Životní příběh amerického lupiče z Divokého Západu Jesseho Jamese (1847 – 1882) se stal inspirací pro řadu westernových snímků. Na plátnech kin se začal objevovat již v éře němého filmu a v roli Jesseho Jamese se objevili slavní herci jako Robert Duvall (Velká Northfieldská loupež) nebo Brad Pitt (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem). V roce 2001 natočil režisér Les Mayfield moderní verzi příběhu o legendárním psanci, jehož jedni vnímali jako nebezpečného zločince a druzí oslavovali jako hrdinu. V akčním westernovém snímku Psanci Ameriky se v roli neohroženého pistolníka představil irský herec Colin Farrell, pro něhož to byla jedna z prvních větších hereckých příležitostí. Příběh pojednává o tvrdém gangu bratří Jamesů a Youngerů, kteří se po skončení americké občanské války vrací zpátky na své farmy v Missouri. V rodném městečku se však setkávají s nelítostným železničním magnátem, který s pomocí bandy pistolníků zastrašuje místní obyvatele a za směšné částky vykupuje jejich pozemky na stavbu železnice. Mladí farmáři se ale nemíní vzdát svých pozemků za žádnou cenu a brání, co jim právem náleží. Začíná jedna z největších štvanic v historii Divokého Západu. (Česká televize)

cukorek

K tomu filmu ma viedlo doplnenie si zbierku filmov s Colinom Farrellom. Legendárneho Jesseho Jamesa som videl v podaní Brada Pitta, takže úvodné spomenutie tohto mena v tomto westerne ma dosť prekvapilo. Teraz, už viem prečo som doposiaľ o tomto vydaní nepočul skôr ako o vydaní Pittovho Jesseho Jamesa a prečo som tomu filmu nevenoval svoju priazeň. Spracovanie filmu sa radí do pozície priemerného filmu vhodného pre vysielanie televíznych staníc, ktoré ponúkajú na nedeľné popoludnie aby si človek oddýchol, prípadne zdriemol po dobrom obede. Filmom sa blyslo zopár dobrých prestreliek, kúsok romantiky, no nič z toho ho neviedlo k dokonalosti a navyše Farrell vysmiaty takmer v každom momente ako slniečko pôsobil ako kaz na zube. Dejový aparát raz dva "cvakal" obrázok za obrázkom a všetko bez väčšieho zdramatizovania došlo úspešne do cieľa. Dal som 50% ale silno som rozmýšľal nad 40%. ()

T2

Rozpočet $35miliónovTržby USA $13,342,790Tržby Celosvetovo $13,678,913║ Jedným slovom je tento film pre mňa Prekvapenie, lebo po nie celkom vydarenom komerčnom ohlase som čakal len taký priemerný film a nakoniec sa na mňa vyrútila doslova Westernová Bomba ! Dá sa povedať že film je mierne odľahčení niekoľkými vydarenými komickými vsuvkami ale tie vôbec nebrzdia dobre rozbehnutý príbeh a len vám privodia úsmev na tvári a ešte viac vás prijmú fandiť pri lúpežiach bande Jesse Jamesa. Prestrelky v podaní herca Colina Farrella sú nadupané, strhujúce, občas sú aj trochu spomalené aby ste si lepšie vychutnali tendenciu streľby, či kaskadérske kúsky, po celý čas je na čo pozerať. Postava "výmyselníka" Jesse Jamesa v podaní "slušného" sympatáka Farrella je dobre vytipovaná , skratka Farrell je vo svojom živle, ostatné obsadenie už menej známych hercov(Scott Caan, Ali Larter) ho ale výborné dopĺňa. Ani neviem prečo ale moc dobre my sedí štýl režiséra Les Mayfielda, aj keď nehovorím že to je extra talent ale filmom dokáže dodať určité čaro. /95%/ ()

PEZ

Mizerna rezia, slaby scenar a otrasna hudba, ktora to cele posuva na TV uroven. American Outlaws sa nevedia rozhodnut, ci budu teenagerskou western komediou alebo vaznym filmom. Nakoniec nie su ani jednym, ani druhym. Jedine co mi je luto, je tolko znamych hercov na tento cisto priemeny TV pocin. Inak ucasti Colina Farrella sa az tak cudovat neda, lebo v case natacania este nebol znamy, v Amerike mal za sebou iba jeden (neznamy ale zato to skvely!) film "Tigerland" a jeho prelomovy rok ("Hart's War", "Minority Report", "Phone Booth") prisiel az rok na to. Ako frajerka mu tu sekundovala vtedajsia hviezda "Final Destination" Ali Larter, neskor uspesna vdaka "Heroes". Aspon plot samotny mal hlavu a patu, inak odvar. 4/10 ()

gogo76

To bolo akože čo? Táto bájka má byť filmom o Jesse Jamesovi? Doteraz som videl o tomto slávnom pištoľníkovi asi 4-5 filmov, ale tento je suverénne najhorší. Načo tie kaskadérske kúsky a nereálne prestrelky ako v honkongských filmoch? C. Farrel sa snaží, je tu aj niekoľko zvučnejších mien, ale všetky postavy sú tak naivne plytké, až mi je do plaču. A tie radovánky s "Pamelou Anderson", ktorá ho neskôr s pomocou Jamesových "kolegov" oslobodí, ach jej...Už mi chýbala iba ich "kefovačka" a presná streľba i počas toho. Že to malo slušnejší ohlas v USA a film tak trochu naštartoval kariéru C. Farrela iba dokazuje, že Američanom stačí tak málo...Jeden z tých filmov popri ktorom môžte variť, žehliť, jesť a aj tak to váš výsledný dojem nijako neovplyvní. Užívateľ Malarkey to zhrnul dobre. Ten film sa na western iba hrá...40%. ()

DonPedro

Starý příběh v novém kabátu? K příběhu: scénář si z legendy (o historii nemluvě) vybírá jen střípky, které stejně ohne k nepoznání. Kabát je ovšem ve srovnání např. s adaptací W.Hilla skutečně nový: od Mobyho "Find My Baby" pod titulky až po scény poučené východními mistry akce. Příjemný, dobře obsazený pop western. ()

• Natáčanie trvalo 65 dní, z toho počas 45 dní sa teplota pohybovala okolo 40 stupňov Celzia. (m.a.t.o.)
  • Počas prípravy na natáčanie sa herec Gregory Smith (Jim Younger) naučil zaobchádzať so zbraňou tak dobre, že si od svojich kolegov vyslúžil prezývku "Secret Weapon". (m.a.t.o.)
  • V titulkoch je uvedené použitie záberov z filmu Maverick (1994). Ide o krátku scénu s parníkom, keď sa Jesse (Colin Farrell) a Zee (Ali Larter) snažia dostať na Floridu. (m.a.t.o.)