Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

slunicko2

Limonáda s lehkým přídavkem alkoholu a erotiky. 1) Líbily se mi částečně animované záběry na dobový Saigon a Vietnam obecně._____ 2) Oceňuji pěkné tělo, které měl 34letý Tony Leung Ka-faie (čínský milenec). 25letý Francouz Arnaud Giovaninetti (starší bratr dívky) působil sexy. I na 19letého Melvila Poupauda (mladší bratr dívky) byl příjemný pohled. ()

Rob Roy

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku. ()

sud

Skvělý snímek. Přímo z něj sálá smyslnost a erotické dusno, skloubené s drsnou přírodou a drsnými mravy ve Vietnamu. Jane Marchová je krásná a Tony Leung nesmírně přesvědčivý a charismatický. Ani se nechce věřit, že příběh je natočen podle autobiografické knihy M.Durasové. Že se dokázala takto otevřeně se vším svěřit. Samozřejmě nechybí spolu s výtečnou režií Jeana Jacquese Annauda rozsáhlé záběry kamery. I odvážných erotických scén je dost. Z filmu vyzařuje taková erotická atmosféra, že "Sedmý hřích" nebo "Devět a půl týdne" musí oproti tomuto snímku chodit v dětských botičkách. Annaud umí. 75%. ()

miklaras

Tony Leung Ka Fai je určitě jeden z nejosobitějších a nejlepších čínských herců poloviny 80. a začátku 90.let, což ostatně dokázal několikrát (Ashes of Time, Poslední císař, Farewell China). Pro Milence nemohl být zvolený lepší typ a Tony se ujal svého partu bravurně. Jane March je obrovsky výrazná a ústřední charismatická dvojice film táhne od začátku do konce. Škoda jen, že tvůrci nechali celý děj jen na těch dvou a moc jim nepomohli. Ke konci už se děj neúměrně rozvlekl a ztratil na zajímavosti. Na druhou stranu je to malý a trochu nedoceněný klenot, na který nedám moc dopustit. (Hlavně na ty pasáže, kde je z Ka Faie vidět víc, než jen kultivovaná tvář...:-)) 8,5/10 ()

!Borec!

Brrrrrr..studený příběh, vedený kamsi do našich srdcí, bohužel velmi okatě. Elegantní atmosféru a ladné, ploužící se scény jsou bohužel zastíněny nudnými dialogy a příběhem. Celou dobu bez větších emocí, jediný konec mě sice dokázal dojmout, ale nelze hodnotit jen podle konce. Navíc poslouchat ukňouraný dabing hlavní herečky mě zrovna moc nebavilo, i když chápu, že to není chyba filmu, ale našich nevkusně vybraných dabérů. ()

• Jedná se o první západní film, který byl realizován ve Vietnamu od skončení války v roce 1975. (Cherish)
  • Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)
  • Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)