Nebezpečný zločinec si roky trávené vo väzení kráti plánovaním pomsty. Muž, ktorý ho usvedčil sa má na čo tešiť... Po rokoch opúšťa známy trestanec Max Cady (Robert Mitchum) brány väznice. V súdnej budove navštevuje advokáta Sama Bowdena (Gregory Peck), zodpovedného za jeho zatknutie. Naznačí mu, že ani po tak dlhom čase nezabudol, čo mu spôsobil... V ten istý deň Sam odchádza so svojou rodinou do kolkárne a opäť tu zbadá Maxa Cadyho. Ten k nemu drzo pristúpi a oznámi mu, že chcel len spoznať jeho manželku a dcérku... Sam dostane strach. Okamžite sa kontaktuje na svojho vplyvného priateľa, šéfujúceho polícii a priznáva sa mu so svojimi obavami. Komisár Dutton (Martin Balsam) sa snaží proti zločincovi nájsť akékoľvek drobnosti, aby ho mohol z mesta vyhodiť. Nie je to však jednoduché. Cadyho zatknú za tuláctvo, ale on sa preukazuje dostatočnou finančnou čiastkou na svojom účte, a tak sú nútení prepustiť ho. Psa Bowdenovcov niekto otrávi. Sam je presvedčený, že ho nemohol zabiť nikto iný ako Cady. Nakoniec sa otvorene prizná so svojimi obavami svojim blízkym. Vyľakaná manželka (Polly Bergenová) navrhuje, aby na nejaký čas opustili mesto. Cady si najíma advokáta Graftona, známeho odporcu polície. Ten žiada komisára o ukončenie perzekúcie. Jeho klient je pod neustálym psychickým tlakom pre opakované zatýkanie a podozrievanie z trestných činov, ktoré nespáchal. Poškodzujú mu tým i dobré meno. Dutton navrhuje Samovi zvoliť celkom iný postup. Dáva mu kontakt na známe súkromné očko Charlesa Sierversa (Telly Savalas) a ten snáď na Cadyho niečo nájde. Zločinec sa tiež rozhodne pritvrdiť... Samovým najcitlivejším miestom je jeho jediná dcéra Nancy (Lori Martinová). Počká si ju pred školou... (oficiální text distributora)

Garch

Gregory Peck uťápnutý (skvěle zahrané) a postupně by i vraždil... Psychycký nátlak Roberta Mitchuma je tak nějak pozvolnější, než styl Roberta De Nira v remaku. Netroufnu si soudit, která verze je lepší. Můj obdiv mají obě a u obou promíjím drobné nelogičnosti. ()

MickeyStuma

Rodina advokáta je pronásledována mužem, kterého kdysi dostal do vězení. Gregory Peck vs. Robert Mitchum. Další příběh o pomstě propuštěného vězně, který si v tomto případě chladí rozpálenou žáhu na advokátovi v klasickém zpracování z roku 1962, který do dnes neztratil ani zrníčko na své působnosti. Na svou dobu více komorní, ale svoji atmosférou vtáhne diváka do advokátovi beznaděje i dnes. Snímek sleduje hlavně psychologickou stránku každé postavy. Kam až svojí zuřivostí může propuštěný muž dojít a jestli se nechá jinak spořádaný advokát vyprovokovat až k vraždě. Příběh je natočen dle románu Johna MacDonalda a dá se říct, že režisér Lee J. Thompson jeho myšlenku zcela pochopil. Příběh také poukazuje na opačnou stránku právní profese. Ne vždy musí být práce advokáta v zájmu spravedlnosti, Klient je prostě klient. Tady obvinění ze spoluviny nehrozí. Příběh je vlastně dosti jednoduchý, avšak zpracován tak, že nebudí dojem úmyslného natahování, hluchých míst, či nudnosti jako takové. Děj má svůj postupný přirozený vývoj a tím pomaloučku buduje napětí. Alfred Hitchcock to sice není, ale Lee J. Thompson také nezklame. ()

Besyn

Sice se mi více líbil Scorseseho remake,ale tohle taky nebylo špatný.Gregory Peck tradičně velký sympaťák a Mitchumův Max Cady je velmi slizký záporák. ()

Empire

Původní film, bez kterého by nikdy nebyl logicky remake, je podán méně sugestivně a méně psycho- thrillerově, než pozdější remake s De Nirem. V každém případě potěší staré tváře filmového plátna a to v nejlepších letech jejich kariéri. ()

PEZ

Prve prevedenie kniznej predlohy na platno. Az neskor natocil svoj remake Scorsese. Zaujimave je, ze v knihe nie je zatoka Cape Fear vobec pouzita. Tato prva filmova adaptacia ponuka na svoju dobu odvazne dialogy plne hroziaceho nasilia a teroru v podobe jedneho z najpamatnejsich zaporakov - Max Cadyho. Prave tato postava ostane v spomienkach na film aj dlhsie po pozreti a to vdaka neprijemne presvedcivemu Robertovi Mitchumovi. A este hlavna zvucka, ktora bola pouzita aj v neskorsom remaku. Ostatok je na dnesne pomery trosku rozvlacny a i ked sa da aj dnes bez vycitiek pozriet, chyba vacsia dynamika. Greg Peck fajn, ale Max Cady si film ukradol pre seba. Mimochodom, potesilo, ze sa prave Robert Mitchum, Gregory Peck a aj Martin Balsam objavili (hrajuc ine postavy) v neskorsom remaku od Martyho. 7/10 ()

Joski

Ako som už spomínal pri Scorseseho remaku, že De Niro výkon je vynikajúci a asi jeho naj v kariére, tak Mitchum - noir klasik je trošku triezvejší ako by som očakával. Napriek všetkým kvalitám: kamera a hlavne hudba (B.Hermman) je podľa mňa remake aj tak o dosť lepší. Rozhodne tento kúsok patrí do kategórie kvalitného thrilleru. 80% ()

Likan7

Po vynikající první polovině ve mě nadšení postupně vyprchalo, až jsem závěrečnou půl hodinu vyloženě protrpěl. Samozřejmě nejde opomenout stáří filmu a úplně jiné filmové obvyklosti, ale už jsem viděl spoustu filmu z tehdejší doby, které mě strhly. ()

departed

Cape Fear je především o postavách a o jejich důvěryhodném chování v dané situaci, jenž zde znamená mnoho paranoie, stresu a nátlaku skoro ze všech stran. Dobový černobílý obraz a Herrmannova pod kůži vrývající se hudba posilnily všechny hrůzu nahánějící pasáže natolik, že jsem byl ze všech situací, které měly následovat, napjatej jak guma od trenek. Tenhle thriller zafungoval moc dobře. ()

Duke90

"Cape Fear" je přesně ten případ, kdy nemám potřebu mezi sebou srovnávat originál a remake. Oba filmy jsou totiž skvěle natočené a poplatné době, ve které vznikly. A hlavně každý z tvůrců má svůj vlastní rukopis. Původní snímek si cením především kvůli perfektní atmosféře detektivního rázu a třeba Gregory Peck jako právník mi sedl o poznání více než Nick Nolte, protože je jednoznačně lepší herec. U Roberta Mitchuma a Roberta De Nira je to těžké. Oba jsou totiž vynikající "kanóni" - jen každý jiný. Hudba od Bernarda Hermanna je stejně jako u "Psycha" nesmrtelnou klasikou! ()

thornhill

Dobrý thriller ktorý trochu zostarol. Scorsese ho vylepšil a pre mňa je jeho verzia kultová ale bez originálu by nevznikla za čo díky povodným tvorcom ()

CorvusBlek

Pro mě tento původní film lepší než remake Scorseseho. Opravdu hutná atmosféra od začátku, skvělé výkony hlavně Gregory Peck a Robert Mitchum excelují a vše spěje zrychlujícím se tempem do finiše. 75% ()

Elessar.

Videla som oba filmy a dokoca čítala knihu. Tá je v oboch prípadoch adaptovaná veľmi voľne, hoci by sa dali nájsť spoločné črty. Mňa osobne oveľa viac oslovil Scorseseho remake. ()

MFZB

Už dlhší čas som mal chuť si pozrieť nejaký postarší filmík a pri prehliadaní warez fóra mi do oka padol práve tento a dobre som spravil, že som po ňom siahol. Výborný film s dobrým hereckým obsadením a hlavne skvele podaným výkonom Roberta Mitchuma - záporáka. Príbeh možno, že nebol dvakrát originálny, kto vie, ale rozhodne bol pozoruhodný a skvele spracovaný po všetkých stránkach. Proste tá filmárčina, aj keď neboli také možnosti ako teraz, bola na istej úrovni a nedá sa porovnávať s tou dnešnou, ktorá v mnoho prípadoch nestojí za nič. Vždy som veril týmto 60-tym rokom, a bol som presvedčený, že sa tam nachádzajú mnohé kvalitné filmy a nie len nejaké upírske blbosti, a toto je jeden z najlepších filmov aký som videl z toho obdobia. Ešte by som sa mal pozrieť na remake a potom si to nejak porovnám, ale v tomto prípade sa jedná o dobré dielko, ktoré stojí za pozretie... ()

Atron

Očekávané okamžiky hrůzy se nějak nedostavily a ke konci jsme se spíš bavili, takže nesplněné očekávání... i když se mí oblíbenci snažili seč mohli, tak ne víc než dvě hvězdy. ()

Skunkiee

Výborný, napínavý černobílý thriller., který směrem k závěru správně graduje. Výtečná hudba. Mnohými zde odsuzované jasné rozdělení dobra a zla jsem naopak přivítal. Díky tomu je snímek daleko napínavější než novější verze (ve vší úctě k mistru M.S.), protože přesně víme komu a co přát. Vyzdvihl bych herecký výkon Roberta Mitchuma. Jeho Max Cady je mrazivě děsivé, odporné zvíře, kterému jsem v průběhu snímku přál co nejhorší konec. ()

IronDragon

Skvělý a originální film o paranoie způsobené schopným, a práv nebezpečně znalým, zločincem, lačnícím po odplatě. Tak nějak bych shrnul do jedné věty děj tohohle perfektního thrilleru s taktéž perfektními hlavními herci Gregory Peckem a Robertem Mitchumem. Ten ve své roli pomstychtivého psychopata exceluje a svými výkony tak přivádí na svět jednoho z nejschopnějších padouchů a stalkerů. Dále je tu v některých scénách pořádná dávka napětí, skoro jako od Hitchcocka. Trochu tu ale pokulhávala choreografie u většiny soubojů (s výjimkou toho v přístavu) a také u té závěrečné rvačky mi kazily dojem horší střihy a skoro jakoby chybějící záběry. Navíc skoro při žádném souboji nejsou slyšet zvuky rvačky, které by vydávali oba soupeři. Například o nějakém hekání, kýchání nebo šramocení si můžeme nechat jen zdát a pouze poslouchat hudbu. Ale ta hudba! Ta je tu doslova ikonická, hlavně hned na začátku. Ještě více potěší to, že se touto hudbou inspirovali tvůrci seriálu Simpsonovi a udělali z ní něco jako Theme song Leváka Boba. To je rozhodně bezva. (mimochodem, nikde jsem to sice nečetl, ale když jsem tu hudbu na začátku filmu zaslechl, bylo mi hned jasné, že podobnost se Simpsonovými není náhodná, jako u spousty slavných filmů, které parodovali) Ještě bych se chtěl vyjádřit ke komentáři uživatele Oskar: Herečka Nancy, Peckovi nezletilé dcery je skutečně nezletilá! A možná ti připadá už dospělá, ale každopádně v době premiéry filmu jí bylo 15. Abych to zas neprotahoval, je to úžasná podívaná se skvělou atmosférou a příběhem. Do plného počtu zbývalo opravdu velmi málo, ale přesto trochu ano. HODNOCENÍ: 88% ()

Flashheart

Dobrý námět, dobrá ústřední dvojka, dobrá hudba, fakt hodně špatná Bergen, sice v té době znásilňovanou ženu neuměl zahrát obstojně skoro nikdo, ale tato slečna toto amatérství dokázala dotahnout z divize do pralesa v Horní Dolní. Hned čtvrt hvězdičky dolů úplně v první scéně jestli to vůbec byla scéna, proč maj někteří režiséři to nutkání vycákat svoje nejlepší esa hudebního doprovodu ke scénám nejvyššího napětí hned na začátku v titulcích? Takhle si vystřílet zásobník už cestou do bojiště a v bojišti být za amatéra, bože proč... Celkově to bylo takové nějaké slabé, třeba finále napsané a sestříhané hrozně amatérsky. Rozhodně slabší, než předělávka, znovu si to jistě nepustím. ()

Kay84

Doporučuji! Nečekejte krev a přehršle násilí. Celý film je koncipován tak, jak se na pořádný psychothriller sluší. Robert Mitchum je ve své záporácké roli skvělý - je Maxem Cadym v každém záběru. Gregory Peckovi role advokáta a dobré hlavy rodiny sedí jako ušitá, stejně jako ve filmu "Jako zabít ptáčka" ze stejného roku. Ostatní postavy jsou také dobré, ale proti těmto dvěma - pochopitelně - dosti šedivé. Pouze k výběru představitelky dcery Nancy mám výhrady. Vypadá jako stará-mladá a tím sráží i její herecký výkon a stává se tak jediným slabým článkem filmu, který Vás přiková do křesla a modlíte se, aby se Vaší rodině nestalo to, co Bowdenovým. ()

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

Mys hrůzy dostane seriálovou verzi

24.11.2023

V roce 1962 vznikl dnes již klasický americký thriller Mys hrůzy podle předlohy „The Executioners“ spisovatele Johna D. MacDonalda z roku 1957 (u nás vydané pod titulem „Mys strachu“). V příběhu o… (více)