Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Režisér Josef Mach vcelku uspěl, když se pokusil spojit klasický dětský příběh se sociálním akcentem, příběh se totiž odehrává za hospodářské krize v roce 1931. Vydřiducha, jenž dluhy svých obětí zapisuje do zeleného sešitku, znemožní až všímavý chlapec, jenž v něm odhalí podvodníka a překupníka kradených věcí. (oficiální text distributora)

Recenze (25)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Zelená knížka je film o odpornom úžerníkovi, ktorý nielen že požičiava za nenormálne úroky, ale ešte aj tie potom spätne podvodne navyšuje. A okráda najmä robotnícku vrstvu. Film je teda ladený do prokomunistického postoja, že proletariát je hnusným kapitalistom okrádaný. Na druhej strane, v roku 1931 nikto tým zlým kapitalistom nemohol byť, len žid, takže film si vyslúžil aj nálepku antisemitský. Aj pravdu ukázať je totiž antisemitské. ()

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Pane Bočane, dobrou noc. Moje úcta..." Úctu si tenhle kouzelný dětský příběh rozhodně zaslouží. Možná je ta zápletka na konci trošinku naivní, možná je postava pana Bočana, podvodníka a navíc i překupníka kradených věcí, trošku schématická, ale jinak ten film má v sobě vše, co by dětský film měl mít. Výborná atmosféra se špetkou napětí a detektivního nádechu, přesvědčiví/autentičtí dětští herci a  k tomu několik dobře zahraných dospěláckých figurek (Neumann, Plachý st.). Trošku jsem váhal nad plným počtem hvězdiček, ale nakonec u mě asi zvítězilo to nadšení z dětiček. Ta energie z nich plynoucí, ten jejich houf, to prostě nemělo chybu... ()

Reklama

Karlas 

všechny recenze uživatele

Pěkný dětský film se špetkou detektivky i kritikou bezohledné chamtivosti v období Velké hospodářské krize. Boj statečných dětí za potrestání podvodníka se vyvíjí v báječnou napínavou podívanou . Skvělý Eduard Linkers jako podvratný obchodník, čestný dědeček Stanislav Neumann, či spravedlivý, ale přísný policista Jiří Plachý, jsou jen příkladem kvalitních českých herců tohoto milého příběhu s atmosférou první republiky. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Spoiler: Rok 1931 známá světová hospodářská krize: jeden předměstský činžák, pan domácí a majitel hokynářského krámku Karel Bočan (E. Linkers) okrádá chudé nájemníky nakupujicí zde na úvěr. Nebít ale malého Frantíka (O. Krčka) který časem odhalí podvodníka a navíc i překupníka kradených věcí. Frantík později přesvědčí i strážníka Brejchu (J. Plachý) který ho už dávno podezíral z nepravostí a odvede ho na místní komisařství. Tolik stručně z děje. Film byl zároveň prvním dlouhometrážním titulem pro dětské diváky již znárodněné kinematografie. Jinak pro Ej Hlemýžde, doopravdy to byl on ale jeho opravdu poslední filmová role byla ve filmu Pětistovka kde ztvárnil roli konstruktéra ing. Vališe. Potom hrál už jen v zahraničí. 1,5/5. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Půvabný přepis Řezáčova románu s výrazným sociálním akcentem a vynikajícím Edvardem Linkersem v titulní roli. Dobový kontext se naštěstí ještě obešel bez schematických přebreptů, díky čemuž lze postavu místního strážníka (Jiří Plachý) vnímat ryze pozitivně. Doba a její lidé aneb jedna z mnoha podob prvorepublikové demokracie v samém závěru své filmové existence. ()

Zajímavosti (2)

  • V úvodních i závěrečných titulcích je Eduard Linkers (hokynář Bočan) uveden jako Edvard Linkers. (bomber7)
  • Zapadlé hokynářství bylo postaveno v ateliéru na Barrandově. (M.B)

Reklama

Reklama