy jako neurotické přecitlivělé trosky topící se v klišoidních komplexech...z kterých není úniku. Malá ukázka autorova přemýšlení: buď můžu utýct, ale pak jsem zbabělec, nebo můžu zůstat, ale pak jsem loutka plnící přání druhých. Autor si zřejmě myslí, že když bude plivat na člověka a podsouvat mu bez jakéhokoliv důkazu pouze negativní motivy, že tím něco objasní a přiblíží se pravdě. Přitom pohled na člověka jako v jádru malé ublížené a věčně ubáté dítě je již desítky let překonaný. Ok, prominul bych, anime není dokument - ovšem - co už odpustitelné není, je to, že ...např. na rozdíl od Welcome to NHK, které se komplexy člověka taky hojně zabývalo, tohle anime absolutně selhává v objasnění logiky těchto komplexů. Nedává žádná skutečná vysvětlení, místo toho plácá páté přes deváté a zahaluje se do nepřehledné zpatlaniny rádoby emocionálních zpovědí, ve skutečnosti jen zprofanovaných stereotypizovaných představ o "pravé povaze" lidského nitra. Anime navíc nedává žádné "rozřešení", nedospívá k žádné moudrosti či poučení, k žádným zjištěním a doporučením. Poslední 2-3 díly seriálu spolu s filmem End of Evangelion, který seriál ukončuje...stojí za 1*. Prvních cca 23 dílů ovšem celkem šlo...nicméně...žádná sláva to taky nebyla...zhruba 3*. Celkově proto dávám 2* a 30%

Ghost in the Shell (1995)

k shlédnutí je vhodnější audiovizuálně vylepšená verze z r. 2008 (Kōkaku kidōtai 2.0) ..na tuto verzi se nemá smysl dívat

Ghost in the Shell 2.0 (2008)

Stáhl jsem si obě verze, Kōkaku kidōtai z r. 1995 i tuto verzi se značně vylepšeným audiovizuálem...a jednoznačně mohu doporučit tuto (nutnost 1080p rozlišení). Ze začátku je sice rušivý přechod 3D/2D animace, ale to je problém jen začátku a především se týká jen těla Majorky. Bohužel ale jsou postavy namluveny jiným hlasem než jsem byl zvyklý ze seriálů a hlavně Majorka byla o dost méně sexy (ty modrý oči jí fakt neslušely..) ...ale tak to bylo i v původní verzi z r. 1995...takže na ni se skutečně nemá cenu dívat (a z pc ji taky mažu). Taky se zkvalitnily titulky od toho r. 1995 :-) ..doporučuju ty od Lukasinga...nemají chybu. Film jako takový je ojedinělý ve své snaze se zamýšlet nad podstatou života a podstatou duše...ale popravdě mnoho nám toho neřekne. Je to hodně i detektivka, akčňák, velmi dobré sci-fi, ale především umělecký film...filosofie je v něm trochu druhořadá, stejně jako byla i v seriálech, je pouze kořením, byť důležitým. Myšlenky ve filmu obsažené jsou inspirativní, ale měly být mnoooohem podrobněji diskutovány. Na druhé straně, filmů kvalitních alespoň tak, jako je tento, je skutečně naprosté minimum, takže i přes jeho určité nedostatky dávám plných pět. Celkově: 93%

Psycho-Pass (2012) (seriál)

Anime se snaží diskutovat pro a proti "dokonalého" systému, který sice má perfektní výsledky (vede k harmonii společnosti) avšak silně omezuje svobodu lidí, přespříliš řídí jejich životy a občas se dost radikálně splete. Nad tímto nelze kvalitně přemýšlet bez zamyšlení se nad tím, co a hlavně proč má být konečným cílem, co je to dobro a co je ultimátní přání lidí a co všechno je OK budování harmonické společnosti obětovat. Bohužel anime si tyto otázky nepokládá a už vůbec se na ně nepokouší odpovídat a argumenty "proti" systému jsou jen plané proklamace bez jakéhokoliv racionálního zdůvodnění. Víceméně pro a proti jsou pouze popisně prezentovány, nejsou ale srovnány, zhodnoceny a nejsou vyvozeny žádné závěry. To pak celé silně strhává závažnost tohoto anime a filozoficky je to nakonec o ničem. Nezbývá než doufat, že první série byla jen jakýsi úvod do tohoto futuristického světa a druhá série bude to hlavní...cosi mi ale říká, že to je jen moje zbožné přání. Přestože tedy kvalitou myšlenkového odkazu jsem zklamán, nemůžu tomuto nedostatku dávat příliš velkou váhu, vzhledem k tomu, že 99% veškeré kinematografie vypadá jak kdyby byla stvořena mentály. Toto je i přes zmíněné chyby velmi inteligentní, scénář je perfektně propracovaný...asi nejvíc mě na tom bavila neúprosná deduktivní schopnost nejtalentovanějšího detektiva....anime je též napínavé a oku i srdci lahodící. Takže 4 hvězdičky ano, ale popravdě podle ohlasů jsem myslel, že to bude pětihvězdičková lahůdka, bohužel ne e. Celkově 85% a jsem zvědavej na druhou sérii až bude hotova.

Anatomie lži (2009) (seriál)

nemůžu tomu odpustit, že seriál si hraje na to, že využívá psychologické poznatky a přitom jsou tam neuvěřitelné kraviny...a celé je to totálně přepísklé. Kdyby hrál Lightman mutanta s telepatickými schopnostmi, dal bych tomu vyšší hodnocení, ale tohle mě fakt štve. Nejsilnější stránkou seriálu je zřejmě charisma Lightmana a velmi hezcí herci hrající jeho asistenty...taky je zajímavý občas sledovat ty fígle, který investigativní skupina používá. Po ani ne 2 sezónách jsem se toho ovšem plně nasytil a seriál začal nudit. Celkově 40%

Tenkrát v Americe (1984)

Těsně po zhlédnutí jsem měl pocit, že je to nejlepší film, co jsem zatím viděl...film v pravém slova smyslu, takovej ten klasickej, kterej si nemusí pomáhat technikou, charismatem hrdinů, sexem, adrenalinovými akcemi, super promyšleným dějem, těžkou filosofií, emocionálními výlevy, megalomanskou výpravou...ničím takovým si nemusí pomáhat a je prostě dokonalej i tak, přestože na něm racionálně vzato člověk nemůže na první pohled nic extra zvláštního najít a přestože s odstupem vidím, že měl určité mouchy. V průběhu mi to nepřišlo, ale po skončení jsem si uvědomil, jak strašně smutnej ten film byl. Nesouhlasím s tím, že byl o přátelství - ano, je pravda, že ti kumpáni se znali od mala, ale to je tak zhruba všechno. Kromě poměrně dobrosrdečného Noodlese ti zbylí z party pro sebe v podstatě nic neudělali, kamarádili spolu, protože spolu pracovali a protože nikomu jinému než sobě nemohli důvěřovat díky tomu, čím se zabývali. To je z nouze kamarádství, spíše jakási pudem sebezáchovy vynucená kooperace, neboť celý zbylý svět byl proti nim...a dokonce ani tak se to neobešlo bez zrady. Přišlo mi, že celej film je o Noodlesovi a ostatní jsou jen do počtu. Podle mě je film o tom, jak si v podstatě dobří lidi mohou nevědomky zničit život tím, že se vydají na špatnou dráhu ještě dřív než si to vůbec mohou uvědomit, obklopí se těmi špatnými lidmi. Ukazuje, jak "nevinně" vzniká zločinec a že pod tou nálepkou "zločinec" se skrývá lidská bytost, v jádru dobrá a charakterní, která ovšem přesto druhým ničí životy, zabíjí a loupí -- tento zdánlivě neslučitelný rozpor je obtížné objektivně zobrazit a tento film to zvládl. Těžko Noodlese vinit za to, že se narodil do nefunkční rodiny, že byl nucen od mala se potloukat na ulici a že byl dospělými směřován a využíván už jako dítě, aby pro ně odváděl špinavou práci. Tato kapitola vrcholí, když je za svůj v podstatě hrdinský čin, kterým v sebeobraně chrání sebe i ostatní, odměněn mnohaletým žalářem, neboť je bohužel přistižen a v amoku dá pár ran nožem i strážníkovi. Přesto nikomu nic nevyčítá...a nebere to, jako že se na něj kamarádi vykašlali. Jeho pozdější obhroublost, drsnost a zločinecký chování jako dospělého se jeví jen jako nepodstatná slupka, která skrývá ještě jinou, mnohem pozitivnější stránku jeho osobnosti. Debra je pak jeho protipól, vnějškově působí jako líbezná křehká dívenka s morálními zásadami, ovšem v klíčových okamžicích se ukáže jako zbabělá mrcha orienovaná jen na svůj prospěch, pro kterou je prestiž alfou a omegou všeho. Její nádhernej obličej, nevinný vystupování, zamilovaný oči a chování v souladu se společenskými normami toto ale úspěšně zakrývá, že si člověk skoro ani neuvědomí, jak bezcitná a sobecká je....například oproti Noodlesovi, který peníze nikdy nestaví nad přátelství, Debru miluje a byl by ochoten pro ní udělat cokoliv, skončit se svou "kariérou" zločince - kdyby mu ovšem dala reálnou šanci. Opravdu hořkým vyvrcholením jejich vztahu je pak ona rozlučková scénka v taxiku. A jak to s Noodlsem dopadlo? V podstatě nulové zmínky o době, co se dělo, když byl Noodles mimo a jeho kamarádi pobití...svědčí o tom, že žil těch třicet let ne moc dobrý, nuzný, prázdný, nepříliš uspokojivý život bez vztahů, rodiny...a v nejistotě, že bude dopaden. Přesto je s tím vším nakonec srovnán a bez jakékoliv sebelítosti viníkovi nakonec v míru vše odpouští. Při celkovém pohledu na Noodlesův život člověk nemůže než zjistit, že to byl život fakt na hovno, plný útrap, zklamání a osamělosti a že si ho snad ani nezasloužil, přestože byl od mala pěknej grázlík. Konec pak pohřbí i to málo dobrého, na co mohl vzpomínat. Z toho všeho jsem byl na konci poněkud zoufalý a zkrušený...přestože na konci filmu žádná zoufalá postava není a nikdo nepláče. Celkově: 100%

Chléb náš vezdejší (2005)

škoda, že tam není ten komentář - kvůli jeho absenci jen 3*, jinak by to byly alespoň 4. I tak to bylo pro mě poučné... Nepřišlo mi ale, že by se tu kritizovala odlištěnost...možná proto, protože na mechanizaci nevidím nic špatného, naopak. Otázkou ovšem je, jestli skutečně není lepší ty zvířata (alespoň některá z nich) nechat žít...trochu důstojněji (ekologický zemědělství, případně ..alespoň "občasné" vegetariánství). Celkově 70%