Dva muži z odboje přemluví pasáka ovcí Baska, aby převedl přes hranici z Francie do Španělska profesora Johna Bergsona, kterého nacisté nenávidí, protože o nich napsal pravdu, ale chtějí využít jeho odborných znalostí ke zdokonalení svých zbraní. Bask žije na osamělé farmě blízko hranic, okolí zná lépe než kdokoli jiný a už nejednou odboji pomohl. Tento zdánlivě nerudný muž není moc ochoten opět riskovat život, ale suma 5000 peset udělá své. Bask odjede do Toulouse, kde zjistí, že na něho čeká nejen profesor Bergson, ale také jeho žena Ariel, dcera Lea a syn Paul. To je příliš velké riziko a Bask převádět celou rodinu odmítá. Ale budovu, kde jsou Bergsonovi schovaní, prohledávají příslušníci SS, a nezbývá tedy nic jiného než tajným východem utéct. Tím se akce rozbíhá. Fanatický kapitán von Berkow zlomí odbojáře Alaina Renoudota, který prozradí, kam mají utečenci namířeno, a Berkow se pustí se skupinou všeho schopných nacistů do jejich pronásledování... (oficiální text distributora)

Kovaja

Quinn v roli Baska tvrdého jako žula přijímá prosbu o převedení rodiny přes drsné Pyreneje. Závěr filmu je trošičku ulítlý ale krásná horská příroda a výborné herecké výkony především Quinna a McDowella hodnocení vylepší :-)) ()

Itar

Přeceněný film, a to i přes brilantního McDowella. Bez něj by film stál sotva za dvě. Takhle za průměrné tři. Nevýrazná režie a hlavně místy naprosto nelogicky se chovající kamera se střihem. ()

Mikino00

No celý průběh útěku byl dost nudný a hodně neuvěřitelný, tak hladce to určitě nemohlo jít a trefovat se do lidí na kilometr vždy neomylně taky moc věrohodnosti nedodalo. Co ale drží tento film je skvělý McDowell, který zastínil i Quinna. ()

Oyer

Škoda, že v závěru při přechodu Francouzsko - Španělských hranic trochu zasáhlo nadpřirozeno (a stejně tak v úplném závěru filmu). Jinak Anthony Quinn (kvůli kterému jsem se na film podíval) opět vynikající ! ()

malenfant

Jak již bylo řečeno, v dobách tuhé diktatury se film s takovou scénkou jako byla šmiky šmik musel zákonitě stát kultovní. ()

Saur.us

Film samotný je dobrý ale co z něj dělá takovou kultovku je Malcolm McDowell a jeho role šíleného, zfanatizovaného esesáka von Berkowa a jeho vražedných eskapád. Kuchyňská scéna, hakenkreutz slipy. McDowell je blázen a tahle role byla snad šílenější než v Mechanickém pomeranči. ()

ivamka

Tenhle film jsem snad viděla ještě černobíle a strašně jsem se bála o ty utečence tam. Poprvé , co jsem viděla , jak bojují proti nacistům Francouzi a ještě po kolena ve sněhu.:-) ()

Radek.SCH

Nebýt McDowella nebylo by ani "kultu." Také se to podobá jinému Thompsonovu filmu - Navarone: Quinn, nezajímavé postavy, "nezáživná" válka. ()

Rokle

Jo jo, Christoph Waltz musel hodně času trávit před obrazovkou ve svém obýváku, když sledoval maniakálně úchylného (a geniálního) Malcolma McDowella. Ten je v podstatě jediným důvodem, proč si tento válečný snímek zapamatuju. Ne, není to strašný. Akorát v konkurenci, mezi kterou počítám např. "Kam orli nelétají", je tohle druhá liga. ()

Folky

Z průměru to vyzdvihuje jen Malcolm McDowell a to tak silně, že bych dokázal přemýšlet o páté hvězdičce jen za něj. Žádný nacista nikdy nebyl tak odporný a charismatický zároveň. ()

MickeyStuma

Převádět skupinku lidí v době druhé světové války přes Pyreneje do bezpečí a být zároveň pronásledován fanaticky sadistickým důstojníkem SS, není rozhodně žádný špás. Dobrodružný příběh z válečných dob ukazující fyzické i mentální napětí během útěku před německým nacismem, zároveň svým způsobem vyzdvihující ideu hnutí odporu. Během toho také nezapomíná poukazovat na zrůdnost jednotlivce schopný vlivem svého fanatismu jakékoliv brutálního činu. Anthony Queen v roli převaděče a Malcon McDowell coby fanatický důstojník SS. Antiválečný thriller pevný už v základech, který sice nervy drásat zase až tolik nebude, ale jako dobrodružný snímek je vcelku uspokojivý. Samozřejmě se snaží na diváka zapůsobit, avšak právě zmíněnou dobrodružnou náturou je těžké posoudit, jestli se to daří. Každopádně filmový zážitek zajištěn je. Jestli by měl snímek patřit mezi vyhledávané klasiky svého žánru už je však na diskuzi. ()

Lucas87

Už od prvního okamžiku fandíte Anthonymu Quinnovi a naopak už pohledem, nejen pohledem chcete zabít toho zlého parchanta z gestapa a sympatická dcera profesora je ve filmu taková jemná vsuvka. U mě takových 65 % max... ()

joeko13

Film sa snažil byť celý čas realistický, ale ta scéna na hranici to úplne pokazila. Jak sa môžu profesor a jeho deti, ktorí v živote nedržali zbraň v ruke (aspoň sa to tak javí) prestrielať cež dobre vycvičenú nemeckú armádu strážiacu hranicu. Toto fakt bolo absurdné. Dal by som tri hviezdičky, ale jak tu už bolo spomínané, tak Malcolm bol absolútne geniálny a tú hviezdu naviac si absolútne zaslúži. ()

Primavera

Skvelý film, ktorý udrží v napätí od prvej po poslednú minútu. Miestami som však zaváhala, či ma Thompson považuje za naivku - profi esesák, ktorý šuká belošku mysliac si, že je cigánka? Prestreľka na hraniciach, kedy si pár intelektuálov poradí s hromadou ozbrojencov? Esesák, ktorý sa vyhrabe sám spod lavíny? Tak toto hádam nie. Škoda, lebo film je zrovna tak dejovo a myšlienkovo nádherný ako Pyreneje. ()

Peck

Nevím, jakým záhadným způsobem tenkrát Štvanci vyklouzli komunistickým cenzorům a dostali se do distribuce... Že by to někdo označil za film o protifašistickém odboji ve Francii...? Každopádně si živě vybavuju reakce přeplněného kina Odboj (nebo to dávali v Míru?) při pověstné scéně Šmiky šmiky šmik :-) ()

Tamdydam

Byl by to poměrně kvalitní, propracovaný a napínavý film. Nebýt značného množství trapných momentů, které ho shazují na úroveň béčkových akčních filmů ()

Tormentor665

Říkal jsem si, že film, kde proti sobě stojí Anthony Quin a Malcolm McDowell, nemůže být špatný. Pravda, hlavní dvojice je parádní. Quin jako drsný a nelítostný Bask, proti němu kapitán SS, jehož kousky jako upalování vyslýchaných či krájení prstů (nemluvě o úchvatném spodním prádle) bylo potěšením sledovat. Ovšem taková kupa vyložených hloupostí (chvílemi jsou stromy jako v létě a chvílemi panuje zima) nebo když stařík se svou rodinu chladnokrevně likvidují německé pohraničníky, to vyloženě kazí. A mohla to být paráda, kdyby si to pan režisér po sobě alespoň jednou zkoukl... ()

Yahey

Napínavé od a do z. Charismatický bask a superslizský úchylný esesák. Pro mě vyniká zápletka na konci s unesenou dcerou - budované psychologické napětí, zatímco akční přestřelka na konci vlastně klesá napětím níž. ()