Vedecko-fantastický film o snových dobrodružstvách troch školákov zo základnej školy v Atómovej Lehote - Paťa, Jána a Borisa. Keď neďaleko ich rodnej obce v skalách objavia ukrytú mimozemskú kozmickú loď, s jej pomocou odletia na neznámu planétu, ktorú zničila ekologická katastrofa. (oficiální text distributora)

sidzej

Tesil som sa na hrave dobrodruzne rodinne sci-fi a dostal som temne depresivne psycho s velmi zvlastnou atmosferou a divnymi dialogmi. Vidiet to v detstve asi by som tyzden nespal. A tak sa pytam pre koho je tento film vlastne urceny? Deti by to urcite nerozdychali a dospelych amaterske spracovanie a priehladna eko agitka velmi neoslovi. Kazdopadne ocenujem snahu natocit na Slovensku nieco v tomto zanri. Ale bez poriadneho pribehu, obsadenia, hudby, vypravy a rozpoctu to skratka nejde. ()

zelvopyr

Tohle jsem četl jako kluk, snad i víckrát, a myslím, že coby chlapecký román ze současna až budoucna byla kniha velmi povedená. Zajímal mne tedy i film... inu, z dnešního pohledu vyloženě neobstojí, ale odhlédněme od dobového zatížení... Myslím, že slabina je střih nebo snad scénář, jakoby někde na přelomu třetí třetiny šly návazné pasáže jednotlivých scén do koše a kvůli krácení najednou přibývalo oslích můstků a nelogických dedukcí a poskoků v ději. A děj šel taky někam do divna, narozdíl od bezelstně dobrodružné knihy. Dojem je tedy, jakoby autor (knihy) měl opratě v ruce 2/3 filmu, a pak ho hrubě vystřídal někdo úplně jiný a dopatlal to jinam. Nic moc. ()

Anderton

Nemôžem si pomôcť, ale Tretí šarkan je prvotriedne sci-fi. A to nemyslím iba v kontexte našej filmovej tvorby. Atmosféra je hustá ako kyslé dažde na cudzej planéte, masky mimozemšťanov hororové ako z Hellraisera a napätie občas ako vo Votrelcovi. Asi som ovplyvnený tým, že som film prvý krát videl v kine, približne keď som mal 9 rokov, ale ani po desaťročiach som necítil, že by film v mojich očiach zostarol. Ekologické posolstvo je v poriadku, opýtajte sa Ala Gorea. ()

psy.cho

Kvôli tomutu filmu som nemohol spávať!! Mával som ako dieťa nočné mory, ale dnes mi to už také strašné nepríde. Naopak chápem pointu filmu, ktorá je ako sa staráme o našu zem. A to pred 15 rokmi nevedeli ako sa o ňu budeme starať, a hlavne ako sa k nej budeme správať neskôr. Pekný a napínavý film, ktorý treba vidieť. ()

JohnnyD

Na moje prekvapenie príjemné slovenské sci-fi, ktorému škodia dve veci: 1) primárne určenie deťom so všetkým, čo k tomu patrí (detský herci, naivita, moralizácia ...) 2) katastrofálne a k smrti zúfalé dialógy, navyše podané strašnými hercami. Avšak masky a výprava sú dostatočne dobré na to, aby tento slovenský film zaujal. ()

• Film sa mal skončiť pesimisticky, ale totalitní cenzori nepovolili koniec, ktorý by sa nehodil do koncepcie pozemského raja zrodeného pod červenou hviezdou. (Raccoon.city)
  • Nemecká produkčná spoločnosť ponúkla natočenie pokračovania filmu. To napokon stroskotalo na obavách z opätovného otvárania pre režim chúlostivej témy- ekológie. (Raccoon.city)
  • Filmový štáb natáčal v troch krajinách, na Slovensku v meste Žilina, na Manínskej a Kostoleckej úžine, Krompachoch, Jelšave, Lubeníku, jaskyni Čertova pec a na Kolibe. V českých exteriéroch Chabařovice, Klíny, Radovesická výsypka a v maďarských lokalitách Gánt a na pohorí Meleges. (Raccoon.city)

Časové pásmo bylo změněno