Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Známý padělatel Mickey unikne policejní vazbě a výkonu trestu, hledat se jej vydává inspektor Triquet. Dorazí do nevelkého městečka Barges, jehož obyvatelé se chovají přinejmenším zvláštně. Triquet zahajuje mírně chaotické vyšetřování, v jehož průběhu začnou záhadně umírat místní lidé. K inspektorovi se donesou legendární historky o divoké šelmě, která žije v okolí, záhada nabývá na realitě, když je neznámá příšera zahlédnuta v lese. Není to však jediné tajemství, které město chová...
Poté, co režisér Jean-Pierre Mocky navázal úspěšnou spolupráci se slavným komikem Bourvilem, přizval jej znovu ke spolupráci na tomto filmu; scénář – jako u většiny svých filmů – napsal Mocky sám, přičemž vycházel z románové předlohy belgického spisovatele Jeana Raye. Mocky se po celá šedesátá léta držel tvůrčí koncepce satirických a provokujících komedií, v tomto případě navíc hojně okořeněných černým humorem. Film LA GRANDE FROUSSE navíc v mnohém připomíná typově podobné filmy z Británie v padesátých letech. Film ve vedlejších dějových rovinách s posměchem ukazuje především zvláštnosti provinčního stylu života na malém městě, nicméně kritika režisérovi vyčetla až příliš ostré satirické tóny a málo skutečného humoru. Film navíc utrpěl pozdějšími zásahy producenta, protože pro redistribuci o několik let později byly některé scény vystříhány. Filmový štáb natáčel v několika historických lokalitách v jižní Francii; do kin byl film nasazen 28. října 1964, v dobové konkurenci i u nás dodnes slavných filmů však neměl mnoho šancí se prosadit, a to i přes účast herců jako byl Bourvil. (argenson)

(více)

Recenze (18)

Dale 

všechny recenze uživatele

Veľmi čudná vec odohrávajúca sa v mestečku plnom cvokov. Len škoda, že sú to, až na malé výnimky, nezaujímaví cvoci a príbeh je taký nemastný-neslaný, ani krimi, ani komédia, zaspával som pri tom nudou. Dosť za to môže Bourvil, ktorý akoby bol na sedatívach, aj čo sa týka hereckého prejavu, aj reči, je taký prispatý, na čo u neho nie som zvyknutý. Až som mal dojem, že by to bolo zábavnejšie, keby do tohto mestečka miesto neho zavítal jeho kolega detektív, ten pôsobil srandovnejšie. Slabota, nezaujalo ma to. ()

Astaroth12 

všechny recenze uživatele

Neuveriteľné, od dôb Ludvíka XVI sa to ani raz nezaseklo alebo mal by som záujem o Figurínu. Na aký účel? Ako suvenír. Keď cestujem po kraji, vždy si kúpim suvenír. Nugat v Montelimaru, držky v Caenu a tu samozrejme figurínu. Každá z postav bola vynikajúco spracovaná, vtipná, zaujímavá a v tomto filme sa zbytočná postava nenájde, každá ma svoju aspoň päť minút slávy.  Naozaj, všetky mali svoje čestne miesto a sledovať ich pri dialógových okamihoch bolo pre mna pôžitok. Čí to bol seržant Lupiac i s jeho mimikou tvare (cmuk,cmuk) alebo charizmatický starosta, všetky postavy vo filme som priam hltal. Je tu veľa šantivých vecí, ale ktoré do príbehu nádherne pasovali, ale nevyzneli trápne, práve naopak, boli úžasné vynaliezavé. Áno páni, lúčim sa a je jedno ako zomrel, vzkriesiť ho aj tak nejde. Nejaká nehoda, alebo čo? Doktor:  Chodca môžete prejsť iba keď, ste za volantom a ja tam nebol. To bola jedna  z mnohá doktorových trefných poznámok. Je tu veľmi veľa podozrivých a každý sa zdal byt vinný, ukážkovo to režisér rozohral a zahral si i so mnou hru, akú som naposledy zažil pri Talianskych giallach. A práve keď vychádzal tento film, tak Talianske gialla sa začínali formovať a tak mi troška pripadalo, že Mocky si týmto filmom spravil svoje osobne giallo .Aj slávny režiséri kriminálok, museli tomuto filmu vyjadriť rešpekt. I keď som myslel, že to tu trochu kazí karnevalová maska príšery Bargešaka, za chvíľu vysvitlo, že i to malo svoje opodstatnenie a miesto vo filme. Bourvil si to užíval a tak i jeho postava mala užasne vtipnú povahu. VIVAT Bourvil, Mocky, Barrault,  Blanche, Francen, Poiret a Willy Kufalt. Posledný nie je ani režisér ani účinkujúci v tomto filme, ale jemu vďačím za videnie ďalšieho prenádherného filmu. Silne5*. A teraz trocha hudobného intermezzo: Zdesenie, strach a veľký zhon, pozor, už ide inšpektor. A jeho meno je Triquet Simon, je dedo policajtom bol a tak remeslo zdedil. Osud to prikazuje! Osud to prikazuje! Je pekný chlap, i slušný je i keď robí u polície. Bieda, bieda!! Osud sa nedá! Prenasleduje rok čo rok, zločincom stopy, každý ich krok. Prešibaný chlapi, robia mu prácu,  Triquet vyráža zo zbraňou a smrť už striehne z diaľky,  hádam vydrží to, hádam vydrží to. ()

Reklama

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

„Sundej si čepici, nebo budeš plešatej." Mix žánrů v černobílém kabátě s komikem Bourvilem v čele. Společenská satira mi připomněla ledacos - na jedné straně německé wallaceovky, na druhé filmy jako je Bílá paní. A Bourvil chvílemi nemá daleko k inspektorovi Clouseauovi. Možná bych uvítal, kdyby byl příběh o něco strašidelnější, což se v podivném městečku plném dlouhých stínů, šmírujících obyvatel a strachu z bestie přímo nabízelo. Ale hned na začátku, když sjede sekyra gilotiny, je jasné, že nepůjde jen o legraci. Ovšem ten četník s našpulenou pusou mě dostával chvílemi do kolen... Za titulky a tip děkuji Willymu Kufaltovi. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Přijde mi velká škoda, že je to natočené tímto kramářským stylem á la Růžový panter. Být to naopak natočené vážně jako podobné absurdní britské filmy nebo i některé francouzské (Studený bufet, Zazie v metru), lépe vynikne - podle mne - celková komičnost a absurdita celého příběhu, který se mi nakonec velmi líbil. Mohla to být skvělá parodie na wallaceovky. :-) A Bourvil naštěstí hraje hodně uměřeně, takže nemám problém mu jeho postavu věřit. Navíc je tu skvělá kamera a lokace, městečko vypadá dostatečně mysteriozně, ačkoliv se s atmosférou ještě trochu víc pracovat dalo, a cesta za cikány má rovněž hodně do sebe. Jinak nevím, jak komu, ale mně se nejvíce líbila postava doktora. :-) Který jediný v Triquetovi viděl hodného chlápka, který má soucit dokonce i s největšími zločinci. ()

Pierre 

všechny recenze uživatele

Případný alternativní český název Město nevýslovného strachu by tady byl vážně přesný. Vítejte tedy společně s panem inspektorem Triquotem v podivném měste Bargers, kde musíte chodit pešky zásadně rovně, ale jezdit autem můžete klidně nakřivo, kde se musíte jako návštěvník ohlásit panu starostovi, jenž si sám platí sluhy atd. A hlavně, kde jako by skutečně pořád vládl onen nevýslovný strach. Především z neústále nárustajícícho počtu vražd a jakési záhadné příšery. Anebo že by bylo všechno jinak? To se postupně uvidí. Každopádně po svižném zdánlivě komediokrámálním úvodu mě přesunutí děje do strašidelného města hodně zaujalo. Musel jsem ocenit tu pohlcující temnou atmosféru, hru s divákem, který si nemůže být ničím jistý, svérazný humor a celkově pěkný mix žánru od mysteriózního filmu až po grotestní komedii. Přičemž jsem zároveň oceňoval, že při takové konstelaci a různých bizárních výjevech se režisér Mocky, který sám sebe označoval za undergroundového tvůrce ještě dokázal jakžtakž držet na úzdě. Celý film dokázal docela ponechat jako zajímavý hravý experiment, který je dalším osobitým příspěvkem nejen do tehdejších francouzských komedíích, ale i celé Nové vlny 60.let a zároveň se sám o sobě celkem dobře sleduje. Pamětnicí a fajnšmekři určitě ocení v hlavní roli Bourvila, který to celé svým standardním herectvím pěkně odhlehčuje. A mě samotného kromě toho docela bavil i samotný děj. Opravdu mě poměrně zajímalo jak to s tou příšerou a dalšími věcmi vlastně dopadne a nápad všechny zpočátku mysteriózní a tajemné záhady nakonec vysvětlit vcelku prostě, byť trochu brakově (a ani s využítím upozorněním Spoileru nechci všechno vyzrazovat) byl nakonec taky dobrý. Jen bych přece jen dal trochu za pravdu tehdejším kritikám, že je tady sice hodně satiry a bizárnosti, ale asi by to chtělo ještě přidat na ryzím humoru. A po překvapivé první polovině mě to od objevení příšery už bavilo trochu méně. Pár fórku se navíc nevyhnulo prvoplánovosti a trapnosti. Každopádně jsem čekal dle oficiálníního názvu Velké zdešení a nakonec se z toho vyklubovalo Velké překvapení v podobě nejen originálního a osvěžujícícho kousku, ale i relativně zábavného. A s báječnou hudbou a ústřední písničkou o panu policajtovi navrch, které se nemůžu nabažit. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (5)

  • Podivné filmové městečko Barges je ve skutečnosti francouzská obec Salers (department Cantal) s unikátní historickou architekturou, postavená v 15. století. (Willy Kufalt)
  • Režisérský sestřih z roku 2013 se jmenuje La Cité de l’indicible peur podle námětu, románu belgického spisovatele Jeana Raye. (Cascabel)
  • Jde o velmi oblíbený film renomovaného francouzského novináře Jeana-Daniela Beauvalleta, který si podle hlavní postavy policejního inspektora dokonce zvolil jeden ze svých dřívějších pseudonymů – Simon Triquet. (Willy Kufalt)

Reklama

Reklama