20. 4. 1814, Fontainebleau. Napoleon Bonaparte je po porážce u Lipska donucen svými maršály k abdikaci a nucenému vyhnanství na ostrov Elba. Odtud se ale po necelém roce vrací a nastává období posledních sta dnů jeho vlády. Období bouřlivé, které začalo obnoveným slibem věrnosti jeho bývalých vojáků, pokračovalo vyhnáním krále z Paříže a skončilo rychlým tažením do Belgie a závěrečnou osudovou bitvou u Waterloo. Italský koproducent snímku Dino de Laurentiis pojal záměr zadat tuto látku právě režisérovi Sergeji Bondarčukovi po zhlédnutí jeho velkolepého zpracování Vojny a míru – a Bondarčuk nezůstal své pověsti nic dlužen. Historicky věrné zpracování, epická výprava, dokonalé kostýmy, skvělý hudební doprovod Nina Roty a hlavně 17 000 statistů ve strhujícím zpracování samotné bitvy činí ze sledování tohoto filmu-monumentu skutečný zážitek. (Česká televize)

Kajagogo

-Druhou najhoršou vecou, ktorá môže veliteľa postihnúť po bitke prehratej, je bitka vyhratá,- toto úslovie vojvodu z Wellingtonu mi ešte dlho po skončení filmu rezonovalo v duši. Ako mohol vzniknúť tak skvelý veľkofilm? Jemne to naznačili v časopise Film a Divadlo, ktorý sme za socializmu odoberali. V roku 1966 natočil majster Bondarčuk Vojnu a mier. Na tejto historickej ságe Rusi (nepíšem Sovieti, lebo to bola predovšetkým národná záležitosť) skutočne nešetrili. Natáčalo sa tak obrovsky veľkoryso, našilo sa toľko uniforiem, vyrobilo sa toľko replík zbraní a skúsenosti s bojovými efektami získalo toľko pyrotechnikov, že by to bola škoda nevyužiť. Preto sa pristúpilo ku koprodukcii so Západom a začal vznikať film Waterloo. Keďže otec bol milovníkom histórie a viedol k tomu aj nás, film sme prijali s nadšením, i keď sme ho po prvý krát videli na malom čiernobielom televízore . O Waterloo sme predtým iba čítali (to nás nikdy neomrzelo), predovšetkým romantické popisy v Hugových Bedároch, či Stendhalovi. A teraz sme túto veľkolepú bitku videli takpovediac na vlastné oči. Waterloo je symbolom totálnej porážky, nie je to porážka, po ktorej sa človek oklepe a ide ďalej. Waterloo je totálny koniec. Aj keď film nebol po komerčnej stránke úspešný, verím, že nebol takýmto finančným Waterloom a čo sa týka davových scén, bojových scén a výkonov hercov je to jeden z najlepších bojových filmov, ktoré som ako milovník histórie vzhliadol. ()

Andrew1987

Veľmi zaujímavý film dokumentujúci bitku, ktorá definitívne znamenala Napoleonov pád. Bitevné scény sú kvalitne natočené, potrebné je oceniť aj kamerovú techniku, keďže bitky sú znázornené ako boj zblízka muž proti mužovi, tak aj z leteckej perspektívy, čím získa divák dobrú predstavu o vtedajších bojoch. Do deja diváka stiahne samotná atmosféra, ktorá je dobre vykreslená a prispievajú k tomu aj postavy hlavných hrdinov: Napoleon, Wellington a Blucher. Herci sa veľmi dobre vžili do ich postáv. Jedine, čo možno filmu vytknúť, je na môj vkus mierne pridlhá časť filmu odohrávajúca sa pred samotnou bitkou pri Waterloo. Preto hodnotím štyri mínus. ()

Vindemiatrix

Pro mě zklamání. Největší dojem na mě udělalo šikování armád před bitvou; samotná válečná vřava na mě navzdory velkolepé výpravě nijak impozantně nezapůsobila, snad až na letecké záběry valící se jízdy. Snaha o historickou přesnost filmu spíš uškodila, protože množství detailů snižovalo přehlednost o celkovém dění. Bondarčuk se tenhle handicap pokusil vyřešit berličkou v podobě vnitřních monologů, které fungují tak trochu jako vysvětlující poznámky pod čarou. Proč ale musí být účelovost těch promluv tak patrná? Nešlo je napsat méně strojeně - nebo se bez nich rovnou obejít? ()

Udet

Velkolepá rekonstrukce jedné z nejznámějších bitev světové historie.. ..velkolepá výprava, skvělá kamera, neuvěřitelně početný kompars, kostýmy, film má švih a spád. Je zde vidět velká snaha o co největší shodu s historickými skutečnostmi, at už se jedná o boje o Hougoumont, ůtok a následná zkáza Scotch grey's, nástup Staré gardy a hrdinský, leč krvavý konec Napoleonovy elity... ()

dalia

Už kvůli naprosto dokonalému ztvárnění bitvy nelze dát méně hvězdiček, protože natočit takto masové scény v době předpočítačové je prostě neuvěřitelné a člověk má opravdu pocit, že vidí skutečnou bitvu. Obrovské masy vojska, stovky koní, děla, výbuchy... Navíc ty pohledy shora, karé, útok kavalerie... Vše působí naprosto realisticky, něco takového už nikdy nikdo nenatočí. Také Christopher Plummer v roli Wellingtona je výborný. Proč tedy nedat 5 hvězdiček? Jednak myslím, že ve velkofilmu tohoto kalibru by měly jednotlivé postavy hovořit příslušnými jazyky. Napoleon obracející se na své vojáky v angličtině působí absurdně. Dále mi naprosto nesedí výkon Roda Steigera. V některých scénách nesnesitelně přehrává (scéna s diktováním dopisů, snídaně před bitvou...), jindy působí, jako by měl v příští minutě usnout. Nejlepší je asi scéna setkání s Neyovými jednotkami po návratu z Elby. Celkově v něm nějak Napoleona nedokážu vidět. V první části filmu chybí také hlubší pozadí událostí, které k bitvě vedly, celé "stodenní císařství" je jaksi vynecháno. Už kvůli samotným bitevním scénám má ale přesto tento film pevné místo v dějinách kinematografie zaručeno. ()

p4zz0m1r

Veľmi podarený snímka zobrazujúca pokus o návrat jedného z najväčších európskych dobyvateľov svojho času. Film je vizuálne veľmi dobre spracovaný najmä vďaka malému množstvu špeciálnych efektov a reálnemu zastúpeniu vojsk Angličanov, Prusov i Francúzov vojakmi z červenej armády, ktorý dlhé dni nacvičovali, len aby predviedli brilantný výkon i keď často krát len ako pomocný charakter kdesi v úzadí. Odporúčam najmä fanúšikom histórie najmä pre nevídanú presnosť s minimálnou odchýlkou od skutočných udalostí tak, ako boli zdokumentované historikmy. ()

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm

Stalingrad jako nejdražší ruský velkofilm