Děj filmu se odehrává v létě roku 1957. V roce, kdy se bývalý automobilový závodník Ferrari (Adam Driver) ocitá ve velké krizi. Řeší problémy v manželství, smrt syna, ale také bankrot společnosti, jíž věřil. Příběh zachycuje nejen hlavního hrdinu, ale také další členy jeho rodiny, která definovala myšlenku výkonného italského sportovního vozu a prakticky stála u zrodu závodů formule 1 a také u legendární automobilové značky. (Vertical Entertainment)

FilmysMartym

Adam Driver je pro ty italské role (Ferrari, The House of Gucci) úplně jako dělaný a v roli Enza Ferrariho září a dokazuje svoje nadání, jelikož jeho charakter jasně vystihl. Stopáž se vzhledem k žánru snímku pohybuje v rozumném rozmezí, nýbrž první polovina se zbytečně táhne a určitě by se některé situace daly urychlit nebo vyjádřit efektivnějším způsobem. To je ovšem poměrně subjektivní a nemá to vliv na kvalitu příběhu a postav. Penélope Cruz si každou scénu ve které je, krade pro sebe a panovačnou a na můj pocit dosti "sekýrnickou" manželku ztvárňuje úchvatně! Film jako takový je po scénaristické, střihové, hudební i kamerové stránce na vysoké úrovni, a především hand-heldové záběry při scénách s auty fungují skvěle a zvyšují napětí do naprostého maxima. S tím i úzce souvisí zvukové a střihové kontrasty při různých nárazech nebo důležitých momentech v Enzově životě. Kolem a kolem povedený biopic, kterému škodí tempo a chybí větší risky. Ale milovníci aut budou v sedmém nebi :) ()

Autenticita

Mám z toho ambivalentní pocity. Technicky velmi vydařený film, ať se jedná o kameru, hudbu, zvuk motorů a ikonický odstín červené barvy atp. Mě tam ale chyběl, třeba ve srovnání s Le Mans 66, energetický přenos. Pozitivní emoce. I ten vyhraný závod byl zhatěn nehodou. Když to shrnu, není to nijak špatné, ale ani žádná radost. ()

DavidS.

Ferrari je v podstatě snímek o tom, jaké bude mít malý Pietro příjmení a nesmrdí benzínem ale telenovelou...Corleonovské reminiscence až nemístné... ()

borec999

Chápem, že Michael Mann išiel na to nekonvenčne a chcel sa u Ferrariho zamerať na jeho psychológiu, osobnosť a životné útrapy. Výsledok je však dosť nudný, nezaujímavý a zdĺhavý. V závere, keď konečne dostaneme závodenie, akciu a autá, je to razom omnoho pútavejšie. Ale ako sa hovorí: too little, too late. Mannov najnovší film som mal problém dopozerať, z čoho som bol veľmi nepríjemne prekvapený a zámeru vynechať zo života Ferrariho všetko zaujímavé a atraktívne spätne vôbec nerozumiem... 35-40% ()

Stružák

Šel jsem do kina bez očekávání a stejně jsem odcházel docela zklamanej. Je to film vlastně docela o ničem, ale mohl jsem si přečíst první větu popisu předem a pochopil bych. Rozhodně to není cesta Ferrariho od začátku na vrchol, film jenom mapuje dvě události z jeho života (jednu ze soukromýho života, jednu pracovní) a ještě je mapuje dost povrchně a technicky nezajímavě. Přijde mi, že filmy s podobnou tematikou jdou tak nějak víc a víc do kytek. Rivalové byli super, Le Mans o poznání míň (ale chápu, že se oba dva kousky skvěle prodávaly), film Ferrari je ze všech těhle nejmíň zdařilej, utahanej. Fanoušci italské značky si zaslouží víc. A fanoušci kvalitních filmů taky. ()

SpaceOdyseus

Michael Mann nám na stará kolena dodal skvělý film, ve kterém jsou rychlá auta, i když krásná, a závodění, i když vtahující, jaksi navíc. Srdce filmu je trojúhelník Ferrari, manželka, milenka s outěžky ať už žijícími nebo vzpomínajícími. A je to silné. ()

Marius_ss

Tak zo súboja režisérskych velikánov (a veteránov) Scorsese vs. Scott vs. Man, a ich nedávnych filmov (Vrahovia mesiaca kvetov, Napoleon, Ferrari), je u mňa víťazom posledný menovaný. Dôvod je jednoduchý - fungujúci príbeh, ktorý ma bavil. A to aj napriek tomu, že je to skôr rodinná dráma, ako film o motor-športe (pomer tak 70:30). Je to ale správne po-prepájané, je to dobre zrežírované a vyrozprávané...a to je základ každého dobrého filmu. Navyše to všetko podporuje naozaj výborný výkon dvojice Adam Driver - Penélope Cruz, ktorých fanúšik úplne nie som, no tu ma fakt dostali... najmä Adam Driver (na Oscara asi nie, ale nomináciu by dostať mohol, ak teda porota bude už konečne vyberať podľa výkonov, a nie inkluzivity). Nájde sa tu aj pár silných momentov, ktoré ma dostali. Prvý bol príhovor Enza Ferrariho v jedálni po nevydarených pretekoch, a ten druhý...TEN druhý... nebudem spoilovať, tí ktorí film videli vedia čo myslím, tí čo nie, zistia. Výrazných negatív veľa nie je, no čo ma vadilo asi najviac, je strih (najmä v druhej polovici), trochu slabšie vizuálne efekty pri "crash" scénach, a dosť nudný (žiadny) priebeh pretekov, len pár pekných záberov, ako fičia po ceste. Je tu skratka cítiť, že tento film je o osobe, a nie o autách. A to je trochu škoda. Ak by bol film dlhší o 30 minút, ktoré by boli plné krásnych aut, mechaniky, akčného pretekania atď, tak by som možno uvažoval aj nad 5/5, ale... čo už. Aj tak som si to v kine užil. A to sa mi v posledných rokoch stáva málokedy. ()

Renfield

Přijde mi naprosto pochopitelné, že střet Ferrari/Maserati není v příběhu zbytečně vyostřen, o něm to není, stejně jako to není o autech a závodění celkově, tedy je a není, Michael Mann si vybral jedno z nejkomplikovanějších období života Enza Ferrariho a podřídil mu vše ostatní. Takže výše zmíněné v něm samozřejmě nechybí, ale slouží spíše jemu, jeho povahovým vlastnostem. Mann se zaobírá krátkým obdobím, což mi velmi sedlo, má tak čas jít do hloubky a dělá to na výbornou. Ferrari je "obdivuhodně" chladným člověkem, vše přejde s neurčitým výrazem, vlastně včetně vyvrcholení první scény se svoji ženou. Hned ta patří k nejlepším, líbí se mi ten kontrast v emocích mezi Adamem Driverem a Penélope Cruz. Oba hrají výborně, Cruz možná trochu škodí ta rychlá změna postoje Laury ke konci, ale není to nic neuvěřitelného, zkrátka si vybrala. Mann je v řešení milostného trojúhelníku velmi precizní, což klasicky nechybí ani závodní části. Vztahy mají čas, atmosféru, alespoň v případě Laury více tlumené světlo. Závody zase rychlost, výborný střih, kameru a především zvuk. Jediné co jim trochu ubírá jsou ne zrovna povedené nehody, i když ta zásadní přesto dokáže zasáhnout. 80% ()

Jaro_slav

Michael Mann natočil dvouhodinový medailonek o krátkém životním období Šéfa (il Commendatore), v němž se soustředí jednak na vykreslení jeho profesní a rodinné povahy, jednak na vykreslení nehod, ktere na rozdíl od jiných filmů nerozpitvává za pomoci hloupých efektů, nýbrž je nechá prostě se stát. A to nasnímá zcela nemilosrdně – včetně následného ticha. Neskutečně účinná filmařina a ani náznakem tak líbivá, jaká je k vidění v Rush nebo Gran Turismo. A právě proto jsem z filmu nadšený. ()

filipvrbik

Já nevím, ale mě to vůbec nezaujalo.. Natočeno je to sice výborně, ale film spíš o ničem. Chybí tomu náboj - až na jednu celkem drastickou scénu, je to nuda. Hodně keců, hlavně o nemanželském dítěti, jinak se ve filmu prakticky nic neděje... Proč se tomu upsal Adma Driver, nechápu. Mezi filmy o formuli rozhodně nejhorší počin, jsem docela zklamán -  od filmu o Ferrarim jsem čekal mnohem víc...40% ()

mira007

Když jsou v tom filmu záběry na auta, tak se člověk může kochat, ale jakmile se tam řeší Mr. a Mrs. Ferrari, tak mi tahle psychologická sonda do nešťastných duší moc neseděla. Ambiciózní snímek, technicky, herecky první liga, ale jako filmový zážitek pro mne za slabé tři hvězdy, vlastně snad lepší o pár procent to bylo u lacinějšího televizněji působícího Legenda jménem Lamborghini (2022). ()

bobstock

Od zkušeného profíka Michaela Manna spíše zklamáním. Nějakým způsobem se zde moc věcí nepotkalo a režisér podle mého nebyl tak důrazný, jak by to asi bylo potřeba, protože osud Ferrariho rodiny je jisto jistě zajímavý, ale pokaždé, když mělo dojít na emočně vypjatou chvíli, která mě má poslat do kolen, tak to nedošlo. Herecky mi to přišlo celkově slabé i přes sežranou Cruz ztrátou syna. Možná i hudbou málo podpořené a když jsem zahlédl např. první automobilovou nehodu, to bylo vyloženě jako blbý vtip s hadrovým panákem. Nejlepším momentem jsou krásně nasnímané bouráky, jak se ženou horským průsmykem při závodu tisíc mil, jenže to nezachrání mdlý zbytek ani šeredná nehoda, ke které jsem taktéž neměl emoce. Možná i proto, že nebyla úplně dobře trikově zpracovaná. Když už se tam snaží ukázat všechno, mělo by to člověka naprosto realisticky šokovat. Tady bylo jen digitální auto jak se pod ním nejspíše zásluhou AI kroutí pár digitálních lidí.  Co naplat, zbytek byl marnotratný pocit z lajdáctví italských organizátorů závodů, kteří krom vyhlašování vítězů vůbec nefungovali. 60% ()

MajkHany

Srovnání Ferrari-Lamborghini je jednoduché. Ferrari je příběh o už dávno provařeném, arogantním, nekompromisním obchodníkovi, stylem pohlížení na jeho zaměstnance jako na kusy čehosi, co mu generuje peníze pohybováním rukama a on na základě toho zdokonaluje už tak úžasné a slavné produkty značky Ferrari. Zatímco Lamborghini je příběh o v té době ještě nikom, nadšenci do všeho kolem motorů a aut, jak je teprve v prvním procentu své kariéry a svépomocí staví ve chlívě první žihadlo jeho života... traktor... Ve Ferrari je i občas nějaký ten epický závodní záběr, v Lamborghini je to více rodinná podívaná, která vám o firmě-rodině.. Lamborghini  podá stonásobek informací, než se dozvíme o Enzovi. Každému co jeho jest, mě o něco více sedí filmy s větším důrazem na obsah a na tohle téma to u mě před spíše vizuálním Enzo Ferrarim vyhrál Ferruccio Lambo. Oba filmy skvělá podívaná. ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 7/10    Art: 8/10    Akce: 8/10    Vtip: 6/10    Napětí: 7/10    Láska: 8/10    Soundtrack: 6/10        01/2024 ()

Brejlil

Přečetl jsem si Douglasův rozbor, abych nevypadal jako úplný neznaboh, ale stejně. Mann asi věděl co dělá, film má silné okamžiky ale skoro stejně jako Nolanův Oppenheimer má tak divné ženské postavy, že to je k neuvěření. Zatímco Enza lze chápat (nebo zatratit) jeho Laura je absolutně nečitelná. Postava, která chvíli vypadá, že má nakročeno až k nějaké parodii stereotypních žárlivých Italek v komediích ze 60. let, se nakonec ukáže jako nebezpečně věcná a kupodivu pořád stojící za svým mužem. Proč? To se nedozvíme. Stejně tak úplně nechápu motivaci Liny. Je jasné, že závody jsou spíše v pozadí a vlastně se ani nikdo moc nesnaží "prodat" Mille Miglia jinak, než disparátně řazenými záběry, ze kterých jsem o průběhu nevyčetl vůbec nic. Což ale nevadilo, protože se stejně jen čeká na nevyhnutelnou tragedii. Takže, film je solidně provedený, některé scény (hádka Enza s Laurou např.) jsou vynikající, ale jako celek mi to přišlo nesourodé. ()

Flopik

Ak chcel Michael natočiť film o jednej etape Enzovho života, z pohľadu hlavne toho osobného tak to trafil. Na druhú stranu kto ako ja čakal viac o autách a závodení, tak tomu sa do struny úplne netrafil. Závod tu je, autá občas tiež ale inak je to skôr v rovine osobných problémov. Toto ma troška mrzí, nakoľko od filmu Ferrari očakávate asi niečo iné. Adam v hlavnej úlohe skvelý, tak isto aj obsadenie. Soundtrack krásny, veľká škoda, že sa teda viacej nepretekalo lebo tam sa hodil úžasne. Finále vynikajúce, v podstate žiadne výhra. Nemôžem si však pomôcť a prišlo mi to celé ako keby sme hodení do nejakej časti jeho života. Ani nie na začiatok a ani nie na koniec. Tým pádom to príde dosť neuzavreté. Celkovo za mňa 4*. ()

TheSpearCZ

Pro Michaela Manna mám velkou úctu za to, co nám za jeho režisérskou kariéru přinesl a kolik radosti vykouzlil, a ani tady to rozhodně není špatné, bohužel film vychází po několikaleté vlně strhujících závodnických filmů jako třeba Le Mans '66 a Ferrari je jednoznačně v jejich stínu a také tam zůstane. Člověk by paradoxně od téhle červené značky čekal, že se bude jednat o film, který bude typově něco jako Rivalové, ale opak je pravdou a jedná se o takové nedotáhlé životopisné drama s trochou závodění. Musím uznat herecký výkon Adama Drivera, ačkoliv se do role Enza vůbec nehodil, rozhodně mu není podobný, ale z herecké stránky bomba. To stejný Penélope, jí bych zbraň do ruky rozhodně nedával. Ve výsledku z toho jde cítit, že se jedná o Mannův vysněný film, a také proto se nebudu nijak nasírat a uznám fakt, že to není špatné, ale jen jiné než co mnozí očekávali, včetně mě. Čisté 3* ()

Azuko

Dlouho jsem se tak u filmu nenudila, abych co chvíli kontrolovala čas. Ta stopáž je naprosto šílená, vzhledem k tomu, že ve filmu není nic, co by diváka vyloženě zaujalo a příjemně ho to naladilo k tomu, aby si ten "zážitek" aspoň nějakým způsobem užil. Film, který nemá vůbec žádnou energii. ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu