Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Psychologické drama Město šílenců (1997) rozvíjí vděčné téma hollywoodských filmařů, a sice manipulaci veřejného mínění prostřednictvím sdělovacích prostředků. Propuštěný hlídač v muzeu malého kalifornského města Sam Baily (John Travolta) se zoufale snaží dostat zpět svou práci a když nepochodí u ředitelky, stane se řízením různých shod okolností zločincem se skupinou dětských rukojmí. Protřelý reportér, pracující pro místní televizní kanál, Max Brackett (Dustin Hoffman), který je náhodou na místě činu, neváhá a celou situaci začne živě pouštět do éteru. Senzace, jejíž průběh může sám ovlivňovat, a která mu jistě pomůže oživit poněkud skomírající kariéru, je na světě. Prostoduchý hlídač si totiž vůbec neuvědomuje dosah svého počínání a navíc ani neví, jak se má v podobné situaci vlastně chovat... Snímek, jehož děj nápadně připomíná cynickou komedii Billyho Wildera Ace in the Hole (1951, Eso v rukávu), těží ze souhry hereckých hvězd Dustina Hoffmana a Johna Travolty, kteří se spolu v jednom filmu objevují poprvé. V dalších rolích zaujmou Alan Alda (prominentní reportér velké televizní společnosti, který nelibě sleduje sólokapra bývalého kolegy, jehož se zbavil) a Blythe Dannerová (ředitelka muzea), která dnes už většinou stojí ve stínu své známější dcery Gwyneth Paltrowové. Jako režisér je pod snímkem podepsán režisér řeckého původu Costa-Gavras. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (128)

greetchen 

všechny recenze uživatele

Vrtěti psem to není. Téma manipulace médii je tu dobře nakousnuto, bohužel ale jen rychle přežvýkáno a nevyužitě vyflusnuto. John Travolta je trochu tuctový, myslím, že to mohl zvládnout mnohem lépe, protože je dobrý herec. Díky aspoň za Alana Aldu a Dustina Hoffmana. Hlavně díky Hoffmanovi tenhle film nepropadl úplně. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Asi najlepší výkon Johna Travoltu, nemenej však boli skvelí aj ostatní. Krutosť sveta v krutom príbehu o krutom dobrákovi, ktorí sa stal obeťou krutého sveta showbiznisu. Občas síce príbeh pokrivkáva v scenári, hlavne v logickosti dejových postupov, nudné pasáže sa však takmer nenájdu a ja som bol naozaj spokojný. 80%. ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

Do urcitej miery to pripomina starsiu klasiku Dog Day Afternoon. Ani nie tak zapletkou ohladom prepadu banky/muzea, ale tym, ze sa filmy zaoberaju dopadom verejnej mienky na cele udalosti. Ale zatialco v Dog Day Afternoon to nemalo prilis velky vyznam a Pacino verejnost iba bavil, vdaka comu hned do banky nenabehli policajti, tak v Mad City vidime ako s divakmi novinari manipuluju podla toho ako sa im to hodi a v jednej chvili robia novinari z pachatela obet, ktoru by ste si hned zobrali domov a zakratko na to z neho urobia parchanta, ktoreho by ste vlastnorucne ukamenovali. Pachatel je podobne ako v Dog Day Afternoon menej inteligentnejsi, bez poriadneho planu. Travolta tu v ulohe toho tupca podava jeden zo svojich najlepsich vykonov v kariere. Hoffman ako manipulativny novinar, ktory snad ma este aj nejake city a svedomie odohrava svoj standard a Travoltovi je dôstojnym partnerom. Spolu tvoria velmi zaujimavu dvojku. Zaujimava je este vedlajsia linia v ktorej sledujeme postupny prerod mladej zacinajucej novinarky na citovo vyprahnutu novinarsku mrchu. Z dalsich postav este zaujme vynimocne slizky Alan Alda a sympatak Ted Levine. Mad City sa mi paci viac ako Dog Day Afternoon pretoze je seriozne pojate, zatialco u Dog Day Afternoon som mal neraz pocit, ze sledujem komediu a tym padom podobne tragicky zaver na mna nezapôsobil tak silno ako u Mad City. Hudba Thomasa Newmana je vydarena, ale zacinam mat pocit, ze u kazdeho jeho soundtracku pocujem motivy zo Shawshanku. Vysledkom je pôsobiva zanrovka, ktoru si rad pozriem znova. 8/10. ()

zdenny 

všechny recenze uživatele

Toto drama patří mezi sociální dramata, která jsou napsána lidmi, kteří mají snahu a potřebu ukázat na jakousi nespravedlnost kapitalistického světa. Tím ale neříkám, že se jedná o kritiku kapitalismu jako takového. Spíše se jedná o tragická dramata lidí, kteří se díky ztráty práce dostanou do velmi svízelné, někdy snad až neúnosné situace. Potom se jen jedná o to, jak se svým osudem naloží, tedy jak se s touto velmi těžkou situací vypřádají. V tomto případě to zaměstnanec muzea řešil až za hranicí únosnosti, byť neměl v úmyslu svou zbraní někomu ublížit. Zajímavá a vcelku prokletá je jiná nosná stránka filmu. A tou je manipulace veřejným míněním. Opravdu je to tak, že média dokážou zázraky a ze slušného člověka jsou schopni udělat zločince a naopak. Já jsem křesťan, takže věřím, že naše činy bude soudit Bůh. Myslím si, že i pro ateisty je lepší, než být vydán napospas médiím, tato varianta. ()

jacksax 

všechny recenze uživatele

Snímek nepřináší nic nového, nic s čím bych se rád ztotožnil a především nemá ani jednu postavu, které bych aspoň trochu fandil... Beru ho jako film, který chce být protestní, ale ne zas tak moc, aby nepodkopával víru ameriky v to, že dělá skutečně to, co chce. Vše jde do vytracena a směšný Hofmanův závěr mi přijde až jako fraška. Za celý film jsem se nedověděl, proč se tu každý chová jako naprostý idiot a argument "prachy" si nechte pro lidi s IQ bushovic rodiny. je skutečně americký národ už v jádru zkažený? ()

Galerie (35)

Zajímavosti (1)

  • Tržby v USA za první víkend: 4 649 742 dolarů (2194 kin). Náklady na výrobu: 50 milionů dolarů. (CrypzzXD)

Reklama

Reklama