Panství Downton, to je dokonalá kronika života příslušníků britské aristokracie a jejich zaměstnanců v prvních desetiletích dvacátého století. Tlak, který vyvolává moderní doba, přímo kontrastuje s prostředím, jež je založeno na respektu k tradicím a zažitým rituálům. Majitelé panství, Crawleyovi, ale tuší, že pokud nepůjdou s dobou a nepodstoupí dobrovolnou modernizaci, nemají naději na přežití. Tím spíš, že ty, kteří se jim starají o celodenní servis, postihly emancipační tendence a představa, že budou svým pánům sloužit až za hrob, už dávno vyšla z módy. V této atmosféře bublajícího neklidu dorazila na panství zpráva, že ho poctí návštěvou anglický král. Pro všechny je to životní zážitek, na který se ti „nahoře“ i ti „dole“ musí víc než stoprocentně připravit. Jenže osud je prevít, který dokáže zaskočit i ty nejpřipravenější. Královo služebnictvo chce převzít kompetence toho místního, jelikož ho považuje za neschopné, a domácí se rozhodnou rafinovaně bránit. Plánovaný příjezd krále také na panství přiláká nejrůznější nezvané návštěvníky, kteří mohou mít ty nejhorší úmysly. A do toho všeho se navíc připlete láska. (CinemArt)

Sany33

Príbeh: Zaujímavý pohľad na osudy Britskej aristokratickej rodiny a ich služobníctva. Herecké obsadenie: Je to veľa dobrých hercov v podstate sa jedná o špičku Britskej hereckej školy. Prevedenie: Tak čo by som k tomu povedal, všetko sa rieši iba na panstve alebo v jeho bezprostrednom okolí. Celí príbeh sa aj točí iba okolo neho. Pocity: Všetko je až príliš umelé a sladké. Potom sa zrazu chcú tvorcovia zahrať na inovátorov a šupnú do príbehu ilegalnu gay párty. Jednoducho mi to veľmi nesedelo. Pridaná hodnota: Verím, že pre fanúšikov seriálovej predlohy sa vo filme udeje veľa a dostanú sa k množstvu informácií. Ale pre mňa ako diváka čisto iba filmového počinu je to veľmi priemerné. 50% ()

filmfanouch

Je to už nějaký pátek od seriálového Panství Downton. Ten seriál jsem měl rád, viděl jsem všech 52 epizod, ale poslední 6. série dorazila v roce 2015 a už si seriál vlastně zas tolik nepamatuji. Pamatuju si jenom, že mě bavilo se na něj koukat, měl jsem rád jeho postavy jejich příběhy, jeho kostýmy a především samotnou krásu Panství Downton. Když jsem se tedy dozvěděl, že se chystá filmové pokračování, začal jsem se vlastně těšit až se do Panství Downton zase podívám. A i když si ten seriál moc nepamatuji, okamžitě jsem si vzpomněl na jeho postavy a jak je rád zase uvidím. A zároveň jsem si říkal, že by bylo fajn kdyby nebylo potřeba znát každou epizodu seriálu a užít si film sám o sobě. A naštěstí zrovna tahle věc funguje. Je jedno zda si seriálové Panství Downton nepamatujete či jste ho dokonce neviděli. Celé se to odehrává 2 roky po celé sérii a zápletka je celkem jednoduchá- Král a královna cestují po Anglií a hodlají přespat právě v Panství Downton. Obyvatelé panství a především rodina Crawleyových jsou tak rázem vzhůru nohama, snaží se udělat si co nejlepší reklamu a zároveň musí řešit i osobnější věci. Je to vlastně celkem komorní zápletka, která nemusí zaujmout každého, pokud si alespoň vzdáleně všechny ty postavy pamatujete, funguje to. Někdo tají svou homosexualitu (protože je zrovna nelegální), někdo čeká dítě, někdo by rád Panství Downton prodal ..... Osobní dilemata a dramata, která ale fungují. Především to ale vše vypadá neskutečně hezky.Kostýmy jsou pastva pro oči. Panství Downton je pořád neskutečně nádherné místo. John Lunn, autor hudbě k seriálu se vrátil a opět to lahodí uším. Obrazově je to neskutečná lahoda. Vizuálně jde o fakt vydařený film, ani v těch příběhových vodách se to ale vůbec nedrží zkrátka. Filmové Panství Downton může opravdu vidět člověk, který seriál neviděl. Občas se sice naznačí co se někomu dělo v době seriálu, jinak se tu ale rozhodně neotvírají příběhy ze seriálu. Jsou tu zcela nové příběhy, které začnou v tomto filmu a skončí v tomto filmu. I přesto, že je postav hodně se ke každé dá udělat snadno vztah, tuplem pokud si je člověk pamatuje ze seriálu. Parádně to utíká a střídá to jeden menší příběh za druhým. Občas je to dojemné, občas zábavné. A velmi dobře se to bilancuje. Pořád se tam něco děje, takže nehrozí, že by se film občas nehnul z místa. Občas se může zdát film příliš směšný nebo přehnaný, podobný nádech má ale i seriál, takže je vše naprosto v pořádku. A onen fakt nabubřelosti a povrchnosti se dá stejně jako v případě seriálu snadno překousnout. Ve finále potěší fakt, že je to především milý dodatek/milá tečka za celým příběhem Panství Downton. Maggie Smith je zase jednou totálně super (stejně jako zbytek castingu) a posledních 5 minut funguje jako regulérní dojíčka na emoce. Pořád to není ta nejvyšší liga a ani žádný výjimečný film, který se dá hodiny rozebírat, pořád ale dokáže zábavně bilancovat mezi žánry a vyhrát si s více jak tucty postav. A to taky není lehký úkol. Seriál rozhodně nebyl zostuzen. A vlastně mám aktuálně chuť si v nejbližší době dát celý seriál znovu... () (méně) (více)

chelseaman22

Tak pokud existuje obdobně interesantní seriál, tak bych raději celou noc blil, než abych pozoroval pohled do kuchyně, kde se připravuje královská večeře. Na jeden film je tu prostě příliš moc charakterů, které nemáte šanci poznat. 29 % Celosvětový příjem k 19. 1. 2020: $190,954,135, což je 11,23 násobek rozpočtu ()

slunicko2

Opět mezi svými. 1)  Jak zaznamenali mnozí kolegové, film působí jako obchodní projekt těžící z obliby seriálu. Nic nového nepřináší. Opakovaně jsem měl pocit, že dialogy už jsem v seriálu slyšel a zápletky (kromě té hlavní) viděl. V hrnci zbylo něco polévky, tak jsme dolili vodu, přihodili kostku a pár nudlí a rodinka má opět svou tekutou mňamku._____ 2)  Základní zápletka sama o sobě je fajn, ty doplňkové se v rámci seriálu snesou. A v tom je kámen úrazu. Film totiž působí jako další vánoční dvojdíl, který nikam dál nepokračuje._____  3)  Abyste mně správně rozuměli, i tak jsem na film koukal s potěšením. Kvitoval jsem s radostí události, které místy i trochu posunuly hlavní postavy a spokojeně jsem sledoval, čím ještě budou muset moji favorité projít. V tomto smyslu jsem nespokojen nebyl._____ 4)  Výtky, že je ve filmu moc postav a že se v nich divák nevyzná, jsou nepatřičné. Snímek očividně není určen divákům, kteří seriál neviděli, ba právě naopak. Milovaný pojízdný zmrzlinář přijede opět do města a děti, potažmo diváci, si znovu mohou vychutnat jeho báječnou sladkou pochoutku, i když dnes už chutná maličko méně._____ 5)  Výstižný koment: Marze***._____ 6)  Tak si počkáme, co nabídne Panství Downton: Nová éra. ()

Necrotongue

Stejnojmenný seriál jsem vždycky hodnotil vysoko, já mám totiž příběhy z anglických sídel ve velké oblibě včetně dělení na lidi nad a pod schody. Film ve mně ale žádné nadšení nevyvolal. Celou dobu z něj bylo jasně cítit, že jde jen o jakousi nástavbu, jednotlivé postavy se postupně objevují, aby nezadržitelně obsadily své posty, takže mě doopravdy potěšila jen Tuppence Middleton. Bylo to už jen vaření z vody a velká spousta nevyhnutelných, šťastných zakončení už na mě byla přece jen příliš. Třetí hvězdičku jsem přidal jen ze slušnosti. P. S. Familiérní tykání mezi personálem volalo po devítiocasé kočce. ()

• Při přehlídce yorkshirského pluku za účasti krále Jiřího V. hraje skladba Julia Fučíka „Florentinský pochod (Op. 214)“ z roku 1907. Její autor, český skladatel vojenských pochodů c. a k. armády, byl strýc nacisty popraveného komunistického novináře Julia Fučíka, autora Reportáže psané na oprátce. Rodinné vztahy jejího autora tak odkazují i na části děje filmu, kde krom rozporů mezi monarchisty a republikány v rámci rodiny Crawleyů zazní i přesvědčení o komunistickém smýšlení jedné služebné. Spíš než o záměr tvůrců jde patrně o náhodu, ovšem zajímavou. (Korsak)

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)