Altmanův mistrovský, ironický místopis britského třídního systému je režijním koncertem pro takřka 30 herců. Mozaikovité vyprávění o jednom víkendu na venkovském šlechtickém sídle je jak ironicky přesnou studií doby a mravů, tak filmařsky suverénní a kultivovanou podívanou. William a Sylvie McCordleovi pořádají na svém honosném venkovském sídle sjezd aristokracie různého vlivu a postavení. Každý z přítomných má přiděleného sluhu, který krouží kolem jako žralok ujišťujíc se, že velkomožnému pánovi nic nechybí. Režisér nám detailně představuje každý takový pár a odhaluje jejich před okolním světem ukrývaná tajemství. Dějem pak radikálně zamíchá tajemná vražda, od které příběh nabírá na rychlosti a řítí se k originálnímu, šokujícímu a nepředvídatelnému finiši, jak se sluší na velikou personu světové kinematografie, Roberta Altmana. (oficiální text distributora)

misterz

To je typický Altman. Brilantná vzťahová nadstavba medzi jednotlivými postavami, no ktorá mi žiaľ narozdiel od jeho Krátkych strihov (1993) skoro nič nepovedala a bavila ma podstatne menej. Určite to bolo aj kvôli samotným postavám, ktoré neboli tak výrazné a tak dobre napísané ako už v zmienených strihoch. Tiež príbeh, ktorý utvárali bol často nezáživný, nudný a mdlý, pričom som sa v ňom zo začiatku aj trocha strácal, keďže hneď a bez prípravy na vás vybafne toľko mien, ktoré si je treba zapamätať. No a samotné pátranie po vrahovi a konečné rozuzlenie tiež prinieslo iba málo vzrušenia. Lepší priemer. 65/100 ()

Gary

Kecy Kecy Kecy, Vražda, Kecy Kecy, Konec. - To je děj Altmanova filmu. Nesmíte čekat napětí, nesmíte čekat humor, nesmíte čekat skoro nic, krom dobře napsaných textů. Nominace na Oscara za nejlepší film ? Ve jménech hlavních postav se začnete lehce orientovat až ke konci a některé sluhy pomalu nerozeznáte ani podle obličeje. Režisér nedokázal využít suverénnost Maggie Smithové, ani kvalitní herectví Michaela Gambona. Co se týče Owena, ten roli nehraje, ale odříkává. Zklamání oscarového favorita za rok 2001. ()

B!shop

Tohle je asi prvni film, co jsem od Altmana videl a nijak zvlast me neoslnil. Hlavni prednosti je dobrej scenar, protoze tu je krasne ukazanej zivot sluzebnejch a panu. Jenze problem je, ze v dobe, kdy vetsina filmu jde do finale, se v tomhle filmu teprve zacne neco dit, ta stopaz je fakt nehorazne prehnana. Dalsi plus jsou herci, neni tu zadnej hlavni hrdina, na vsechny je soustredena pozornost a kazdy hraje mistrovsky. Nejvic me asi zaujal Stephen Fry. Ale je s tim taky spjatej problem, ze az do konce jsem u par postav nevedel, co jsou zac. Oskara za rezii a scenar bych klidne dal, mozna i za ty kostymy, ale nechapu tu nominaci pro Helen Mirren. Celkove se nejedna o spatnej film, navic tu je dobra atmosfera tehdejsi doby a celkove to je docela stylovy, jen jsem proste cekal neco ve stylu Sherlocka Holmese a ono tu o tu vrazdu nakonec vlasne nejde. ()

hippyman

137 minut mínus úvodní hodinka nudy by byla snad i slušná podívaná... druhá polovina nabrala parádní spád, ale když ve fotbale dostanete v prvním poločase bůra, taky těžko dosáhnete na výhru... příšerná ukecanost a přemíra vykreslování charakterů, přestože kvalitně obsazených, zanechala pouze průměrný zážitek... škoda přeškoda. 60% ()

Slarque

Vynikající scénář, který zcela vážně mapuje život na jednom šlechtickém sídle během pořádání honu, a zároveň si ze spousty věcí nepokrytě a trochu jízlivě střílí. Perfektní režie dokazuje, že Robert Altman ještě nepatří do starého železa, a dovoluje nám život v Gosford Parku sledovat v zajímavých, dlouhých záběrech. Třešničkou na dortu je vynikající herecká sestava, která nemá moc slabších míst. Zhruba třicítka herců tu ztvárnila působivé a uvěřitelné miniatury, které by mne nejspíš zaujaly i bez kriminální zápletky (ta je tu ostatně spíš na odlehčení). ()

• Žádný herec, který hrál sluhu, nebyl nalíčený. (Teres)
  • V každé scéně je vždy přítomný nějaký sluha. (Teres)
  • Dva herci - Michael Gambon a Derek Jacobi - měli v době natáčení titul Sir, dvě herečky - Maggie Smith a Eileen Atkins - titul Dame. Dva další herci zmíněnáých titulů později také dosáhli. Jmenovitě se jednalo o Alana Batese a Helen Mirren. (KlonyIlony)

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon