Vedecko-fantastický film o snových dobrodružstvách troch školákov zo základnej školy v Atómovej Lehote - Paťa, Jána a Borisa. Keď neďaleko ich rodnej obce v skalách objavia ukrytú mimozemskú kozmickú loď, s jej pomocou odletia na neznámu planétu, ktorú zničila ekologická katastrofa. (oficiální text distributora)

psy.cho

Kvôli tomutu filmu som nemohol spávať!! Mával som ako dieťa nočné mory, ale dnes mi to už také strašné nepríde. Naopak chápem pointu filmu, ktorá je ako sa staráme o našu zem. A to pred 15 rokmi nevedeli ako sa o ňu budeme starať, a hlavne ako sa k nej budeme správať neskôr. Pekný a napínavý film, ktorý treba vidieť. ()

Flego

Filmovaný fantastický príbeh troch chlapcov podľa dvoch románov Jozefa Žarnaya "Tajomstvo Dračej steny" a "Prekliata planéta". Keď som v detstve čítal obe knižky pripadalo mi to nesmierne zaujímavé a netradičné, už aj vzhľadom k tomu, že to bol náš spisovateľ, ktorý niečo podobné napísal. Film však odhalil nedostatky knižiek, scenáristické dialógy sú dosť plytké a primitívne, kdežto masky na slušnej úrovni, čo som príjemne prekvapený. ()

zelvopyr

Tohle jsem četl jako kluk, snad i víckrát, a myslím, že coby chlapecký román ze současna až budoucna byla kniha velmi povedená. Zajímal mne tedy i film... inu, z dnešního pohledu vyloženě neobstojí, ale odhlédněme od dobového zatížení... Myslím, že slabina je střih nebo snad scénář, jakoby někde na přelomu třetí třetiny šly návazné pasáže jednotlivých scén do koše a kvůli krácení najednou přibývalo oslích můstků a nelogických dedukcí a poskoků v ději. A děj šel taky někam do divna, narozdíl od bezelstně dobrodružné knihy. Dojem je tedy, jakoby autor (knihy) měl opratě v ruce 2/3 filmu, a pak ho hrubě vystřídal někdo úplně jiný a dopatlal to jinam. Nic moc. ()

meave

Bola to možno jediná premiéra v našom meste. So všetkými hlavnými hrdinami nadosah. To ma úplne dostalo. Rovnako, ako Janko Krížik, jeden z predstaviteľov. Môj vzťah ku ekológii a pubertálne zaláskovanie dali filmu výnimočné postavenie a mne dopisovacieho kamaráta na najbližšie dva roky. Čo na tom, že som nikdy nenabrala odvahu na stretnutie. Výrazné vysadenie celého príbehu, ktorý sa týka zdevastovanej planéty Lurida, na ktorej sa ocitnú traja školáci ukazuje deťom dosť drasticky, čo sa môže stať, keď sa nezastaví invazívne spriemyselňovanie prírody. Dnes už je jasné, že prejavy sú aj iné, ale farebné a kyslé dažde boli názorné. ()

MM_Ramone

Tento rozpačitý pokus slovenských filmárov o natočenie neakčného, intelektuálne dobrodružného sci-fi filmu na mňa veru moc nezapôsobil. Absolútne nepresvedčivé masky, triky a prostredia. Veľmi slabé herecké výkony. Nezáživný scenár s príšerne vtieravým ekologickým posolstvom. Nič moc. Každopádne ako priaznivec science fiction tvorby oceňujem snahu autorov snímku "Tretí šarkan" spopularizovať tento filmový žáner v socialistickom Československu. ** ()

• Režisér vedel, že počítačovými trikmi by sa v konkurencii s americkými štúdiami nepresadil, preto sa rozhodol posilniť výtvarnú stránku. Na nej spolupracoval aj so známymi výtvarníkmi a sklármi. (Raccoon.city)
  • Získať povolenie natáčať počas bývalého režimu na zdevastovaných územiach na Slovensku i v Maďarsku nebolo vôbec jednoduché. Filmári však presvedčili riaditeľov podnikov, že film je predstavou budúcnosti kapitalizmom zničeného sveta. (Raccoon.city)
  • Film sa mal skončiť pesimisticky, ale totalitní cenzori nepovolili koniec, ktorý by sa nehodil do koncepcie pozemského raja zrodeného pod červenou hviezdou. (Raccoon.city)