Roku 1928 ztroskotala vzducholoď Italia na ledové kře. Přeživší členy posádky by čekala jistá smrt, kdyby se z velitelské gondoly nepodařilo zachránit vysílačku, kterou si přivolali pomoc. Poté musí mnoho dní čekat na záchranu v červeném stanu, obklopeném ledovou tundrou, než se objeví ledoborec Krasin. V hlavních rolích tohoto nákladného velkofilmu se objevili Peter Firth (velitel výpravy Umberto Nobile), Claudia Cardinale a Sean Connery jako Roald Amundsen. (mahler)

cheyene

Dobrodružný velkofilm sovětsko-italské produkce, v němž se objevuje řada známých herců, což dodává snímku na poutavosti, ovšem už i samotný příběh, jenž je založen na skutečné události, je atraktivní. Škoda, že Běhounka nehrál nějaký český herec. :) Prolínání života trosečníků se soudem mrtvých je zajímavé a spíše k dobru. Kdyby byl snímek o něco kratší, zvažoval bych i 5*. ()

classic

20. roky - 20. storočia boli pre talianskeho polárneho bádateľa Umberta Nobileho, jednak prelomové, úspešné, ale aj osudné, katastrofálne. Najprv spolu so svetoznámym Nórom Roaldom Amundsenom, na jeho vlastnoručne skonštruovanej vzducholodi, s názvom - Norge, preleteli obaja spoločne severný pól, to bolo ešte dva roky predtým, ako sa Nobile odhodlal viesť vlastnú expedíciu, taktiež so vzducholoďou ITALIA, ktorá sa počas spiatočnej cesty, po zdolaní tejto méty, zrútila s celou posádkou, a tak ostali trčať opustení, na ľade a snehu, s ľadovými medveďmi v pozadí, aj v popredí, čakajú na vytúženú záchranu, ktorá prichádza z viacerých strán, máme tu ruský ľadoborec Krasin, ktorého taktiež čakajú prekážky v podobe hrubého ľadu, cez ktorý nemôžu len tak prejsť, ďalej rôzni letci, rôznych národností, chcú pomôcť, ale niektorí v tom vidia iné záujmy, dá sa povedať, že VYPUKLA akási celo - svetová, hotová hystéria, pri ktorej zahynul aj Amundsen, keď išiel na pomoc Nobilemu. Kvôli polárnej expedícii, s ich členmi, sa pripájajú iní, ktorí mieria k ich záchrane, a ako to už býva, vždy si to niekto musí odniesť, ak sa vypraví na nebezpečnú misiu, ktorá zaváňa smrťou, tak ako číhala práve na Amundsena, ktorý už voľakedy zubatej unikol... Pri pozeraní tohto mimoriadne znepokojivého filmu, mi zišlo na UM, že toto mi niečo pripomína. Je to film, z 90. rokov, s názvom Prežiť, keď lietadlo so športovcami, havarovalo v Andách. Vtedy museli, ak chceli prežiť, jesť ľudské mäso... To sa pripisovalo udalostiam, zo 70. rokov, 20. storočia. V tomto prípade, v strhujúcej réžii, môjho obľúbenca Kalatozova, vo veľmi výpravnom zovretí, keď sledujem, nielen stroskotancov, ale pozerám sa aj na záchranné akcie - ľadoborca Krasina, letcov, chlapíka, ktorý pomocou rádia zistil, že Italia - nie je komplet stratená... , sa PRISTUPUJE úplne rozdielne, ako vo filme Prežiť. Má to jednak veľký rozpočet, medzinárodné obsadenie, s ULTRA nádhernou Claudiou Cardinale, či Amundsena si zahral Sean Connery, alias AGENT s povolením zabíjať, 007, James Bond. Nobileho stvárnil Peter Finch, inak vystupujú tu najväčšie herecké SUPERSTARS : Hardy Krüger, Mario Adorf, Nikita Mikhalkov, Donatas Banionis, skrátka, všetci chceli byť pri tom ! A aby toho nebolo ešte málo, postavy vo filme, sú už všetky mŕtve, vracajú sa spoločne v brilantnej retrospektíve k následným UDALOSTIAM, v psychologickom význame, súdia Umberta Nobileho, za všetko, čo sa odohralo. Za smrti jednotlivých členov výpravy, za Roalda Amundsena, ktorý taktiež zahynul počas záchrannej akcie. Je to veľmi zaujímavé, to takto všetko pozorovať, také atypické pristupovanie k veci, sa v tejto vízii dostavilo, a nie je to na škodu, občas to ale ruší pozeranie, preto som ubral jednu hviezdičku, ale stále sa jedná o nadčasové dielo, s výbornou sugestívnou kamerou, výpravou, hercami + samotnou témou, ktorá spustila reťazovú REAKCIU... PS : Odporúčam jedine : 2. a pol hodinovú ruskú verziu, v ktorej je toho oveľa viac, ako v pôvodne dvoj - hodinovej verzii. () (méně) (více)

Snorlax

Psychologický snímek o strachu ze sebe sama, z vlastního zklamaní, o sebemrskačské potřebě vkládat jiným do úst pohrdání a také o touze přežít je spíše dramatem než dobrodružným filmem. Zamrzí snad jedině to, že Běhounka nehrál nějaký Čech, ale Jurij Vizbor. Ale to je jediná výtka, kterou k filmu mohu mít. Kalatozov opět sází na skvělou kameru, která není tak objevná jako v Já Kuba, ale zato je mnohem emotivnější. Spolupráce nejlepšího italského skladatele filmové hudby se spoluautorem původní dokonalé muziky k Jen počkej, zajíci! také dopadla na výtečnou, i když hudební doprovod filmu překvapivě inklinuje spíše k ruské filmové klasice. ()

majo25

Hviezdne herecké obsadenie tohoto sovietsko-talianského snímku budí určite pozornosť - bloňdavý Connery ako Amundsen, C.Cardinale s hroznou parochňou, že ju vôbec ťažké nazväť krásnou, nemeckí a britskí herci - fakt netypické na ZSSR. Príbeh je skôr dráma na popredí i pozadí dobrodružnej výpravy najprv dosiahnutia severného pólu vzducholoďou a potom pátranie po stroskotancoch. I podvedomý súd, či veliteľ urobil všetko pre záchranu svojich ľudí. Po technickej stránke je film určite podarený - spracovanie akčných scén nezaostáva za západnou produkciou, menej už po stránke hereckej. Hodnotenie: 65% ()

misterz

Tak neviem... vzhľadom na hodnotenie som čakal niečo zaujímavejšie a atmosfericky hutnejšie. Uznávam, snímok má veľkú duševnú hĺbku a hodnotu, tiež disponuje množstvom metafor a predobrazov vztiahnutých predovšetkým na jednotlivé postavy, ich charakter, pohnútky a ich ďalšie konanie. V tomto smere je to naozaj výborná záležitosť. Len čo z toho, keď mi nesadla forma - štýl a spôsob vyskladania celého príbehu ako i jeho dramatizácia. Tu ma to vôbec neoslovilo, to posedenie postáv a súd s veliteľom výpravy bolo vzhľadom na už spomenuté odkrývanie jednotlivých charakterov dôležité, no podľa môjho názoru to išlo urobiť aj zaujímavejšie. Ani samotný survival nebol bohviečo, nepodarilo sa tu navodiť zodpovedajúcu atmosféru aj keď to nebolo vyslovene zlé. Jediná vysoko nadpriemerná vec na snímku je Morriconeho hudba, ako inak, ten pán je génius a svojim majstrovstvom tak dokáže mnohé zachrániť. Jeho uchu lahodiaca nadpozemská hudba ťahá snímok do lepšieho priemeru. 65/100 ()

• Skutečné výpravy se zúčastnil i náš věděc a spisovatel František Běhounek. Ve filmu ho hraje Juri Vizbor. (karel46)
  • Film měl premiéru dne 24. prosince 1969 v Římě. (Cucina_Rc)
  • Kvůli historické přesnosti se na filmu podílel i samotný Umberto Nobile, kterému v té době bylo osmdesát čtyři let. (Zdroj: kniha The Films of Sean Connery - Lee Pfeiffer, Philip Lisa). (Locksley)