Vedecko-fantastický film o snových dobrodružstvách troch školákov zo základnej školy v Atómovej Lehote - Paťa, Jána a Borisa. Keď neďaleko ich rodnej obce v skalách objavia ukrytú mimozemskú kozmickú loď, s jej pomocou odletia na neznámu planétu, ktorú zničila ekologická katastrofa. (oficiální text distributora)

Anderton

Nemôžem si pomôcť, ale Tretí šarkan je prvotriedne sci-fi. A to nemyslím iba v kontexte našej filmovej tvorby. Atmosféra je hustá ako kyslé dažde na cudzej planéte, masky mimozemšťanov hororové ako z Hellraisera a napätie občas ako vo Votrelcovi. Asi som ovplyvnený tým, že som film prvý krát videl v kine, približne keď som mal 9 rokov, ale ani po desaťročiach som necítil, že by film v mojich očiach zostarol. Ekologické posolstvo je v poriadku, opýtajte sa Ala Gorea. ()

sidzej

Tesil som sa na hrave dobrodruzne rodinne sci-fi a dostal som temne depresivne psycho s velmi zvlastnou atmosferou a divnymi dialogmi. Vidiet to v detstve asi by som tyzden nespal. A tak sa pytam pre koho je tento film vlastne urceny? Deti by to urcite nerozdychali a dospelych amaterske spracovanie a priehladna eko agitka velmi neoslovi. Kazdopadne ocenujem snahu natocit na Slovensku nieco v tomto zanri. Ale bez poriadneho pribehu, obsadenia, hudby, vypravy a rozpoctu to skratka nejde. ()

MM_Ramone

Tento rozpačitý pokus slovenských filmárov o natočenie neakčného, intelektuálne dobrodružného sci-fi filmu na mňa veru moc nezapôsobil. Absolútne nepresvedčivé masky, triky a prostredia. Veľmi slabé herecké výkony. Nezáživný scenár s príšerne vtieravým ekologickým posolstvom. Nič moc. Každopádne ako priaznivec science fiction tvorby oceňujem snahu autorov snímku "Tretí šarkan" spopularizovať tento filmový žáner v socialistickom Československu. ** ()

Willy Kufalt

Takhle mrazivou, místy skutečně až hororovou atmosféru jsem ve filmu pro děti a mládež snad ještě nepotkal a v (česko)slovenském filmu z dob socialismu bych jí teprve nečekal. Scénář Tretieho šarkana bych se zdaleka neodvážil označit za geniální, navíc ze začátku přišel s poměrně tuctovou zápletkou o nalezení místa zázračné paměti, přičemž tento motiv (který do půlhodiny bez jakéhokoliv završení a pointy z filmu zcela vymizí) tu zpětně vnímám jako trochu zbytečný. Rovněž jsem čekal výraznější rozpracování závěru, které by nebylo založeno ze dvou třetin jen na očekávaných dojímavých objetích a který by zapojil do dění např. i prvek jedné pořízené fotografie. Psát se 80. léta, jednoznačně toužím po pokračování!! :o) Jenomže ta temná mysteriózní atmosféra, která postupně zahltí celý film, vytváří z této nenápadné žánrové raritky od jednoho zásádního zvratu neskutečně působivý zážitek. Bezvýchodiskovou hraniční situaci doplňuje podobně mrazivé odhalování záhady neznámých děsivých prostorů s podivnými výjevy, výrazně celkovému zážitku napomáhá i Hapkova hudba, vybrané exteriéry i v rámci možností slušná výtvarní stránka (kdežto i na první pohled zcela obyčejná kamera má zde hodně svétlé momenty). Dobrodružný sci-fi příběh pro děti má tu v sobě i hloubku a své ekologické poselství navíc podává nevtíraným způsobem. Příjemné překvapení nejen v rámci aktuálního sci-fi maratonu. [75%] ()

JohnnyD

Na moje prekvapenie príjemné slovenské sci-fi, ktorému škodia dve veci: 1) primárne určenie deťom so všetkým, čo k tomu patrí (detský herci, naivita, moralizácia ...) 2) katastrofálne a k smrti zúfalé dialógy, navyše podané strašnými hercami. Avšak masky a výprava sú dostatočne dobré na to, aby tento slovenský film zaujal. ()

• Film sa mal skončiť pesimisticky, ale totalitní cenzori nepovolili koniec, ktorý by sa nehodil do koncepcie pozemského raja zrodeného pod červenou hviezdou. (Raccoon.city)
  • Filmový štáb natáčal v troch krajinách, na Slovensku v meste Žilina, na Manínskej a Kostoleckej úžine, Krompachoch, Jelšave, Lubeníku, jaskyni Čertova pec a na Kolibe. V českých exteriéroch Chabařovice, Klíny, Radovesická výsypka a v maďarských lokalitách Gánt a na pohorí Meleges. (Raccoon.city)
  • Nemecká produkčná spoločnosť ponúkla natočenie pokračovania filmu. To napokon stroskotalo na obavách z opätovného otvárania pre režim chúlostivej témy- ekológie. (Raccoon.city)