Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory)

• Velká Británie The Englishman Who Went Up a Hill But Came Down a Mountain

Hugh Grant si v této komedii zahrál kartografa, který urazí celé město tvrzením, že místní dominanta není hora, ale kopec. Brzy však zjistí, že místní obyvatelé, vedení důvtipným hostinským, se nezastaví před ničím, aby uhájili svou čest! Reginald Anson (Hugh Grant) a George Garrard jsou párek britských kartografů z Geodetické kanceláře Jejího Veličenstva, kteří přijíždějí do malého velšského městečka Ffynnon Garw. Místní největší chloubou a nejvýznamnějším monumentem je stejnojmenná hora. Obyvatelé ji označují za první horu Walesu, která je celá staletí chránila před nájezdy Římanů, Sasů, Normanů a dalších cizích útočníků. Nicméně Reginald a George mají pro měšťany špatné zprávy: podle britských zákonů se jako hora označuje vyvýšenina vysoká více než 3048 metrů. Podle jejich měření má však Ffynnon Garw pouhých 2835 metrů a stává se tak jen velkým kopcem. Místní jsou tímto sdělením šokováni, uraženi a rozzlobeni. Po mnoha debatách a dalších měřeních Anson a Garrard připouštějí, že vzhledem ke krátkodobým změnám může být kopec vyšší - ovšem jejich nejoptimističtější odhad je 2999 metrů. Obyvatelé městečka jsou přesvědčeni, že díky těmto vlezlým Angličanům je v sázce čest a dobrá pověst města, tak vymyslí plán, jak jejich horu zvýšit o chybějících 49 metrů. Mezitím snadno ovlivnitelný Anson podlehne kouzlu místní krásky Betty... Věřte tomu nebo ne, tato zdánlivě fiktivní komedie byla natočena podle skutečných událostí. (Cinemax)

honajz2

Válet se u toho smíchy po podlaze nebude asi nikdo, ale příjemně úsměvný film s ještě příjemnější atmosférou je to za mě určitě. Nemůžu říct, že by si mě to získalo po celou dobu a ta romantická dějová linie mě v tom taky moc nebrala, ale natočené to bylo hodně dobře, nějaké ty vtipné scény v tom taky jsou, postavy to má dostatečně sympatické a ačkoli jsem většinu času měl pocit, že to pro mě bude jen příjemný film na jedno zhlédnutí, s přibývajícími minutami jsem nabyl dojmu, že se na tenhle film ještě někdy určitě rád s chutí podívám. Proto nakonec ty slabé 4* dám. ()

Kwaichi

Film zachytáva tie najkrajšie črty klasickej walskej nátury vidieckeho ľudu. Jej hlanými črtami sú súdržnosť, zásadovosť, zbožnosť a mierna pohostinnosť (po náznaku istých benefitov). Kvalitu filmu podčiarkuje oku ľahodiaca príroda Walesu a ucho rozveselujúce folklórne melódie. Zároveň Chris Monger zľahka nadznačil uskalia číhajúce na geodetov (ale aj inéne inžinierske profesie). Pri matematike čísla jednoducho nepustia. Ale niekedy je potrebné nájsť cestu ako číslam pomôcť aby výsledok bol uspokojový. Film odporúčam každému, kto zvažuje karieru geodeta, kartografa; milovníkom zelenej prírody a všetkým munro baggers. ()

Radiq

Epic story, epic! Slibujou na začátku. Takhle přehnaně bych to nenazval, ale s určitostí můžu říct, že to byla story. Na jednu stranu docela obstojná, vezmu-li v potaz, že to má nějakej ten základ ve skutečnosti. Na druhou stranu nevím, jestli bych byl tak nadšenej a točil o tom film. Walesané a jejich boj za horu je zajisté obdivuhodnej. Nad to vše ale vyniká herecký výkon Kennetha Griffitha, kterej hrál toho psychotickýho reverenda - ale s jakou vervou! Ten do toho dal všechno, to bylo vidět. Z ostatního už tak nadšenej nejsem. Trojka Grant, Fitzgerald, Meaney jsou sice ok, ale tak průměrně ok. Děj dál rozpitvávat nebudu, až na jednu věc, která mě udivila - že Hugh Grant nepohrdl štětkou, kterou mu dřív brousil Colm Meaney. ()

Columbus

Nadherne vypraveni o tom, co to je pravy patriotismus, bez kecu a rukama si lide "navysi" svou horu, aby nebyla ponizena do stavu obycejnych kopcu. Hugh Grant roztomilejsi nez kdy jindy a spousta neznamych anglickych hercu hraji nadherne a dojimave divadlo. Nutno videt! ()

filmmovier

Tenhle film jsem viděl poprvé (a naposledy) tak před deseti lety a až letos jsem se na něj znovu podíval. Už tenkrát se mi líbil a naštěstí se mi líbil i teď. Krásný příběh, krásný film. Naprosto úžasné herecké obsazení (zejména Ian McNeice a Colm Meaney) a hlavní naprosto výtečná zábava, která má k úplnému hodnocení opravdu velmi blízko. Navíc má ten film naprosto boží atmosféru a nádhernou přírodu (nikde není krásnější příroda než v Anglii a tady je využitá skutečně na maximum) a příběh je taky perfektní (o čemž svědčí i geniální spoileroidní název, díky kterému mi film zůstal v paměti) a navíc (to je ale trochu na škodu) uteče jako voda. Romantiky se nebojte, ta tady téměř vůbec (díkybohu) není. V tomhle filmu by dost překážela, je totiž úplně o něčem jiném. Je o hrdosti, lácsce k národu a mnoha dalších obyčejných věcech. A je od začátku do konce ve všech směrech nádherný. A nádherně bude i vám, když se na něj podívate. 85%. ()

jedna_vrana

Reverend Robert Jones: „Nemáte hanbu?“ Morgan Koza: (poklepáva si po bokoch, akoby hľadal): „Nie... Nemôžem si spomenúť, kde som ju nechal!“ Film som ponúkla ako darček – manželovi geodetovi, keď prišiel jeden z dní, keď film vyberám ja. Vedela som, že Hugh Grant patrí medzi hercov, ktorých nemá rád. Napriek tomu sme zhodne po filme skonštatovali, že to malo presne tú správnu dávku chladného humoru, romantiky a schopnosť udržať diváka v pozornosti bez toho, aby v polovici z nudy zaspával. Vlastne aj pre mňa je to jedna z najlepších rolí, v ktorej sa Hugh ocitol (keďže romantické filmy nás trochu míňajú). O čom je vlastne tento film? Nenájdete komplikované prešmyčky v deji, je o ospalej waleskej dedinke, ktorá sa spojí pre ušľachtilú vec. A absurdnosť tohto nápadu bola viac než milá. ()

lennyd

Mladý Reginald Anson (Hugh Grant) a jeho starší a zkušenější kolega George Garard (Ian McNeice) se dostávají během první světové války do malého welšského městečka, aby zakreslili do map jeho okolí. Jediným význačným bodem v okolí je místní kopeček, na který jsou místní obyvatelé patřičně hrdí. O to větší je jejich překvapení, že kopci chybí asi 20 stop do statutu hory - do té doby je to opravdu jen kopeček. Netrvá to dlouho, a nějakou chytrou hlavu napadne kopeček o tu chybějící výšku "nastavit", což všechny obyvatele nadchne. I přes nepřízeň počasí se obyvatelé nevzdávají, a nakonec se zapojí i mladý Reginald .... Ne že bych se úplně nudil, ale nijak zvlášť mě film neuchvátil. Základní myšlenka je docela vtipná, ale věřím, že by to šlo natočit i o něco zábavněji - takhle jsem jen tak koukal na hodiny, a sledoval jak se kopeček zvětšuje. Mladý Hugh Grant je .. jen mladý Hugh Grant, a kromě "neandrtálce" Colma Meanehy mě nikdo jiný nezaujal natolik, abych si jej ve filmu alespoň všiml... ()

cross

***1/2 – Reálný příběh z počátku minulého století o vlasteneckém cítění hrdých obyvatel městečka Taff’s Well v Jižním Walesu nedaleko Cardiffu, kteří jen tak nehodlali svoji horu Flynnon Garw propadnout vlastnímu osudu bezvýznamného kopce. Příjemná podívaná anglického stylu s velmi účelným (a přiznejme si občas až trochu ulítle přehrávajícím) obsazením, lokální hudbou a nádhernou výpravou (ostatně, Wales je Wales). Nic víc než odpočinková podívaná prosazující myšlenku vlastenectví a soudržnosti, která potěší o to víc, že se opravdu stala a že je navíc občas příjemně decentně vtipná a zábavná…. ()

blackJag

"NEŽ BUDE ČAJ, MÁME PRO NĚJ HORU, MŮŽE JI ZMĚŘIT." Brutálně dlouhý název, to je to, co si vybavím, když si vzpomenu na tento film. Mimo to samozřejmě mladý Hugh Grant v té své nejotravnější herecké poloze, tedy jako plachý, dobrosrdečný klučiny s rozlítanou prdelkou na hlavě. A dál? Normálek, v klidu film, v podstatě pozitivní, v pěkném fotogenickém prostředí, a to je taky sem tam potřeba. 60% ()

S_M_Lomoz

Jemný film, kde dokonce nevadí ani Hugh Grant ve své obvyklé šarži a sentimentální konec. Určitě se musel líbit Svěrákům - a pročpak si asi vybrali Taru Fitzgerald do Tmavomodrého světa? :-) ()

Looser

Velmi milá komedie, která snad ani nemůže nikoho urazit. Doporučuji také pro neuvěřitelnou angličtinu domorodců z Walesu :-) ()

Perry-

Jednou vidět, proč ne... Na další shlédnutí už by mi to přišlo dost nudné a vlastně o ničem. Přesně jak napsal Oskar, 50% ()

Milodar

Takhle nějak si představuji anglický humor. Tedy mám na mysli ten konzervativní. Do Monty Pythonů to má na míle daleko, ale je to takové milé, hezké. ()

cityman

Nečekaně mile překvapivá komedie z Welškého? :o) venkova dokazující prastaré rčení o tom, že když se chce tak jde všechno. Komedie, která není ani tak vtipná co se týče dialogů, ale spíše díky komickým situacím vycházejících z hrdosti domorodých obyvatel v kontrastu z anglickou strojeností. Tenhle film prostě musí potěšit každého, kdo nemá místo srdce kámen! ()