Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Animovaný
  • Dokumentární
  • Krimi

Poslední recenze (2 852)

plakát

Charlotta a její Jules (1960) 

Charlotta a její Jules je převrácenou jednoaktovou hrou Lhostejný krasavec od Jeana Cocteaua z roku 1940 pro Édith Piaf. Jean-Luc Godard do své "mužské" verze vložil také sarkastické poznámky ke své nově rozvíjející se profesi filmařské. Děj je prostoupen mohutným proudem monologu, v němž Jules (Jean-Paul Belmondo) uvolňuje své naděje, obavy i zoufalství, vše skrývající za výčitkami, neboť právě tím maskuje vnitřní strach. Charlotte (Anne Collette), Julesova milenka má však své vlastní představy o budoucnosti. Charlotta a její Jules je nesmlouvavě jízlivou anekdotou, k mužům krutě upřímnou.

plakát

Příběh vody (1961) 

Příběh vody je novovlnnou proklamací romantiky. François Truffaut spolu s kameramanem Michelem Latouchem nasnímal obrazy, ale pak si s tím nevěděl rady, a tak Jean-Luc Godard napsal komentář a sestavil záběry podle svého přesvědčení o jiných způsobech filmařské seberealizace. Tím získal film dynamický spád a lehčí absurdnější nadnesení. Zájem je soustředěn na mladou studentku (Caroline Dim) a mladého muže s automobilem (Jean-Claude Brialy), cestu ze zaplavané vesnice a odlehčený počátek "romantického" vztahu. Výsledkem jsou příjemné filmařské hrátky. Je to vlastně příhodné využití aktuálních podmínek.

plakát

Charlotte a Veronika aneb Všichni kluci se jmenují Patrik (1959) 

Charlotte a Veronika aneb Všichni kluci se jmenují Patrik je svižnou i osvěžující ironickou anekdotou. Jde o třetí filmový kousek ze čtyřdílné Rohmerovy série o Šarlotě a Veronice. V popředí zájmu jsou vztahy mezi muži a ženami, vztahy mladých lidí, jež se vymaňují z dlouhodobě tradičních představ. Opojení životem bývají nenadálá a vzrušující, zbavují pochybností a přirozené nedůvěry (nebo spíše obezřetnosti). Nezbedná anekdotická hříčka je jásavou komorní skladbou allegro se zasněním pro tři protagonisty: do čtení ponořenou studentku estetiky Charlottu (Anne Collette), její spolubydlící, rovněž studentku, avšak práv Véronique (Nicole Berger) a mladého, nadšeného a hlavně neodbytně neúnavného sukničkáře Patricka (Jean-Claude Brialy). Všichni kluci se jmenují Patrik, to je určitý svár mezi hledáním lásky a hledáním potěšení. Na jedné straně jsou romantické představy, na té druhé zas spíše bezelstná radost ze sportovního úspěchu. Lehké, štiplavé, přesto povznášející. Hravostí je prostoupen nejen děj, ale také způsob podání.

Poslední hodnocení (2 852)

Charlotta a její Jules (1960)

11.06.2024

Příběh vody (1961)

11.06.2024

Charlotte a Veronika aneb Všichni kluci se jmenují Patrik (1959)

11.06.2024

Une femme coquette (1955)

11.06.2024

Opération béton (1958)

11.06.2024

Beyond the Clouds (2017)

09.06.2024

Muhammad: The Messenger of God (2015)

08.06.2024

Ráj na západě (2009)

07.06.2024

Zvláštní oddělení (1975)

06.06.2024

Reklama

Poslední deníček (19)

Kakojannis a další řečtí filmoví tvůrci (8 filmů, průměr 8,38 bodu)

Díváno srpen a září 2011, únor 2012, leden 2016 a srpen, říjen a prosinec 2019. Číslo sto třináct z mého seznamu mi přineslo zatím jen lehký dotyk tvorby řeckých filmových tvůrců, v českém prostředí až na čestné výjimky nepříliš známá. A leckdy je to na škodu. První řecký film natočil roku 1911 herec Spiros Dimitrakopoulos, první zvukový film potom roku 1932 režisér Dimitris Tsakiris. Ze zajímavých řeckých filmových tvůrců, na které jsem ještě neměl štěstí narazit, musím zmínit jména Grigoris Grigoriou, Stelios Tatasopoulos, Alexis Damianos, Costas Ferris, Tasos Psarras, Jannis Smaragdis, Pavlos Tassios, Jorgos Katakouzinos a Nikos Perakis. Díky své historii a všem možným nepříznivým vnějším i vnitřním vlivům je řecký element rozset takřka po celém světě. V mé filmotéce je kromě proslulých pánů Costa-GavrasTheodoros AngelopoulosElia Kazan, zastoupen také Michalis Kakojannis (4 filmy, průměr 9,25 bodu), filmový básník jižního slunce, vzývající nesmrtelnou krásu života přes starověké tragédie a temperament životního prožitku v jeho neopakovatelnosti a hloubce. Dále také George P. Cosmatos /Jorgos Pan Kosmatos/ (2 filmy, průměr 6,5 bodu), tvůrce mezinárodně úspěšného komerčního napětí filmové zábavy. A nakonec jen dotyk dalšího filmového básníka, Nikos Koundouros triumfoval svou atmosférickou a sluncem prozářenou poetickou oslavou života, a také Pantelis Voulgaris patří mezi ty nejvýznamnější řecké filmaře. Ostré slunce, starodávné olivovníky, zvonky kozích stád rozesetých po strmých horských úbočích, šepot zpěněných mořských vln, podmanivé vesnické tóny santouri, vášeň, tak blízké a tak přítomné se tam všechno zdá. Řecko je pravou chutí života.

11  Ilektra (Kakojannis)/ Afroditky (Koundouros)/ Řek Zorba (Kakojannis)

9  Ifigeneia (Kakojannis)

7  Masakr v Římě (Cosmatos)

6  Trójanky (Kakojannis)/ Přejezd Kassandra (Cosmatos)/ Nevěsty (Voulgaris)