V sobotu večer, v neděli ráno

• Velká Británie Saturday Night and Sunday Morning (více)

Adaptácia rovnomenného románu Alana Sillitoea o ďalšom z radu rozhnevaných mladých mužov, ktorých v povojnovom Anglicku nečakalo nič lepšieho ako ťažká práca, alkohol a smrť.  Hrdinom adaptácie rovnomenného románu Alana Sillitoea je ďalší z radu mladých rozhnevaných mužov, ktorých v povojnovom Anglicku nečakalo nič lepšieho ako ťažká robota, alkohol a smrť. Arthur Seaton celý týždeň tvrdo pracuje v nottinghamskej továrni, aby si v sobotu večer užíval. Jeho heslom je: "Chcem sa zabávať, zbytok je len obyčajná propaganda". V mene svojej životnej filozofie každý týždeň zo soboty na nedeľu leje do seba jednu pintu piva za druhou a zabáva sa s dievčatami. Začne si milostnú aféru so staršou Brendou, hoci je vydatá za jeho kolegu z továrne. Ani to mu však nebráni, aby sa zaujímal o iné ženy. Keď stretne mladú naivnú Doreen, bez problémov ju zvedie. Brenda mu však oznámi, že čaká jeho dieťa. Dokáže ľahkovážny a hrubý Alan zaujať postoj k vlastnému životu, alebo sa bude naďalej každý týždeň zo soboty na nedeľu ukrývať vo svojom dočasnom útočisku a dúfať, že pondelok mu už nikdy neprinesie nenávidené vytriezvenie? (oficiální text distributora)

dopitak

Karlos80: "Děvče, které si po čase najde, je rozhodnuto vybudovat si s ním svůj maloměšťácký šťastný domov a Arthurovi začíná podobně rezignovaný život, jaký vedl jeho otec."___ Ten film má takovou atmosféru, že jsem mu ten maloměšťácký život s krásnou Dorren (Shirley Anne Field) začal skoro závidět. ____Albert mluví jak prase a ani ostatní se nevyjadřují zrovna oxfordskou angličtinou ale když si na tohle zvyknete, začne to být docela ok.___Líbila se mi neemotivita mezi návštěvujícími a navštěvovanými, takové to "vy jste přišel but I don´t care." Když si kluk u nás přivede domů holku a rodiče jsou doma, obvykle na sebe nehouknou na půl huby "how do you do", ale pozdraví se a snaží se aspoň trochu konverzovat (aby se neřeklo). Schválně si všimněte, jak vypadá podobná situace v Reiszově filmu. ()

raroh

Takový střízlivý britský Divoch a Rebel bez příčiny zakotvený v dělnické sociální realitě (viz i pravdivé zobrazení, jak tito nespokojenci končívají - velmi rychle je ovládne nějaká ta žena), včetně toho, že mladý bouřlivák je sympatizantem komunistické strany. ()

mcb

V sobotu chlastat, v neděli střízlivět, v pondělí zás do práce. Uzavřený kruh. Vede z něj cesta ven? ()

Stanislaus

Jeden z názorných příkladů britského hnutí New Cinema, ve kterém jsou patrné mnohé charakteristické prvky filmů této doby - mladý rebel z dělnické třídy v hlavní roli, který se snaží vzepřít společnosti, kterou zřetelně opovrhuje, přičemž se to vše neobejde bez trošky násilí a silných slov. Ve výsledku mě tento snímek příliš nezaujal - abych řekl pravdu, tak jsem ho spíše bral jako učebnicový příklad britské "nové vlny". Zkrátka jeden z mnoha filmů, který i přes svojí hodnotu šel mimo mé divácké obzory. ()

ScarPoul

Rozhnevaný mladý muži boli generáciou, ktorá mala isté znaky podobnosti s americkou beat generation. Prejavila sa hlavne v literatúre. Karel Reisz, režisér českého pôvodu, ktorý ako jediný člen rodiny prežil Hitlerové čístky, sa prejavil ako dokumentarista, v druhej vlne dokumentárnych filmov ktorá bola dominantnou v Británií v 50 rokoch. V sobotu večer a v nedeľu ráno je jeho hraný debut. Film rozpráva obyčajný príbeh Arthura, ktorý pracuje v továrni na výrobu guliek a ktorý si vždy po šichte odskočí na pivo, alebo za nejakou babou.Búri sa proti spoločnosti, proti susedom a ľudom, ktorých mašinéria spoločnosti uvrhla do stereotypu a pritom si sám viaže okolo krku podobný uzol. Po hereckej stránke nie je filmu čo vytknúť. Herci sú prirodzený, ich vývin je nenásilný, postupný, vďaka čomu si máme možnosť na ne zvyknúť a brať ich v rámci zápletky, ktorá sa neustále vyvíja takých akých sú. Samotný film sa snaží o čo možno najreálnejšie zobrazenie udalostí, ktoré vedú k tomu, že rozhnevaný mladý muž sa začne upokojovať. Čiernobielosť obrazu dodáva filmu na drsnosti. Film je výrazný hlavne silným réžijnym rukopisom a predlohou Alana Silitoea, ktorý zobrazil všedný príbeh človeka bez väčších dramatických scén, neuveriteľne zaujímavo. Čo sa v nemalom rade podpísalo aj na finálnej podobe filmu. ()

rawen

Podivná záležitost, skrz naskrz prodchnutá atmosférou 50-tých let. Možná je to taky tou dobou, ale "rebel" Albert Finney mi moc jako rebel nepřipadal --- možná bychom se mohli chvíli hádat o formách a podobách rebelanství postupem dvacátého století, film samotný mě ale moc nepřesvědčil. Ze začátku zajímavé, pak už jen banální... 6/10 ()

Terva

CITÁT - Jsem tu kvůli zábavě, všechno ostatní je propaganda........... Soutěž o pití piva na úvod mi připomněla, že mám žížeň. CITÁT - Pivo, prosím.......... Od pondělka do pátku makaj, v sobotu a neděli je jen zábava. To mi už neznáme, makáme i o sobotách a nedělích. Na zábavu není moc času. Tenkrát se prostě uměli bavit. CITÁT - Starý dobrý časy.......... Hlavní hrdina je sice šprýmař, lže a je tak trochu na holky, ale dokáže poznat, co je dobré a co špatné. Samozřejmě, že se svým chováním dostane do maléru, ale snaží se ho řešit. Nějak jsem naopak nechápal jeho počínání na pouti okolo 65 minuty, ale je to starší snímek a jako zápletka to prostě fungovalo. CITÁT - Do prdele, já jsem takovej, jakej jsem, nic o mě nevědí. Jen Bůh ví, kdo jsem........... Konec byl zajímavej a ..... CITÁT - Pojď jdeme domů, lásko............ ()

corpsy

V dobách, keď sa týždenný plat míňal ( hlavne u mladých ) na víkendové večierky a párovanie s opačným pohlavím, snáď ani neexistovala emócia ako je láska, či svedomie. Bola len pýcha, arogancia, ale aj cit pre vlastnú existenciu, ktorú nikto nechcel len tak predať. Albert Finney, jeho postava, sú vzorom možného úteku z krutej reality, teda ak máte pred tridsiatkou. ()

Cimr

Jednoznačným plusem je nejednoznačnost. Žádní chudáci dělníci a proti nim zlí vykořisťovatelé, jako tomu bývá třeba v Kazanových filmech. Co si budeme povídat, Arthur si dostat do držky zasloužil, prestože je mi svým anarchistickým postojem docela sympatický. Jinak ale bohužel nemám, co pochválit. Obyčejný příběh o obyčejných lidech je na můj vkus trochu moc.. no, obyčejný.. ()

fragre

Vzpomínám si, jak mocně na mne zapůsobila už kniha, když jsem ji četl poprvé někdy kolem r. 1980. Skvělý popis světa dělnické třídy bez idealizace a ideologizace. Tento film se dost věrně drží knihy ( i když ta je o kousek lepší) a Arthur je zde opravdu Working Class Hero, žádný jednoznačně kladný hrdina, ale postava s kterou se lze hodně identifikovat, i když ho někdy nehorázně prudí. Je to opravdu civilní forma rebela bez příčiny. Za tímco ti američtí jsou romantizované a heroizované figury, balancující na hraně zákona (prostě takoví modernizovaní westernoví Outlaws) a končící tragickou smrtií, je Arthur řízek, kterého lze potkat v hospodě. Také jeho "tragický" konec je skrz naskrz civilní. Vynikající dobová atmosféra ulic, dvorků, hospod a skromných bytů, které černobílá podoba filmu přidává na intenzitě. 4, 5 *. ()

kaylin

Celkem zajímavé zachycení doby a místa prostřednictvím mladých lidí, kteří si vlastně nejsou jistí, co to znamená žít. Prostředí je skvěle ztvárněno a snímku velmi pomáhá, že je natočen černobíle. Ten svět tak působí, stejně jako mysl mladých. Albert Finney ukazuje, jak byl skvělým hercem už na začátku své kariéry. ()

slunicko2

Rozzlobený mladý muž ví, co nechce, ale neví, co chce aneb What I´m out for is a good time - all the rest is propaganda! 1) Neorealismus mě obecně příliš neoslovuje a proto ani tato ukázka anglické nové vlny není my cup of tea. Ke sledování mě přivedla nesmrtelná scénka, v níž si Holzmann kupuje od Janžurové lístky do kina na film, který dávají v sobotu večer a v neděli ráno._____ 2) Příšerný dabing Studia B z roku 2008 podtrhl vágnost melodramatických dialogů a celkově nepříjemný pocit, který jsem ze snímku měl. Film je bezesporu kvalitní, ale prostě se mi nelíbí._____ 3) What did you do that for?, ptá se Brenda svého milence poté, co hodí kamínek na střechu plechové boudy. On pak přemýšlivě odpoví: I don´t know, just felt like it I suppose. Takové je to pořád..._____ 4) A na závěr malá připomínka pro neopatrné budoucí matky: What do you think having a kid means? You're doped and sick for 9 months, your clothes don't fit, nobody will look at you. One day you're yelling out and you've got a kid. That's not so bad but you've got to look after it for the rest of its life. You want to try it sometime. ()

Skip

Do práce a po práci trochu tý legrace, pivo, ženský a rádoby drsňáctví. Film je sice natočen vcelku dobře, ale měl jsem pocit, že se to tak nějak plácá odniku nikam. Prostě půlhodina o životě jednoho chlapíka, která mě moc nezaujala, stejně jako onen chlapík. ()

d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1961 - 1. cena Najlepší film, Najlepší herec (Albert Finney), Najlepší scenár (Alan Sillitoe), Cena film.kritikov za najlepší film ◘◘◘◘ BAFTA 1960 - Najlepší britský film ()

Diamant

Skaza pýchy a ďalších hriechov, ktoré za ňou nasledujú je ako smrtiaca lavína. Treba ich čo najskôr zo seba striasť a objaviť krásu zodpovednosti a čností. ()

honajz2

První půlka se mi líbila docela dost. Dobře zobrazuje tu dobu, věnuje se všem postavám, všechny se je snaží dostatečně představit a z žádné nedělá vyloženého klaďase nebo záporáka - prostě jsou to uvěřitelné charaktery. Včetně Arthura, který je docela hovado, ale že by mě vyloženě iritoval a že by byl jenom takový se opravdu říct nedá. Škoda jen, že v druhé půlce se to už nikam moc nerozvíjí a závěr, SPOILER ve kterém si Arthur uvědomí, že se mu líbí takhle žít a že by nic na sobě neměnil KONEC SPOILERU, sice chápu, ale zase na druhou stranu mi brání z toho mít nějaký silnější dojem, protože tohle bylo jasné snad skoro z každé minuty filmu. A jenom trefné a nečernobílé vystihnutí poválečné Anglie s pár zajímavými myšlenkami mi k nadšení fakt nestačí, když mě od určité chvíle už nemělo co dát. Určitě jsem to rád viděl, špatné to rozhodně není, ale na vyšší hodnocení to fakt nevidím... Lepší 3* ()

tomtomtoma

Upraveno v červnu 2021. Film "V sobotu večer, v neděli ráno", celovečerní premiéra mladého režiséra Karla Reisze, vylétl z hnízdečka základních principů Free Cinema. Za výchozí bod zvolil stejnojmennou knižní předlohu začínajícího a taktéž mladého spisovatele Alana Sillitoea, neklid mladého člověka a pohyby v dráždění morálního pokrytectví, jež není ochotné připustit realitu obyčejného člověka. Je to vzdor na mnoho způsobů: generační, třídní, morální, anti-konvenční. Je to vnímání mladého člověka: uspořádání světa, hodnoty, rovnost a spravedlnost, je to žádostivá vzpoura mládí proti ubíjející všednosti společností ukotveného formátu života, jež nenabízí slibnou možnost povznesení nad třídní rámec. Mládí bouří, neboť prahne po životě v jeho nejfyzičtějším dotyku, žene se neopakovatelným okamžikem, uchvácen tou krásou a půvabem života. Avšak rebelie mládí nemívá dlouhodobý plán, navíc když prostředek k osobnímu vymezení se stává jeho zkrocením. Neschází vášeň a velmi jízlivý dovětek k neklidné duši mládí. Hrdinou příběhu jest Arthur Seaton (vynikající Albert Finney), tovární soustružník a divoký mladík, vymezující se ostentativně z šíře konvenčních stereotypů života. Hrdé mládí se nechce hrbit, netouží stát se otrokem a drze se šklebí na poťouchlost. Hlavní ženskou postavou filmu je Doreen (zajímavá Shirley Anne Field), mladé, půvabné děvče, uchváceno zjevem drzého sebevědomí Arthura. A zatouží po krásách života a hned následně po vší počestnosti. Důležitou postavou je Brenda (velmi zajímavá Rachel Roberts), Arthurova milenka, uchvácená nenasytným mladým mužem a vystrašená možnými následky. Výraznější postavou je Jack (příjemný Bryan Pringle), Brendin spořádaný manžel, vzorný otec a příkladný zaměstnanec a Arthurův spolupracovník. Z dalších rolí: Arthurova ochotná teta Ada (Hylda Baker), společensky pokojnější Arthurův bratranec a Adin syn Bert (Norman Rossington), k Arthurovi stále nedůvěřivý tovární mistr Robboe (Robert Cawdron), nesnesitelná místní drbna Bull (Edna Morris), dobrácký Arthurův otec (Frank Pettitt), či 'Doreena skeptická matka (Irene Richmond). V sobotu večer, v neděli ráno: jeden ze skvostů zásad zneklidňujícího Free Cinema. Vztek mládí se bouří proti konturám důvěrně známému běhu života, bouří nocí, vzpírá se dnům. Jedinečná reflexe mládí tehdejší doby se zlomyslnou pointou! ()

Zemřel britský herec Albert Finney

Zemřel britský herec Albert Finney