Revizoři

• Česko Kontroll (festivalový název) (více)
Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama
Maďarsko, 2003, 105 min

Režie:

Nimród Antal

Scénář:

Nimród Antal, Jim Adler

Kamera:

Gyula Pados

Sándor Csányi, Zoltán Mucsi, Csaba Pindroch, Sándor Badár, Zsolt Nagy, Eszter Balla, Lajos Kovács, Bence Mátyássy, Győző Szabó, Péter Scherer (více)

Svižně natočený akční thriller odehrávající se v budapešťském metru maďarského Američana Nimróda Antala. V Maďarsku se stal tento film kasovním trhákem a trumfnul většinu hollywoodské produkce, která se v té době promítala. Jak už bylo řečeno, Kontroll se odehrává ve tmavých tunelech maďarského metra, které jakoby z oka vypadlo tomu pražskému a sleduje několik revizorů a jejich kontrolované pasažéry.

Divák je ve filmu svědkem spousty bizarních, vtipných či divných situací, které se odehrávají mezi těmito skupinami "cestujících" a když k tomu připočteme kdesi se skrývajícího maskovaného zabijáka, tak máme o zábavu postaráno. O zábavu se nám také stará svižná kamera a raketový střih, který v žádném případě neruší a naopak zdatně evokuje každodenní shon v tomto dopravním prostředku. Stejně tak je velice povedený soundtrack od člověka jménem Neo (s Matrixem nic společného nemá) ve stylu Media Ventures (rytmické syntezátory a různé samply). Film byl také oceněn na letošním festivalu v Cannes zvláštní cenou "Award of the Young" a ve Varech byl uváděn v sekci Dny kritiků Variety. (oficiální text distributora)

kolly13

Tohle jsem nečekal (interní omluva režiséru Antalovi za předpojatost způsobenou dementním úvodním plakátem). Bavil jsem se a mělo to drive. A to prostředí metra, no jsem zase rád za opravdu jiné pracovní okolí. Sándor Csányi je dle mě herec západního střihu. ()

XI-XAO

Thriller / Komedie / Mysteriózní / Drama. Než jsem film shlédnul, říkal jsem si "co to je za podivnou směsici žánrů"? Ale je to skutečně tak! Celá nálada a atmosféra se neustále a nečekaně mění v rychlém tempu a film má v sobě od každého něco. Člověk má ještě úsměv na rtech z rychlého sledu prostřihů kontrol partičky homeless revizorů a přitom už se ve filmu mezitím podřezávají hrdla. Nicméně film takhle funguje a rozhodně zaujme. A má v sobě i ponaučení pro budoucí generace: Pokud trpíte narkolepsií způsobenou stresovými situacemi, nedělejte revizora v maďarském metru. :) ()

Angelo987 odpad!

Uz dlho som nevidel horsi film ako tento, nechapem vlastne, co sa ostatnym na tom filme paci, to prostredie, ten zvlastny humor, ktory nie je ani smiesny?? Dopozeral som to so sebazapretim, len aby som videl ako to skonci, ale to som uz vedel sice dopredu, lebo vacsinou bolo vsetko predvidatelne, aj to ako dopadne chlapik v kapucni, to sa dalo cakat. A ta pekna zenska v prevleku medvedika, tak to som vazne nepochopil, to malo byt smiesne, alebo vlastne aky to malo zmysel??? ()

Fos4ity

Zajímavý mix různých žánru který neuškodil ba naopak prospěl od komedie až po horror a přitom neztratí na tempu ani zábavnosti,postavy jsou dobře napsané a zajímavé a každá je jedinečná a skvěla je i atmosféra která je umocněna hudbou a ta režie je fakt parádní prostě Maďarska perla :) ()

Mainer

Všechny filmový ovce to hodnotěj kladně, ale mně přijde, že to mělo mnohem větší potenciál... je to povrchní a hloubka tématu dovolovala mnohem větší kousky, každopádně závěrečná scéna, nokturno pojetí a celková lyrika chyby částečně promíjí, přesto to tak tak sahá na průměr. 50% PS: fakt šílená naivita v některejch částech a vtipnost kromě nejstaršího revizora chybí ()

Flamik

+ za usazení, + za originalitu. Jinak sem se nic nedověděl, ani na mě film nijak nezapůsobil, tím spíš že by zanechal něco na co bych si někdy vzpomněl. ()

kuře.gril

Originální, svižné, tajemné. Oceňuji, že někdo dokáže v takhle omezeném, temném a klaustrofobním prostředí natočit takto samostatný, fungující film. ()

CallmeTea

Neobyčajne - obyčajný film. Obyčajný život, obyčajných ľudí, ktorí istým spôsobom len prežívajú. Na prvý pohľad pochmúrna atmosféra a veľa zvláštnych ľudí. Mňa však dostali rozhovory, tak nenútene vtipné, presne aké život ponúka. Žiadny obohraný scenár a dokonalosť všade navôkol. Život aký je a skvele rozpracovaný charakter hlavnej postavy. Uznávam, rovnako ako dievča v kostýme ružového medveďa, dostal by aj mňa a tak sa film Revízori veľmi rýchlo ocitol medzí mojimi fav. ()

Saxos

Díky za úvodní komentář. Už jsem chtěl rušit výlet do Budapešti. Byla v něm i projížďka metrem. LOL. No naše pražské metro je v ranních hodinách taky podobné Ужгород dostavníku. Smrad z cibule, česneku, prasečích nožiček, nejlevnějšího chlastu, potu, zapraných věcí, šaten a ubytoven každodenně cestujících UK, a podobných zahraničních přidavačů na stavbách, to je taky pěknej nářez. K tomu kořalové co se vracej z celonočního flámu. Klady: moc humoru jsme neužili, tvrdá realita, nádherný pohovory u psychouše - můj táta je taky papoušek. ()

hony23

Ani thriller, ani komedie, ani mysteriózní. Prostě jen pošahaní revizoři z metra kontrolují neméně pošahané cestující a vznikají přitom absurdní situace. Ano, má to jakousi temnou atmosféru, díky níž budapešťské metro vypadá jako tajemné místo, ale samotný děj je silně slaboduchý. ()

Easykill

"Všichni nás nesnášejí, to je holý fakt!" Jaké to asi je žít v maďarském metru? Odpovědi najdete ve snímku "Revizoři". Absolutně nechápu jak se tak dokonale povedlo skloubit tolik žánrů v jednom filmu a ke všemu to všechno neskutečně funguje! Extrémní sarkasmus, občasnou satiru a černý humor střídá drama, melancholie a symbolismus. To vše podtrhuje skvělý soundtrack! To jak je vekreslen svět (metro) ve filmu je dokonalost samo o sobě. Revizoři jsou zde rozdělováni do skupin a jim jsou přiřazovány úseky. Skupina, kterou sledujeme je jeden velký bizár. Snad Jediný hlavní "hrdina" je sympaťák. Jejich denní chleba jsou nadávky, problémy s cizinci, potyčky s pasažéry, ale pomalu zjišťují že mají mnohem větší problém. Za mě skvělý a lituju, že jsem tak dlouho odkládal. ()

Treble

Tož je to aspoň něco novýho. Hodně geniálních scén a taky hoodně hluchejch míst. Takže tak, tři hvězdy a rozpačitej pocit. Ikdyž to určitě zaujalo. ()

Joee

Parádní momenty podpořené skvělou hudbou, napětí, pěkně ponurá atmosféra, místy až depresivní a také otevřený nedotažený příběh se spoustou otázek... Celkově dobrý film. ()

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

Predátoři 2 nebo jiný sci-fi thriller?

06.07.2010

Režisér maďarského původu Nimród Antal stojí před volbou. Nakonec se ale rozhodne podle tržeb Predátorů, jejichž tříbodové lasery zamíří na kina už tento týden. Kritiky jsou sice příznivé, ale… (více)

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

Maďarský Predátor a odložená Red Sonja

24.06.2009

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

28.01.2005

Dnem 27.1.2005 začal dvanáctý ročník filmového festivalu - Dny evropského filmu, které začaly projekcí maďarského snímku Revizoři. Ten byl uveden i na loňském karlovarském festivalu. Končit budou… (více)