Nahý oběd

• Kanada Naked Lunch (více)

Pozvání ke stolu pro otrlé. Kanadsko-britský film podle románu Williama S. Burroughse. Americký spisovatel William Seward Burroughs (1914–1997) vystudoval anglickou literaturu na Harvardově univerzitě a ve čtyřicátých letech se setkal se spřízněnými dušemi, představiteli tzv. „beat generation“, Jackem Kerouacem a Allenem Ginsbergem, kteří mu dali popud k vlastní literární činnosti. Jeho dílo, ovlivněné sci-fi žánrem, homosexuální orientací a dlouholetým užíváním drog, tvoří fantaskní až surrealistické prózy (nejznámější romány – Feťák, Teplouš, Nahý oběd, Lístek, který explodoval, Města rudých nocí, Místo slepých uliček). Kanadský režisér David Cronenberg (nar. 1943) rovněž studoval anglickou literaturu a i v mnoha dalších aspektech jsou jeho osudy a dílo podobné Burroughsovu. Začínal jako undergroundový filmař se zálibou ve sci-fi hororech a bizarních příbězích, což mu už zůstalo. Dnes je předním kultovním tvůrcem (nejznámější filmy – Scanners, Videodrom, Moucha, Příliš dokonalá podoba, Crash). Jeho adaptace Nahého oběda (vydán 1959, poprvé česky 1994) je kombinací předlohy a Burroughsova životopisu. Ústřední postava William Lee (což byl spisovatelův pseudonym) pracuje jako hubitel hmyzu a stále hlouběji se propadá do drogové závislosti, takže přestává rozlišovat skutečnost od fantazie, v níž psací stroje získávají podobu mluvících brouků a on sám se stává protagonistou jakési špionážní historky. Hlavní roli ztvárnil americký herec Peter Weller (jeho nejznámější rolí pravděpodobně zůstane RoboCop ze stejnojmenného filmu), který dokonale napodobil Burroughsův hlas i manýrismy. Cronenberg do snímku ústrojně zakomponoval tragickou událost ze spisovatelova života, kdy v opilosti nešťastnou náhodou zastřelil svoji ženu Joan Vollmerovou, i jeho pobyt v marockém Tangeru. I další postavy filmu mají svoje předobrazy. Hrdinovi kamarádi Hank a Martin jsou nepochybně Kerouac s Ginsbergem a postava autora Toma Frosta, jehož představuje významný anglický herec Ian Holm (Bilbo Pytlík v Pánovi prstenů), zase reprezentuje známého britského spisovatele Paula Bowlese. Snímek, natočený v kanadsko-britské koprodukci, získal celkem sedm kanadských výročních cen Genie (obdoba amerického Oscara), mj. za nejlepší film, režii, kameru a výpravu. Z řady dalších prestižních ocenění jmenujme alespoň Cenu newyorských filmových kritiků za nejlepší scénář a Cenu Národního sdružení filmových kritiků za nejlepší scénář a režii. (Česká televize)

kondor77

Literární předlohu miluji, ale jde formálně o báseň psanou volným veršem než o "vyprávění". A pominemeli experimentální filmy, tak vyprávění je srdcem a duší každého filmu. Tento film to chtěl změnit, ale nepodařilo se mu to. ()

Nyan

Aneb pervezní náhled do mysli feťáka, situovaný do 50. let minulého století. David Cronenberg nás plynule provádí z reality do světa drogového opojení a zase zpátky, aniž by si byl divák jistý, která realita je "ta pravá". A to vše zabaleno ve špionážním hávu, kde náš hrdina, původně deratizátor, se stává proti své vůli agentem hmyzích mocností. No nešlehli byste si potom? ()

Micka

Adaptace románu Nahý Oběd od Williama S. Borrougse musela být pro tvůrce tohoto filmu opravdu tvrdým oříškem, už vzhledem k tomu, jak je napsaný onen román - chaoticky. Román stejně jako film popisuje šílené situace, halucinace , paranoiu , homosexualitu a to vše dosti chaotickou formou. Do jisté miry je to ale i Burougsův autobiografický román (William Lee - ústřední postava, e jeho literární pseudonim) , kupříkladuscéna se sestřelením sklinky s hlavy a následnou smrtí autorovy ženy se skutečně stala. Davidu Cronenbergovi se dle mého podařilo zachytit atmosféru románu velice dobře,ale na 5 * to není. Ale upřímě, zde je opravdu velice těžké natočit film podle takovéto knihy. Jinak před shlédnutím filmu doporučuji přečíst knihu Naked Lunch/Nahý Oběd, budete mít prožitek z filmu o to větší. ()

Voyer

Sice krásně fantaskní a fantasmagorický, přesto jaksi odtažitý, a (což je hlavně na škodu) některými scénami prosvítá ona neblahá samoúčelnost. ()

Bgraphy

Knižní předloha - William S. Burroughs (Beat Generation), kniha nese stejný název a byla vydána společně s NOVA EXPRESS. ()

MindTuber

Pořádná šleha s Cronenbergovým rukopisem. Jen ten matroš na mě byl kapánek moc silnej a kdybych si nepřečetl něco ze života Williame Burroughse, tak bych se nechytal už vůbec. Co se Nahému obědu nedá upřít je určitá atmosféra. Vlastně je to jedna velkej paranoidní trip odehrávající se ve stísněných prostorech. Během sledování jsem se nemohl zbavit pocitu, že ve skutečnosti hlavní hrdina ani neopustil svůj byt a jen potom co si střelil první dávku deratizačního prášku, prostě leží na gauči a halucinuje. Překvapil mě Peter Weller, který se, se svým sterilním pohledem (a kloboukem), do této role skvěle hodí. Takže pokud máte rádi psací stroje, hmyz a nevadí vám homosexualita a občas si taky ucucnete, nějspíš dáte tuhle exhibici až dokonce. ()

zomb0

uz len koli tomu ze je to podla knihy W.S.B. a weller je sqveli a koli drogovim uletom (celi film je jeden velky) a koli svabom a atmosfere... proste tlak ()

Tales

Vubec sem to nepochopil, stejne jako knizku, ale ta knizka byla aspon zabavna, tohle byla docela nuda. Jinak mam rad podobny uchylarny, ale tohle je proste nuda bez atmosfery. ()

HrochOch

Inu po dokoukání mám náladu na trochu Mugwumpova spermatu a bližší seznámení s šoustací mnohonožkou. Jsem okouzlena mluvícím rektem psacích strojů a do měsíce chci mít na stole předlohu, snad ta mi poskytne ždibíček vysvětlení k tomuhle pervert tripu.. ()

McMastamind

Cronbergův Naked Lunch? Především Burroughsův Naked Lunch! Jeho rukopis je cítit na každě minutě filmu. Je jím doslova přesycený! Samotné sledování Oběda je jako LSD: intenzivní matoucí a živočišný zážitek. Děkuji za kvalitní zpracování geniální knihy. Nechť vás provází proudy shnilé ektoplazmy! ()

zed.

Možno raz tento film pochopím a potom s radosťou zmením svoje hodnotenie. Možno si prečítam román od Burroughsa, podľa ktorého bol film natočený a očarí ma knižný opis chrobákov premenených na písacie stroje. A vtedy možno zistím, aký hodnotný a intelektuálny je tento film, Nie nie nie....beatnici sú síce zvláštni, ale trochu iným spôsobom, ako je zvláštny Nahý obed. To je proste pekne predrogovaný film bez hlavy a paty, s exhibicionistickými obrazmi, ktoré sú síce zvláštne, ale fakt nič nehovoriece. Teda aspoň pre mňa. Ale....možno raz.... ()

DaleCoper

Tenhle film dokazuje že zfilmovat se dá asi opravdu všechno. Cronenberg si ukrojil velkou porci a průměrný režisér vlastně i nadprůměrný ale ne umělec jen řemeslník by z toho nejspíš udělal odpad. Cronenberg si s tím poradil víc než slušně jen ty nechutnosti mohl trochu omezit i když chápu že to zřejmě nějaký smysl mělo. Samotný Nahý oběd jako knížku jsem po pár strankách vzdal (na rozdíl od mnohem čtivějšího Fetáka) ale film je mnohem stravitelnější. Film o manipulaci, drogách, informátorech, homosexualitě a hodně zvláštním hmyzu. ()

slowfox

Nic šílenějšího a úchylnějšího jsem v životě neviděla, připadalo mi že jsem si musela taky omylem šňupnout DDT. Zanechalo to ve mě tak hluboký dojem, že už to snad radši ani nechci vidět nikdy znovu :D ()

Romadoor

Už dávno jsem se přestal snažit všemu rozumět (asi se vstupem na základní školu) a nepřišlo mi, že by šlo jen o nějaký exhibicionismus, už proto, že autor (tedy knižní předlohy) si to z velké části sám prožil (a možná i mnohem víc). Navíc mi bylo hlavní postavy občas líto, i když byl taky dost hajzl - s postupem času stále víc - a projevilo se to myslím v závěrečné scéně (nemyslím, že s nečím jako je zastřelení manželky, ať už za jakýchkoliv okolností se dá smířit.....). Mě to nenudilo...... ()

radimartin

Nelze hodnotit jinak než nadmíru pozitivně atmosféru tohoto filmu navazující na beatnický životní náhled čpící z každého rohu snímku přeplněného drogami, homosexualitou a děsivými halucinacemi. Výborný odkaz na jedno literární hnutí, které zakládalo na všem, jen ne na tom někam patřit a něco v životě dokázat, a které se dnes vykládá dětem ve školách vedle Jiráska. A nezapomeňte, pokud se vám zdá, že jste poněkud "literárně sjetí" nesedejte k psacímu stroji a nehrajte si podobně jako autor literární předlohy se svou ženou na jeden klasický příběh se setřelením jablka. ()

Heroin17

Nahý oběd mám oparvdu rád. Burroughsovu knihu jsem četl už přibližně třikrát, společně s volně navazujícím Nova Expresem, a pokaždé jsem se utvrdil v tom, že je zhola nemožné tento post-moderní literární opus zfilmovat. To, co Cronenberg představuje veřejnosti jako svojí vizi Nahého oběda, by se snadno mohlo vydávat za prapodivný mix satyry, fantazie, ironického a absurdního náhledu na svět, který nás obklopuje. Stejně tak i knižní předloha by se dala označit těmito přívlastky- ale i přes tuto zdánlivou žánrovou podobnost však ani v náznacích nedokázal zachytit duch celé knihy. Proč? Protože Nahý oběd je především kniha člověka, který nadevše miloval jazyk, dokázal ho tvarovat, ohýbat a pitvořit, přesto však také dokázal vždy vyjádřit to, co si vytyčil. Burroughsův jazyk je jazyk člověka, který učil psát Kerouaca, prošel třiceti lety drogové závislosti, omylem zastřelil svojí manželku a oddával se homosexuálním orgiím v Marakéši. Burroughs je básník jehly a stříkačky, špíny, obscénnosti a análního sexu. Cronenberg knihu osekal na prapodivné výjevy, zdánlivě na sebe nenavazující, prapodivné situace, které ač na papíře vyvolávají úsměv, ve filmu se zdají být křečovité a přeplácané. Cronenberg natočil předlouhý výlet do mysli spisovatele postiženého schizofrenií, halucinacemi a paranoiou. Díky tomu z knihy ubral část jeho původní zvrácené a znetvořené autentičnosti a tím také celé její kouzlo. Tím se u mě provinil nejvíc... ()

Joostas

Cronenberga mám celkem rád, ale tady se pokálelo, co to jen šlo.Proč si tam nezahrál sám Burroughs?Byl to vtipný člověk a výtečný herec.Proč se tato Joyceovina celá odehrává v Tangeru?Na Naked Lunch si představuji lidi kolem Lynche, Bowie...a škoda, že Rauwolf nebyl taky u toho.Proč ale NL filmovat????? ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

28.06.2023

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (více)