Kaleb bude mít zanedlouho 30 let a nikdy nebyl osamělejší. Bojuje se svou sestrou o dědictví a přerušil vztahy se svým nejlepším přítelem. Fascinovaný exotickými zvířaty najde na trhu jedovatého pavouka a přinese si jej do svého bytu. Trvá jen chvíli, než pavouk unikne a rozmnoží se, čímž se celé místo změní na strašivou pavučinovou past. Policie zároveň uzamkne budovu a tím uvězní obyvatele uvnitř. Jediná možnost pro Kaleba a jeho kamarády je najít cestu ven a přežít. (Continental film)

Goldbeater

Vermines jsou takovou Arachnofobií na francouzský způsob. Dostanete poměrně netradiční a ne zrovna sympatické postavy, špinavé prostředí chudinského činžáku a velmi omezenou dávku humoru, ale k tomu taky solidní akci, velmi nevybíravý pavoučí teror a několik scén, z nichž se budete v sedačce kinosálu hodně nepříjemně ošívat. Film používá v mnoha scénách reálné potvory, a když už přejde do počítačově generovaných efektů, není to vůbec poznat, takže ten realistický vizuál v tom pro divácký efekt dělá mnoho. Ono těch kvalitních pavoučích hororů historicky asi zas tolik nebude, tenhle se mezi ně ale může v klidu počítat. [Sitges 2023] ()

Kudly4

Lidé s arachnofobií budou brutálně trpět. No buď si to nepustí vůbec, nebo to hned v úvodu vypnou. Já tuhle havěť taky v oblibě nemám a musím říct, že nejednou jsem měl při sledování husinu. Pavouci tu vypadají reálně, jsou odporný, jsou velcí, je jich hodně, no hnus. Top scény - koupelna, průchod sklepem. Atmosféra z ghetto paneláku byla krutopřísná ! Hudba výborná. Obsazení je typická dnešní Francie, ale tady mě to nějak nerušilo, úplně nesympatické ty postavy nejsou. Finále trochu uspěchané, ale jinak dobrý, užil jsem si to. Slabších pět * nakonec dám, lepší pavoučí Horor, už dlouho nepřijde. Půjdu si teď zkontrolovat postel, než zalehnu ... ()

Filmmaniak

Jediná horší věc, než najít v bytě pavouka, je ztratit v bytě pavouka. Přesně taková událost ve filmu dospěje k zamoření celého činžáku jedovatými pokoutníky (nebo co to bylo) od sklepa až na půdu, kde se stále noví pavouci rozmnožují překvapivou rychlostí a pokaždé jsou výrazně větší než ti předchozí, v čemž snímek v závěru mírně koketuje až se sci-fi. Realistické prostředí sídlištního paneláku a svěží přístup schopného mladého filmaře plného energie je přesně to, co žánr pavoučího hororu potřeboval. Po delším rozjezdu s představováním postav začne být akce pořádně intenzivní a neustále se stupňuje, přičemž zvlášť pro lidi, kteří se pavouků štítí, budou některé scény za hranicí únosnosti. Ošívat se budou každopádně všichni. Nejlepší pavoučí horor od Arachnofobie z roku 1990. ()

RUSSELL

Uf... to vám byla panečku intenzivní podívaná. Takhle jsem se v sedačce už dlouho nekroutil. Vermines je instantní klasika, kterou okamžitě stavím na absolutní vrchol subžánru pavoučího hororu hned po bok nesmrtelné klasiky Arachnofobie. Tvůrcům se povedlo namíchat ideální mix praktických efektů, CGI a živých pavouků, který v tomto podání skvěle fungoval. Pokud máte extrémní fobii z pavouků, tak vás film rozhodně nenechá v klidu a doručí vám doslova fyzický zážitek. Že něco takového přijde zrovna z Francie jsem opravdu nečekal, a už tuplem ne, že s něčím takovým přijde debutant. Od Vanička čekám do budoucna velké věci. ()

PetrPan

Těšil jsem se na plíživé šustění pavoučích nohou a pomalu tkanou pavučinu strachu, hnusu, plnou kokonů a možná i hnisu, vředů, krve....  a  dostal zběsilý, uřvaný  útok na věžák, kde mi pavouci místy přišli stejně děsiví jako rekvizity z krámku pro vtipálky. Arachnofobie se vůbec nedostavila, a to ani když pavoučci začali v sebeobraně (bože!) nekontrolovatelně růst. Hloupé to tedy bylo jako mnoho jiných snímků podobného ražení, zejména závěrečná přestřelka s bandou obrněných a zřejmě nesvéprávných policajtů už mne vyloženě rozesmála, ale to se pochopitelně dalo předpokládat.  Za neodpustitelné pak ale považuju to, že Vaníček nenechal sežrat celou tu smečku idiotů v hlavních rolích. ()

Joker Punx

Nejlepší film o pavoucích! Scény, hudba, atmosféra - Pecka! 👍 Velký překvápko a ještě na moje narozeniny 🙂 Skvělý! 😎 ()

Arsenal83

Francúzsky ghetto gospel, pavúky boli len do počtu. Strach vzbudia len v určitých momentoch a aj to len u zarytých arachnofobikov, ktorá desí len pohľad na chlpatých osemnožcov. Ale inak sú málo útočné a viditeľne digitálne, takže aj keď sa mi tieto stvorenia hnusia, tu som hnus nepocítil ani raz. Celková pointa vyšla úplne smiešne a je vlastne popretím toho, čo bolo ukázané už na začiatku. Čo je ale najhoršie na filme je jeho politické vyhlásenie. Sám režisér povedal, že chcel poukázať na to, ako máme pavúkov, ale aj prisťahovalcov a ich potomkov z Arábie a Afriky za háveď a aká je spoločnosť voči týmto, inak veľmi slušným ľuďom, nespravodlivá. Pritom toto vyhlásenie dáva len kvôli agitke, za ktorú má peniaze, a sťažuje sa v krajine, ktorá sa pýši tým, aký má krásny koloniálny pôvod, čo na prechádzke Parížom si každý všimne, aký nádherný kultúrne obohacujúci dopad to má. Takže prázdne gesto, hoci my im to obohatenie samozrejme prajeme. ()

Chrustyn

Silný filmový víkend, zakončen parádním arachnofobickým hororem a jedním z nejvyspělejších debutů co jsem za poslední dobu viděl. Film, který velice dobře pracuje se silně nesympatickými postavami a napíná banálním příběhem o útěku osminohého, domácího mazlíčka. V rámci zábavy silně předimenzované ale stále při zemi (žádní pavouci jak barák se naštěstí nekonají) s napětím budováným přes skvělou kameru a tepavou hudbu. Zamrzí jen pro dané téma zbytečně dlouhá stopáž, občas zbytečně uřvané postavy a zbytečně akční závěr, který je pro příběh logickým vyústěním, ale dal se vyřešit určitě jinak. Přes všechna ale, povedená žánrovka. ()

rollman1

Ultimátní zlo! Když zmizí jeden pavouk, který dokáže jet na vlastní pěst a rozmnožit se a následně se o dost zvětšit, začne se krom pavučin objevovat i víc mrtvých nájemníků. Pavouci lezou ze všech možných otvorů a Vaniček dokázal ukutat jeden z nejlepších pavoučích hororů za posledních 20 let. Nepříjemný, intenzivní a zlý film, který donutí arachnofobiky po zhlédnutí spát v mikině s plamenometem. Po hororové stránce se však jedná o klenot, jenž tady dlouho nebyl a který dokáže pracovat jak s atmosférou, tak se zajímavou kamerou. Největší výtkou tak jsou jen nevýrazné postavy a jejich občas hloupé chování. Možná trošku zamrzí až moc akční finále, které po výborné, tísnivé první půlce film trošku shodí. Převládá ale naprostá spokojenost a dostal jsem po dlouhé době film, u kterého mi opravdu nebylo moc dobře a to si myslím je přesně to, co má horor za úkol. Francie se opět dostává do hororového Topu a po nedávném monster hororu, je tady další kvalitní zářez. Proto jsem velice natěšený na to, jak si režisér poradí s novým Evil Dead. Po Havěti totiž nemám nejmenší pochyb o tom, že to bude zase totální nářez. ()

TheEvilTwin

Objektivně silná 4*, ale tady nemůžu jinak, než pálit plnou, jelikož kvalitní pavouci tady nebyli tak 20 let a tohle je tak strašně úderný, ale přesto nedoceněný a (z nějakého důvodu??) zapomenutý žánr, že každý přírustek všichni fandové vítáme s otevřenou náručí. A že se toho Sebastien Vaniček zhostil fakt neskutečně, protože Vermines je top shit po všech stránkách, a to od drahého vizuálu přes nekončící napětí až po výbornou hlavní pětici, která umí hrát, umí se bát a jejich emoce jsem jim plně sežral. Vizuál pavouků je nechutný a arachnofobici můžou na film rovnou zapomenout, jelikož tohle je fakt dost nepříjemná záležitost a dokáže nahnat hrůzu i otrlejším, dále musím pochválit jistou "nadsazenost" celého konceptu evolvujících se pavouků, protože to tvůrcům otvírá dveře k nekonečné rozmanitosti co se týče pavoučího vývoje během pár hodin, takže dostáváme všechny různé velikosti potvor najednou, což je velkým plusem. Má to spád, má to solidní tempo a má to drahý vizál - co víc chtít. Abych jen nechválil, taky musím kriticky říct, že film má i dost much - někdy se lidi chovají hloupě, trochu mě mrzí, že jsme nedostali více infarktových scén, kdy by třeba vymazleně pavouci lozili více po postavách a my jako diváci si mohli užít větší tělesnou nechnutost sami na sobě a cítít je i za obrazovkou a taky je velká škoda, že samotné finále vlastně nijak moc neskončí, nevysvětlí celou záležitost a neukáže nám, jak se situace vyřešila. Avšak díky absolutnímu suchu v tomhle (sub)žánru je tohle plná pětka jak vyšitá a absolutně nechápu, že se pavouci netočí víc, jelikož když se k tomu přidá solidní budget, je z půlky vyhráno a fanbase si tenhle typ filmu vždycky najde. Kdo po filmu nebude pár dní cítit pavouky všude, kde jej něco zasvědí, ten si ho asi nepustil správně a měl by proces zopakovat se sluchátky a zatemněným pokojem. Pecka. ()

Othello

Sakra, La Haine s pavouky už někdo napsal. Z tématu "činžák plný lidí a pavouků" se toho dalo vytřískat jen o málo více a tak ještě večer doma v posteli mě sem tam občas nepříjemně zasvědilo, ačkoli mám tyhle osminohý mrchy jinak docela rád (protože pavouk > komár). Vermines těží primárně z kontrastu zmatených, impulzivních lidských postav oproti tiché efektivitě spiderhoodu, jehož samozřejmé převzetí kontroly nad budovou nastane jen v rámci toho, že si prostě tak nějak dělají to svoje. Dramaturgicky tam mám problémy například s tím, když v 92. minutě, kdy všude kolem lezou babouci velikosti tříkolek, začnou postavy řešit, koho v dětství kousnul leguán do nohy, ale nějaké nelogické rozhodování bych jim nevyčítal. Já bych od scény v koupelně zmizel z děje i se svým idiotským rogalem z peřiny, takže asi tak. PS: Až se Vaniček dostane do velké hry, tak ať si sebou pls veme Finnegana Oldfielda, do kterého jsem zamilovaný, děkuji. ()

Xeelee

[FOD 2024] Konečně pořádný arachnofobický klaustrofobický zářez do kinematografických análů! Většina filmů z tohodle ranku jsou totální béčka. V tom lepším případě přiznaná a zábavná. Tady se ale pohybujeme na čistě hororové půdě. Pořádně děsivé, plné lekaček a napětí. Neznám lepší arachnohoror. Úvod v poušti? Naprostá pecka! Syrová až na kost. Pak se děj začne pomalu nenápadně rozjíždět a od útěku pavoučka téměř do konce šíleným způsobem graduje. Jasně, je to trošku sci-fi, scénář je v závěru naprosto nerealistický, ale šlape to a i v těch nejšílenějších místech se tvůrci našli místo pro zakomponování skvělého situačního humoru. U kterého často mrazí, ale celý sál se přesto směje. Uklízečka rulez! Navíc ke konci hlavní postavy uvěřitelně otevřou i svá stará traumata a dodá jim to na plasticitě a uvěřitelnosti. Pak se dá i chápat proč jsou to tak nesympatičtí kokoti a proč se celou dobu chovali tak jak se chovali. Tak jak byl příběh rozehrán ale měli všichni umřít dávno před tím nesmyslným koncem, kde se policie chová jako neschopná banda debilů a nic už od té doby nedává smysl. Dávám poctivých 70 % a přítelkyni bych na to do kina nevzal. Dobrý postřeh tu měl jendAA365. Čím větší pavouci, tím menší z nich šel strach. Ti nejmenší byli nejagresivnější a nejpřímočařejší. Představa, že se někde objeví, byla děsivá, protože se jim nedalo bránit. Pak šlo projít kolem spousty velkých pavouků, aniž by zaútočili, a megapavouk lidi naprosto ignoroval. Při stoupající bezvýchodnosti a bezmoci tu je opačný trend snižování strachu ze setkání s pavouky. ()

JASON_X

A na tohle jsem se já trouba tolik těšil. Popkulturní ptákovina s neskutečně otravně užvaněnými a uřvanými asociály z vybydleného paneláku, pronásledovanými digitálními pavouky a jedním násilnickým rasistou. Stará dobrá Arachnophobia. A hysterické finále ze sklepa už pro mě bylo takřka nekoukatelné (a neposlouchatelné). Navíc první třetina filmu ani nepřipomíná horror, jako spíš sociální drama z přistěhovalecké čtvrti. Ti vypatlaní Francouzi jsou snad nějakým zvráceným způsobem na ta svoje africká ghetta pyšní a připadají si asi hrozně šmrncovně a cool, že jsou tak světoví a multikulturní. A ještě se snaží divákovi namluvit, že na oněch bezútěšných sídlištních periferiích spolu všichni včetně bílých žijí šťastně jako jedna velká rodina. Merde. ()

Bowser

Recenzi jsem nepsal přes dobrých pět let na csfd, ale tady musím. Začnu Lucernou - takže organizátoři moc dobře vědí minimálně den, že nové "trafo" zlobí, jak nám minutu před začátkem filmu bylo řečeno. Skutečně proběhne výpadek, který trval přes 15 minut, ale cca 13 minut filmu jsme neviděli, takže místo toho, aby se vrátil snímek a pustil se od výpadku, skutečně cca 13 minut stopáže bylo odebráno. Nálada lidí kolem mě se změnila, někteří odešli, já zůstal, ale lituji. Měl jsem to taky zabalit, do Lucerny na projekci už nikdy více. Film - dobrý náběh, francouzský rap snímku slušel, kort, když se jednalo o kvalitní hudbu, kvalitu textu ale nemohu posoudit samozřejmě. Hororový kabátek se postupně vytrácel a hloupých rozhodnutí a "demence" tam bylo opravdu hodně. Nedoporučuji vidět v kině, pokud se bojíte pavouků, tak si to pusťte, ale nečekejte nic extra. ()

ScarPoul

Natočené je to pekne. Prostredie je využité na maximum. A má to aj drajf tak typický a potrebný pre takýto druh filmov. Ale všetky tie oslavné ódy idú v tomto prípade mimo mňa. V prvom rade mi neskutočne vadila tá sociálna dráma. Pre mňa výrazne narúšala hororovú líniu. Hĺbku postáv, ich vzťahy, väzby, odpustenia a hlavne prostredie ktoré ich formovalo a nebolo vždy príjemné, mi bolo v tomto konkrétnom prípade úplne ukradnuté. Ale užil som si ho tu viac, akoby mi bolo milé. A s tým súvisí aj druhá výtka. Hororová línia - aj keď nepríjemná - bola v zásade plná nelogickostí. Či už v rámci gradácie alebo aj v samotnom finále. Toto všetko spôsobilo, že som sa väčšinu času nudil.  A pritom taký potenciál. Na mňa sú tí Francúzi tak nepríjemne ukričaní. Skôr pretrpené ako užité. ()

BoPo

Za ten záver by som z fleku ubral kľudne aj tie 2*. Ale k tomu sa ešte dostanem. Čo som čakal? Že Arachnofobie (1990) a REC (2007) budú mať spolu kokon plný strachu. Čo som dostal? Pavúčiu verziu Resident Evil. Vizuálna stránka je zvládnutá veľmi dobre. Atmosféra je však skôr akčná než strašidelná. Zatiaľ všetko v poriadku. K postavám som si nevybudoval žiadne sympatie. Zároveň až moc času sa tu riešia ich rodinné/vzťahové traumátka. Určite mi nevadilo, že pavúci boli mix živých a digitálnych. Vadila mi však ich meniaca sa citlivosť na podnety. A som na konci dojmov, tak je čas zhodnotiť finále filmu. Akože k*rva čo to malo byť? To si scenárista povedal, že keď mňa nenapadá vyriešenie toho kolosálneho prúseru, tak to proste utnem a budem sa tváriť, že vyriešené? Ale viete čo, ten záver bol len čerešničkou, pretože všetko zásadné malo strašné diery. Vadilo im svetlo? A kde ich na začiatku lovili? Na púšti. Aká k*rva karanténa? Pavúci, ktorí prelezú všade, sa akože mali zastaviť pred policajnou páskou? Tí by po rozmnožení boli už v celom meste a pomohla by jedine tak atomovka p*če. ()

Astaroth12

U mna jedna z najočakávanejších hororových noviniek nedopadla tak ako som očakával. Pripadalo mi to ako arachnofobia, šmrcnutá hmlou (hlavne jedna scéna tam bola veľmi podobná), ale najviac mi to pripadalo niečo medzi REC 2 a útok na vežiak. A hlavne posledný menovaný sa celkom približuje tomuto filmu a i keď sa jednalo o Londýnske sídlisko a išlo o mimozemské napadnutie, tak v postate bojovali za to isté, za život. Spomenul som tu niekoľko filmov, ale ani k jednému sa kvalitatívne vobec nepribližuje. Je mi jasné, že tento film nebol o postavách, ale o tejto nepríjemnej hávedi, ale útok na vežiak určil zaujímavý smer, ale tento išiel celkom iným smerom a mna práve ten nezaujal. Je to uškriekané a veľa scén je natočených strašne chaoticky až zmätočne. Nemohol som sa sústrediť na postavy, ktoré mi nielen neprirástli k srdcu, ale liezli mi po celú dobu na nervy. A tak aj pavúčie útoky mi pripadali slabo vygradované a i keď aj snaha sa cení a je fakt, že v kategórii pavúčích hororov patri k tým lepším, tak u mna aj tak viac  ako slabé 3* dostáť nemôže.  Škoda toho, ale aj to sa stáva, že očakávania sú väčšie ako výsledný produkt. ()

maddy

Neznášam spider horory, za celú existenciu kinematografie ma výrazne nezaujal ani jeden, až do Vermines. Sébastien Vaniček natočil nielen jeden z najsebavedomejších hororových debutov za posledné roky, ale zároveň aj úplne funkčný horor s pavúkmi, ktorý tento hororový subžáner poníma trochu inak. Inšpiroval sa zjavne posledným Evil Dead Rise alebo [REC] a tak postavy uzatvára do jednej bytovky a pomaly rozpútava bezútešné peklo. S uveriteľnými postavami, žiadnym zbytočným humorom a odľahčovaním. Len skvelo nadizajnované príšery, teda pavúci, nepríjemné zvuky a čím bližšie k záveru, tým väčšia beznádej. Ja by som možno v závere nebál ešte omnoho viac pritvrdiť a rozpútať ešte väčšiu krvavú jazdu, ale to už som skôr hnidopich. Inak si neviem predstaviť ako natočiť pavúči horor lepšie. Fungujúce po stránke atmosféry, napätia, vlastne všetkého čo dobrý horor má mať. A fakt sa neviem dočkať čo za inferno Vaniček predvedie v chystanom Evil Dead. CELKOVO: 8/10 ()

Trevor

Ľahko mi je porovnávať so Sting, keďže medzi filmami som dal tak 20 minútovú pauzu a treba povedať že toto je určené určite dospelejšiemu publiku, pavúkov je viac a celé je to aj trochu akčnejšie a pochopiteľne to má široký liberálny sociálny rozmer posledných rokov, chudák prisťahovalci na okraji spoločnosti z ktorých nikto nedíluje drogy, iba kradnú bicykle a tenisky, prídu zlí neschopní bububu ujovia policajti (aj keď jeden je z nepochopiteľných dôvodov vykreslený ako ochotný pomôcť, akoby to celý dojem mohlo nejako zvrátiť) čo však nie je až tak frustrujúce ako vzťahy medzi postavami a spôsob ich komunikácie, aj keď je rozhodne uveriteľný. Tie dialógy síce pília uši ale nakoniec je Háveď dobrý film, nie však strašidelný horor. Strašidelným hororom bola dnes tretia tretiny v podaní Kanady proti Rakúsku, taký horor sa nevidí často... ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (více)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (více)