Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sázka dvou bohatých gentlemanů zamává se životem spokojeného, chudého ale poctivého mladíka v centru Londýna. Dokáže milionová bankovka změnit jeho společenské postavení? Jistě! Ale dokáže to bez toho, aby byla byť jen z části utracena? A dokáže zažehnout i lásku? (Chegi)

Recenze (85)

duddek 

všechny recenze uživatele

Natočeno poněkud starosvětsky, ale příjemně si u toho člověk odpočine. Adaptace Twainovy povídky věrně zachycuje, jak vám majetek otevře spoustu dveří (a to nemusíte utratit ani vindru) a zajistí zájem a úctu na všech frontách, ale zároveň jak rychle se tenhle přístup změní, když to tam je náhle vaše jmění. P. S. Je zajímavé, že chudí muži dovedou mezi smetánku zapadnout přesvědčivě i bez důkladného výcviku, který potřebovala třeba Eliza Doolittlová. :) ()

mortak 

všechny recenze uživatele

I děti kapitalistů potřebují své pohádky. Třeba o tom, že peníze mají velikou moc, ale lásku si za ně nekoupíte. Milionová bankovka tak nevědomky potvrzuje Marxovo učení: kultura patří do nadstavby, která je závislá na základně (ta určuje, kdo vlastní výrobní prostředky). Buržoazie si tedy vytváří mýtus o kapitalismu s lidskou tváří - základní kapitál je nutný, ale zbytek závisí na důvěryhodnosti podnikatele. A kdo by nevěřil Gregory Peckovi? Filmový přepis Twainovy povídky je sice vybroušený klenot po všech stránkách, ale přesto tomu hemžení pánů v buřinkách nějak nemohu přijít na chuť. ()

Reklama

LencaN 

všechny recenze uživatele

A takhle to dopadne, když lidé ucítí pach/vůni peněz :) dva boháči z dobrého rozmaru a dlouhé chvíle uzavřou sázku o tom, jak se lidé budou chovat v přítomnosti milionové bankovky. A opravdu se děly věci. Pověst o americkém milionáři se šířila, jemu se kopily výhody a to všechno aniž by měl jedinou vlastní libru v kapse. Gregory Peck je sympaťák, slečna Porscha mi strašně připomínala Emily Bluntovou, akorát jí nadabovali úplně šíleným pisklavým hlasem. Bylo to vtipné, vkusné, poučné. Místy jsem se sice lehce nudila, ale pak to vždycky vyvážil podařený malý zvrat v ději. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Příjemná, vtipná, zábavná záležitost o sázce dvou starších bratrů o milionovou bankovku a náhodném výběru chudého muže, který se neplánovaně ocitl v Londýně.. To rýpnutí do pokrytecké společnosti je krásně zpracované, trefně vyobrazené.. Gregory Peck je v roli Henryho Adamse úžasný, báječně se na něj kouká, k tomu tento film nestárne, peníze pořád hýbou světem.. ()

Martrix 

všechny recenze uživatele

Jako studie charakteru člověka je to ploché. Jakožto společenská kritika poněkud vykonstruované a zjednodušené. Což je samozřejmě v pořádku, vzhledem k době vzniku a faktu, že to má být lehká komedie. Tento film bych společně s Císařovy nové šaty, pouštěl jako Pohádku o penězích žákům základních škol. Aby viděli jak to funguje. Aby pochopili, že mnohdy má větší sílu to čemu lidé věří, nežli pravda. A aby pochopili jak je společnost prorostlá pokrytectvím a předsudky. Ano, i dnes po sedmdesáti letech je mnohé z toho aktuální. Stačí vytvořit pouhý dojem ekonomické síly a vše se kolem vás začne ohýbat. Tohle Twain popsal už před téměř sto lety... . ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • Ve filmu se objevuje záběr na americkou vlajku, která má 48 hvězd, přičemž v novinách Daily News je uveden rok 1903. Vlajka se 48 hvězdami se však používala až od roku 1912 do roku 1959. V době, kdy se má děj odehrávat, by měla viset vlajka s 45 hvězdami, která se používala do roku 1908. (Kamiiik)
  • V roce 1903 byl 1 000 000 liber srovnatelný s 100 000 000 americkými dolary nebo 65 000 000 librami v roce 2014. (Mol)
  • Film se natáčel v Buckinghamshire ve Velké Británii. (rafix)

Reklama

Reklama