Fáze IV

Je možné, aby byli mravenci chytřejší než lidi?
Dostáváme se do výzkumné laboratoře, kde jsou zkoumáni mravenci s velmi vysokou inteligencí. Ovšem nikdo netuší, co se děje venku. Mravenci se začínají chovat podivně a zaútočí. Ale chytří hmyzí zabijáci po čase pronikají i do laboratoře, kde chtějí pokračovat v zabíjení. Nyní musí vědci spojit své síly a znalosti a tyto monstra zničit. (Chupacabre)

kaylin

Britsko-americký snímek „Fáze IV“ by se rozhodně dal označit za ekologickou agitaci, ale je to agitace tak skvěle natočená, že ji prostě přijmete a možná se i zamyslíte nad tím, jaké by to bylo, kdyby se něco podobného stalo. A pak má navíc snímek „Fáze IV“ ještě velmi zajímavý vizuál, který rozhodně stojí za pozornost, z hlediska toho, co kamera zabírá, jsou zde obrazy, jež vás samy o sobě mohou zamrazit. Jako kdyby na vás padalo něco, co neznáte, ale podvědomě se toho bojíte. ()

honajz2

Zase film, který vidím na 3,5. Námět je velice zajímavý, filmařsky dobře zpracovaný a podobně "nejistým" způsobem, jako o dva roky starší Les soleils de l'Ile de Pâques, kde jsou taky výrazné záběry na sluncem osvětlené sloupy a podobná práce s postavami (což je klad i zápor zároveň, ale tam to dává větší smysl než tady, bohužel) a taky to má nejednu intenzivní scénu - třeba z rozevírání dlaně se mi udělalo trochu blbě a to jsem nedávno koukal na Hei tai yang... Hodně se mi líbil i neotřelý konec, který to posouvá výš, než se dlouhou dobu zdá. Jenže to taky je příběh, který by se víc hodil do Krajních mezí, jelikož se tu děj zbytečně prodlužuje o scény působící jak vystřižené z Mikrokosmosu (a koukám, že nejsem jediný, kdo si na to při sledování vzpomněl) a místo toho se mohl spíš věnovat postavám, které jsou až na jednu postavu nijaké. Vlastně mi to i kazilo ten souboj lidstva s inteligentními mravenci jednající jako jedna bytost, jelikož za záchranu lidstva usilují 1. chlap, který jde na vše racionálně, ale přes stromy nevidí les, 2. chlap, který má tendence válčit, ale bez pořádného plánu, 3. holka, která je sice hezká, ale hodila by se leda tak na plakát amerického padesátkového hororu, jelikož když vstoupí do děje, tak jen zmateně kouká okolo sebe. Jo, a u jednoho z nich něco smrdí. A ačkoli by se to dalo brát jako metafora na typy lidí v takové situaci, chybí mi k tomu větší zaměření, jelikož tohle jsou jen SPOILER už od začátku bezmocné KONEC SPOILERU figurky. Jinak by se mi to hodně líbilo, to dělení do fází je chytré, konec povedeně vygradovaný a asi jen za to tu slabou čtvrtou hvězdu dám, jelikož to ještě chtělo dotáhnout a rozhodně to není tak propracované, jak mohlo být. Vlastně mám pocit, že takhle podivné práce s postavami byla u (aspoň trochu) náročnějších žánrových filmů ze 70.let mimo Hollywood docela běžná... Slabé 4* ()

balba

Boj vědce s inteligentními arizonskými mravenci.Vědec i jeho přítelkyně se stanou mravenčími otroky.Režisér - SAUL BASS. Oceněno Zlatým asteroidem na Festivalu SF filmů v Trieste. ()

majo25

Trochu sklamanie. Veľmi ukecané a komorné scifi-čko, v ktorom sa deje niečo len málo. To, že sú mravce veľmi inteligentné, je tu iba stroho podané ako fakt, nie je to nijak vysvetlené, skúmané, prečo, ako, atď. Takisto chovanie postáv postráda logiku, čo je veľké mínus filmu. 1* naviac dávam za nečakaný záver a nehappyendové vyznenie. ()

Koly

Další z vynikajících cold sci-fi. Komu se líbilo, tak doporučuju : DEMON SEED, COLOSSUS : THE FORBIN PROJECT, ANDROMEDA STRAIN. ()

Kubaso

Výborná nízkorozpočtová sci-fi, která svým komorním laděním a dokumentární stylizací daleko víc připomíná britský film než americký. Maximálně detailní záběry hmyzu už dnes nejsou ničím vyjímečným, ale v 74. roce zcela určitě byly. Díky nim, i díky jejich skvělému zakomponování do děje (viz. scéna, v níž se hmyzáci adaptují na jed proti nim), jsou inteligentní mravenci stokrát děsivější než planeta plná vetřelců. Klaustrofobickou atmosféru dotvářejí četné psychedelické efekty a elektronická hudba. Snad jen ta technika, která je ve filmu používaná, je přehnaná a zastaralá zároveň, ale tak je tomu snad ve všech filmech z počítačového pravěku. ()

pursulus

Placatá země.¬         Kladem snímku je podání bez laciných účinů s dramatickou linkou skrytou pod povrchem a také použití zvířecích herců (mravenců a kudlanky), kteří ve většině případů nahradili triky, které by byly jinak nutné. Ovšem co se myšlenkového pozadí týká, je kýčovité asi jako létající talíře a stejně tak věrohodné. Nápad včetně konečného rozuzlení patří do říše placatých zemí a stvoření světa před šesti tisíci roky. Nepovažuji snímek za nedívatelný, to ani zdaleka; pouze považuju jeho shlédnutí za ztrátu času pro všechny ty, kteří nejsou sběrateli všech možných kuriozit ze světa vědecké fantastiky. ()

Danikaa

Mravce, mravce a zase mravce. Dokument verzus film 50/50. Vlastne som rada, že sa nechystali nikoho zožrať, ako vo väčšine hororov, boli iba inteligentné a maximálne sofistikované, ako sa na sci-fi patrí. A tomu zodpovedá aj záver tohto sviežeho filmu. 71%, takže slabšie 4*. ()

Han22

Co k tomuhle drama/sci-fi/hororu vlastně napsat? Snad jen veliký respekt k režisérovi, protože ač tenhle film stylově naprosto vykrádá Kmen Andromeda a ač vypráví naprostý nesmysl, z nějakýho záhadnýho způsobu to funguje. Dokumentární, suché, stroze vědecké vyprávění o dvou vědcích zkoumajících kolonii inteligentních mravenců a zjišťujících, že mravenci mají navrch vyvolává celou řadu emocí. Od "to je ale pi..vina na odpad" přes "hmm to není vůbec špatné tak na dvě-tři hvězdičky by to šlo" a "co je to vlatně za žánr, jaktože mě to baví?" až po "můj bože vždyť oni nemají šanci, lidstvo je v háji". Gratulace, protože dokumentárně natočený zvířátkový horor se záběry ala National Geographic bych přes shlédnutím tipoval tak na jednu hvězdičku max, ale nakonec dávám čtyři. ()

pend

Dnes klasika, ovšem nepříliš známá. Zajímavé vizuální zpracování a výborný hudební doprovod. ()

Kessler

Výborné dílko, které ukazuje, že i film o hyperinteligentních mravencích bojujících proti lidem se dá natočit jinak, než jako béčková polokomedie nebo ostuda scifi žánru. Plus vynikající rozdělení do kapitol-fází a závěr, který mě docela uzemnil. ()

GameboyNES

Věřím že natáčení scén s mravenci, byla opravdu mravenčí práce. Bohužel jinak je film neskutečně blbý, nezáživný a neskutečně se vleče. ()

Kenneth

Kdyby některé scény nebyly zrychleny, tak bych u toho asi usnul. Film se snaží sice tvářit hodně vědecky, ale přitom obsahuje jasné nesmysly a to teď pomíjím komunikaci člověka s mravenci. Chápu, že v případě sci-fi hororu je v tomto určitá benevolence. Jediné poselství které v tom vidím je ukázka, jak se dá jít za svým cílem bezcitně a přes mrtvoly, čímž nemyslím mravence. ()

javlapippi

Záhadný vesmírny fenomén osvieti mravencov, ktorí vylezú z kredenca a už im ku šťastiu nestačí cukřenka. Pripomína mi to klasické sci-fi poviedky, čo som čítaval za mlada, hlavne v tom, že sa dej točí okolo dvoch do svojej práce zažraných vedátorov s rôznou úrovňou ľudskosti a empatie, čo sa prejaví pri tragédii na neďalekej farme a záchrane bosonohej skoroobete, skúmajúcich nezvyklé mravčie chovanie v hi-tech laboratóriu niekde pánubohu za chrbtom. Mravce pohotovo reagujú na ich aktivity a stávajú sa stále väčšou hrozbou. Hmyzie sekvencie vizuálne skvostné, vedecké mudrovanie namiesto akčných prestreliek a výbuchov a dusná (doslova) atmosféra v uzavretom priestore z ktorého niet úniku dávajú dokopy veľmi dobrý výsledok za štyri štípance plné kyseliny mravčej. (vďaka Willymu Kufaltovi za zaradenie do Virtuálneho retro kina) ()

OJan

Když se s někým začnete bavit o filmech a z nějakého důvodu přejde řeč na Fázi IV, bude po vás ten, se kterým o tom mluvíte, chtít vědět, o čem to je. Důvod je prostý - je to takřka neznámý počin. A když mu to povíte, dostanete nejspíše odpověď: "Mhm... tož tak to nezní moc dobře..." Mě to však zaujalo. A navíc z úst klasika jednou vyšlo, že se nemá soudit dle obalu. Fáze IV přináší zajímavou myšlenku - lidé si připadají nadřazení nad všechny ostatní tvory. Dále poukazuje na křehkost lidské společnosti a možná i člověka samotného. Že i když si zkrátka myslíme, že jsme v pohodě, stačí něco málo z toho, co nemáme úplně pevně v rukách a začneme se bortit. Což je s předchozí větou poněkud kontrastní, že? Snímek diváka pohltí svou komorností, která zapříčiňuje někdy až nechutně skličující atmosféru, a dále pak také technickou stránkou. Je totiž dobře natočený, hudba napomáhá budovat atmosféru a triky jsou na dobu, ve které film vznikal opravdu povedené. Samozřejmě nesmím zapomenout zmínit sekvence s mravenci, protože ty nemají k dokonalosti daleko. Líbí se mi, že konec zůstal otevřený. Každý v něm může spatřovat něco jiného. Toto dílo Saula Basse však selhává v tom, že nikam negraduje. Ano, atmosféra je sice opravdu poctivá, nicméně je skoro po celou stopáž stejná. Dále až tak nefunguje strach z neznáma a napínavé to kvůli pokažené gradaci také moc není. Tím pádem jediné, co mi přišlo alespoň trochu hororové, byly scény, kde jsem byl vystaven nějaké opravdu nevábné věci (např. rozkladu myši mravenci). V poslední řadě to bylo herecky nepříliš výrazné a některé věci se děly deus ex machina. |70%| ()

djbarrel

Nápad není zlý, scény s mravenci perfektní, ale jinak jen strašná nuda, nuda a zase nuda. Film byl opravdu neskutečně nudný a prakticky nepůsobil jakkoliv strašidelně. O hororu nemůže být ani zmínka a thriller to taky není. Mohlo to být něco víc, ale rozhodně není. 35 % ()

Washik

První komentář u filmu to jsem tady ještě nezažil. Každopádně pokud mě paměť neklame a jsem opravdu u spravneho filmu,ktery jsem viděl někdy v ranních hodinách na nově léta páně 1997......někdo by to asi nazval béčkem ale podle mě neskutečně zábavný film s dobrou pointou ()